O zmarszczkach na twarzy pisaliśmy już w artykule Zabiegi na drobne i głębokie zmarszczki . W tym artykule skupimy się wyłącznie na zmarszczkach pojawiających się na policzkach.

Zmarszczki na policzkach
Zmarszczki na policzkach to najczęściej zmarszczki mimiczne, które powstają samoistnie w trakcie uśmiechania się, czy mówienia. Wiele kobiet ma widoczne zmarszczki mimiczne, mimo że nie wynika to z wieku. Nasza skóra starzeje się już od 25 roku życia, dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację jeszcze przed tym wiekiem. O skórze dojrzałej mówimy za to dopiero, kiedy kobieta przekroczy 40 rok życia. Jest to czas, kiedy metabolizm spowalnia, nasza skóra produkuje mniej kolagenu i mniej wydolnie pracują fibroblasty, dlatego nie produkują elastyny w takiej ilości jak dawniej. Zmarszczki stają się bardziej widoczne, zwłaszcza tzw. zmarszczki mimiczne, a także zmarszczki wokół ust.
Istnieją jednak sposoby na pozbycie się zmarszczek. Oto niektóre z nich.
Zmarszczki mimiczne na policzkach
Najtańszym, a jednocześnie najmniej inwazyjnym sposobem na zmarszczki jest krem przeciwzmarszczkowy. Powinien być odpowiednio dobrany do skóry i nakładany powinien być na czystą skórę twarzy. W zależności od naszego wieku i wcześniejszej dbałości o skórę, należy dobrać odpowiedni kosmetyki do twarzy. Przede wszystkim powinien być to krem przeciwzmarszczkkowy i krem pod oczy przeciwzmarszczkowy. Oba te kosmetyki powinny mieć w swoim składzie substancje czynne, które wygładzą i ujędrnią skórę. Oto niektóre z nich:
- Mocznik – choć mocznik kojarzy nam się bardziej z kremami do stóp, jest on bardzo dobrym składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych, krem z mocznikiem jest polecany zwłaszcza dla pań, których skóra jest bardzo wysuszona, mocznik jest składnikiem NMF – naturalnego czynnika nawilżającego, ma właściwości przyciągające wodę, wiąże ją w naskórku i dzięki teu zmiękcza skórę, nadając jej gładkości
- Ceramidy – są to tłuszcze, które wyoełniają przestrzenie międzykomórkowe i zatrzymują przez to wodę w skórze
- Skwalen – skwalen wchodzi w skład sebum, ma działanie neutralizujące wolne rodniki, dzięki czemu usuwa szkodliwe substancje, pomaga także w gojeniu się skóry i w transporcie sybstancji czynnych w głąb skóry
- Kwas hialuronowy – kwas hialuronowy w tabletkach jest przyjmowany ze względu na chroniące stawy właściwości kwasu hialuronowego, jest on także świetnym składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych, wiąże on wodę w skórze, dzięki czemu jest ona bardziej nawilżona
Nici PDO są to nici liftingujące nowej generacji. Są one wykonane z włókna polidioksanu, które jest bardzo silne. Nić ma za zadanie stymulować produkcję kolagenu, wpyływa na napięcie i sprężystość oraz elastyczność skóry. Zadaniem nici PDO jest zmuszenie skóry do produkcji kolagenu w sposób naturalny a także zwiększenie łączenia kwasu hialuronowego. Nici PDO są wprowadzane w taki sposób by nie zaburzyć rysów naszej twarzy ani naszej mimiki. Nici wprowadzane są tam, gdzie przebiega nasza naturalna linia napięcia skóry. Dzięki nim można także zmniejszyć siłę mięśni twarzy, podobnie jak w przypadku toksyny botulinowej, jednak toksyna daje mniej naturalny efekt.
Zabieg nie jest inwazyjny, ponieważ nie zostają po nim żadne blizny ani nacięcia. Po zabiegu możemy odczuwać dyskomfort, a na skórze mogą pojawić się zasinienia, które znikają po około 3-7 dniach. Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona. Efekt zabiegu utrzymuje się na bardzo długi czas – nawet do 2 lat. Pełen efekt zabiegu jest widoczny dopiero po około 2-4 tygodniach, ponieważ nici muszą w tym czasie ułożyć, a wokół nich zaczyna się budować nowy kolagen. Możemy wyróżnić kilka rodzajów nici:
- First Lift rewitalizacja – są to bardzo cienkie nici, które dedykowane są na pierwsze zmarszczki dla kobiet po 30 roku życia, bez bardzo widocznych zmarszczek mimicznych. Takimi nićmi usuwa się niewielkie zmarszczki wokół oczu. Stosowane są również na szyi i dekolcie.
- First Lift Screw – są to delikatne nici do lekkiego liftingu, w tym zabiegu używana jest skręcona nić, która upora się z bruzdami nosowo-wargowymi, przeznaczona jest także do liftingu czoła
- First Lift Barb 4D – nić PDO z małymi haczykami, które po wprowadzeniu pod skórę unoszą ją, dzięki czemu zyskujemy efekt naturalnego liftingu, nici pozostają pod skórą aż do 210 dni, dzięki czemu stymulują produkcję kolagenu przez ten cały czas.
Przeciwwskazaniami do zabiegu są:
- ciąża i karmienie piersią
- choroby autoimmunologiczne
- cukrzyca
- choroba nowotworowa
- gorączka
- przeziębienie
- ekstrakcja zęba na niedługo przed planowanym zabiegiem
- zakażenia w okolicy zabiegowej
- rany
Jest to idealny sposób na zmarszczki mimiczne.
Fotoodmładzanie skóry jest świetnym, nieinwazyjnym zabiegiem na zmarszczki twarzy. Polega ono na odmłodzeniu skóry za pomocą wiązek światła o różnej długości. Wnikają one w głąb skóry i dzięki temu zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, które odpowiadają za młdy wygląd skóry. Wskazaniem do zabiegu są: piegi, niejednolity koloryt skóry, rozszerzone pory, ale przede wszystkim płytkie zmarszczki. Zabieg wykonuje się w seriach: od 3 do 5 zabiegów w odstępach 3-6 tygodni. Na początku poddawania się zabiegom zauważymy, że nasza skóra jest o wiele jaśniejsza. Po tym zabiegu zauważymy jednolity koloryt skóry oraz zwężone pory. Zmarszczki spłycają się już po 3 zabiegach. W trakcie zabiegu możemy odczuć lekkie szczypanie skóry i ciepło. Cały zabieg trwa od 15 do 45 minut w zależności od ilości zmarszczek. Po zabiegu może wystąpić rumień, pieczenie i tkliwość skóry. Objawy te mijają po kilku dniach od zabiegu. Co najmniej 4 tygodnie po zabiegu nie wolno nam korzystać z sauny, czy solarium, a przez 5 dni nie zaleca się korzystać z basenów. Kosmetyki stosowane po zabiegach nie powinny podrażniać naszej skóry, odradzane więc są wszystkie peelingi i kosmetyki z kwasami owocowymi. Nie wolno stosować kremów z retinolem, mydła, które może wysuszyć naszą skórę oraz kosmetyków ze spirytusem.
Peeling kawitacyjny jest dobrym sposobem na wygładzenie zmarszczek. Polega on na oczyszczeniu wierzchniej warstwy skóry z zanieczyszeń. Za pomocą szpatułki urządzenia ścierany jest martwy naskórek i inne zanieczyszczenia. Peeling kawitacyjny z pomocą fali utlradźwiękowej podbija pęcherzki powietrza, które pękając oczyszczają skórę z zanieczyszeń. Peeling kawitacyjny jest nieiwazyjnym zabiegiem i pomaga również w dostawaniu się składników odżywczych w głąb skóry.
Mikrodermabrazja jest również nieinwazyjnym zabiegiem, dzięki któremu skóra nie tylko oczyszcza się z zabrudzeń, ale również jest peelingowana. Ścierany jest wierzchni naskórek, dzięki czemu składniki odżywcze lepiej wnikają w głąb skóry. Za pomocą głowicy ścierany jest naskórek, a zmarszczki wygładzają się, dając efekt wygładzonej skóry. Skóra po zabiegu jest napięta i wygląda o wiele młodziej.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć na temat zabiegu mikrodermabrazji przeczytaj o 7 zabiegów odmładzających, które nie zmienią rysów twarzy
Kwasy AHA są jednym z zabiegów, które wykonuje się w okresie jesienno-zimowym. Kwasy mają za zadanie rozpuścić zewnętrzną warstwę skóry, dzięki czemu zmniejszają się przebarwienia, a skóra zostaje oczysczona z nadmiaru sebum. Ten zabieg poelacany jest zwłaszcza dla osób, które nie mogą uporwać się z tłustą skórą twarzy. Kwasy AHA pomagają również z uporaniem się ze zmarszczkami mimicznymi. Skóra po takim zabiegu staje się bardziej napięta, a oczyszczenie jej z zaniczyszczeń sprawia, że lepiej będzie ona wchłaniać składniki odżywcze z masek i kremów. Kwasy AHA stymlują także odnowę skóry, również przez zwiększoną ilość kolagenu w skórze.
Więcej na temat kwasów AHA przeczytasz w artykule Czym są kwasy AHA, BHA i PHA. Poznaj kwasy stosowane w kosmetyce!
Ćwiczenia twarzy są bardzo popularnym i tanim sposobem na polepszenie swojej kondycji skóry. Wystarczy jedynie 7 minut dziennie, by nasza skóra po jakimś czasie wyglądała wyraźnie młodziej.
Ćwiczenia twarzy dają wiele wymiernych efektów:
- zmarszczki na czole, wokół oczu i warg są widocznie wygładzone
- skóra jest bardziej napięta i jędrna
- zmniejszają się cienie pod oczami
- zmniejsza się drugi podbródek
- poprawia się kondycja skóry
- podnoszą się policzki
- jest lepiej dotleniona i odżywiona
Ćwiczenia polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu twarzy. Przed ćwiczeniami należy umyć twarz i ręce.
Przed ćwiczeniami należy rozgrzać mięśni twarzy. Najlepiej rozgrzać jest skórę przez lekkie podszczypywanie jej przez około 1,5 minuty. Nie należy jej jednak zbyt mocno rozciągać.
Następnie wykonuj kolejne sekwencje ćwiczeń.
Palce wskazujące połóż nad brwiami. Przyciśnij lekko skórę i unoś brwi, Staraj się stawiać opór skórze. Powtórz 10 razy
Zamknij usta i nałóż język na przednie zęby. Pozostaw tak język przez 5 sekund i rozluźnij. Powtórz 10 razy
Dodaj komentarz