Rozszerzone pory twarzy to problem, dotykający wiele kobiet i mężczyzn. Problem ten w większości przypadków dotyczą najczęściej osób z cerą tłustą lub mieszaną. Czy można zmniejszyć widoczność porów i jakie zabiegi są polecane? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
rozszerzone pory twarzy przyczyny
Pory są nieodłącznym elementem naszej skóry, dzięki nim skóra oddycha, usuwa pot i sebum. Zatem ujścia gruczołów łojowych, są niezbędne do tego, by skóra funkcjonowała prawidłowo.
Rozszerzone pory twarzy to rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, widoczne w postaci „dziurek” na skórze, a skóra nie ma gładkiej struktury. Najczęściej cera z rozszerzonymi porami ma tendencję do nadprodukcji sebum, błyszczenia się skóry, pogrubienia naskórka i pojawiania wągrów, wyprysków, itp. Prawie niewidoczne pory skóry mają osoby posiadające cerę normalną lub suchą.
Na rozszerzone pory twarzy mają wpływ także uwarunkowania genetyczne, ponieważ skłonność do ich występowania jest dziedziczna. Inną przyczyną pojawiania się rozszerzonych porów twarzy jest wiek – nieodpowiednia i nieprawidłowa pielęgnacja może wpływać na ich późniejsze pojawienie się. Ponadto nadmierna ekspozycja na szkodliwe promieniowanie słoneczne, czy palenie papierosów, przyczyniają się do utraty kolagenu i elastyny – skóra staje się rozciągnięta, a pory wydłużone.
W celu przeciwdziałania rozszerzaniu się porów skóry należy unikać solarium i kąpieli słonecznych bez zastosowania kremu z filtrami UV. Ponadto parówki na twarz i sauna również nie są wskazane, ponieważ nadmiernie nagrzewają twarz.
Przeczytaj koniecznie dlaczego krem z filtrem warto stosować cały rok
W przypadku skóry z rozszerzonymi porami niezmiernie bardzo istotną rolę odgrywa prawidłowa pielęgnacja cery. W porach mogą się gromadzić zanieczyszczenia, złuszczony naskórek i nadmiar łoju produkowanego przez gruczoły łojowe, co z kolei prowadzi do powstawania się zaskórników, które blokują ujścia porów. Jeśli mówimy o pielęgnacji domowej możemy zmniejszyć widoczność porów poprzez ich zwężenie, stosując odpowiednie kosmetyki ściągające do cery tłustej i mieszanej.
Zachęcamy do przeczytania artykułu
rozszerzone pory domowe sposoby
-
regularne peelingi twarzy
Poza regularnym oczyszczaniem skóry twarzy rano i wieczorem, zaleca się by 1 – 2 razy na tydzień złuszczać martwy naskórek lub używać delikatnych peelingów na co dzień. Każda skóra, niezależnie od jej rodzaju, powinna być złuszczana, ale należy dobierać preparaty przeznaczone dla naszego typu cery (ziarnisty, enzymatyczny czy peelingi peel-off).
Zadaniem peelingu jest usunięcie martwego naskórka. Naturalny cykl regeneracji skóry trwa około 4 tygodni. W tym okresie komórki, które powstają w najgłębszej warstwie naskórka, stopniowo przesuwają się ku powierzchni. Następnie ulegają odwodnieniu, zrogowaceniu, aż wreszcie obumierają i złuszczają się „wypychane” przez kolejne komórki przesuwające się ku górze.
Dzięki peelingowi usuwane zostają martwe komórki naskórka, cera staje się wygładzona i rozjaśniona, koloryt jest wyrównany, pory zostają oczyszczone i zwężone. Wpływa to z kolei na lepszą i głębszą absorpcję substancji odżywczych zawartych w kosmetykach. Powinnyśmy stosować peelingi, podobnie jak inne kosmetyki, przeznaczone do naszego rodzaju ceru
Gotowy preparat możesz kupić w drogerii lub aptece, ale możesz także wykonać kosmetyk sama w domu. Jakie rodzaje peelingów możesz wykonać sama w domu? Sprawdź tutaj.
domowa maseczka na rozszerzone pory
-
maseczka z glinki
Glinkę (zieloną, białą lub czerwoną) zmieszaj z wodą i kilkoma kroplami olejku eterycznego np. rozmarynowego, tymiankowego czy z drzewa herbacianego (mają działanie odkażające skórę). Glinka wchłania nieczystości i nadmiar tłuszczu, obkurcza pory i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Papkę nałóż na oczyszczoną skórę na 15 – 20 minut. Zmyj maseczkę letnią wodą. Maseczkę stosuj raz w tygodniu.
-
maseczka z ogórka
Cienko pokrojone plasterki ogórka układamy na powierzchni twarzy i szyi. Przykryj twarz wilgotnym kompresem (np. z gazy), by ogórki się nie zsuwały. Pozostaw na skórze na ok. 20 minut. Maseczka ściąga powiększone pory i odświeża. Maseczkę stosuj raz w tygodniu.
-
maseczka z kiszonej kapusty
Dużą garść kiszonej kapusty rozkładamy na twarzy. Przykryj twarz wilgotnym kompresem (np. z gazy), by kapusta się nie zsuwała. Pozostaw na skórze na ok. 20 minut. Maseczka zmniejsza powiększone pory i odświeża. Maseczkę stosuj raz w tygodniu.
-
maseczka z białka jajka
Ubij białko jajka z sokiem z jednej cytryny. Nałóż na skórę na 15-20 minut. Następnie spłucz letnią wodą. Maseczka ujędrni i oczyści skórę, zamknie pory i zlikwiduje przebarwienia. Maseczkę stosuj raz w tygodniu.
zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej
W ofercie gabinetów kosmetycznych i w gabinetach medycyny estetycznej znajdują się różne zabiegi polecane do pielęgnacji cery z rozszerzonymi porami. Pamiętaj jednak, że żaden z zabiegów nie zlikwiduje nam problemu rozszerzonych porów na zawsze, ale może je na dłuższy czas (nawet kilka miesięcy) zwęzić, dzięki czemu zmniejszy ich widoczność.
-
Peelingi chemiczne
Zapoznaj się także z materiałem:
Jak wspominaliśmy wcześniej regularne złuszczanie naskórka wyraźnie wygładzają skórę, wyrównują jej koloryt i poprawiają jędrność, a także zmniejszają widoczność rozszerzonych porów. Peelingi chemiczne z zastosowaniem kwasów wykonywane w gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej mają kilkunastokrotne silniejsze działanie niż domowe zabiegi z kosmetykiem kupionym w drogerii czy aptece. w przypadku cery z rozszerzonymi porami zaleca się zabiegi z zastosowaniem kwasów glikolowego, migdałowego czy peeling Jessnera, który łączy kwas salicylowy, rezorcynę oraz kwas mlekowy.
-
Peeling VI Peel
Peeling VI peel polecany jest w wielu wskazaniach medycznych i estetycznych. Stosuje się go do poprawy wyglądu i jakości skóry, do eliminacji przebarwień, piegów i nadmiernej pigmentacji, a także w przypadku skóry ze zmarszczkami. Pomaga w terapii skóry trądzikowej oraz stymuluje skórę do produkcji kolagenu. Peeling VI peel to najlepszy sposób by zapobiegać starzeniu się skóry.
Unikalna mieszanka składników preparatu Vi Peel gwarantuje rewelacyjne wyniki bez wcześniejszego przygotowania skóry i w krótkim czasie. Vi Peel jest bardzo skuteczny w przypadku wszystkich typów skóry, także tych ciemniejszych.
W produkcie wykorzystano połączenie wszystkich dostępnych i znanych sposobów działania różnych kwasów do wytwarzania wielu pozytywnych skutków. To rozwiązuje problemy skóry na poziomie komórkowym, a nie tylko powierzchownie przez złuszczanie skóry. Dzięki połączniu działań wielu kwasów i witamin pomaga usunąć zmarszczki, zmniejszyć rozszerzone pory, pobudzić skórę do produkcji kolagenu i elastyny, które ujędrniają skórę. Jest niezwykle skuteczny w eliminacji przebarwień w tym melasmy. Vi Peel zapewnia także doskonałe rezultaty dla pacjentów z trądzikiem. Można go stosować także na skórze szyi, dekoltu, klatki piersiowej oraz dłoni.
-
Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja polega na usuwaniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki usunięciu zrogowaciałego naskórka dochodzi do regeneracji i tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. Dodatkowo mikrodermabrazja skutecznie oczyszcza skórę.
Więcej na temat zabiegu przeczytacie tutaj:
-
Kawitacja ultradźwiękowa
Kawitacja ultradźwiękowa to inaczej peeling kawitacyjny, którego celem jest dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Zabieg ten różni się od innych peelingów, ponieważ bazuje na falach ultradźwiękowych. Dostają się one do wnętrza skóry i tam ją oczyszczają, to dlatego kawitacja jest tak skuteczna i dobroczynna. Peeling kawitacyjny dedykowany jest osobom walczącym z trądzikiem, posiadającym tłustą lub mieszaną cerę. Kawitacja ultradźwiękowa doskonale eliminuje zaskórniki i rozszerzone pory.
-
Cosmelan
Cosmelan to zabieg działający na problematyczne przebarwienia, ale także na przywrócenie równowagi skórze tłustej i mieszanej, w tym zmniejszenie widoczności rozszerzonych porów. Zabieg Cosmelan ma również działanie odmładzające, wygładza drobne zmarszczki i sprawia że skóra staje się młodsza.
Cosmelan łączy w sobie działanie peelingu chemicznego z działaniem dermokosmetyków stworzonych specjalnie do problemów takich jak rozszerzone pory, przebarwienia i zmęczona skóra z oznakami starzenia. Cosmelan pobudza skórę do wydzielania kolagenu i reguluje wydzielanie łoju. To sprawia, że skóra staje się młodsza, gładsza i jędrniejsza.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zaletach zabiegu Cosmelan, zachęcamy do przeczytania
-
Fototerapia IPL
Urządzenia IPL (z ang. Intense Pulsed Light – silny impuls światła) nie są laserami, chociaż potocznie często są tak nazywane. Urządzenia IPL wykorzystują zamontowaną w nich lampę ksenonową. IPL w przeciwieństwie do lasera emituje całą wiązkę promieni o różnej długości fali. Dzięki temu można dotrzeć na różne głębokości skóry.
Fototerapia IPL to zabieg z wykorzystaniem intensywnie pulsującego światła, które naturalnie pobudza komórki skóry do ich odnowy. Zabieg skierowany na terapię przeciwtrądzikową, świetnie reguluje poziom wydzielania sebum, zwęża rozszerzone pory, a także działa na skórę antybakteryjnie.
-
laser frakcyjny CO2
Laser frakcyjny CO2 dparowuje kolumny komórek naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Dzięki temu następuje pobudzenie produkcji nowego kolagenu i wymiana komórek naskórka i skóry, co zapewnia naturalny i trwały efekt. Światło lasera działa na skórę głęboko i precyzyjnie. Matryca lasera doprowadza do powstania zespołu punktów (pixeli), tzw. mikrourazów termalnych. Pomiędzy nimi pozostają nienaruszone „mostki” tkanki, swoiste rezerwuary zdrowych komórek przyspieszające odbudowę danego obszaru.
Laser frakcyjny pomaga m.in. w lepszym napięciu skóry, zmniejszeniu zmarszczek i wygładzeniu skóry, a także zwężeniu porów. Pomaga też w wygładzeniu bruzd i blizn potrądzikowych. Dzięki niemu poprawimy również koloryt naszej skóry.
Sprawdź jakie kosmetyki można stosować po takim zabiegu z zastosowaniem lasera frakcyjnego CO2.
Ja miałam robiony zabieg laserem frakcyjnym i tę metodę mogę zdecydowanie polecić. Co więcej, zabieg nie tylko pomógł na rozszerzone pory, ale i znacznie rozjaśnił moje przebarwienia na twarzy. Jakby ktoś był zainteresowany, bo mój zabieg był w Centrum Zdrowej Skóry w Warszawie, a lasem nazywał się Lavieen. W sumie to już planowałam kolejną wizytę, ale może do tego zacznę stosować te domowe sposoby opisane w tekście, byłoby super jakby się okazało, że naprawdę działają!
To był jednak laser TULOWY, przepraszam za pomyłkę, ale nie znam się na tym jakoś bardzo.