XIII Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Sprawdź o czym dyskutowali Eksperci.

W dniach 4-6 października 2013 roku odbył się XIII Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Do luksusowego Hotelu Hilton w Warszawie, gdzie zorganizowano wydarzenie, przyjechało blisko 1000 lekarzy wszystkich specjalności oraz wystawców.

 

 

Organizatorem Kongresu jest Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, które w tym roku obchodzi swoje 20-lecie. PTMEiAA, założona w 1993 roku pod nazwą Sekcji Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, zrzesza na dzień dzisiejszy ponad 1000 członków.

 

„Medycyna estetyczna jest już w Polsce „pełnoletnia” i trafiła „pod strzechy”, ze wszystkimi efektami pozytywnymi i niestety, czasem negatywnymi. Stała się na pewno bardzo atrakcyjna, jest zapraszana na salony, lubiana przez pacjentów, ale także coraz bardziej ceniona przez lekarzy różnych specjalności. Jest także – a to szczególnie leży naszemu Towarzystwu na sercu – coraz bardziej podobna do klasycznych dziedzin medycyny. Wiem, że przed nami jeszcze daleka droga do przebycia, ale mam nadzieję, że idziemy w dobrym kierunku.” – mówi dr Andrzej Ignaciuk, prezes PTMEiAA.

dr Andrzej Ignaciuk

Tegoroczny Kongres różnił się od poprzednich dzięki widocznie odświeżonej formule. Organizatorom zależało na tym, aby dotychczasową dosyć sztywną formę wykładową przełamać dyskusjami na kontrowersyjne tematy i konfrontacją poglądów. Została wprowadzona idea tzw. okrągłego stołu, czyli dyskusji pomiędzy ekspertami prowadzącej do wymiany własnych doświadczeń i opinii, która stała się źródłem inspiracji dla wielu uczestników kongresu.

Na tegorocznym Kongresie zorganizowano 127 paneli, które zostały poprowadzone przez 80 prelegentów, w tym 43 z zagranicy.

Jak co roku niektóre panele były bardziej oblegane inne mniej. Niemniej jednak każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W tym roku niezwykłym zainteresowaniem cieszyły się wszystkie panele związane z zastosowaniem nici w medycynie estetycznej. 

Jak co roku na Kongresie pojawili się również wystawcy dzięki, którym można było zapoznać się z najnowszą ofertą firm, a także miło spędzić czas przy pogawędkach i kawie. 

stoisko firmy Croma

Spośród  wielu paneli, które miały miejsce w trakcie Kongresu na uwagę zasługiwały:

  • Dlaczego poprawiamy sobie urodę? – dr Małgorzata Żak

Mimo, że dla niektórych jest to wyraz próżności, coraz więcej osób decyduje się na zabiegi niwelujące niedoskonałości i oznaki starzenia się organizmu. Powody są różne, wśród nich względy ekonomiczne. Teoretycznie „pieniądze szczęścia nie dają”, ale wyniki wieloletnich badań wskazują, że ludzie atrakcyjni są bardziej szczęśliwi z powodu bardzo pozytywnego wpływu urody na sukces finansowy. Osoby atrakcyjne zarabiają więcej i zawierają związki z atrakcyjniejszymi (i również bardziej zamożnymi) partnerami. Innym powodem jest słabość do piękna. Lubimy otaczać się rzeczami miłymi dla oka, a atrakcyjnym osobom przypisujemy od razu pozytywne cechy, przy czym u osób o nieszczególnej urodzie musimy tych dobrych cech szukać. Nie można zapominać o konkurencji na rynku damsko-męskim. Chcemy zarówno wzbudzać zazdrość innych osób, jak i znaleźć miłość swojego życia.

Jeszcze niedawno kobieta w wieku 40 lat była nazywana „starszą panią”, dzisiaj jednak jest ona zadbaną dziewczyną, kobietą sukcesu, która z podniesioną głową i ogromną pewnością siebie zdmuchuje kolejną świeczkę na urodzinowym torcie.

 

dr Małgorzata Żak

  • Zabiegi medycyny estetycznej w Polsce; Prawo i rzeczywistość, mityczna „dziura prawna” – dr Waldemar Jankowiak

Dużo słyszy się o zabiegach lekarskich, leczniczych jak i poradach czy świadczeniach wykonywanych przez najróżniejszych specjalistów i nie tylko. Skąd jednak wiedzieć kto może, a komu zabroniona jest jakakolwiek ingerencja w nasze zdrowie?  Wszelkie przepisy dotyczące tego obszaru są uregulowane zarówno ustawą o zawodzie lekarza, jak i kodeksem cywilnym, a nawet karnym. W Polsce osoby bez odpowiedniego wykształcenia lekarskiego, nie mają prawa do wykonywania jakichkolwiek czynności leczniczych bądź zabiegów lekarskich pod groźbą kary grzywny, a w niektórych przypadkach odpowiedzialności karnej.

Wykonanie takich zabiegów jest tak samo nielegalne nawet wtedy, kiedy pacjent wyrazi zgodę na ich wykonanie przez osoby niewykwalifikowane w tym kierunku. Również nakłanianie jak i dostarczanie narzędzi osobom nieuprawnionym jest karane. Dotyczy to wszelkich szkoleń dla kosmetyczek, kosmetologów jak i udostępniania im preparatów potrzebnych do wykonywania różnego rodzaju zabiegów. Warto więc, przed udaniem się do „specjalisty” sprawdzić jego kwalifikacje i upewnić się, że jego praktyka jest zgodna z prawem i nie stanie nam się żadna krzywda.

  • Lasery w medycynie estetycznej – dr Piotr Sznelewski

Lasery wykorzystywane w medycynie estetycznej to dziedzina, która prężnie się rozwija i daje lekarzom ogromne możliwości. Na polskim rynku pojawił się laser o niesamowicie krótkim, pikosekundowym impulsie, który znacznie ułatwi lekarzom usuwanie tatuaży i przebarwień. Ta nowoczesna technologia daje dobre rezultaty już po jednym zabiegu, w przeciwieństwie to standardowych metod usuwania przebarwień. Podczas Kongresu został także zaprezentowany dwufalowy laser do terapii zmian naczyniowych, który łączy działanie dwóch fal – światła zielono-żółtego do zmian płytkich i światła podczerwonego do zmian głębokich. O możliwościach polskich producentów sprzętu specjalistycznego przekonywał dr Sznelewski, przedstawiając laser półprzewdonikowy polskiego produkcji.
– Proszę sobie wyobrazić, że możemy skupić energię do tego stopnia, że gęstość energii osiąga 125 kW na centymetr kwadratowy – podkreśla dr Piotr Sznelewski. Laser będzie pozwalał nie tylko na zabiegi stricte estetyczne, lecz również może być wykorzystywany w chirurgii endoskopowej i robotycznej.

Na rynku pojawia się wciąż wiele nowości, jednak musimy pamiętać, czy nie wszędzie wykorzystywany jest sprzęt najwyższej klasy. Często certyfikaty, które dane urządzenia posiadają, nie są godne zaufania. Dr Sznelewski uważa, że jedynie amerykańskie certyfikaty FDA (The U.S. Food and Drug Administration) można uznać za rzetelne, będące pieczątką jakości.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

V Targi Urody i Estetyki. Czym nas zachwycą i czym zaskoczą? Znamy program!

W dniach 19-20 października Międzynarodowe Targi Łódzkie zapraszają na kosmetyczny zawrót głowy. Podczas targów będzie można pogłębić swoja wiedzę oraz uzyskać fachowe doradztwo w zakresie pielęgnacji urody.

kosmetyki Targi Uroda i Estetyka Łódź

 

Targi Uroda i Estetyka to  wyspa piękna na której swoją ofertę zaprezentują znani producenci i dystrybutorzy m.in. kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych, biokosmetyków, kosmetyków naturalnych, kosmetyków do pielęgnacji dłoni, paznokci, stóp i włosów oraz aparatury i wyposażenia salonów kosmetycznych, klinik medycyny estetycznej i ośrodków SPA.

Targom towarzyszą:

– III Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt.: „Innowacyjne technologie w kosmetologii antystarzeniowej” 

– VI Ogólnopolskie Mistrzostwa Makijażu Kreatywnego o nagrodę „Szlanej Róży” pt.: „Sztuka Art Deco w makijażu i stylizacji – inspiracja wzornictwem, grafiką i estetyką tego okresu”.

– I Ogólnopolski Festiwal Charakteryzacji i Kostiumu o nagrodę „Art Maski i Art Manekina” pt.: „Pory roku w kostiumie o charakteryzacji – odniesienie do muzyki, literatury, sztuk plastycznych”. 

– Pokazy i prezentacje nowych linii kosmetyków, zabiegów oraz trendów w makijażu

– Specjalne oferty cenowe na kosmetyki wielu marek

 

Program V Targów Urody i Estetyki jest już dostępny. Sprawdź Tutaj.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Chcesz wyglądać młodo? Zadbaj o swoją szyję i dekolt. Jak? Sprawdź!

Pierwszy krok to oczywiście oczyszczanie, drugi to nawilżanie. Chcieć wyglądać młodo to przede wszystkim dbać o skórę twarzy, szyi i dekoltu każdego dnia, w równym stopniu. Zadajmy sobie pytanie ile osób może z czystym sumieniem przyznać się, że stosuje się do tej zasady? Sprawdź, co możesz zrobić, by nikt po kondycji Twojej skóry szyi i dekoltu, nie poznał, w jakim jesteś wieku.

Szyja i dekolt są szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych. – Skóra w tej okolicy jest cieńsza i delikatniejsza niż w innych partiach ciała – wyjaśnia dr Monika Sawicka z Gabinetu Dermatologii Leczniczej i Estetycznej w Warszawie. – Bardzo mała ilość gruczołów łojowych w warstwie skóry szyi i dekoltu powoduje, że szybko traci ona nawilżenie, staje się przesuszona i mało elastyczna – dodaje lekarz. Proces starzenia skóry w tych okolicach dodatkowo wzmacnia działanie promieni UV, ubrania, które uciskają bądź podrażniają skórę, a także garbienie się i pochylanie głowy do przodu lub spanie w pozycji embrionalnej.

pielęgnacja szyi i dekoltu

Piękny kwiat na zwiędłej łodydze

Większość kobiet dba o twarz, zapominając o szyi i dekolcie, a to one zdradzają nasz wiek, mimo gładkiej buzi. To tak jakby kwiat rozkwitł na zwiędłej łodydze – tłumaczy lekarz. – Tymczasem do pielęgnacji skóry szyi i dekoltu możemy używać tych samych preparatów co do pielęgnacji twarzy i stosować te same zabiegi – dodaje lekarz.

Zadowalający efekt oczyszczenia i wygładzenia skóry uzyskamy stosując peelingi. Z kolei nawilżyć skórę pomogą nam kremy oraz regularne nakładane maski (od dwóch do kilku razy w tygodniu).

Zarówno peeling, jak i maskę możemy wykonać samodzielnie. Peeling wykonamy wykorzystując płatki owsiane, świeżo zmieloną kawę, otręby zbożowe czy wiórki kokosowe, które należy wymieszać z mlekiem, wodą lub jogurtem, a do masek, między innymi, miód, mleko, białka i żółtka jaj, serek homogenizowany, oliwę, owoce (np. banany) czy warzywa (np. ugotowane ziemniaki).

Lepiej zapobiegać aniżeli leczyć

Jak w przypadku wielu innych dziedzin, również w zakresie pielęgnacji skóry warto pamiętać, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. Uzupełnieniem domowych zabiegów pielęgnacyjnych są te wykonywane w gabinetach. Regenerację skóry szyi i dekoltu  szczególnie wspomoże mezoterapia.

Ten zabieg jest idealny do odbudowy cienkiej, wiotkiej i pomarszczonej skóry. Mezoterapia wykonana z wykorzystaniem preparatu Teosyal Redensity I gwarantuje skuteczną odbudowę i zagęszczenie skóry – wyjaśnia dr Monika Sawicka. – Sama nazwa wskazuje nam w tym przypadku osiągany rezultat: Re-density, czyli odbudowę gęstości. Teosyal Redensity I to połączenie nieusieciowanego kwasu hialuronowego ze specjalnie skomponowanym kompleksem zawierającym  aminokwasy, antyoksydanty i minerały. Zabieg polega na wstrzykiwaniu preparatu  bezpośrednio w skórę za pomocą igły i pozostawianiu mikroskopijnych depozytów, będących „centrami leczniczymi” lub podawaniu kaniulą pod zmarszczki i na większe powierzchnie – tłumaczy Monika Sawicka.

Rezultat jest widoczny już po pierwszym zabiegu. Skóra jest lepiej nawilżona, napięta, rozświetlona, a zmarszczki stają się mniej widoczne.

Ważne są również zmiany w podejściu

Z zabiegów w okolicy szyi i dekoltu najczęściej korzystają kobiety, które zauważyły już różnicę w starzeniu się skóry twarzy, szyi dekoltu.

Jest jednak coraz więcej świadomych, młodych pacjentek po 25. roku życia, które obserwując swoje mamy i sposób, w jaki się starzeją, podchodzą do problemu profilaktycznie. Jest to jak najbardziej właściwe i pozwala zapobiec szybkiemu postępowaniu starzenia się skóry w okolicy szyi i dekoltu – mówi ekspert.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana