Kolejność nakładania kosmetyków na twarz – co po kolei

Wiele z nas posiada w swoich toaletkach, szafkach czy szufladach znaczne ilości kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała. Krem pod oczy, serum, olejek, krem nawilżający, krem ujędrniający, mleczko, tonik, itp. Aby poszczególne preparaty prawidłowo spełniły swoją rolę, ważna jest kolejność nakładania kosmetyków na twarz.

co po kolei kolejność nakładania kosmetyków

Kolejność nakładania kosmetyków na twarz

Zalecane jest, by kosmetyki nakładać w ściśle określonej kolejności. Najpierw nakładamy produkty lekkie, na samym końcu cięższe. Na początku stosujemy produkty na bazie wody, później te z zawartością oleju, serum nakładamy przed kremami. Decyduje to o skuteczności działania poszczególnych preparatów.

Zanim rozpoczniemy swoisty rytuał nakładania kosmetyków, nasza twarz powinna być oczyszczona. Jakiś czas temu opisaliśmy jak powinno wyglądać codziennie oczyszczanie twarzy.

  • Serum na twarz

Serum to kosmetyk charakteryzujący się skoncentrowanym składzie, który zapewnia silniejsze działanie niż krem. Z reguły ma lekką konsystencję i nie pozostawia na twarzy filmu ochronnego. Serum do twarzy często dostępne jest w ampułkach czy saszetkach – do stosowania przez określony czas (np. przez cztery tygodnie).  Ważne jest aby serum nałożyć jako pierwsze, z uwagi na to, że nałożone na krem nie wniknie już tak głęboko w skórę.

Serum do twarzy powinno być dopasowane do cery i warto je aplikować zwłaszcza na noc. Podczas snu bowiem regeneruje się nie tylko nasz organizm, ale także skóra. W tym czasie naskórek szybciej się odnawia, a zawarte w kremach na noc odpowiednie substancje lepiej się wchłaniają.

  • Krem do twarzy – na dzień i na noc

Krem do twarzy, również dopasowany do potrzeb cery, nakładamy ok. 5 min po nałożeniu serum. Na dzień zalecane są przede wszystkim kremy nawilżające, nawilżająco-matujące. Na noc natomiast warto stosować krem odżywczy, bardziej gęsty w konsystencji i intensywnej działający na skórę twarzy.

Dowiedz się więcej na temat różnic między kremem na dzień a kremem na noc.

  • Ochrona przed słońcem – krem do twarzy z filtrem

W przypadku porannego rytuału pielęgnacyjnego zaleca się zawsze nałożyć krem do twarzy z filtrem UV przed wyjściem z domu. Jeżeli Twój krem na dzień nie zawiera filtru, bardzo zachęcamy do sięgnięcia po dodatkowy krem, który taki filtr ochronny posiada. Dlaczego?

Promieniowanie ultrafioletowe dzielimy na:

  • promieniowanie UVC – w większości jest ono pochłaniane przez warstwę ozonową, dlatego nie ma bezpośredniego wpływu na skórę człowieka;
  • promieniowanie UVB – ma działanie rumieniotwórcze, powoduje oparzenia, a także stymuluje syntezę barwnika i nadaje skórze brązowy kolor. Natężenie waha się zależnie od pory roku i dnia – najsilniejsze jest w okresie letnim w godzinach: 10:00 – 15:00. Promieniowanie UVB jest zatrzymywane przez chmury, szyby okienne, odzież, ale penetruje przez wodę;
  • promieniowanie UVA – stanowi natomiast aż 95% promieniowania UV, które jest wysyłane na ziemię. Jego natężenie jest stałe, niezależnie od pory roku i dnia. Przenika ono przez chmury, a nawet przez szyby okienne i niektóre tkaniny. Zatem UVA jest z nami praktycznie przez cały rok, przez cały dzień, zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach, nawet w czasie pochmurnych dni. Nadaje skórze brązowy kolor. Ale uwaga wnika promieniowanie UVA w głębsze warstwy skóry, uszkadzając włókna kolagenowe i elastynę, osłabia układ immunologiczny, zmienia DNA skóry i nasila produkcję wolnych rodników. Dawki tego promieniowania kumulują się, dlatego efekty działania UVA nie są widoczne od razu. Jest ono emitowane także przez lampy w solariach.

Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów z filtrami UV – również w okresie jesienno-zimowym – nasza skóra wolniej się starzeje, a dodatkowo chronimy ją przed powstawaniem przebarwień.

Nakładanie podkładu tuż po aplikacji kremu pielęgnacyjnego może znacznie skróci trwałość naszego makijażu (sprawdź jak skutecznie przedłużyć trwałość makijażu). Podkład najlepiej aplikować po około 10-15 minutach od nałożenia kremu.

Może zainteresuje Cię również nasz wywiad z Magdaleną Pieczonką o trikach, które warto zastosować w makijażu.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Włókniaki na ciele i twarzy – sposoby na usunięcie

Włókniaki (łac. fibroma) to łagodne guzy nowotworowe, które powstają z tkanki łącznej. Pojawiają się w rożnych miejscach na ciele i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Dla wielu osób włókniaki stanowią problem estetyczny, stąd też często padają pytania jak usunąć włókniaki?

jak usunąć włókniaki dermaestetic

Włókniaki miękkie i włókniaki twarde – charakterystyka

Na podstawie proporcji włókien i komórek tkanki łącznej można rozróżnić: włókniaki miękkie i włókniaki twarde. Włókniaki miękkie przyjmują formę workowatych, kulistych, często zwisających grudek, które osiągają od 2mm do 5 cm długości. Zazwyczaj włókniaki miękkie mają zabarwienie zbliżone do zdrowej skóry lub nieco ciemniejsze, brunatne. Natomiast włókniaki twarde zwykle mają postać małego pojedynczego guzka w kolorze od czerwonego do brunatnego, a ich powierzchnia jest gładka lub szorstka, z reguły są twarde w dotyku.

Włókniaki miękkie najczęściej występują w grupie, i tworzą się na szyi, dekolcie, pod pachami, pod piersiami czy na powiekach. Natomiast włókniaki twarde zazwyczaj pojawiają się pojedynczo, głównie na kończynach. 

Do włókniaków podobne bywają inne zmiany skórne, jak: tłuszczaki, brodawczaki, a także znamiona komórkowe miękkie. Dlatego każdorazowo należy konsultować się z dermatologiem w celu uzyskania prawidłowej diagnozy.

 

Włókniaki miękkie i włókniaki twarde – przyczyny

Przyczyny powstawania włókniaków nie są do końca jasne. Wiadomo jednak, że włókniaki miękkie zwykle są zmianami wrodzonymi, mogą również pojawić w przebiegu choroby Recklinghausena razem z nerwiakowłókniakami i nerwiakami. Włókniaki mogą pojawiać się również u osób otyłych, chorych na cukrzycę, osób z problemami endokrynologicznymi lub zaburzeniami gospodarki hormonalnej, a także kobiet w ciąży. Z kolei włókniaki twarde to zmiany, które najprawdopodobniej powstają w przypadku ukąszenia przez owady lub inne stawonogi, w przypadku zapalenia mieszków włosowych oraz niewielkich zadrapań.

 

Jak usunąć włókniaki?

W zależności od rodzaju, wielkości i umiejscowienia dermatolog decyduje czy istnieje konieczność usunięcia zmiany oraz jaką metodą należy jej dokonać. W przypadku dużych zmian zalecana jest interwencja chirurgiczna. Włókniaki mogą być usuwane następującymi metodami: 

  • Elektrokoagulacja

Zabieg polega na zastosowaniu prądu wysokiej częstotliwości na białka budujące tkanki włókniaka, co powoduje zwiększenie jego temperatury. Białko ścina się, dzięki czemu tkanka łatwo może zostać usunięta.

  • Krioterapia (wymrażanie ciekłym azotem)

Zabieg polegaja na krótkotrwałym działaniu strumienia par ciekłego azotu (o temperaturze ok. -140°C) na powierzchnię ciała w czasie od 1 do 5 minut.

  • Laser frakcyjny CO2

Laser frakcyjny CO2 emituje wiązkę światła, która wchłaniana jest przez wewnątrz- i zewnątrzkomórkową wodę. Kiedy energia lasera jest pochłaniana przez uwodnioną tkankę, dochodzi do jej odparowania i wytworzenia w tym miejscu strefy koagulacji.

 

Przeciwwskazaniami do wykonania tego zabiegu są: ciąża, aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa w obrębie leczonej zmiany, skłonność do tworzenia się bliznowców.

Trzeba jednak mieć świadomość, że włókniaki po usunięciu mogą odrosnąć. Dla przypomnienia – zanim wybierzesz się do kosmetyczki lub kosmetologa daną zmianę skórną skonsultuj z lekarzem dermatologiem. 

 

Może zainteresuje Cię również: W jaki sposób pozbyć się kurzajek na dłoniach

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Porównanie lipolizy i karboksyterapii

Medycyna estetyczna oferuje liczne zabiegi modelujące sylwetkę. Są to głównie zabiegi polegające na usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z określonych partii ciała. Efektem tych zabiegów jest nieodwracalne niszczenie komórek tłuszczowych, które są następnie wydalane z organizmu. Do terapii tych należą między innymi: lipoliza i karboksyterapia, które krótko omówimy przedstawiając ich kluczowe efekty.

zabiegi modelujące sylwetkę dermaestetic

Lipoliza iniekcyjna

Lipoliza iniekcyjna to zabieg pozwalający na rozbicie nagromadzonej tkanki tłuszczowej w wybranym obszarze ciała. Preparat (mieszanka fosfatydylocholina, deoksycholatu i np. L-karnityny lub krzemionki organicznej) wstrzykiwany jest bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, która ma zostać zredukowana. Substancja przenika przez błony komórkowe do wnętrza komórek tłuszczowych, a po wniknięciu do komórki doprowadza do rozpadu trójglicerydów. Następnie, wraz z lipoproteidami, jest transportowana prosto do wątroby, gdzie tłuszcze są rozkładane, po czym następuje ich wydalenie z organizmu.

Lipoliza iniekcyjna – liczba zabiegów, efekty terapii

Widoczny efekt uzyskuje się najczęściej po 3 zabiegach, wykonywanych w odstępach około 6 tygodniowych. Czasami trzeba wykonać 4 lub 5 zabiegów.

Lipoliza laserowa

Lipoliza laserowa to zabieg, dzięki któremu można nie tylko wymodelować sylwetkę i pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, ale również wzmocnić stan napięcia skóry. Lipoliza laserowa na selektywnym działaniu promieniowania laserowego na komórki tłuszczowe. Wiązka lasera rozgrzewa i rozpuszcza tkankę tłuszczową, która następnie zostaje odessana. Jednocześnie podgrzewane są włókna kolagenowe, które skracają się, co wywołuje efekt ściągnięcia i napięcia tkanki podskórnej. W ten sposób modeluje sylwetkę, a także odmładza i ujędrnia skórę.

Lipoliza laserowa – liczba zabiegów, efekty terapii

Pierwsze efekty wyszczuplenia sylwetki są widoczne bezpośrednio po zabiegu lipolizy, natomiast ostateczne rezultaty są widoczne po 2 -3 miesiącach. Zazwyczaj 1-3 zabiegi są zdecydowanie wystarczające dla większości osób.

Więcej informacji na temat tych zabiegów lipoliza iniekcyjna i lipoliza laserowa, a także wskazań i przeciwwskazań do zabiegów znajdziesz tutaj.

karboksyterapia na czym polega dermaestetic

Karboksyterapia na czym polega?

Karboksyterapia CO2 (inaczej zwana cząsteczką piękna) to zabieg kosmetyczny polegający na kontrolowanym podaniu medycznego dwutlenku węgla za pomocą iniekcji śród- i podskórnych. Podskórne podanie dwutlenku węgla powoduje poprawę miejscowego krążenia krwi w tkankach, poprawę elastyczności skóry, ponadto przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej w okolicy podania. Odnowienie komórek skóry i stymulacja syntezy kolagenu przyczynia się do wygładzenia powierzchni skóry, jej zagęszczenia i zniwelowania widocznego cellulitu. Głównymi wskazaniami przeprowadzania zabiegu karboksyterapia są rozstępy, cellulit oraz wiotka skóra. Karboksyterapia wykorzystywana jest również do redukcji cieni pod oczami oraz do rozbijania miejscowej tkanki tłuszczowej.

Karboksyterapia a usuwanie tłuszczu

Dwutlenek węgla jest stale obecny w naszym organizmie i reguluje przepływ krwi, dzięki niemu rozszerzają się naczynia krwionośne. CO2 wprowadzony do tkanki tłuszczowej częściowo zmienia się w kwas węglowy, który rozpuszcza komórki tłuszczowe. Zwiększone ukrwienie prowadzi z kolei do wzmożonego drenażu limfatycznego, poprawy metabolizmu, a także wydalenia uwolnionego tłuszczu. Proces wpływa na zmniejszenie złogów komórek tłuszczowych.

Karboksyterapia efekty

Liczba zabiegów uzależniona jest od okolicy zabiegowej i celu kuracji. Seria to średnio 6-10 zabiegów, procedurę wykonuje się dwa razy w tygodniu przez 3-4 tygodnie. W przypadku leczenia dwutlenkiem węgla rozstępów, wiotkości skóry, cellulitu czy nadmiaru tkanki tłuszczowej na efekty trzeba czekać od 6 do 12 tygodni.

Reasumując główne wskazanie do przeprowadzenia zabiegu lipolizy jest usunięcie z danego obszaru nagromadzonej tkanki tłuszczowej. W przypadku lipolizy laserowej dochodzi również do odmłodzenia i ujędrnienia skóry. Karboksyterapia natomiast to terapia, która przede wszystkim poprawia elastyczność i napięcie skóry, odnowienie komórek skóry i stymulacja syntezy kolagenu przyczynia się do wygładzenia powierzchni skóry i zmniejszenia widoczności celullitu, a także wpływa na likwidację komórek tłuszczowych. Specjaliści medycyny estetycznej często proponują przed serią zabiegów karboksyterapii lipolizę, aby przyspieszyć proces usuwanie tkanki tłuszczowej.

Ekspert medycyny estetycznej po przeprowadzeniu wywiadu i zapoznaniu się z problemem, zaproponuje zabiegi dostosowane do Twoich potrzeb. Trzeba jednak pamiętać, że usunięcie nagromadzonego tłuszczu, nie zastąpi nam prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej. Sam fakt, że efektem tych zabiegów jest nieodwracalne niszczenie komórek tłuszczowych, nie będzie widoczny, jeżeli nie zmienimy złych nawyków żywieniowych i nie będziemy dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Może zainteresuje Cię również przegląd najbardziej popularnych i skutecznych zabiegów proponowanych przez gabinety dermatologii estetycznej przygotowała dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, prezes Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Viva Derm: Odchudzanie i modelowanie sylwetki – przegląd zabiegów i preparatów cz.1 i Odchudzanie i modelowanie sylwetki – przegląd zabiegów i preparatów cz.2.

 

 

Źródła:

  • Effectiveness of carboxytherapy in the treatment of cellulite in healthy women: a pilot study https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5001663/
  • Evaluation of the Efficacy of Injection Lipolysis using Phosphatidylcholine/Deoxycholate Versus Deoxycholate Alone in Treatment of Localized Fat Deposits

https://www.omicsonline.org/evaluation-of-the-efficacy-of-injection-lipolysis-using-phosphatidylcholinedeoxycholate-versus-deoxycholate-alone-in-treatment-of-localized-fat-deposits-2155-9554.1000146.php?aid=7398

  • Cellulite: a new treatment approach combining subdermal Nd: YAG laser lipolysis and autologous fat transplantation https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19083594
  • Niewęgłowska-Wilk M, Nowak P, Kalicińska J, Śpiewak R.”Wpływ zabiegu karboksyterapii na redukcję rozstępów w okolicy brzucha – opis przypadku.” Kosmetologia Estetyczna 2017; 6 (1): 89-90.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana