Zabieg z zastosowaniem hialuronidazy w medycynie estetycznej wykonywany w leczeniu powikłań wynikających z podawania kwasu hialuronowego. Czym jest hialuronidaza? Kiedy i kto może ją wykorzystywać?
hialuronidaza – rozpuszczenie kwasu hialuronowego
Hialuronidaza należy do grupy enzymów i posiada zdolność depolimeryzacji, czyli rozkładu cząsteczek, w tym m.in. kwasu hialuronowego. Ma także działanie ułatwiające rozprzestrzenianie się i zwiększające wchłanianie substancji obcych w organizmie człowieka. Hialuronidaza wytwarzana jest przez niektóre z komórek ludzkich, a także bakteryjnych. Znajduje się również w jadzie zwierzęcym.
hialuronidaza w medycynie estetycznej
Hialuronidaza jest w stanie rozpuścić guzki podskórne lub skorygować nadmierne ilości wstrzykniętego wypełniacza. Na rynku farmaceutycznym dostępne są preparaty, które zawierają hialuronidazę pochodzącą z ekstraktów z tkanek zwierzęcych lub ludzką rekombinowaną postać tego enzymu. Należą do nich m.in.Hylenex®, Vitrase®, and Amphadase®.
Hialuronidaza jest enzymem, który rozbija kwas hialuronowy wykorzystywany do celów kosmetycznych, np. Restylane, Juvederm, Perlane.
Trzeba mieć na uwadze to, że preparaty kolagenowe jak np. Radiesse® i Sculptra® wykonane są z innych materiałów niż kwas hialuronowy i nie można ich rozpuścić hialuronidazą.
Przeczytaj wypowiedź dr Katarzyny Kwarecka-Zając na temat powikłań po powiększaniu ust.
hialuronidaza zabieg
Hialuronidazę podaje się za pomocą cienkiej igły, w miejsce, w którym uprzednio wstrzyknięty był wypełniacz, np. wargi, policzki czy okolice oka.
Pierwsze efekty mogą być widoczne już po kilku minutach, ale w przypadku pojawienia się obrzęku, mogą być niezauważalne. Hialuronidaza działa do 72 godzin. Po tym czasie należy ocenić efekt i lekarz może podjąć decyzję o ewentualnej konieczności powtórzenie zabiegu hialuronidazy. Zabieg ten można przeprowadzić nawet do kilku miesięcy po podaniu wypełniacza.
hialuronidaza powikłania
Po wstrzyknięciu preparatu hialuronidazy mogą pojawić się siniak lub obrzęk, z reguły są one niewielkie i szybko znikają.
Do innych, ale rzadziej pojawiających się skutków ubocznych należą: kaszel, trudności w połykaniu, zawroty głowy, szybkie bicie serca, obrzęk, wysypka. Do innych, ale rzadziej pojawiających się skutków ubocznych należą: rumień, niedociśnienie, drgawki, zawroty głowy, dreszcze, nudności, wymioty oraz ciężkie reakcje alergiczne do wstrząsu anafilaktycznego i zgonu włącznie. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym zabieg.
Uwaga! Nie powinno podawać się hialuronidazy u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych, z uwagi na to, że może ona wywołać wstrząs. Hialuronidaza powinna być podawana tylko przez odpowiednio przeszkolonych lekarzy.
hialuronidaza wskazania
W medycynie estetycznej głównym wskazaniem do podania hialuronidazy są powikłania po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego. Zatem zabieg z zastosowaniem hialuronidazy jest wskazany w przypadku:
- niepożądanego przemieszczenie się wypełniacza
- nietolerancji organizmu na podany kwas hialuronowy
- obrzęku w wyniku zatrzymania się wody w miejscu aplikacji wypełniacza
- podanie nadmiernej ilości wypełniacza z kwasem HA
- pojawienia się grudek i nierówności na skutek zbyt płytkiej aplikacji kwasu hialuronowego.
Polskie Towarzystwo Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME” przedstawiło swoje stanowisko w sprawie stosowania hialuronidazy przez osoby do tego nieuprawnione. Należy mieć świadomość, że hialuronidaza to silnie działający lek. Zanim skorzystasz z takiego zabiegu, upewnij się, że zabieg wykonywany jest przez lekarza, który nie tylko odbył wieloletnie szkolenie z zakresu medycyny estetycznej, ale również regularnie przeprowadza zabiegi.
Opracowano na podstawie:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4752759/
http://www.rynekestetyczny.pl/polme-hialuronidaza-w-niepowolanych-rekach/
Dodaj komentarz