Piegi to małe ciemne plamki na skórze, które najczęściej występują u osób o jasnej karnacji i rudych włosach. Za pojawianie się piegów odpowiedzialna jest melanina. Czy i jak można wywołać piegi? Wyjaśniamy.
piegi czym są
Piegi (z łac. ephelides) to małe ciemne plamy na skórze. Ich występowanie jest genetyczne i jest uwarunkowane szybszym tempem syntezy melaniny przez melanocyty. Za powstawanie piegów odpowiedzialna jest melanina – im więcej tego pigmentu w skórze, tym więcej przebarwień na ciele. Promienie słoneczne przyśpieszają produkcję melaniny.
Posiadanie piegów to efekt posiadania wariantu genu MC1-R, który reguluje jaki rodzaj melaniny produkuje nasza skóra. Dziedziczy się go po rodzicach tak jak kolor włosów czy kolor oczu.
Istnieją dwa typy melaniny: eumelanina, która odpowiada za ciemny kolor włosów i oczu czy oliwkowy odcień skóry oraz feomelanina dominująca u blondynek o porcelanowej cerze.
Piegi najczęściej występują u ludzi o bladej skórze oraz jasnych lub rudych włosach (typ I skóry w klasyfikacji Fitzpatricka). Piegi pojawiają się głównie na twarzy, ale mogą występować na wszystkich częściach ciała wystawionych na działanie słońca.
Dlatego też osoby, które nie mają skłonności do posiadania piegów, nie mają możliwości wywołania ich w naturalny sposób.
piegi kiedy się pojawiają
Widoczność i liczba piegów nasila się w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce, np. przy opalaniu. Dlaczego? Ze względu na to, że światło słoneczne przenikające przez skórę aktywuje melanocyty, powodując zwiększenie liczby i zmianę barwy piegów na ciemniejszą. Osoby ze skłonnością do piegów obserwują ich większe nasilenie w okresie wiosennym oraz letnim.
Co ciekawe piegi nie występują u niemowląt, natomiast często pojawiają się u dzieci i młodzieży, rzadko u osób dorosłych. Dzieje się tak, ponieważ skóra młodych osób nie jest zdolna do produkcji wystarczających ilości melaniny, aby ochronić ją przed działaniem słońca, pokrywa się piegami. Piegi z reguły znikają w okresie dojrzałości. Natomiast w przypadku osób o szczególnie jasnej cerze zdarza się, że piegi pozostają do końca życia.
piegi ochrona przed słońcem
Piegi nie wiążą się z żadnymi chorobami skóry. Natomiast osoby, które mają dużo piegów, mają także bardzo wrażliwą cerę. Oznacza to również, że skóra taka jest bardziej narażona na oparzenia słoneczne, a ponadto na raka kolczystokomórkowego i podstawnokomórkowego skóry.
Dlatego w pielęgnacji skóry ze skłonnością do piegów bardzo ważna jest odpowiednia ochrona skóry przez cały rok. Dla osób z wrażliwą skórą minimalnym filtrem, który powinien znaleźć się w kremie jest 30 SPF.
jak pozbyć się piegów
U osób o ciemnej karnacji piegi wyglądają jak plamki powierzchniowe i można próbować jej wywabiać. U osób o jasnej karnacji są przebarwieniami głębszymi i usuwanie ich jest mało skuteczne. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Na rynku dostępne są również kremy na przebarwienia i piegi, o czym pisaliśmy tutaj.
bordzooo chciałabym mieć piegii. Wszyscy mówią że by mi pasowały hehe
bardzo chcem piegi zrobie wszystko