W czasach, kiedy tempo życia jest bardzo szybkie, często nie można sobie pozwolić na długą rekonwalescencję i nieobecność w pracy. Dlatego też pacjenci chętniej wybierają zabiegi mniej inwazyjne, bez użycia skalpela, aby odroczyć konsekwencje upływającego czasu. Chcąc zachować atrakcyjny, ale zarazem naturalny wygląd i pochwalić się zdrową wypoczętą skórą twarzy, czy wysportowaną sylwetką, decydują się na rozwiązania, których efekty widać od razu. O wykonywanych obecnie zabiegach i wspomaganiu procesu rekonwalescencji opowiada specjalista chirurgii plastycznej, dr n. med. Tadeusz Witwicki.

Jakie są nowe trendy w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej?
dr n. med. Tadeusz Witwicki: Aktualnie w chirurgii plastycznej i w medycynie estetycznej dąży się do zmniejszenia inwazyjności. W związku z tym popularność zyskują metody pozostawiające minimalne ślady interwencji lekarskiej a dające, w rękach doświadczonego specjalisty, bardzo dobre wyniki. Pacjentowi zależy nie tylko na zminimalizowaniu bólu, ale także na krótkiej procedurze, nie wymagającej wyłączenia się z życia zawodowego czy towarzyskiego. Co ważne, chce też uzyskać dobry, często spektakularny efekt w jak najkrótszym czasie, najlepiej bez siniaków czy śladów interwencji lub innych uciążliwości okołozabiegowych. Nowoczesny chirurg plastyk na pewno musi znaleźć jakąś wypadkową, aby jak najlepiej sprostać wymaganiom pacjenta. Zwykle ma na szczęście do dyspozycji szerokie spektrum metod i zabiegów, a także innowacyjnych produktów pozabiegowych. Pozwalają one zadbać o komfort pacjenta na każdym etapie procesu czy to w przypadku rewitalizowania skóry, czy modelowania sylwetki liposukcją lub też np. odmładzania twarzy nieinwazyjnym liftingiem nićmi.
Wynikałoby z tego, że zabiegi medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej wcale nie zaczynają się i nie kończą w sali zabiegowej lub operacyjnej?
dr n. med. Tadeusz Witwicki: Zgadza się! I warto o tym pamiętać. Do zabiegu chirurgicznego można odpowiednio się przygotować, polepszając jakość skóry poddawanej zabiegowi okolicy i jej ukrwienia stosując zabieg mezoterapii (np. komórkami macierzystymi, osoczem bogatopłytkowym, „tłuszczem nano”) czy zabieg karboksyterapii. Zwykle polecam moim pacjentom mezoterapię przed zabiegami w obrębie twarzy – np. lifting twarzy nićmi. Wówczas rozpoczynając zabieg liftingu, wiem, że skóra pacjenta jest gotowa do działania – pobudzona. W okresie pooperacyjnym będzie ładnie „współpracować”. Dzięki stymulowaniu tworzenia się naczyń krwionośnych, skóra będzie lepiej dotleniona i odżywiona, a co za tym idzie, możemy liczyć na znacznie szybsze gojenie. Zabiegi odmładzające i modelujące twarz nićmi, tzw. „lifting twarzy bez skalpela”, nie przewiduje co prawda chirurgicznych cięć, ale skutkuje zwykle utrzymującymi się zasinieniami i obrzękiem. Aby skrócić rekonwalescencję, a także ulżyć zwykle opuchniętej twarzy pacjentki, oprócz zastosowania zimnych okładów polecam też używanie kosmeceutyków pozabiegowych. W mojej praktyce najlepiej sprawdza się krem naprawczy LCE Balm, który przyspiesza gojenie ran przeciwdziałając krwiakom i opuchliźnie. Stosować go można także bezpośrednio w miejscach cięć po plastyce uszu czy chirurgiczny lifting twarzy.
Panuje dziś kult wysportowanego, szczupłego ciała. Jak wiemy można to osiągnąć nie tylko katorżniczym treningiem, ale także przy pomocy liposukcji. W świetle tego, co Pan doktor mówi, pewnie nie jest to jednak tak prosty proces jak mogłoby się wydawać?
dr n. med. Tadeusz Witwicki: To prawda. Liposukcja pomaga w modelowaniu sylwetki, ale na pewno nie rozwiązuje problemu nadwagi czy otyłości. Zatem zawsze, jeśli mamy na uwadze długotrwały efekt i zdrowie pacjenta, wymagane jest jego zaangażowanie. Zwykle w pierwszej kolejności zachęcam do przynajmniej nieznacznej zmiany trybu życia na bardziej aktywny, a także do wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych. Zdarza się, że już przed zabiegiem widzimy efekty tej niewielkiej korekty stylu życia. Następnie w drodze liposukcji, jestem w stanie zredukować ilość komórek tłuszczowych w miejscach, z których pacjent chciał się ich pozbyć (np. na brzuchu, boczkach, podbródku). Zdarza się, że aby dodatkowo stymulować włókna kolagenowe do obkurczania i uniknąć obwisania skóry pozostałej po odsysaniu tłuszczu, stosuję zabieg liposukcja laserowa. Jednak cały proces na tym się nie kończy. Po zabiegu pacjent zwykle odczuwa pieczenie, swędzenie, okolica poddana zabiegowi jest opuchnięta. Zazwyczaj zależy mu na szybkim powrocie do pracy i komforcie pozabiegowym, w czym pomóc może na pewno stosowanie masażu (tzw. drenaż limfatyczny) poprawiającego warunki gojenia się tkanek oraz odpowiednich kosmeceutyków pozabiegowych, które redukują świąd, suchość, opuchliznę i bolesność.
Coraz więcej osób z niedoskonałościami skóry lub chcących odmłodzić twarz, decyduje się na laseroterapię. Nie da się ukryć, że lasery to aktualnie hit medycyny estetycznej. Czy one też wymagają „wsparcia”?
dr n. med. Tadeusz Witwicki: W dobie bardzo zaawansowanych technik laserowych, w niektórych przypadkach laseroterapia może być samodzielną terapią leczniczą, czasami jest używana w terapii łączonej z innymi procedurami. Lasery cieszą się dużym powodzeniem, głównie ze względu na małą inwazyjność i wysoką skuteczność. Pacjent może liczyć również na szybki powrót do czynności dnia codziennego. Dodatkowe „wsparcie”, jak to pani określiła, w szybkim zaniknięciu ubocznych objawów stosowanej terapii (zaczerwienienie, obrzęk) stanowi np. krem Extreme Care dający uczucie chłodu i ulgi skórze już po 15 minutach od zastosowania. Trzeba pamiętać, że naukowcy cały czas pracują nad tym, aby zwiększyć bezpieczeństwo zabiegów, zmniejszyć ich efekty uboczne i zapewnić pacjentowi jak najwyższy poziom komfortu. Ważne, aby specjalista posiadał szeroki wachlarz metod i potrafił zindywidualizować plan terapeutyczny zgodnie z wymaganiami pacjenta.
OTO PRZYKŁADY KOSMECEUTYKÓW POZABIEGOWYCH, KTÓRE ZOSTAŁY PRZEDSTAWIONE W POWYŻSZYM WYWIADZIE

LCE BALM CEBELIA
Preparat stosowany bezpośrednio na rany po zabiegach chirurgicznych, przyśpiesza gojenie, zapobiegając powstawaniu blizn oraz przeciwdziała krwiakom i opuchliźnie. Doskonale sprawdza się także w przypadku worków pod oczami lub jako szybkie lekarstwo na spierzchnięte usta. Mogą go stosować dzieci oraz kobiety w ciąży nie tyko na twarz, ale wszelkie urazy ciała, strefy intymne, brodawki piersiowe. Absolutny Must Have w przypadku wszelkich otarć, siniaków, czy odparzeń u dzieci.
Gdzie można kupić: W gabinetach medycyny estetycznej m.in. Dr Witwicki bądź bezpośrednio na stronie dystrybutora Aesthetic Concept

EXTREME CARE
Krem zalecany po zabiegach laserowych, redukujący rumień i przynoszący ulgę rozgrzanej skórze. To niezbędnik w przypadku wszelkich podrażnień termicznych skóry zarówno po zabiegach estetycznych, jak i ekspozycji słonecznej. Uwielbiają go też mężczyźni do codziennej pielęgnacji, szczególnie skóry wrażliwej, reagującej zaczerwienieniem po goleniu. Działa kojąco i przeciwzapalnie, obniża temperaturę oraz goi. Do stosowania bezpośrednio na poparzone lub zainfekowane miejsce.
Gdzie można kupić: W gabinetach medycyny estetycznej m.in. Dr Witwicki bądź bezpośrednio na stronie dystrybutora Aesthetic Concept

SOOTHING MILK
Mleczko po liposukcji, zmniejszające swędzenie oraz redukujące obrzęk i suchość skóry. Intensywnie odżywia skórę, zabezpiecza przed swędzeniem, szczególnie pod ubrankiem uciskowym po liposukcji oraz wrastaniem włosów po depilacji. Doskonały także do codziennej pielęgnacji, polecany również dla skór wrażliwych.
Gdzie można kupić: W gabinetach medycyny estetycznej m.in. Dr Witwicki bądź bezpośrednio na stronie dystrybutora Aesthetic Concept
Całkowite wygojenie i redukcja obrzęku po 10 dniach stosowania LCE Balm. Badanie przeprowadzone przez dr Braccini.
Widoczna poprawa w zakresie gojenia i redukcji obrzęku wokół oka po 14 dniach. Badanie przeprowadzone przez dr Braccini.
Całkowite zabliźnienie widoczne po 45 dniach stosowania LCE Balm. Badanie przeprowadzone przez dr Krona.
Film, który prezentuje zastosowanie LCE Balm po zabiegu liftingu nićmi Aptos.
Dr n. med. Tadeusz Witwicki
specjalista z zakresu chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i medycyny estetycznej. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej. Prowadzi Gabinet Chirurgii Plastycznej z pełnym zapleczem operacyjnym w Warszawie, gdzie wykonuje zabiegi chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, w tym także rekonstrukcję piersi. Pacjenci gabinetu korzystać mogą też z szerokiej oferty zabiegów medycyny estetycznej w tym m.in. redukcji przebarwień, „pajączków”, zagęszczania skóry, technik odmładzania Aptos, depilacji laserowej, karboksyterapii, mezoterapii, redermalizacji oraz endermologii.
Gabinet Chirurgii Plastycznej – ul.Nasturcjowa 6, 03-989 Warszawa, tel. 728 840 465, www.drwitwicki.pl
/artykuł sponsorowany/
Dodaj komentarz