REGENERA ACTIVA czy ten zabieg powstrzyma wypadanie włosów?

Mocne, gęste i zadbane włosy są atrybutem urody zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Niestety przerzedzające się włosy mogą wprowadzić w kompleksy każdego z nas. Na szczęście rozwój medycyny regeneracyjnej i estetycznej daje nam możliwości zatrzymania wypadania włosów i pozwala na regenerację mieszków włosowych uszkodzonych w procesie łysienia. Na temat wypadania włosów oraz łysienia androgenowego porozmawiamy z dr Martą Tazbir z Kliniki Tazbir w Łodzi.

Justyna Gawryś: Pani Doktor do jakiego lekarza powinniśmy się udać w momencie gdy zauważymy silne wypadanie włosów? Czy na pierwszą wizytę powinniśmy się przygotować w jakiś szczególny sposób np. wykonać jakiekolwiek badania?

dr Marta Tazbir: Zawsze przeprowadzam dokładny wywiad lekarski, a podstawowe badania morfologii i te hormonalne są mile widziane. W Klinice Tazbir działamy kompleksowo, dlatego na stałe współpracujemy z lekarzami innych specjalizacji takimi jak: endokrynolog, dermatolog oraz ginekolog. Wdrożone przez nas łączone procedury leczniczo-diagnostyczne pozwalają w szybki i skuteczny sposób zdiagnozować pacjenta i zaproponować mu skuteczne terapie.

Justyna Gawryś: Jakie zabiegi są skuteczne w leczeniu łysienia androgenowego?

dr Marta Tazbir: Wszelkiego rodzaju mezoterapie igłowe: koktajle witaminowe bazujące głównie na wit z grupy B, peptydy biomimetyczne, kwas hialuronowy, osocze bogatopłytkowe czy komórki macierzyste. Popularne są również zabiegi laserowe oraz różnego rodzaju naświetlania np. fototerapia LED. Najważniejsza jest w tym przypadku odpowiednia kwalifikacja pacjenta do zabiegu, szczegółowy wywiad lekarski i regularność i systematyczność wdrożonej terapii. Również zastosowane leczenie doustne oraz kontynuacja pielęgnacji domowej mają duże znaczenie.

Justyna Gawryś: Chciałabym bliżej przyjrzeć się nowości czyli Regenera Activa. Czym się charakteryzuje ten zabieg?

dr Marta Tazbir: REGENERA ACTIVA jest nowatorskim systemem opracowanym przez naukowców z Uniwersytetu w Turynie do leczenia łysienia androgenowego zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Metoda polega na stymulacji okolic mieszków włosowych autologicznym koncentratem komórek uzyskanych od tego samego pacjenta. Regenera Activa pozwala na regenerację mieszków włosowych uszkodzonych w procesie łysienia.

Justyna Gawryś: Pani Doktor Regenera Activa wykorzystuje autologiczny przeszczep komórek. To brzmi bardzo tajemniczo. Czy może nam Pani powiedzieć coś więcej na ten temat?

dr Marta Tazbir: REGENERA ACTIVA jest specjalnie zaprojektowanym systemem wykorzystującym autologiczny przeszczep komórek, którego zastosowanie obejmuje szereg zastosowań w medycynie regeneracyjnej. Podczas pojedynczej sesji, gdzie pacjent jest zarówno dawcą jak i biorcą autologicznego przeszczepu, jesteśmy w stanie stymulować miejsce poddane zabiegowi za pomocą komórek progenitorowych i czynników wzrostu uzyskanych z miejsca pobrania przeszczepu. Technika ta oparta jest na badaniach klinicznych wykazujących wysoką koncentrację uzyskanych komórek z tkanek stałych. Poprzez skalibrowany proces mechaniczny oraz filtrację jesteśmy w stanie uzyskać wysoką koncentrację komórek progenitorowych i innych elementów prekursorowych, w tym komórek macierzystych. System REGENERA ACTIVA został stworzony do uzyskiwania zawiesiny komórek zdolnej do regeneracji tkanek.

Justyna Gawryś: Skąd pobierane są włosy do przeszczepu? Czy jest to bolesne i czy sam zabieg wymaga znieczulenia?

dr Marta Tazbir: W pierwszym etapie wykonujemy niewielkie biopsje skóry (2,5 mm średnicy) z okolicy owłosionej skóry głowy, w miejscu gdzie mieszki włosowe są najmniej podatne na działanie androgenów – najczęściej z okolicy zausznej lub potylicznej. Następnie pobrany materiał umieszczamy w specjalnym filtrze i za pomocą urządzenia Regenera Activa separujemy komórki skóry odpowiedzialne za regenerację mieszków włosowych. Tak przygotowaną zawiesinę podajemy za pomocą głębokiej mezoterapii w skórę głowy objętą procesem łysienia androgenowego. Komórki regeneracyjne wyizolowane z naszej skóry inicjują procesy naprawcze w okolicy mieszków włosowych i pozwalają na zatrzymanie procesu łysienia oraz odrost nowych włosów. Jest to terapia naturalna gdyż komórki regeneracyjne uzyskujemy od tego samego pacjenta.

Justyna Gawryś: Czy Regenera Activa jest zabiegiem bezpiecznym, posiada odpowiednie certifikaty?

dr Marta Tazbir: Regenera Activa posiada wszystkie certyfikaty dotyczące wyrobów medycznych zarówno w Europie, Japonii jak i Stanach Zjednoczonych. W czasie prac nad tą metodą przeprowadzono zarówno badania kliniczne, jak i badania dotyczące samych mikro-przeszczepów w odniesieniu do ich żywotności, zdolności regeneracyjnych i kompozycji komórkowej. Przeanalizowano również wpływ mikro-przeczepów na strukturę skóry głowy, na którą wpływ miały łysienie i proliferacja komórek mieszkowych.

Justyna Gawryś: Wykonujemy go jednorazowo czy należy go powtórzyć? Jeżeli tak, to po jakim czasie?

dr Marta Tazbir: Z ponad trzyletnich obserwacji klinicznych wynika, że zabieg ten daje bardzo dobre efekty kliniczne jako zabieg jednorazowy – nie ma konieczności wykonywania go w serii. Kolejny zabieg wykonujemy dopiero po około 2-3 latach.

Justyna Gawryś: Jakie efekty możemy uzyskać po zabiegu Regenera Activa oraz jak długo się one utrzymują?

dr Marta Tazbir: Łysienie androgenowe jest chorobą postępującą i nie jesteśmy jej w stanie całkowicie zatrzymać. Przy pomocy tej metody jesteśmy jednak w stanie znacząco ją spowolnić a nawet odwrócić ten proces powodując odrost utraconych włosów. Pierwsze efekty obserwujemy po 30-60 dniach. Należy pamiętać, że nie jest to zabieg dla osób w zaawansowanym stadium łysienia (konieczna ocena kliniczna w skali Ludwiga lub Hamiltona) oraz dla pacjentów z innymi formami łysienia (zwłaszcza bliznowaciejącego). Kluczowa jest odpowiednia diagnoza i rozmowa z pacjentem o jego potrzebach i oczekiwaniach. Przy odpowiedniej kwalifikacji do zabiegu i realnych oczekiwaniach pacjenta, procedura ta jest w stanie przynieść doskonałe efekty kliniczne.

Justyna Gawryś: Pani Doktor, czy ten zabieg spowoduje, że nasze włosy przestaną wypadać czy raczej spowolni proces wypadania włosów?

dr Marta Tazbir: Dane kliniczne wskazują, że po zabiegu Regenera Activa następuje zatrzymanie utraty włosów w ciągu 4-6 tygodni a istniejące mieszki włosowe poddane regenerującemu działaniu komórek progenitorowych zaczynają generować nowe włosy. Obecnie w ciągu 3 lat dostępności tej terapii na rynku wykonano około 8000 zabiegów. Jest to więc metoda dość młoda, która szybko ewoluuje i z pewnością protokoły terapeutyczne będą w ciągły sposób udoskonalane.

Justyna Gawryś: Ostatnie pytanie. Jak powstrzymać wypadanie włosów? Jest jakiś złoty środek, który nas przed tym uchroni?

dr Marta Tazbir: Na przestrzeni ostatnich lat medycyna regeneracyjna nieustannie się rozwija. Stwarza coraz to nowsze, bardziej zaawansowane technologicznie i skuteczniejsze możliwości prewencji Anti-Aging czy leczenia chorób owłosionej skóry głowy. Moi pacjenci bardzo lubią i ufają naturalnym metodom regeneracji skóry i leczenia łysienia. Na przestrzeni ostatnich lat zauważyłam dwie znaczące zmiany w zakresie profilu pacjentów odwiedzających mój gabinet. Po pierwsze, w zakresie leczenia chorób owłosionej skóry głowy za pomocą naturalnych metod stymulacji ( tzn. osocze bogatopłytkowe ) stosunek kobiet do mężczyzn prawie się zrównoważył. Po drugie pacjenci chętniej korzystają właśnie z tych naturalnych metod regeneracyjnych. Tylko w ostatnim roku wykonałam około 400 zabiegów mezoterapii owłosionej skóry głowy osoczem bogatopłytkowym u mężczyzn i u kobiet. Baczna obserwacja moich pacjentów a także chęć ofiarowania im czegoś więcej skłoniła mnie do pracy z Regenera activa. Pozytywne doniesienia przeprowadzonych badań naukowych i ich obiecujące wyniki spodobały się również moim pacjentom. Pierwszy zabieg przeprowadziłam w sierpniu 2017 r. u pacjentki z łysieniem androgenowym, a jego zaskakujące efekty spowodowały wdrożenie procedury z użyciem Regenera activa do portfolio Kliniki Tazbir. Cieszę się, że jako jedyna klinika w łódzkim oferujemy ten zabieg naszym pacjentom.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z zabiegu REGENERA ACTIVA

Klinika Tazbir

mieści się w Łodzi przy ul. Solankowej 6,

nr tel.  506 170 629,  www.klinikatazbir.pl

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Fakty na temat łuszczycy – jak ją leczyć. Kiedy wiadomo, że mamy do czynienie z łuszczycą

Łuszczyca jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Łuszczyca to na chwilę obecną choroba nieuleczalna, na którą może zachorować praktycznie każdy. Statystyki wskazują, że cierpi na nią co pięćdziesiąta osoba. Kiedy wiadomo, że mamy do czynienia z łuszczycą? Jak wygląda leczenie łuszczycy?

Łuszczyca występuje na całym świecie, natomiast większy odsetek zachorowań odnotowuje w krajach rozwiniętych – w Europie i USA choruje około 2 proc. populacji. Łuszczyca to choroba przewlekła, charakteryzująca się okresami remisji i nawrotów.

łuszczyca przyczyny

Przyczyny pojawiania się łuszczycy nie są do końca poznane. Zdania ekspertów dotyczące przyczyn są podzielone. Część z nich uważa, że łuszczyca to choroba autoimmunologiczna. Pozostali stoją na stanowisku, że na jej wystąpienie mają wpływ czynniki genetyczne, a także tzw. czynniki prowokujące.

W przypadku podłoża genetycznego podaje się, że w sytuacji, gdy oboje rodzice chorują na łuszczycę, to ryzyko ujawnienia się jej u dziecka wynosi 50%, natomiast jeżeli choruje jedno z rodziców – 16%.

Do czynników prowokujących, które najczęściej wyzwalają łuszczycę należą:

 • czynniki  hormonalne, tj. okres  dojrzewania, menopuza, ciąża, poród,
 • dermatozy zapalne, tj. ospa wietrzna, półpasiec, trądzik, łojotokowe zapalenie skóry,
 • HIV/AIDS,
 • niektóre leki, w tym m.in. kortykosteroidy, sole litu, leki przeciwmalaryczne, beta-blokery, NLPZ, inerferon,
 • nieprawidłowo zbilansowana dieta,
 • palenie papierosów,
 • przewlekłe infekcje bakteryjne i grzybicze,
 • spożywanie alkoholu,
 • stres,
 • uszkodzenia skóry,
 • zaburzenia metaboliczne (np. mocznica, hipokalcemia).

Wyróżnia się dwa podstawowe typu łuszczycy:

 • typ I – przed 40. rokiem życia, szczyt zachorowań miedzy 18.-22. rokiem życia, częste występowanie w rodzinie, częste nawroty i rozległe zmiany skórne.
 • typ II – po 40. roku życia, szczyt zachorowań po 55. roku życia, rzadsze występowanie rodzinne, duży wpływ środowiskowych czynników wyzwalających.

łuszczyca objawy

Objawy łuszczycy to zgrubiałe czerwone plamy na skórze pokryte suchymi białymi łuskami. Przy zdrapywaniu łuski odpadają, tworząc cienkie płatki przypominające zeskrobiny ze świecy, następnie uwidacznia się lśniąca powierzchnia raz punktowe krwawienie. W bardzo rzadkich przypadkach obok grudek mogą pojawiać się krostki, czyli zmiany wypełnione ropą, wtedy mamy do czynienia z  ciężka postać łuszczycy.

Zmiany łuszczycowe najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach, skórze owłosionej głowy i tułowiu. Łuszczyca może także występować na paznokciach. Zdarza się także, że łuszczyca atakuje stawy, głównie palców rąk, kręgosłupa w odcinku szyjnym lub lędźwiowym oraz duże stawy, np. biodrowy, kolanowy czy barkowy.

odmiany łuszczycy

Najczęstsze odmiany łuszczycy to:

 • łuszczyca zwyczajna,
 • łuszczyca krostkowa – występuje postaci miejscowej oraz ogólnej,
 • łuszczyca uogólniona (erytrodermia) – obejmuje całą powierzchnię ciała, chorzy mają podwyższoną temperaturę,
 • łuszczyca stawowa.

łuszczyca leczenie miejscowe

W przypadku leczenia miejscowego kluczowe jest usunięcie łusek, a następnie zahamowanie nadmiernej proliferacji naskórka. W leczeniu zewnętrznym stosuje się następujące grupy leków: złuszczające – kwas salicylowy, mocznik,

 • hamujące nadmierne podziały komórkowe: dziegcie, cygnolina,
 • glikokortykoidy,
 • pochodne witaminy D3,
 • pochodne witaminy A.

łuszczyca leczenie ogólne

Do leczenia łuszczycy wykorzystuje się:

 • fototerapia – polega na ekspozycji ciała na światło ultrafoletowe wytwarzane przez specjalne lampy
 • fotochemioterapia – (PUVA) to połączenie leku światłouwrażliwiającego z promieniami UVA, zalecana dla osób z łuszczycą oporną na leczenie miejscowe lub u pacjentów, u których zmiany chorobowe obejmują ponad 10% powierzchni ciała.
 • metotreksat – jest to najczęściej stosowany w  łuszczycy lek cytostatyczny.
 • cyklosporyna – silnie działający lek immunosupresyjny.
 • retinoidy – mają działanie teratogenne;
 • leki biologiczne (tj. adalimumab, etanercept, infiksymab, ustekinumab) – podawane w iniekcjach chorym z ciężką postacią łuszczycy, opornej na inne metody leczenia.

Wykorzystywane preparaty oraz leczenie ogólne powodują zaleczenie objawów i przyczyniają się do poprawienia jakości życia pacjentów.  Leczenie łuszczycy bezwzględnie musi odbywać się pod kontrolą lekarską.

łuszczyca leczenie klimatyczne

Często osobom chorym na łuszczycę poleca się tzw. leczenie klimatyczne, czyli pobyt nad ciepłym, słonym morzem. Sól morska złuszcza łuskę, a słońce zmniejsza zmiany łuszczycowe.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

5 sposobów na odmłodzenie okolicy oka

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i praktycznie pozbawiona jest tkanki tłuszczowej. Skóra wokół oczu łatwo ulega wysuszeniu i podrażnieniom. Ponadto charakteryzuje się słabym krążeniem krwi i skłonnością do zastojów limfatycznych. Drobne zmarszczki wokół oczu pojawiają się dosyć wcześnie również z uwagi na intensywną mimikę tej partii twarzy.

skóra pod oczami – pielęgnacja

Pielęgnację skóry wokół oczu warto rozpocząć już około 20 roku życia. Ważne jest by skóra pod oczami była odpowiednio nawilżana i odżywiana. Powinno się stosować krem pod oczy specjalnie do tego przeznaczony, bowiem z uwagi na delikatną skórę wokół oczu silne kosmetyki na twarz mogą powodować podrażnienia i uczulenia. Pamiętajmy aby skóry wokół oczu silnie nie pocierać, nie rozciągać i nie klepać, bowiem może to przyczynić się do szybszego pojawienia się niechcianych oznak starzenia.

jak zlikwidować zmarszczki pod oczami ?

Medycyna estetyczna oferuje kilka zabiegów na zmarszczki pod oczami. Należą do nich: mezoterapia, karboksyterapia, kwas hialuronowy, toksyna botulinowa czy laser frakcyjny CO2.

mezoterapia na zmarszczki pod oczami

Mezoterapia igłowa to zabieg, który polega na wstrzykiwaniu składników aktywnych w głębokie warstwy skóry. Duża popularność tej metody wynika z wysokiej skuteczności i efektywnego działania. Mezoterapia to skuteczna metoda w walce z drobnymi zmarszczkami oraz zwiotczałą skórą.

Podczas zabiegu mezoterapii mezoterapii wykorzystywane są mieszaniny wielu substancji rewitalizujących i regenerujących (takich jak: kwas hialuronowy, krzemionka organiczna i kompleksy multiwitaminowe, które stymulują metabolizm komórek, zwiększają produkcję kolagenu i elastyny), które bardzo korzystnie oddziałują na poprawę kondycji skóry. Lekarz dobiera dopasowuje preparat do potrzeb pacjenta, dobierając zestaw substancji aktywnych (na ogół 3-4 składniki), tworząc z nich specjalny koktajl.

W przypadku mezoterapii igłowej zaleca się wykonanie trzech zabiegów w odstępach co dwa tygodnie. Po serii zabiegów mezoterapii skóra wygląda znaczniej lepiej, drobne zmarszczki znikają całkowicie, głębsze ulegają spłyceniu. Widoczna jest także poprawa napięcia i jędrności skóry.

karboksyterapia okolic oczu

Karboksyterapia to zabieg, który również cieszy się dużym powodzeniem u osób mających nie tylko problem jakim są zmarszczki pod oczami, ale także cienie pod oczami. Karboksyterapia zalecana jest w przypadku zmarszczek statycznych pod oczami, worków i cieni, a także poduszeczek tłuszczowych okolic oczu.

Przeczytaj również jak można zlikwidować worki tłuszczowe pod oczami.

Dzięki aplikacji CO2 w okolicach konturu oczu uruchomionych zostaje wiele mechanizmów poprawiających wygląd skóry. W wyniku działania dwutlenku węgla rozszerzają się naczynia krwionośne, następuje stymulacja produkcji kolagenu, a także przyspieszenie i usprawnienie procesu neowaskularyzacji. Proces przebudowy rozpoczyna się zwykle już po pierwszym zabiegu i trwa do kilku tygodni po zakończeniu serii zabiegowej (zaleca się wykonanie serii 5-6 zabiegów, raz w miesiącu). Włókna kolagenowe obkurczają się, poprawia się mikrokrążenie, dzięki czemu skóra staje się gładsza i bardziej sprężysta. Dzięki stymulacji produkcji kolagenu poprawia się kondycja skóry, okolice oczu rozjaśniają się, a obrzęki zmniejszają.

ostrzykiwanie kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy (hialuronian, hialuronian sodowy, HA) to naturalny polisacharyd, który jest samoistnie produkowany przez ludzki organizm. Ten wielocukier występuje w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej, płynie maziowym, ciele szklistym i wodnistym gałki ocznej oraz w obrębie innych tkanek. Kwas hialuronowy wykazuje ujemne naładowanie elektromagnetyczne i przyłącza olbrzymie ilości wody. Liczne łańcuchy HA przeplatają się i krzyżują wzajemnie, tworząc roztwory o dużej elastyczności i lepkości, tym samym nadają skórze spójności i elastyczności.

Przeczytaj także: 

Ostrzykiwanie kwem hialuronowym to bardzo dobre rozwiązanie problemu jakim są cienie pod oczami i dolina łez. Lekarz medycyny estetycznej podaje preparat bardzo cienkimi igłami. Kwas hialuronowy po wstrzyknięciu wiąże wodę i powiększa objętość danej okolicy wygładzając zmarszczki. Dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego nie tylko zmniejszają się zmarszczki, ale nawilżony zostaje naskórek. Efekt zabiegu podania kwasu hialuronowego widoczny jest natychmiast i utrzymuje się 6 – 12 miesięcy.

toksyna botulinowa na kurze łapki

Koniecznie przeczytaj: 

Toksyna botulinowa, popularnie zwana botoksem, jest jednym z najpopularniejszych środków stosowanych do wygładzania zmarszczek czoła, okolic brwi i tzw. kurzych łapek. Botulina blokuje przekazywanie impulsów nerwowych, porażając w ten sposób skurcze mięśniowe. Powoduje to, że mięśnie stają się rozluźnione i wiotkie, czego efektem jest wygładzona skóra twarzy, a pacjenci zyskują naturalny, świeży wygląd. W zależności od partii twarzy zabieg trwa około 15 minut, a efekt utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy, jednak po kolejnych kuracjach, rezultaty mogą się utrzymywać znacznie dłużej. Toksyna botulinowa na kurze łapki zalecana jest raczej osobom po 50 roku życia, które mają już głębokie oznaki starzenia.

Sprawdź również jakie są różnice między kwasem hialuronowym a toksyną botulinową

laser frakcyjny CO2 na okolicę oka

Laser frakcyjny CO2 jest ostatnio bardzo popularną metodą odmładzania skóry. Jest on na tyle nieinwazyjny, że nie wymaga długiej rekonwalescencji, jak w przypadku zabiegów chirurgicznych, a efekty są podobne do tych, które uzyskamy przez wykonanie zabiegów chirurgicznych.

Laser frakcyjny wytwarza w skórze mikrouszkodzenia, dzięki którym następuje koagulacja tkanek w strefach mikrotermalnych. Dzięki temu skóra wytwarza więcej kolagenu poprzez uruchomione procesy gojenia. Kolagen sprawia, że skóra jest jędrniejsza, bardziej napięta i wygląda zdrowiej. Poprawia się również jej koloryt i jest o wiele gładsza.

Laser frakcyjny pomaga m.in. w lepszym napięciu skóry, zmniejszeniu zmarszczek i wygładzeniu skóry. Pomaga też w wygładzeniu bruzd i blizn potrądzikowych. Dzięki niemu poprawimy również koloryt naszej skóry.

Laser frakcyjny na okolicę oka, czyli tzw. resurfacing okolicy oka, ma na celu pobudzenie komórek skóry właściwej do produkcji dużych ilości kolagenu i elastyny dzięki czemu ulega ona znacznemu zagęszczeniu, poprawia się jej napięcie i elastyczność. Stare włókna kolagenowe pod wpływem ciepła ulegają skróceniu co poprawia napięcie skóry.

Czy znasz domowe sposoby na zmęczone oczy. Jeżeli nie, koniecznie zajrzyj tutaj.

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maria
Gość
Maria

Moja ciotka miała okropne zmarszczki od palenia papierosów. W końcu jak rzuciła to zaczęły jej przeszkadzać, bo cała buzia dość gładka, a wokół ust hmmm… Więc za namową koleżanek poszła na zabieg z fibryny, które jej poleciły i tam Pani dr wszystko dokładnie wyjaśniła, przeprowadziła zabieg. Chyba była cztery razy na tym. Co prawda kosztowało to jakoś 500 zł, ale nic innego nie działało, a to zdecydowanie poprawiło wygląd.

Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana