Czego nie można robić po zabiegu kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to jeden z najpopularniejszych preparatów wykorzystywanych obecnie w zabiegach medycyny estetycznej. Ze względu na swoje właściwości odmładzające od wielu lat, cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Poza odpowiednim przygotowaniem się do zabiegu, bardzo ważne są również zalecenia pozabiegowe. Czego nie można robić po zabiegu kwasem hialuronowym? Podpowiadamy.

kwas hialuronowy charakterystyka

Kwas hialuronowy to naturalny polisacharyd, który jest samoistnie produkowany przez ludzki organizm. Hialuran występuje w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej, płynie maziowym, ciele szklistym i wodnistym gałki ocznej oraz w obrębie innych tkanek. Uwalniając wodę kwas hialuronowy nawilża skórę od wewnątrz, tworząc prawidłowe środowisko dla rozwoju i pracy komórek. Dzięki temu skóra jest nawilżona, jędrna i sprężysta.

Wraz z wiekiem w organizmie ludzkim zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego, co wpływa na jej mniejsze nawodnienie i pojawianie się zmarszczek. Najwięcej mamy go w okresie niemowlęcym, lecz około 40 roku życia jego ilość w skórze zmniejsza się o połowę.

W dermatologii estetycznej kwas hialuronowy usieciowany ze względu na swoje właściwości stabilizujące, nawadniające, amortyzujące oraz wysoką biokompatybilność jest doskonałym materiałem do wypełniania tkanek miękkich. służy do wypełniania bruzd i redukcja zmarszczek, modelowania twarzy, nosa, ust i linii żuchwy, podniesienia linii brwi, niwelowania cieni pod oczami, uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej w tzw. dolinie łez pod oczami, wypełnianie bruzd nosowo-wargowych i „linii marionetki” biegnących w dół od kącików ust.

zabieg z użyciem kwasu hialuronowego

Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego polega na wstrzyknięciu preparatu bezpośrednio w miejsce, które chcemy skorygować, czyli wypełnić zmarszczki, nawilżyć czy poprawić np. kontur ust. Wprowadzenie kwasu hialuronowego stymuluje fibroblasty do zwiększonej produkcji HA, który jest naturalnym składnikiem skóry.

Zalecenia przed zabiegiem podania kwasu hialuronowego

Na 7 dni przed zabiegiem podania kwasu hialuronowego należy unikać przyjmowania leków hamujących agregację płytek krwi (po konsultacji z lekarzem prowadzącym), niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz ziołowych preparatów Gingko Biloba, Aspiryny i witaminy C.

W dniu zabiegu należy unikać wahań termicznych otoczenia (nie korzystamy z sauny, solarium, łaźni parowej, itp.), jak również unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Ponadto zaleca się doustne przyjmowanie leku Heviran na 3 dni przed zabiegiem i 3 dni po zabiegu powiększania ust lub modelowania.

zalecenia po zabiegu kwasu hialuronowego

Równie ważne jak przygotowanie się do zabiegu, jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Dzięki temu unikniemy ewentualnych powikłań, a także uzyskamy maksymalny efekt działania kwasu hialuronowego.

  • Po zabiegu po zabiegu podania kwasu hialuronowego bardzo ważne jest, aby unikać wahań temperatury otoczenia, zwłaszcza przez pierwsze 48 godzin do 2 tygodniu po zabiegu. Nie należy korzystać z sauny, łaźni parowych, solarium czy komór zimna (kriokomory). Zaleca się dłuższego przebywania w temp. poniżej 0 st. C oraz opalania się.
  • Bezpośrednio po zabiegu należy utrzymywać miejsca iniekcji w szczególnej czystości (nie dotykać).
  • Przez 48h po zabiegu podania kwasu hialuronowego należy unikać nadmiernej mimiki.
  • Przez 3 dni po zabiegu podania kwasu hialuronowego nie należy pływać ani podejmować forsownych ćwiczeń .
  • Przez przynajmniej 4 tyg. po zabiegu hialuronowym nie powinno wykonywać się takich zabiegów jak laseroterapia w okolicach iniekcji wypełniacza z uwagi na możliwą szybszą degradację podanego preparatu.
  • Po zabiegu powiększania lub modelowania ust wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego nie należy pić bardzo gorących napojów oraz należy unikać całowania przez pierwsze 24 godziny.
  • Przez 12 godzin po iniekcji nie należy nakładać makijażu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub wystąpienia objawów niepożądanych po zabiegu na bazie kwasu hialuronowego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg.

Przeczytaj również odpowiedź Eksperta portalu Derma Estetic dr Marzeny Lorkowskiej-Precht z Kliniki Artismed w Warszawie na pytanie: Czy kremy z retinolem można stosować po zabiegu z kwasem hialuronowym?

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
www.dermaestetic.plMarylaAnia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maryla
Gość
Maryla

Czy po zabiegu kwasem hialuronowym mogę brać metotreksat?

Ania
Gość
Ania

Po jakim czasie po wstrzyknieciu

kwasu można nakładać krem

Sposoby na opuchnięte oczy

Nasze oczy częściej niż dawniej męczą się wpatrywaniem przez wiele godzin w monitory komputerów, tablety, telewizory. Zarwane noce też nie im nie sprzyjają, o czym dając znać nie tylko poprzez opuchliznę, ale także tzw. piasek w oczach. Przedstawimy kilka szybkich i domowych sposobów jak radzić sobie w takich sytuacjach, które wykorzystywały nasze prababcie i babcie.

opuchnięte oczy – zbyt mała liczba godzin snu

Spuchnięte powieki czy cienie pod oczami to jedne z pierwszych oznak braku snu. Aby unikać opuchniętych powiek, zalecane jest spanie w wywietrzonym pomieszczeniu, nie spożywanie na noc produktów, które mogą zatrzymywać wodę w organizmie), a także spanie na odpowiednio wyprofilowanej poduszce (spanie „na płasko” może sprzyjać gromadzeniu się płynów wokół oczu, a w efekcie opuchnięć).

Odpowiednia ilość snu, wypoczynku (leżenia z zamkniętymi oczami) wpływa również na zminimalizowanie pojawiania się cieni pod oczami. Kiedy krew nie przepływa prawidłowo, co dzieje się w przypadku braku snu, może ona gromadzić się pod oczami i być widoczna jako tzw. „sińce” pod oczami, z uwagi na to, że skóra w tym miejscu jest bardzo cienka. Przeczytaj także jak krótki sen wpływa na naszą cerę?

Cienie pod oczami mogą być również cechą genetyczną, a także mogą pojawiać się wraz z upływem lat i zwiększeniem się ilości melaniny w skórze.

Poza zbyt małą ilością snu do najczęstszych przyczyn opuchniętych oczu należą:

  • nieprawidłowa dieta, w tym spożywanie zbyt duże ilości soli,
  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu,
  • zbyt mała ilość wypijanej wody.

krem na opuchnięte oczy

Na opuchnięte oczy najlepsze będą kremy zawierające kofeinę, wyciąg z arniki, skrzypu czy rumianku – składniki te pomogą w drenowaniu zastojów limfy. Ulgę przyniosą też preparaty pod oczy, których opakowanie wyposażone jest w chłodzącą, metalową końcówkę. Delikatny masaż skóry wokół oczy zmniejszy opuchnięcia.

Sprawdź jak często powinnyśmy zmieniać kremy do twarzy i pod oczy?

domowe sposoby na spuchnięte oczy

Co zrobić przed wyjściem z domu, aby nasze oczy wyglądały na bardziej wypoczęte? Umyj twarz razem z okolicą oczu i powiekami zimną lub bardzo zimną wodą. Dzięki temu pobudzisz krążenie i nieco zmniejszy się opuchlizna. Następnie przez około minutę oklepuj delikatnie okolice oczu koniuszkami palców. W przypadku, gdy Twoje oczy są zaczerwienione i czujesz jakbyś miała piasek pod powiekami, zastosuj krople nawilżające do oczu.

Czasem codziennie stosowany krem pod oczy nie zawsze jest wystarczający i nasze problemy w postaci zmarszczek, opuchlizny czy cieni nie są niwelowane w sposób dla nas satysfakcjonujący. Warto sięgnąć wtedy po maseczkę pod oczy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

  • okłady z ogórka na opuchnięte oczy

Na opuchnięte i podkrążone oczy dobroczynne działanie ma ogórek. Ogórek należy pokroić w cienkie plasterki i położyć na opuchnięte partie oczu na co najmniej dziesięć minut. Cienko pokrojone plasterki doskonale sprawdzają się również jako maseczka. Skóra napina się dzięki dostarczonej jej wodzie.

  • okłady z ziemniaka na spuchnięte oczy

Niedoceniany ziemniak ma szereg pozytywnych właściwości odżywczych. Ziemniaka pokrojonego w plastry lub startego na tarce na grubych oczkach należy schłodzić przez kilkanaście minut w lodówce. Okład z ziemniaka działa na skórę ściągająco i pomaga usunąć zatrzymaną wodę pod oczami.

  • okłady z herbaty lub rumianku na spuchnięte oczy

Czarna herbata (niearomatyzowana) lub susz rumianka świetnie nadają się do przygotowania kompresów na zmęczone, podrażnione czy podpuchnięte oczy. Zaparzoną esencję trzeba lekko przestudzić. Zanurzamy w jeszcze ciepłej esencji waciki, które następnie nakładamy na oczy i trzymamy, aż okłady będą zimne.

  • Kostki lodu na spuchnięte oczy

Inną popularną domową metodą na pozbycie się opuchlizny i cieni pod oczami jest masaż kostkami lodu. Kostki lodu należy zawinąć w bawełnianą serwetkę i delikatnie wykonać masaż wokół oczu. Trzeba bardzo uważać by nie doszło do odmrożeń i nie wolno przykładać do delikatnej skóry oczu bezpośrednio kostek lodu.

  • łyżeczki na spuchnięte oczy

Nie zawsze mamy w zamrażalniku kostki lodu, ale każdy ma w domu łyżeczki do herbaty. Starą sprawdzoną babciną metodą jest umieszczenie na kilka minut dwóch łyżeczek do herbaty w lodówce. Następnie przykładamy je do oczu i zdejmujemy, gdy się ogrzeją. Czynność możemy powtarzać aż do ustąpienia opuchlizny.

Polecamy również: 

ćwiczenia na zmęczone i opuchnięte oczy

Ze względu na to, że nasze oczy bardzo często są zmęczone wpatrywaniem się w różnego rodzaju ekrany, warto wykonywać ćwiczenia, które pozwolą zredukować napięcie i pozwolą odpocząć nadwyrężonym mięśniom.

  • ćwiczenie 1

Siadamy ok. 2 metrów od ściany, ważne aby była gładka i nie rozpraszała nas zbytnio ewentualnymi obrazami. Oczami rysujemy ósemki. Najlepiej, aby rysowane ósemki obejmowały jak największy obszar ściany. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy w prawą i 5 razy w lewą stronę. Po ćwiczeniu zamykamy na chwilę oczy.

  • ćwiczenie 2

Zakrywamy otwarte oczy dłońmi tak, aby ich palce krzyżowały się na czole. Do oczu nie powinno również docierać światło, a dłonie nie mogą ich dotykać. Wpatrujemy się w czerń przez około 2-3 minuty.

  • ćwiczenie 3

Zamknij oczy i rozruszaj ich mięśnie obracając gałkami w lewo, w prawo, do góry, do dołu. Czynność powtarzaj przez około 3 do 5 minut.

Może zainteresuj Cię również temat:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

„Łabędzia szyja” czyli niechirurgiczne metody korekcji obszaru szyi i podbródka.

Każdemu chirurgowi wykonującemu zabiegi faceliftu (uniesienia tkanek twarzy), zdarza się konsultować w swym gabinecie pacjentów, którzy ze względu na zbyt długi okres rekonwalescencji lub przeciwwskazania nie chcą poddać się operacji chirurgicznej korygującej linię owalu, czy opadającego podbródka, która determinuje estetyczny wygląd szyi.

Korekcja podbródka i szyi nićmi Aptos, które wykonała dr Bożena Jendrysik

 
Nici Aptos

Doskonałym rozwiązaniem w takim wypadku jest zastosowanie nici Aptos. Po pierwsze zastosowanie tych technik spełni oczekiwania pacjentów w zakresie uniesienia tkanek (lifting), a po drugie jest to zabieg, który z pełną odpowiedzialnością można zaliczyć do mało inwazyjnych. Koniecznie chcę podkreślić, że Aptos – to jedyne nici na rynku, które liftingują.

Typów i odmian nici Aptos jest bardzo wiele, dzięki czemu można je precyzyjnie dobierać do konkretnego problemu i uzyskać zindywidualizowany i optymalny dla danego pacjenta efekt. Zróżnicowana struktura nici oraz narzędzi do ich implantacji, w połączeniu z rozbudowaną metodyką zabiegową, otwierają certyfikowanemu lekarzowi Aptos wachlarz możliwości i tym samym wpływają na gwarancję skuteczności zabiegowej.

Nici liftingujące Aptos

Nić Aptos najczęściej wyposażona jest w mikrowypusty, ale nie każdy wie, że muszą one mieć odpowiedni kształt, aby umożliwiać zakotwiczenie się w tkankach, a następnie ich przesuwanie (liftingowanie) do góry, bądź do boku. Muszą być też ułożone na całej długości nici, bardzo gęsto, po 4 szt. na każdym centymetrze oraz mieć odpowiednią moc udźwigu, ale także muszą być wystarczająco plastyczne, aby się nie wyłamywać pod naporem tkanek i nie zrywać nici. Do pełni szczęścia potrzebna jest także odpowiednio długa nić oraz zaawansowany instrument, który pozwoli na jej założenie po okręgu, tworząc różnego typu pętle, zakręty itp. blokujące tkanki w żądanym położeniu. Twórcą wypustów i właścicielem patentu jest dr Marlen Sulamanidze, założyciel firmy Aptos.

 

Są też nici w kształcie sprężyn, dedykowane do stref wzmożonej mimiki, bądź warkocze do bardzo cienkiej skóry okolic oczu, dekoltu czy szyi, wprowadzane bezurazowymi kaniulkami.

Skład nici Aptos – co je wyróżnia i dlaczego utrzymują się tak długo?

Ogromną rolę odgrywa także skład nici Aptos. Wchłanialne – wykonane z połączenia kwasu polimlekowego i kaprolakonu, oprócz liftingu gwarantują jednoczesną poprawę gęstości i elastyczności skóry, natomiast stałe – polipropylenowe (takie jak szwy chirurgiczne) gwarantują bardzo długotrwały efekt liftingu, natomiast nie działają stymulująco (polecane osobom z Hashimoto). W zależności od typu zastosowanego materiału efekt może utrzymywać się od 2 do 10 lat.

Spośród całego spektrum metod Aptos chciałabym wyróżnić te, służące opracowaniu dolnej trzeciej części twarzy, czyli żuchwy i podbródka. Warto zauważyć, że jest to strefa generalnie bardzo trudna w korekcji, ze względu na nadmiar wiotkiej skóry oraz kształt.

Zaburzenia owalu twarzy i szyi można podzielić na 3 grupy

  1. Uwarunkowane genetycznie, gdzie nawet u osób szczupłych dochodzi do nagromadzenia się tkanki tłuszczowej na podbródku i/lub cofnięcia się brody. Bez przeprowadzenia korekcji tej zmiany, będzie się ona nasilała z wiekiem.
  2. Związane z nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej towarzyszącym ogólnemu wzrostowi wagi ciała.
  3. Wynikające ze starzenia się tkanek, co wiąże się z zanikiem tkanki tłuszczowej oraz zwiotczeniem skóry, która pozbawiona rusztowania osuwa się ku dołowi.

Wzorcowa szyja i podbródek

W Needle 2G mikrowypusty ułożone są w taki sposób, aby przy każdym zapętleniu nici wokół tkanek „chwytały je” od właściwej strony i umożliwiały skuteczne naciągnięcie i stabilne zabezpieczenie przed przemieszczeniem. Za pomocą długiej, 50 cm nici jesteśmy w stanie „podszyć” zwisający podbródek. Nadmiar skóry, która tuż po zabiegu jest pomarszczona i nierówna, z czasem ulega obkurczeniu. Dzieje się tak dzięki działaniu kwasu polimlekowego, z którego składają się nici.

Nici Aptos Needle 2G m.in. za swoją liftingującą moc, zostały decyzją lekarzy medycyny estetycznej, wyróżnione nagrodą „Perła Dermatologii Estetycznej 2017” w kategorii: „Łabędzia szyja”, przyznawaną przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

 

W przypadku, gdy problemem strefy podbródka jest nie tylko zwiotczenie skóry, ale również nadmiar tkanki tłuszczowej, konieczne jest wykonanie liposukcji strzykawkowej w znieczuleniu miejscowym z jednoczesnym wszyciem nici. Wydłuża to nieco czas trwania zabiegu (do ok 1.5 godziny), ale pozwala na kompleksowe rozwiązanie problemu.

Zabiegi Pacjentek – Nici Aptos przed i po

liposukcja tkanki tłuszczowej oraz korekcja środkowej części podbródka nićmi Aptos wykonała dr Bożena Jendrysik

Innym narzędziem wykorzystywanym przeze mnie do poprawy wyglądu szyi jest Aptos Wire – instrument w postaci ostrej żyłki, który wprowadza się pod skórę poprzez jeden punkt wkłucia, w celu odseparowania tkanek. Służy on do bezinwazyjnego przecięcia pionowych pasm platysmy na szyi oraz niwelowania poprzecznych zmarszczek szyi (tzw „obręcze Venus”).

zdj. po lewej: korekcja podbródka i szyi nićmi Aptos wykonała dr Bożena Jendrysik. Zdj. po prawej: korekcja podbródka (platysma) nićmi Aptos wykonała dr Bożena Jendrysik

W przypadku szyi dotkniętej pierwszymi objawami starzenia (delikatna utrata elastyczności i gęstości skóry) doskonale sprawdzają się natomiast nici z linii Aptos Nano, które biorewitalizują, zagęszczają i wygładzają skórę.

Podkreślam, że wszystkie wymienione powyżej zabiegi wykonuję w znieczuleniu miejscowym. W przypadku nici, opracowanie jednego obszaru zabiegowego trwa zazwyczaj od 20 do 60 minut. Bezpośrednio po zabiegu pacjent pozostaje w klinice przez ok. 20-30 minut, schładzając obszar objęty procedurą. W pierwszych dniach po zabiegu może utrzymywać się obrzęk i zaczerwienienie, ale często jest on na tyle niewielki, że nie wymaga pozostawania w domu (bywa jednak, że skóra pacjenta goi się nieco dłużej). Dla uśmierzenia bólu wystarczą zwykłe leki przeciwbólowe. Dla przyśpieszenia gojenia stosuję u pacjenta naświetlania lampą led oraz preparaty na bazie Lamininy 5, francuskiej firmy Cebelia. Ich dodatkowy skład doskonale redukuje obrzęki i ewentualne zasinienia.

korekcja linii żuchwy i podbródka nićmi Aptos wykonała dr Bożena Jendrysik

Metody Aptos polecam pacjentom, którzy oczekują spektakularnego efektu przy stosunkowo małym stopniu inwazyjności zabiegowej i krótkim okresie rekonwalescencji. Łączone z technikami wolumetrycznymi (miejscowa liposukcja lub przeszczep tłuszczu) oraz rewitalizującymi skórę, dają bardzo satysfakcjonujące i długotrwałe rezultaty.

dr Bożena Jendrysik

dr Bożena Jendrysik – Specjalista II stopnia chirurgii ogólnej, flebolog

Absolwentka studiów podyplomowych Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia w dziedzinie kosmetologii

Certyfikowany lekarz medycyny przeciwstarzeniowej Światowego Towarzystwa Medycyny Przeciwstarzeniowej (WOOSAM – World Society of Antiaging Medicine)

Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Przeciwstarzeniowej

Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Prewencyjnej i Przeciwstarzeniowej

Członek Polskiego Towarzystwa Flebologicznego.

Trener międzynarodowy technik odmładzania APTOS®

Medycyna estetyczna to jej pasja i obecnie główny temat zainteresowań medycznych. Jej zaangażowanie i intensywna współpraca z liderem branży nici liftingujących – firmą APTOS® – zaowocowało uzyskaniem stopnia trenera międzynarodowego w zakresie wszywania nici liftingujących. Obecnie prowadzi szkolenia w całym kraju w zakresie tych technik zabiegowych.

Dr Bożena Jendrysik przyjmuje w Centrum Medyczne Veno-Med
ul. Sokoła 25, 42-700 Lubliniec, tel. 34 356 35 59, 694 361 369
www.veno-med.pl

 

 

/artykuł sponsorowany/

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana