Wiele z nas posiada w swoich toaletkach, szafkach czy szufladach znaczne ilości kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała. Krem pod oczy, serum, olejek, krem nawilżający, krem ujędrniający, mleczko, tonik, itp. Aby poszczególne preparaty prawidłowo spełniły swoją rolę, ważna jest kolejność nakładania kosmetyków na twarz.
Kolejność nakładania kosmetyków na twarz
Zalecane jest, by kosmetyki nakładać w ściśle określonej kolejności. Najpierw nakładamy produkty lekkie, na samym końcu cięższe. Na początku stosujemy produkty na bazie wody, później te z zawartością oleju, serum nakładamy przed kremami. Decyduje to o skuteczności działania poszczególnych preparatów.
Zanim rozpoczniemy swoisty rytuał nakładania kosmetyków, nasza twarz powinna być oczyszczona. Jakiś czas temu opisaliśmy jak powinno wyglądać codziennie oczyszczanie twarzy.
-
Serum na twarz
Serum to kosmetyk charakteryzujący się skoncentrowanym składzie, który zapewnia silniejsze działanie niż krem. Z reguły ma lekką konsystencję i nie pozostawia na twarzy filmu ochronnego. Serum do twarzy często dostępne jest w ampułkach czy saszetkach – do stosowania przez określony czas (np. przez cztery tygodnie). Ważne jest aby serum nałożyć jako pierwsze, z uwagi na to, że nałożone na krem nie wniknie już tak głęboko w skórę.
Serum do twarzy powinno być dopasowane do cery i warto je aplikować zwłaszcza na noc. Podczas snu bowiem regeneruje się nie tylko nasz organizm, ale także skóra. W tym czasie naskórek szybciej się odnawia, a zawarte w kremach na noc odpowiednie substancje lepiej się wchłaniają.
-
Krem do twarzy – na dzień i na noc
Krem do twarzy, również dopasowany do potrzeb cery, nakładamy ok. 5 min po nałożeniu serum. Na dzień zalecane są przede wszystkim kremy nawilżające, nawilżająco-matujące. Na noc natomiast warto stosować krem odżywczy, bardziej gęsty w konsystencji i intensywnej działający na skórę twarzy.
Dowiedz się więcej na temat różnic między kremem na dzień a kremem na noc.
-
Ochrona przed słońcem – krem do twarzy z filtrem
W przypadku porannego rytuału pielęgnacyjnego zaleca się zawsze nałożyć krem do twarzy z filtrem UV przed wyjściem z domu. Jeżeli Twój krem na dzień nie zawiera filtru, bardzo zachęcamy do sięgnięcia po dodatkowy krem, który taki filtr ochronny posiada. Dlaczego?
Promieniowanie ultrafioletowe dzielimy na:
- promieniowanie UVC – w większości jest ono pochłaniane przez warstwę ozonową, dlatego nie ma bezpośredniego wpływu na skórę człowieka;
- promieniowanie UVB – ma działanie rumieniotwórcze, powoduje oparzenia, a także stymuluje syntezę barwnika i nadaje skórze brązowy kolor. Natężenie waha się zależnie od pory roku i dnia – najsilniejsze jest w okresie letnim w godzinach: 10:00 – 15:00. Promieniowanie UVB jest zatrzymywane przez chmury, szyby okienne, odzież, ale penetruje przez wodę;
- promieniowanie UVA – stanowi natomiast aż 95% promieniowania UV, które jest wysyłane na ziemię. Jego natężenie jest stałe, niezależnie od pory roku i dnia. Przenika ono przez chmury, a nawet przez szyby okienne i niektóre tkaniny. Zatem UVA jest z nami praktycznie przez cały rok, przez cały dzień, zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach, nawet w czasie pochmurnych dni. Nadaje skórze brązowy kolor. Ale uwaga wnika promieniowanie UVA w głębsze warstwy skóry, uszkadzając włókna kolagenowe i elastynę, osłabia układ immunologiczny, zmienia DNA skóry i nasila produkcję wolnych rodników. Dawki tego promieniowania kumulują się, dlatego efekty działania UVA nie są widoczne od razu. Jest ono emitowane także przez lampy w solariach.
Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów z filtrami UV – również w okresie jesienno-zimowym – nasza skóra wolniej się starzeje, a dodatkowo chronimy ją przed powstawaniem przebarwień.
Nakładanie podkładu tuż po aplikacji kremu pielęgnacyjnego może znacznie skróci trwałość naszego makijażu (sprawdź jak skutecznie przedłużyć trwałość makijażu). Podkład najlepiej aplikować po około 10-15 minutach od nałożenia kremu.
Dodaj komentarz