Grudki w okolicy żuchwy i brody. Przyczyny i jak z nimi walczyć?

Grudki na linii żuchwy i brody pojawiają się nie tylko u nastolatek, ale również u pań po 30 r.ż.  Grudki te to w większości przypadków zaskórniki zamknięte. Jaka jest przyczyna ich powstawania i jak można z nimi walczyć?

Grudki, zaskórniki – przyczyny pojawiania się

Ogólnie mówiąc zaskórniki (inaczej wągry), pojawiają się wtedy, gdy gruczoły łojowe produkują dużo łoju, a naskórek niewystarczająco się złuszcza. Nadmiar łoju wraz z rogowaciejącymi komórkami zatykają ujścia mieszków włosowych. W efekcie czego powstają zaskórniki. Zaskórniki otwarte – są widoczne w postaci „czarnych kropek”, natomiast zaskórniki zamknięte wyglądają jak biała drobna kaszka.

Pojawianie się zmian skórnych tj. grudki, zaskórniki na linii żuchwy i brody najczęściej związane jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, nadczynność androgennej albo estrogennej. Może być też wynikiem nadmiernej potliwości, nadmiarem toksyn w organizmie, efektem ubocznym stosowania leków czy stosowania niewłaściwych kosmetyków.

Jak pozbyć się zaskórników ?

W przypadku dużego nasilenia zmian na żuchwie i brodzie zalecana jest wizyta u dermatologa i/lub endokrynologa. Może bowiem okazać się, że zasadne będzie wprowadzenie leczenia antybiotykami lub innego leczenia hormonalnego.

Niewielkie zmiany, mała liczba zaskórników może zostać usunięta przez kosmetyczkę podczas tzw. oczyszczania manualnego.

W gabinetach medycyny estetycznej można wykonać takie zabiegi jak:

  • Mikrodermabrazja

To peeling mechaniczny, polegający na mechanicznym ścieraniu górnych warstw naskórka. Poprzez regulację przepływu podciśnienia kryształków można kontrolować głębokość złuszczania. Zabieg jest bezbolesny i nie utrudnia wykonywania codziennych czynności.

  • Hydradermabrazja

Hydradermabrazja  to nowoczesna mikrodermabrazja przeznaczona dla wszystkich typów skóry, nawet dla tych bardzo wrażliwych. Jest to zabieg, który umożliwia jednoczesne dokładne oczyszczenie, nawilżenie, a także odmłodzenie skóry twarzy.

  • Jonoforeza

Polega na wprowadzaniu w głąb skóry substancji czynnych za pomocą sił pola elektrycznego. Wpływa pozytywnie na jędrność oraz nawilżenie skóry – nawadnia głębokie warstwy skóry. Ponadto wygładza cienkie linie oraz zmarszczki, a także poprawia krążenie krwi. Jonoforeza wpływa również na zmniejszenie łojotoku oraz przywraca skórze zdrowy, rozświetlony wygląd.

  • Peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny wykonywany jest za pomocą ultradźwięków, które w połączeniu z płynną warstwą na zwilżonej skórze wywołują zjawisko kawitacji, czyli rozbicia komórek warstwy rogowej. Peeling kawitacyjny oczyszcza skórę z martwego naskórka, pomaga w pozbyciu się zalegającego sebum, poprawia mikrokrążenie. Znacznie poprawia wygląd skóry. Jest doskonały dla osób, które borykają się z uciążliwym trądzikiem. Dodatkowymi wskazaniami są: zmarszczki, skóra wysuszona, słabo odżywiona oraz zniszczona, przebarwienia a także cellulit. Zabieg likwiduje płytkie przebarwienia. Jest bezbolesny i można go przeprowadzać o każdej porze roku.

  • Medyczny peeling chemiczny

Peeling medyczny  jest to kontrolowane złuszczanie skóry na skutek działania substancji, które są pochodzenia biologicznego bądź chemicznego.  Za pomocą peelingu pozbywamy się defektów kosmetycznych bądź też zmian chorobowych, które są w obrębie naskórka i skóry właściwej. W zależności od zastosowanych peelingów możemy regulować głębokość złuszczania.

Peeling chemiczny polega na nałożeniu na skórę odpowiednio przygotowanej mieszaniny związków chemicznych o ściśle określonym stężeniu. Substancje te przenikają w głąb skóry i wpływają na przebudowę elastyny i kolagenu (proteiny podporowe skóry). Zabiegi z użyciem peelingów chemicznych wpływają na odnowę naskórka i skóry, działają w sposób odmładzający (likwidują oznaki starzenia się skóry). Najczęściej wykorzystywaną substancją jest kwas glikolowy (otrzymany z trzciny cukrowej), kwasy owocowe (AHA), a także kwas trójchlorooctowy.

  • Wodorowe oczyszczanie skory – HYDROIMPACT

Wodorowe oczyszczanie skóry – HYDROIMPACT‎ – aparatura Hydroimpact, z opatentowanymi generatorami czystego wodoru, to złożone działanie terapeutyczne na wiele problemów skórnych. Głowica wodorowa w trakcie zabiegu dozuje strumień wody przesycony pęcherzykami wodoru, które działają jak super dokładny peeling usuwający martwe komórki naskórka, pozostałości makijażu, kremów czy zanieczyszczenia pyłów z powietrza. Skóra pozostaje idealnie czysta i świeża. Elektroporacja z falą radiową średniej częstotliwości otwiera drogę wodoru do komórek oraz poprawia napięcie skóry. Światło LED stymuluje procesy regeneracyjne. Dzięki zabiegom z wykorzystaniem technologii aktywnego wodoru zwiększa się poziom nawilżenia skóry, staje się ona wygładzona i uspokojona, bardzo dokładnie zostają oczyszczone pory, co wpływa na zmniejszenie problemów z trądzikiem oraz powstawania zaskórników, zmniejsza się również produkcja łoju.

Wszystkie powyższe zabiegi można połączyć z maską odpowiednio dobraną do rodzaju cery.

Zaskórniki domowe sposoby

Bardzo ważne jest, aby samodzielnie nie próbować usuwać (wyciskać) zaskórników i grudek. Pozostawmy to specjalistom, bowiem wygniatane tkanki uszkadzają się, co wiąże się z urazem skóry, powstaniem stanu zapalnego i dłuższym gojeniem.

W związku z faktem, że zaskórniki pojawiają się wtedy, gdy gruczoły łojowe produkują dużo łoju, a naskórek niewystarczająco się złuszcza, dobrze sprawdzą się kosmetyki, które zawierające niewielkie stężenie kwasów (np. salicylowego, kwasy owocowe). Dzięki delikatnemu złuszczaniu, wpływają na proces normalizacji i wygładzenia skóry. Warto sięgnąć po preparaty z aptecznej półki.

Innym zalecanym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków z retinolem (przeczytaj: kremy z retinolem wybierz coś dla siebie). Retinol reguluje ilość wydzielanego łoju, zmniejsza przetłuszczanie, odblokowuje i zwęża pory, a także hamuje tendencję do tworzenia się zaskórników i wyprysków.

Raz w tygodniu należy zastosować peeling, który pozwoli nam na pozbycie się resztek martwego naskórka. Pamiętajmy, że obumarłe komórki blokują pory, co z kolei może prowadzić do powstawania zaskórników.  Przeczytaj: Peeling enzymatyczny, a gruboziarnisty. Poznaj różnice!

Zachęcamy Cię również do przeczytania artykułu „Poznaj prawdę na temat trądziku – odpowiada dr n. med. Joanna Czuwara”.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Co warto stosować po zabiegach estetycznych by przyspieszyć regenerację?

Zabiegi kosmetyczne i zabiegi medycyny estetycznej cieszą się dużą popularnością. Służą one poprawie wyglądu, stanu i jakości skóry, co przekłada się na lepsze samopoczucie, a nawet na wzrost poczucia własnej wartości w przypadku poważnych problemów skórnych.

photo: pixabay/hellseeker

Niezależnie od rodzaju przeprowadzonego zabiegu, bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń pozabiegowych kosmetyczki lub lekarza. W sytuacji, gdy nie będziemy ich przestrzegać, może to prowadzić do braku oczekiwanych efektów, a nawet do powikłań. Warto mieć w pamięci to, ze podrażniona, zaczerwieniona i uszkodzona po zabiegach skóra, jest bardziej niż na co dzień narażona na działanie różnego rodzaju czynników.

Sprawdź czego nie powinniśmy robić po zabiegach?

Regeneracja skóry po zabiegach

Proces regeneracji i gojenia skóry można przyspieszyć i wspomóc za pomocą specjalnych preparatów kosmetycznych. Kosmetyki przeznaczone do stosowania po zabiegach kosmetycznych i medycyny estetycznej z reguły pozbawione są barwników, konserwantów, tłuszczy zwierzęcych i sztucznych substancji zapachowych, które mogą powodować dodatkowe podrażnienia czy alergie skórne.

Preparaty kosmetyczne stworzone z myślą o zastosowaniu po zabiegach kosmetycznych są hipoalergiczne, a zawarte w nich substancje aktywne wpływają na zmniejszenie nadpobudliwości włókien nerwowych skóry, wyciszają ją oraz uspokajają, minimalizując dyskomfort spowodowany kłuciem, pieczeniem czy ściągnięciem.

W przypadku pielęgnacja skóry po zabiegach kosmetycznych czy medycyny estetycznej generalnie zaleca się stosowanie preparatów oferowanych w aptece, tzw. dermokosmetyków. Warto mieć na uwadze to, że kosmetyki z drogerii mogą podrażnić skórę.

Jakie kosmetyki wybrać?

W przypadku niektórych zabiegów stosowanie specjalnych preparatów wspomagających regenerację jest szczególnie zalecane. Należą do nich głębokie peelingi chemiczne, mikdorermabrazja, mezoterapia, zabiegi laserowe, usuwanie znamion czy makijaż permanentny.

Czy zastanawiałaś się na czym polega mikrodermabrazja? Sprawdź czy powinnaś ją wykonać.

Możesz również zapoznać się z artykułem dotyczącym mezoterapii. Jeżeli zastanawiasz się jaką wybrać: czy igłową, czy bezigłową, to idealnie trafiłeś!

Wśród składników, które najczęściej znajdują się w specjalnych preparatach do stosowania po zabiegach kosmetycznych znajdują się:

  • alantoina, która przyspiesza gojenie,
  • gliceryna, które odżywiają i nawilżają skórę,
  • kompleksy minerałów miedzi, cynku i manganu, zapewniające działanie przeciwbakteryjne
  • kwas hialuronowy, który tworzy swoisty ochronny opatrunek na powierzchni skóry i zatrzymuje wodę w naskórku,
  • masło karite, które odżywia i nawilża skórę,
  • pantenol, który koi podrażnienia,
  • diarczan miedzi i siarczan cynku, mające działają antybakteryjnie,
  • sukralfat, która sprzyja regeneracji skóry,
  • woda termalna łagodząca podrażnienia,
  • a także róże wyciągi z roślin, pobudzające skórę do regeneracji.

Wśród kosmetyków aptecznych, które są godne polecenia do pielęgnacji cery po zabiegach kosmetycznych lub medycyny estetycznej znajdują się:

  • Cicabio Creme Bioderma krem łagodząco-odbudowujący (cena ok. 46 zł) – jeden z częściej polecanych kremów po zabiegach laserem frakcyjnym oraz peelingach chemicznych. Sprawdź, gdzie możesz go kupić – TU
  • Cicalfate Post-Acte Avene emulsja regenerująca po zabiegach dermatologicznych (cena ok. 40 zł) – przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka. Działa jak „naturalny plaster ochronny”. Zapobiega nadkażeniom uszkodzeń skóry, koi i łagodzi podrażnienia dzięki wodzie termalnej Avène z Uzdrowiska dermatologicznego. Można go kupić TU
  • Cicaplast, Balsam Cicaplast Baume B5, La Roche-Posay kojący balsam regenerujący (cena ok. 30 zł) – działa on jak opatrunek, który zwalcza pieczenie skóry. Dzięki wykorzystaniu właściwości miedzi, cynku i manganowego kompleks mineralnego zapewnia ochronę antybakteryjną. Kliknij tu by sprawdzić gdzie go dostaniesz. 
  • Sesderma Silkses, krem ochronny nawilżający (cena ok. 50 zł) – zalecany jako terapia blizn po poparzeniach, pooperacyjnych oraz spowodowanych innymi urazami. Preparat zalecany dla skóry bardzo wrażliwej. Doskonały dla ochrony skóry po zastosowaniu pilingów chemicznych. Kup tutaj
  • Uriage Bariéderm Cica, krem regenerujący, Cu-Zn, (cena ok. 39 zł) – krem regenerujący, który izoluje i regeneruje podrażnioną i uszkodzoną skórę. Opatentowany kompleks GF-Repair stymuluje mechanizmy naprawcze w skórze, a kompleks Poly-2P (Patent Uriage) tworzy nieokluzyjną powłokę ochronną i regeneruje głębsze warstwy naskórka. Kupisz tutaj
  • Zinalfat krem kojąco – regenerujący (cena ok. 35 zł) – skutecznie łagodzi objawy podrażnień (np. zaczerwienienie, uczucie swędzenia i napięcia skóry, nadmierne złuszczanie), przyspiesza i ułatwia regenerację naskórka oraz zmniejsza podatność skóry na uszkodzenia. Kliknij by kupić. 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Plusy i minusy stosowania kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem strukturalnym skóry i występuje w tkance łącznej w całym ciele człowieka. Podstawowym zadaniem kwasu hialuronowego jest wzmacnianie wytrzymałości tkanki łącznej, regulowanie procesów zapalnych i gojenia ran, ochrona przed szkodliwym wpływem wolnych rodników (a tym samym spowolnienie procesów starzenia) oraz nawilżenie tkanek.

photo: pixabay.com/pl/dziewczyna-brunetka-modelu-makijaż-2204622/

Wraz z upływem czasu skóra, w tym skóra naszej twarzy wiotczeje, staje się przesuszona, pojawiają się widoczne zmarszczki i bruzdy. Dzieje się tak ze względu na to, że ubywa w niej m.in. kwasu hialuronowego, a także tkanki tłuszczowej.

Na opóźnienie procesów starzenia oraz utrzymanie skóry w dobrej kondycji, główny wpływ ma regularnie stosowanie odpowiednich do wieku kosmetyków. Nie mają one na tyle silnych właściwości, by zniwelować widoczne oznaki upływającego czasu.

Kwas hialuronowy zmarszczki

Kwas hialuronowy to bezinwazyjny sposób korekcji zmarszczek, modelowania konturów twarzy oraz zwiększania objętości warg charakteryzujący się wysoką efektywnością. Kwas hialuronowy stosowany w medycynie estetycznej ma postać krystalicznego żelu, którego cząstki różnią się rozmiarem w zależności od struktury tkanki warstwy skóry, w którą mają być wstrzyknięte.

W zależności od problemu i oczekiwanego przez pacjenta rezultatu zabiegu, lekarz może zastosować kwas nieusieciowany, który ulega dość szybko naturalnej degradacji lub usieciowany, czyli utrwalony, pozostający dłużej w miejscu wstrzyknięcia.

Poza twarzą, szyją, dekoltem i dłońmi kwas hialuronowy stosowany jest również, między innymi, na wewnętrznych stronach ramion i ud (tzw. motylkach) w okolicy pach, kolan i łokci, a także w poprawie jakości skóry brzucha.

photo: pixabay.com/pl/modelu-czas-kobiet-fikcja-2614569/

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej jest powiększanie ust kwasem hialuronowym (czy pamiętacie nasz tekst na temat powiększania ust? Jeśli nie nadróbcie zaległości i przeczytajcie czy powiększanie ust boli i ile kosztuje.). Wypełnianie ust kwasem hialuronowym jest procedurą mającą dwa główne cele: nawilżenie tkanki i/lub zwiększenie jej objętości, czemu towarzyszy także poprawienie konturu ust.

Kwas hialuronowy – wady i zalety

Każdy zabieg medycyny estetyczne ma wady i zalety, dotyczy to również zabiegów z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Poniżej przedstawiamy główne plusy i minusy stosowania HA.

Zalety:

  • doskonały do wypełniania zmarszczek,
  • niewysokie ryzyko wystąpienia powikłań,
  • stymuluje komórki do produkcji kolagenu,
  • szybko widoczne efekty,
  • zabieg niechirurgiczny.

Wady:

  • konieczność powtarzania zabiegu (co kilka miesięcy),
  • możliwość wystąpienia efektów ubocznych, np. opuchlizna, zasinienie skóry, swędzenie skóry,
  • możliwość wystąpienia powikłań w postaci grudek czy asymetrii,
  • nienaturalny wygląd w razie nieprawidłowego przeprowadzenia zabiegu,
  • poczucie dyskomfortu podczas iniekcji.

Powikłania po kwasie hialuronowym dzieli się trwałe, czyli takie które będą utrzymywały się przez wiele lat oraz działania niepożądane, które ustąpią po krótkim czasie samoistnie lub z pomocą lekarza. Przeczytaj co na temat powikłań po kwasie hialuronowym powiedział Ekspert naszego portalu

Trzeba mieć na uwadze, że niepowodzenia zabiegu podania kwasu hialuronowego uzależnione są od doświadczenia lekarza, techniki podawania i obszaru podania kwasu hialuronowego, a także od zastosowanych preparatów. Jednymi z najczęstszych działań niepożądanych po iniekcjach kwasu hialuronowego są: grudki, asymetria, obrzęki i krwiaki. O tym jak można zlikwidować grudki powstałe po podaniu kwasu hialuronowego przeczytasz tutaj.

W związku z tym, że kwas hialuronowy jest substancją zgodną z chemiczną budową komórek człowieka, co do zasady nie wywołuje skutków ubocznych takich jak podrażnienia, uczulenia, zaczerwienienia czy pieczenie. Przy dobrze wykonanym zabiegu efekty mogą się utrzymywać nawet ponad rok.

Może zainteresuje Cię również temat: Kwas hialuronowy a może toksyna botulinowa? Co wybrać?

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana