Universkin kosmetyki „skrojone na miarę”, czyli dostosowane do wymagań naszej skóry

Croma Pharma została wyłącznym dystrybutorem preparatu UNIVERSKIN™ czyli spersonalizowanej pielęgnacji skóry. Czym charakteryzują się kosmetyki Universkin i jaka jest ich przewaga nad innymi kremami? Na ten temat rozmawialiśmy z dr Marzeną Lorkowską-Precht, która gamę kosmetyków ma swojej Klinice od czerwca tego roku.

Justyna Gawryś: Marzenko czym jest Universkim? I jaka jest jego przewaga nad innymi kremami?

dr Marzena Lorkowska-Precht: Universkin to nowe podejście do kosmetologii. Preparaty tworzone przez lekarza/kosmetologa, dostosowane specjalnie do wymagań skóry pacjenta, „skrojone na miarę”.

Jak powinna wyglądać wizyta? Czy powinnam się do niej przygotować w jakiś szczególny sposób?

dr Marzena Lorkowska-Precht: Wizyta nie wymaga większego przygotowania. Optymalnie jest, gdy lekarz zna Twoją skórę, wie czego jej potrzeba. Ale oczywiście nie jest to absolutny wymóg. Konsultacje rozpoczynamy od specjalnej ankiety, pacjent odpowiada na pytania dotyczące przebytych chorób, problemów skórnych i zwyczajów pielęgnacyjnych. Potem wraz z lekarzem ocenia stan swojej skóry; nawilżenia, zwiotczenia, skłonności do przebarwień, zmian trądzikowych itp. Po zbadaniu stanu skóry oraz ocenie ankiety lekarz przystępuje do stworzenia dla Ciebie najwłaściwszej receptury i wykonania serum.

Z jakimi problemami radzą sobie kosmetyki Universkin? Czy są to kosmetyki dla wszystkich czy wyłącznie dla skór problematycznych lub z widocznymi zmarszczkami?

dr Marzena Lorkowska-Precht: Koncepcja Universkin to możliwość odpowiedzi na praktycznie wszystkie potrzeby skóry. Skuteczność preparatu wynika bezpośrednio z wiedzy i doświadczenia osoby planującej recepturę oraz Twojego systematycznego stosowania produktu.

Czy jeden produkt może być na wszystkie problemy, z którymi przyjdę do gabinetu? Czy raczej jest to kilka kosmetyków?

dr Marzena Lorkowska-Precht: Do serum bazowego (serum P) możemy dodać max. 3 składniki aktywne. W zależności od potrzeb skóry, tworzymy dla niej najlepszy zestaw. Im więcej problemów, tym więcej składników aktywnych musi być wykorzystane w recepturze. W ciągu doby możemy dostarczyć ich nawet 6 (serum ranne i serum nocne). Możemy także przygotować osobny specyfik na skórę wokół oczu. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

W jaki sposób przeprowadzasz diagnozę skóry?

dr Marzena Lorkowska-Precht: Twoją skórę już dobrze znam, więc to bardzo proste, wiem czego jej potrzeba… Oczywiście do diagnozy skóry możemy użyć specjalistycznych analizatorów ale wprawne oko i doświadczone dłonie kosmetologa bez trudu rozpoznają potrzeby skóry. Ponadto ankieta przygotowana specjalnie dla potrzeb marki bardzo ułatwia identyfikację niedoskonałości skóry.

Mamy sezonowość pór roku. W takim razie jak wygląda dobór kremu. Czy również zwracamy na to uwagę? Czy krem Universkin musi być również dostosowany pod tym kątem?

dr Marzena Lorkowska-Precht: Niektóre ze składników aktywnych powinny być stosowane w okresie jesienno-wiosennym. Zwłaszcza te o działaniu złuszczającym. Teraz wszyscy dużo podróżujemy i nieraz trudno dobrać terapię do planów urlopowych. Czasami najskuteczniejsze jest leczenie przebarwień latem, kiedy dzieci pacjentki są na wakacjach a ona praktycznie nie wychodzi z biura…Oczywiście ochrona UV obowiązuje zawsze!

A co z osobami, które mają alergię na większość kosmetyków? Czy te kremy są również dedykowane takim osobom?

dr Marzena Lorkowska-Precht: Serum P, czyli baza kosmetyków oraz kremy z serii Nexultra praktycznie nie powinny alergizować ale oczywiście wszystko jest możliwe… Inaczej to wygląda w przypadku składników aktywnych. One mają zdecydowanie większy potencjał. Stąd potrzeba dokładnego wywiadu oraz w niektórych przypadkach test tolerancji. Wykonujemy go np. chcąc przygotować serum z wysokim stężeniem witaminy C.

W ofercie Kliniki Artismed kosmetyki Universkin posiadasz od czerwca bieżącego roku. Jak oceniasz ich skuteczność? Czy widzisz zadowolenie pacjentów?

dr Marzena Lorkowska-Precht: Universkin to „miłość od pierwszego wejrzenia”. Nie ukrywam, że na początku obawiałam się, że cena serum (3 składniki 700 zł) trochę odstraszy pacjentów. Ale koncepcja personalizowanego preparatu, dobranego idealnie do skóry pacjenta, wygrała. Pacjentki pokochały Universkin.

Universkin nie kupimy w drogerii ani w aptece. Czy to oznacza, że każda osoba ma inny zestaw kompozycji?

dr Marzena Lorkowska-Precht: Tak, indywidualna receptura to zasada tej marki. Nowoczesna kosmetologia stawia na preparaty personalizowane, przygotowywane nawet w oparciu o DNA pacjenta… Osobiście uważam jednak, że nie ma potrzeby badań genetycznych, żeby precyzyjnie ocenić potrzeby skóry. Badania DNA zostawmy do „prawdziwych” zagrożeń, np. nowotworami (onkogenetyka).

Ile dokładnie kosmetyków możemy zakupić z gamy Universkin?

dr Marzena Lorkowska-Precht: Gamą Universkin to praktycznie kilka produktów. Flagowe serum P z dodatkami, które pozwalają na ponad 1000 kombinacji recepturowych oraz kremy z serii Nexultra 1,2,3 i Baume ( różnią się formułą) oraz ochrona UV.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja kosmetykami Universkin? Czy otrzymujemy jakieś zalecenia?

dr Marzena Lorkowska-Precht: Tak, to bardzo ważne by odpowiednio „dawkować” serum. Na opakowaniu mamy zawsze oznaczone dzień, noc lub dzień i noc. Stosujemy 4 krople serum na twarz i 2 na szyję. Najważniejsze to systematyczne stosowanie oraz przestrzeganie daty ważności – serum nie zawiera konserwantów.

Po jakim czasie jesteśmy w stanie zauważyć pierwsze efekty?

dr Marzena Lorkowska-Precht: Wszystko zależy jakie substancje aktywne zostały dodane. Niektóre z nich, np. silnie liftingujące DMAE, daje spektakularne efekty już po kilku/kilkunastu minutach od nałożenia. Inne substancje potrzebują 2-3 tygodni.

Na jak długo wystarcza kuracja? Czy kosmetyki za każdym razem zmieniamy czy powielamy naszą „receptę“?

dr Marzena Lorkowska-Precht: Kuracja wystarcza na 6-8 tygodni. Po takim czasie konsultujemy z lekarzem recepturę. Jeśli działa, kontynuujemy. Nasza skóra podlega wielu zmianom, wystarczy wyjechać na słońce i widzimy co się z nią dzieje po 2 tygodniach plaży. Zawsze możemy zmienić recepturę, tak aby stosować zawsze najskuteczniejszą w danej chwili.

Kto może przygotować recepturę na kosmetyki Universkin i czy kupimy je w każdym gabinecie?

dr Marzena Lorkowska-Precht: Universkin to marka zastrzeżona dla lekarzy i kosmetologów. Każdy z nas, oferujących kosmetyki przeszedł specjalne szkolenia i testy. Trzeba doskonale rozumieć możliwości substancji czynnych i ich interakcje, żeby tworzyć skuteczne receptury.

Osoby w jakim wieku mogą skorzystać z tej usługi? Czy jest jakiś przedział wiekowy?

dr Marzena Lorkowska-Precht: Nie ma ograniczeń wiekowych, dla każdego tworzymy indywidualny produkt. Moja mama, córka i ja, mamy bardzo wrażliwą skórę. Ja, dla siebie, przygotowuję serum ze składnikami łagodzącymi podrażnienia, przeciwzmarszczkowymi oraz działającymi przeciw fotostarzeniu. Mama otrzymuje produkt silnie liftingujacy, przeciwzmarszczkowy oraz łagodzący podrażnienia. Moja 18-letnia córka dostaje preparat z wit B3, który łagodzi podrażnienia i stany zapalne oraz dba o odpowiednie nawilżenie. Wszystkie mamy Serum P, ale każda z innymi dodatkami,

Jaki jest koszt wykonania kremu?

dr Marzena Lorkowska-Precht: Koszt zależy od ilości substancji czynnych. Serum P z 1 składnikiem to 500 zł, 2- 600 zł, 3- 700 zł. Kremy to koszt 200-300 zł.

Jak długo czekamy na wykonanie kosmetyków?

dr Marzena Lorkowska-Precht: Najdłuższa jest konsultacja! Serum przygotowuje się na bieżąco, samo wykonanie to 5 min.

Z racji tego, że przed wykonaniem kremu przeprowadzana jest diagnoza mam pytanie czy taki krem możemy podarować komuś w prezencie oraz czy możemy złożyć zamówienie telefonicznie lub drogą mailową?

Teoretycznie tak. Ale tylko w sytuacji, gdy znamy pacjentkę dla której robimy serum. Kiedy np. córka chce sprezentować je mamie, która jest moją pacjentką. Wtedy nie ma problemu. Raczej nie eksperymentowałabym z „nieznaną skórą”…

Jeśli chodzi o drugą cześć pytania, oczywiście nie ma problemu, jeśli poprzednia receptura nam odpowiada, możemy zamówić kolejne serum przez telefon lub mailem. W naszej dokumentacji jest dokładna receptura każdego wykonanego dla pacjenta serum.

Bardzo dziękuję za rozmowę

dr Marzena Lorkowska-Precht: Ja również dziękuję.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Na co powinny zwracać uwagę osoby z suchą skórą?

Sucha skóra twarzy jest bardzo wymagająca i trudna w pielęgnacji. Cera sucha charakteryzuje się tym, że jej posiadaczki często mają odczucie nieprzyjemnego, nadmiernego napięcia skóry. Zwłaszcza po umyciu jej wodą jest wyraźnie wysuszona, ściągnięta, dodatkowo dość często piecze. Jak dbać o cerę suchą, jakich kosmetyków używać i jakie zabiegi stosować?

beauty and skin care concept – face of beautiful woman with dry skin examples

Sucha skóra twarzy – czym się charakteryzuje?

Cera sucha, to potoczne określenie skóry, która wytwarza mniej serum niż potrzebuje. W efekcie w skórze brakuje lipidów, koniecznych do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i właściwej ochrony. Tkanka łączna suchej skóry jest słaba, co więcej jest niezbyt elastyczna i sprężysta. Sucha skóra na twarzy to również problem dość szybkiego pojawiania się pierwszych zmarszczek mimicznych, szczególnie w obszarze oczu.

Cera sucha charakteryzuje się tym, że jej posiadaczki często mają odczucie nieprzyjemnego, nadmiernego napięcia skóry. Po umyciu wodą jest wyraźnie wysuszona, ściągnięta, a także często piecze. Sucha skóra bywa spierzchnięta, szorstka, matowa, cienka, ma jasny kolor, widać na niej złuszczanie się naskórka, a także mogą być widoczne naczynia krwionośne. Sucha skóra twarzy łatwo ulega podrażnieniom

Sucha skóra przyczyny

Sucha skóra bywa uwarunkowana genetycznie. Przyczynami cery suchej są zarówno zewnętrzne czynniki atmosferyczne, czyli  zimne, suche lub gorące powietrze, promienie UV, jak również jej nieprawidłowa pielęgnacja. Ponadto częściej spotykana jest również u osób o jasnej skórze.

Innym powodem pojawienia się wysuszonej cery jest okres menopauzy. Dlaczego? Bowiem następuje wtedy spadek estrogenu, co wpływa na zmniejszenie wilgoci skóry. Wiek odgrywa w przypadku skóry suchej również znaczącą rolę, bowiem z wiekiem spada zdolność skóry do produkowania lipidów, zatem często mają ją osoby starsze.

Sucha skóra twarzy przyczyny

Podczas pielęgnacji suchej cery należy pamiętać co może źle na nią wpływać i dodatkowo podrażniać. Przedstawiamy listę głównych czynników, które negatywnie wpływają na suchą skórę:

 • bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury,
 • chlorowana woda,
 • detergenty,
 • klimatyzacja,
 • korzystanie z solarium,
 • kurz,
 • mydła i kosmetyki zawierające alkohol lub inne substancje powodujące wysuszanie,
 • nasilona ekspozycja na promienie słoneczne

Sucha skóra twarzy – jakie kosmetyki stosować?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że kosmetyki dla suchej cery powinny nie tylko dostarczać wilgoci, ale także mieć zdolność do zatrzymywania jej w skórze. Najlepiej wybierać specjalnie dedykowane nawilżająco-natłuszczające dermokosmetyki do cery suchej, co więcej powinny one posiadać filtrem UVA i UVB.

Zanim kupisz krem do suchej skóry, sprawdź czy posiada on substancje mające wpływ na uzupełnienie wody. Czytając etykiety zwróć uwagę czy znajdują się na nich: sole mineralne, sole kwasu mlekowego, hydroksykwasy, hydrofilne aminokwasy, witaminy w szczególności witamina A i E, pantenol, ceramidy, kwas hialuronowy.

Pamiętaj również, aby stosować wyłącznie peelingi enzymatyczne, a nie ziarniste. Dlaczego? Z uwagi na to, że sucha skóra jest bardzo delikatna i peeling ziarnisty może dodatkowo ją podrażnić.

 Krem do cery suchej

Na dzień konieczne jest stosowanie krem do cery suchej z filtrami UVA i UVB. Ponadto kremy takie powinny wiązać wodę w skórze i zapobiegać odparowywaniu, powinien zawierać takie dodatki jak np. mocznik, kwas mlekowy, aminokwasy, kwas hialuronowy, mukopolisacharydy, kwasy owocowe.

Cera sucha polubi kremy półtłuste i tłuste o gęstej konsystencji, które pomogą odbudować jej naturalną barierę hydrolipidową skóry, czyli jej warstwę ochronną. Dodatkowo poprawią elastyczność, będą działać nawilżająco, natłuszczająco i regenerująco, złagodzą podrażnienia i zaczerwienienia, a na skórze pozostawią delikatny płaszcz lipidowy

Sucha skóra twarzy – pielęgnacja domowa

Jeżeli masz suchą skórę twarzy, do demakijażu najlepiej używaj mleczko kosmetycznego lub specjalny płyny micelarnego dla suchej skóry, który nie wymaga użycia wody. Pamiętaj, że rano i wieczorem należy koniecznie stosować krem nie tylko do twarzy, ale również pod oczy i na szyję.

Zwróć uwagę, na to by kosmetyki powinny być także dostosowane do panującej pory roku – zimą i latem skóra wymaga największej uwagi.

Nie powinnyśmy zapominać o maseczkach na twarz, szyję i dekolt  i nakładać je dwa razy w tygodniu. Poza gotowymi maseczkami można również wykorzystać zasoby domowej kuchni, a propozycje domowych maseczek znajdziecie są tutaj. Warto również zadbać o nawilżenie mieszkania i miejsca pracy.

Sucha skóra twarzy –  prawidłowo zbilansowana dieta

Na skórę mają wpływ nie tylko czynniki zewnętrzne, ale również wewnętrzne. Pamiętaj, że cerę suchą należy nawilżać nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz. Dla jej prawidłowego nawilżenia niezmiernie ważna jest zatem dieta, której podstawą jest picie co najmniej 2 l płynów dziennie.

Ponadto zalecane jest spożywanie surowych owoców i warzyw, będących naturalnymi źródłami witamin i mikroelementów. Co więcej nasze codziennie posiłki warto wzbogać o naturalne oleje roślinne, zawierające NNKT, których suchej skórze brakuje, a także produkty bogate w beta-karoten oraz witaminy C i E.

Sucha skóra – zabiegi profesjonalne

W gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej oferowane są różnorodne zabiegi specjalistyczne przeznaczone dla cery suchej i wrażliwej. Najczęściej wykonywane zabiegi dla cery suchej mają na celu jej odżywienie, dotlenienie, nawilżenie oraz ujędrnienie.

Przykładowe zabiegi polecane dla skóry suchej i odwodnionej:

 • bankietowe zabiegi liftingująco-nawilżające;
 • Ceramid Activ zabieg intensywnie nawilżający – zabieg dla cery suchej oraz dla każdego rodzaju cery z objawami odwodnienia, po opalaniu i przy zachwianej równowadze wodno-lipidowej na skutek niewłaściwej pielęgnacji;
 • fale radiowe RF – zabieg zwiększa ukrwienie skóry, dotlenienie, odżywienie, a także następuje rewitalizacja komórek oraz poprawienie gęstości skóry warunkującej jej jędrność i elastyczność.

 

 • infuzja tlenowa – polega ona na wtłaczaniu skoncentrowanych aktywnych składników w głębsze warstw skóry, za pomocą tlenu pod ciśnieniem. Efektem są m.in.: głębokie nawilżenie na poziomie komórkowym, poprawa struktury, napięcia i elastyczności oraz dotlenienie;
 • jonoforeza – to metoda polegająca na wprowadzaniu w głąb skóry substancji czynnych za pomocą sił pola elektrycznego. Wpływa pozytywnie na jędrność oraz nawilżenie skóry – nawadnia głębokie warstwy skóry. Ponadto wygładza cienkie linie oraz zmarszczki, a także poprawia krążenie krwi;
 • karboksyterapia – która m.in. zwiększa grubość skóry twarzy, a także przywraca jędrność i elastyczność skóry twarzy;
 • mezoterapia bezigłowa z zastosowaniem koktajlu z 3 rodzajami kwasu hialuronowego;
 • OxyGeneo – NeoRevive Gel;
 • sonoforeza – celem zabiegu jest wprowadzenie substancji aktywnych (leczniczych, kosmetycznych) w głębsze warstwy naskórka. Substancje te (witaminy, peptydy) poprzez wtłaczanie manualne tj. masaż przenikają w małym stopniu. Natomiast  wtłaczane za pomocą ultradźwięków przekraczają barierę jaką jest płaszcz hydrolipidowy oraz błony komórkowe i wnikają do żywych warstw naskórka. Sonoforeza powodując mikromasaż poprawia ukrwienie naskórka i regenerację uszkodzonych tkanek.
 • Thalgo-ABSOLUTE HYDRATION RITUAL – zabieg intensywnie nawilżający, który wykracza poza klasyczną kosmetykę. Zaczerpnięty z głębin oceanu kompleks morskich mikro i makroelementów w połączeniu z kwasem hialuronowym zapewnia wyjątkowe nawilżenie skóry. Dodatkowo formuła zabiegu , która obejmuje specjalny rytuał relaksacyjny sprawia, że zabieg jest wyjątkowy.
 • zabieg głęboko-nawilżający z kwasem hialuronowym;
 • zabieg kolagenowy – to zabieg silnie nawilżający dla suchej, zmęczonej i szarej skóry. Zalecany  w celu poprawy nawilżenia, wygładzenia, redukcji podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Polecany jest szczególnie w przeddzień ważnych uroczystości jak np.: ślubu w celu uzyskania efektu promiennej i wypoczętej twarzy. Działanie zabiegu jest natychmiast zauważalne. Regularne stosowanie prowadzi do długotrwałych efektów redukcji zmarszczek, wyraźnej poprawy napięcia  skóry.
 • zabieg nawilżająco – regenerujący z roślinnymi komórkami macierzystymi;
 • zabieg nawilżający dla skór suchych i cienkich (peeling, ampułka nawilżająca, masaż, maska algowa/kremowa/płat kolagenowy);
 • zabieg nawilżający z kwasem hialuronowym;
 • zabieg z kwasem hydroksybursztynowym (kwasem jabłkowym) – w naturze występuje w jabłkach, przeważnie niedojrzałych, a także w winogronach oraz owocach agrestu.

Przeczytaj także: 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Rumień – zabiegi na rozjaśnienie, usunięcie

Rumień na twarzy to zaczerwienienie, które występuje w wyniku nadmiernego poszerzenia się naczynek krwionośnych skóry. Rumień twarzy to  często  defekt kosmetyczny, a nie objaw choroby. Bywa on jednak przyczyną dyskomfortu i kompleksów.

Rumień na twarzy przyczyny

Wyróżniamy kilka typów rumienia: rumień emocjonalny i rumieniec.  

Rumień emocjonalny jest typową reakcją emocjonalną na stany niepokoju, napięcia, zażenowania, gniewu oraz innych skrajnych stanów emocjonalnych. W sytuacji, gdy naczynia krwionośne skóry rozszerzają się zbyt szybko, na powierzchni twarzy pojawia się zaczerwienienie, które często określane jest mianem: uderzenie gorąca. Po pewnym czasie naczynia krwionośne wracają do stanu normalnego.

Natomiast bardzo często zdarza się, że naczynia krwionośne coraz bardziej się rozszerzają i stają się widoczne gołym okiem – mamy wtedy do czynienia z rumieniem. Natomiast czerwone plamy, którym czasem towarzyszą wypryski, mogą przekształcić się w stan zapalny czyli trądzik różowaty.

Rumień jest bardzo często cechą cery naczynkowej. Cera naczynkowa charakteryzuje się występowaniem tzw. podskórnych pajączków. Kruche naczynia krwionośne nie wytrzymują ciśnienia krwi i rozszerzają się, pozostawiając ślady w postaci prześwitujących przez naskórek „czerwonych niteczek”. Skóra naczyniowa jest wrażliwa i podatna na szkodliwy wpływ różnych czynników. Dodatkowo może być sucha, tłusta, normalna lub mieszana, w związku z czym jest dość trudna w pielęgnacji.

Tzw. pajączki i rumień na twarzy, to złożony problem i niestety najczęściej nie można jednoznacznie ustalić jego przyczyny. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym wywiadzie z dr Moniką Nunberg-Sawicką, specjalistą z zakresu medycyny estetycznej, wykładowcą i certyfikowanym trenerem w Międzynarodowym Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Aging.

Rumień nie musi być bezpośrednio związany z widocznymi, poszerzonymi naczynkami – teleangiektazjami. Może być wyrazem stanu zapalnego leżącego u podłoża niektórych chorób (np. rosacea). Kremy apteczne zawierają opatentowane często specjalne kompleksy lub składniki, które mają na celu zmniejszenie stanu zapalnego czy też bezpośrednie działanie na demodexa. Takimi preparatami są np. kremy Roseliane z Uriage. Mają udokumentowane działanie przeciw rumieniowe nie tylko dzięki uszczelnieniu naczyń (żeń-szeń, czerwone algi), ale ewidentnie zmniejszają rumień. Samo wzmocnienie ścian naczynek ograniczy ich widoczność bo nie będą się tak łatwo poszerzać – mówi dr Monika Nunberg-Sawicka.

Jak leczyć rumień na twarzy

Terapia zależy od rodzaju i stadium rumienia. Również leczenie cery naczynkowej jest uzależnione od powstałych zmian. Jeżeli mamy do czynienia z rumieniem (spowodowanym przez drobne naczynka znajdujące się w skórze) i widocznymi, popękanymi naczynkami, zalecane jest najpierw przeprowadzenie zabiegów mających na celu usunięcie rumienia.

Lekarz medycyny estetycznej lub dermatolog po zdiagnozowaniu stany skóry może zlecić leczenie farmakologiczne, stosowanie specjalnych preparatów kosmetycznych oraz zabiegi mające na celu zniwelowanie rumienia. Warto tutaj dodać, że rumieńce emocjonalne nie podlegają leczeniu farmakologicznemu.

Usuwanie rumienia – IPL

Najczęściej stosowaną skuteczną metodą w przypadku schorzenia, jakim jest rumień twarzy jest naświetlanie światłem IPL. Urządzenie IPL (Intense Pulsed Light czyli Intensywnie Pulsujące Światło) nie jest laserem, choć jest tak potocznie nazywane. Podczas zabiegu IPL pacjent poddawany jest naświetlaniu lampą xenonową znajdującą się w urządzeniu.

Zabieg IPL usuwa rumień i bardzo drobne naczynia powierzchowne, zapobiega również powstawaniu nowych zmian naczyniowych, rumienia i cech trądzika różowatego. Światło lasera dociera w głąb naczyń, gdzie jest absorbowane przez barwnik krwinek czerwonych. Następnie wydzielane jest ciepło, pod wpływem którego drobne naczynia obkurczają się i zamykają.

Cena za jeden zabieg wynosi od ok. 500 zł do  1000 zł.

Może zainteresuje Cię również temat: Światło IPL czy pomoże w walce z zaczerwienieniem i trądzikiem?

photo: drmajewska.com

Usuwanie rumienia – VPL

VPL (Variable Pulsed Light) to urządzenie emitujące wiązki światła o szerokim spektrum, które są pochłaniane przez skórę. VPL wykorzystuje się do likwidowania przewlekłego rumienia oraz usuwania mniejszych naczynek krwionośnych, które nie zostały zlikwidowane podczas zabiegów IPLem. Podczas zabiegu emituje ona mikrobłyski docierające do miejsc zmienionych chorobowo. Podczas zabiegu, podobnie jak w przypadku terapii IPL, zachodzi proces fototermolizy.

Koszt jednego zabiegu to ok. 300 zł (policzki).

Laserowe usuwanie rumienia

Do terapii rumienia naczyniowego najczęściej wykorzystuje się laser Nd: YAG  (laser neodymowo – jagowego). Jest to jeden z najgłębiej penetrujący promień lasera dostępny na światowych rynkach, dzięki czemu możliwe jest dotarcie do naczynia o dużej średnicy głęboko schowanego pod skórą. Jednocześnie, dzięki homogenicznej penetracji, ma on bardzo szerokie spectrum zastosowania oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek. Kieruje wiązką światła o precyzyjnie określonych parametrach, co pozwala to na dokonanie zmian w obrębie tkanki.

Światło lasera dociera w głąb naczynia krwionośnego, gdzie jest absorbowane przez barwnik zawarty w czerwonych krwinkach i zamieniane na energie cieplną. Wskutek tego dochodzi do gwałtownego podgrzania naczynka, które zostaje zamienione na energię cieplną i nieodwracalnie zniszczone i wchłonięte. W przypadku naczynek żylnych na twarzy czy rumienia wchłanianie naczyń trwa zwykle około 2 tygodni. Po tym okresie większość naczynek całkowicie zaniknie, a pozostałe staną się jaśniejsze. W celu usunięcia rumienia, naczyń o dużej średnicy lub ich obecność w postaci gęstej sieci konieczne jest powtórzenie zabiegu. Laser usuwa w pierwszej kolejności zmiany położone najbliżej powierzchni skóry. Tak więc podczas pojedynczego zabiegu nie jesteśmy w stanie usunąć naczyń, które leżą na różnych głębokościach, jedne pod drugimi.

Koszt jednego zabiegu to ok. 600 zł (cała twarz).

Usuwanie rumienia twarzy – przeciwwskazania do wykonania zabiegów

Najczęstsze przeciwwskazania do wykonania ww. zabiegów to:

 • AIDS, zarażenie wirusem HIV
 • antybiotykoterapia na 1 miesiąc przed zabiegiem
 • atopowe zapalenia skóry
 • bardzo sucha i bardzo wrażliwa skóra
 • bielactwo
 • choroby hormonalne oraz endokrynologiczne (np. zespół policystycznego jajnika lub cukrzyca)
 • ciąża
 • karmienie piersią
 • leki światłouczulające (retinoidy, tetracykliny)
 • łuszczyca (aktywna faza)
 • maści bądź kosmetyki na bazie alkoholu
 • nadciśnienie, choroby serca, choroby naczyń krwionośnych
 • nieuregulowana cukrzyca
 • opalenizna (1 miesiąc)
 • padaczka
 • przebyte i obecne stany nowotworowe a w szczególności czerniak złośliwy oraz nawracający rak skóry lub kiedy widoczne są zmiany mogące wskazywać ryzyko raka
 • skłonność do powstawania bliznowców (keloidów), blizn hipertroficznych
 • spożycie lub okres 6 miesięcy od zakończenia przyjmowania Accutanu
 • spożywanie alkoholu 24 godz. przed zabiegiem
 • stan zapalny, infekcja wirusowa, bakteryjna w obrębie skóry przeznaczonej do zabiegu
 • stosowanie bądź przyjmowanie sterydów (krem lub tabletki)
 • stosowanie preparatów z witaminą A ( retinol ) – kremy, maści, toniki, tabletki
 • uczulenie na lateko, lidokainę, maści
 • zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi
 • zioła (dziurawiec, rumianek, nagietek – przestać używać na 2 – 3 tyg. przed zabiegiem)
 • żółtaczka typu B i typu C.

Przed przystąpieniem do leczenia trzeba mieć świadomość, że aby osiągnąć zadowalający  efekt należy wykonać kilka zabiegów w odstępach kilkutygodniowych. Liczba zabiegów jest uzależniona od ilości i głębokości zmian oraz od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

3
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Basia
Gość
Basia

Jezeli ktos ma mozliwosc to chyba najlepiej od razu kierowac sie na zabieg laserem. Ja robilam najpierw ipl, ale efekty niespecjalnie mnie zadowalaly wiec przerzucilam sie na qwadrostara i od razu bylo czuc roznice, bo naczynka zniknely nie tylko o wiele bardziej widocznie, ale trwalo to też mniej zabiegów.

kokoszka88
Gość
kokoszka88

Dokladnie. Tez robilam sobie zabieg tym quadrostarem i jestem szalenie zadowlona z efektow, od razu mi twarz lepiej wyglada.

kulka
Gość
kulka

można coś takiego znaleźć gdzieś na pomorzu?

Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana