Kwas hialuronowy to jeden z najpopularniejszych preparatów wykorzystywanych obecnie w zabiegach medycyny estetycznej. Ze względu na swoje właściwości odmładzające od wielu lat, cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Poza odpowiednim przygotowaniem się do zabiegu, bardzo ważne są również zalecenia pozabiegowe. Czego nie można robić po zabiegu kwasem hialuronowym? Podpowiadamy.
kwas hialuronowy charakterystyka
Kwas hialuronowy to naturalny polisacharyd, który jest samoistnie produkowany przez ludzki organizm. Hialuran występuje w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej, płynie maziowym, ciele szklistym i wodnistym gałki ocznej oraz w obrębie innych tkanek. Uwalniając wodę kwas hialuronowy nawilża skórę od wewnątrz, tworząc prawidłowe środowisko dla rozwoju i pracy komórek. Dzięki temu skóra jest nawilżona, jędrna i sprężysta.
Wraz z wiekiem w organizmie ludzkim zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego, co wpływa na jej mniejsze nawodnienie i pojawianie się zmarszczek. Najwięcej mamy go w okresie niemowlęcym, lecz około 40 roku życia jego ilość w skórze zmniejsza się o połowę.
W dermatologii estetycznej kwas hialuronowy usieciowany ze względu na swoje właściwości stabilizujące, nawadniające, amortyzujące oraz wysoką biokompatybilność jest doskonałym materiałem do wypełniania tkanek miękkich. służy do wypełniania bruzd i redukcja zmarszczek, modelowania twarzy, nosa, ust i linii żuchwy, podniesienia linii brwi, niwelowania cieni pod oczami, uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej w tzw. dolinie łez pod oczami, wypełnianie bruzd nosowo-wargowych i „linii marionetki” biegnących w dół od kącików ust.
zabieg z użyciem kwasu hialuronowego
Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego polega na wstrzyknięciu preparatu bezpośrednio w miejsce, które chcemy skorygować, czyli wypełnić zmarszczki, nawilżyć czy poprawić np. kontur ust. Wprowadzenie kwasu hialuronowego stymuluje fibroblasty do zwiększonej produkcji HA, który jest naturalnym składnikiem skóry.
Zalecenia przed zabiegiem podania kwasu hialuronowego
Na 7 dni przed zabiegiem podania kwasu hialuronowego należy unikać przyjmowania leków hamujących agregację płytek krwi (po konsultacji z lekarzem prowadzącym), niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz ziołowych preparatów Gingko Biloba, Aspiryny i witaminy C.
W dniu zabiegu należy unikać wahań termicznych otoczenia (nie korzystamy z sauny, solarium, łaźni parowej, itp.), jak również unikać intensywnego wysiłku fizycznego.
Ponadto zaleca się doustne przyjmowanie leku Heviran na 3 dni przed zabiegiem i 3 dni po zabiegu powiększania ust lub modelowania.
zalecenia po zabiegu kwasu hialuronowego
Równie ważne jak przygotowanie się do zabiegu, jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Dzięki temu unikniemy ewentualnych powikłań, a także uzyskamy maksymalny efekt działania kwasu hialuronowego.
- Po zabiegu po zabiegu podania kwasu hialuronowego bardzo ważne jest, aby unikać wahań temperatury otoczenia, zwłaszcza przez pierwsze 48 godzin do 2 tygodniu po zabiegu. Nie należy korzystać z sauny, łaźni parowych, solarium czy komór zimna (kriokomory). Zaleca się dłuższego przebywania w temp. poniżej 0 st. C oraz opalania się.
- Bezpośrednio po zabiegu należy utrzymywać miejsca iniekcji w szczególnej czystości (nie dotykać).
- Przez 48h po zabiegu podania kwasu hialuronowego należy unikać nadmiernej mimiki.
- Przez 3 dni po zabiegu podania kwasu hialuronowego nie należy pływać ani podejmować forsownych ćwiczeń .
- Przez przynajmniej 4 tyg. po zabiegu hialuronowym nie powinno wykonywać się takich zabiegów jak laseroterapia w okolicach iniekcji wypełniacza z uwagi na możliwą szybszą degradację podanego preparatu.
- Po zabiegu powiększania lub modelowania ust wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego nie należy pić bardzo gorących napojów oraz należy unikać całowania przez pierwsze 24 godziny.
- Przez 12 godzin po iniekcji nie należy nakładać makijażu.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub wystąpienia objawów niepożądanych po zabiegu na bazie kwasu hialuronowego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg.
Przeczytaj również odpowiedź Eksperta portalu Derma Estetic dr Marzeny Lorkowskiej-Precht z Kliniki Artismed w Warszawie na pytanie: Czy kremy z retinolem można stosować po zabiegu z kwasem hialuronowym?
Czy po zabiegu kwasem hialuronowym mogę brać metotreksat?
przy tego typu leczeniu należy się wstrzymać – wiem to z autopsji. Zabiegi wykonujemy w momencie remisji.
Musisz zapytać swojego lekarza prowadzącego.
Po jakim czasie po wstrzyknieciu
kwasu można nakładać krem