Misja: opieka nad pacjentem przed, w trakcie i po zabiegu

W czasach, kiedy tempo życia jest bardzo szybkie, często nie można sobie pozwolić na długą rekonwalescencję i nieobecność w pracy. Dlatego też pacjenci chętniej wybierają zabiegi mniej inwazyjne, bez użycia skalpela, aby odroczyć konsekwencje upływającego czasu. Chcąc zachować atrakcyjny, ale zarazem naturalny wygląd i pochwalić się zdrową wypoczętą skórą twarzy, czy wysportowaną sylwetką, decydują się na rozwiązania, których efekty widać od razu. O wykonywanych obecnie zabiegach i wspomaganiu procesu rekonwalescencji opowiada specjalista chirurgii plastycznej, dr n. med. Tadeusz Witwicki.

Mezoterapia – zabieg pozwalający m.in. przygotować skórę do zabiegów chirurgicznych i szybszej rekonwalescencji – fot. M. Stefaniak

Jakie są nowe trendy w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej?

dr n. med. Tadeusz Witwicki: Aktualnie w chirurgii plastycznej i w medycynie estetycznej dąży się do zmniejszenia inwazyjności. W związku z tym popularność zyskują metody pozostawiające minimalne ślady interwencji lekarskiej a dające, w rękach doświadczonego specjalisty, bardzo dobre wyniki. Pacjentowi zależy nie tylko na zminimalizowaniu bólu, ale także na krótkiej procedurze, nie wymagającej wyłączenia się z życia zawodowego czy towarzyskiego. Co ważne, chce też uzyskać dobry, często spektakularny efekt w jak najkrótszym czasie, najlepiej bez siniaków czy śladów interwencji lub innych uciążliwości okołozabiegowych. Nowoczesny chirurg plastyk na pewno musi znaleźć jakąś wypadkową, aby jak najlepiej sprostać wymaganiom pacjenta. Zwykle ma na szczęście do dyspozycji szerokie spektrum metod i zabiegów, a także innowacyjnych produktów pozabiegowych. Pozwalają one zadbać o komfort pacjenta na każdym etapie procesu czy to w przypadku rewitalizowania skóry, czy modelowania sylwetki liposukcją lub też np. odmładzania twarzy nieinwazyjnym liftingiem nićmi.

Wynikałoby z tego, że zabiegi medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej wcale nie zaczynają się i nie kończą w sali zabiegowej lub operacyjnej?

dr n. med. Tadeusz Witwicki: Zgadza się! I warto o tym pamiętać. Do zabiegu chirurgicznego można odpowiednio się przygotować, polepszając jakość skóry poddawanej zabiegowi okolicy i jej ukrwienia stosując zabieg mezoterapii (np. komórkami macierzystymi, osoczem bogatopłytkowym, „tłuszczem nano”) czy zabieg karboksyterapii. Zwykle polecam moim pacjentom mezoterapię przed zabiegami w obrębie twarzy – np. lifting twarzy nićmi. Wówczas rozpoczynając zabieg liftingu, wiem, że skóra pacjenta jest gotowa do działania – pobudzona. W okresie pooperacyjnym będzie ładnie „współpracować”. Dzięki stymulowaniu tworzenia się naczyń krwionośnych, skóra będzie lepiej dotleniona i odżywiona, a co za tym idzie, możemy liczyć na znacznie szybsze gojenie. Zabiegi odmładzające i  modelujące twarz nićmi, tzw. „lifting twarzy bez skalpela”, nie przewiduje co prawda chirurgicznych cięć, ale skutkuje zwykle utrzymującymi się zasinieniami i obrzękiem. Aby skrócić rekonwalescencję, a także ulżyć zwykle opuchniętej twarzy pacjentki, oprócz zastosowania zimnych okładów polecam też używanie kosmeceutyków pozabiegowych. W mojej praktyce najlepiej sprawdza się krem naprawczy LCE Balm, który przyspiesza gojenie ran przeciwdziałając krwiakom i opuchliźnie. Stosować go można także bezpośrednio w miejscach cięć po plastyce uszu czy chirurgiczny lifting twarzy.

Panuje dziś kult wysportowanego, szczupłego ciała. Jak wiemy można to osiągnąć nie tylko katorżniczym treningiem, ale także przy pomocy liposukcji. W świetle tego, co Pan doktor mówi, pewnie nie jest to jednak tak prosty proces jak mogłoby się wydawać?

dr n. med. Tadeusz Witwicki: To prawda. Liposukcja pomaga w modelowaniu sylwetki, ale na pewno nie rozwiązuje problemu nadwagi czy otyłości. Zatem zawsze, jeśli mamy na uwadze długotrwały efekt i zdrowie pacjenta, wymagane jest jego zaangażowanie. Zwykle w pierwszej kolejności zachęcam do przynajmniej nieznacznej zmiany trybu życia na bardziej aktywny, a także do wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych. Zdarza się, że już przed zabiegiem widzimy efekty tej niewielkiej korekty stylu życia. Następnie w drodze liposukcji, jestem w stanie zredukować ilość komórek tłuszczowych w miejscach, z których pacjent chciał się ich pozbyć (np. na brzuchu, boczkach, podbródku). Zdarza się, że aby dodatkowo stymulować włókna kolagenowe do obkurczania i uniknąć obwisania skóry pozostałej po odsysaniu tłuszczu, stosuję zabieg liposukcja laserowa. Jednak cały proces na tym się nie kończy. Po zabiegu pacjent zwykle odczuwa pieczenie, swędzenie, okolica poddana zabiegowi jest opuchnięta. Zazwyczaj zależy mu na szybkim powrocie do pracy i komforcie pozabiegowym, w czym pomóc może na pewno stosowanie masażu (tzw. drenaż limfatyczny) poprawiającego warunki gojenia się tkanek oraz odpowiednich kosmeceutyków pozabiegowych, które redukują świąd, suchość, opuchliznę i bolesność.

Coraz więcej osób z niedoskonałościami skóry lub chcących odmłodzić twarz, decyduje się na laseroterapię. Nie da się ukryć, że lasery to aktualnie hit medycyny estetycznej. Czy one też wymagają „wsparcia”?

dr n. med. Tadeusz Witwicki: W dobie bardzo zaawansowanych technik laserowych, w niektórych przypadkach laseroterapia może być samodzielną terapią leczniczą, czasami jest używana w terapii łączonej z innymi procedurami. Lasery cieszą się dużym powodzeniem, głównie ze względu na małą inwazyjność i wysoką skuteczność. Pacjent może liczyć również na szybki powrót do czynności dnia codziennego. Dodatkowe „wsparcie”, jak to pani określiła, w szybkim zaniknięciu ubocznych objawów stosowanej terapii (zaczerwienienie, obrzęk) stanowi np. krem Extreme Care dający uczucie chłodu i ulgi skórze już po 15 minutach od zastosowania. Trzeba pamiętać, że naukowcy cały czas pracują nad tym, aby zwiększyć bezpieczeństwo zabiegów, zmniejszyć ich efekty uboczne i zapewnić pacjentowi jak najwyższy poziom komfortu. Ważne, aby specjalista posiadał szeroki wachlarz metod i potrafił zindywidualizować plan terapeutyczny zgodnie z wymaganiami pacjenta.

OTO PRZYKŁADY KOSMECEUTYKÓW POZABIEGOWYCH, KTÓRE ZOSTAŁY PRZEDSTAWIONE W POWYŻSZYM WYWIADZIE

LCE BALM CEBELIA 

Preparat stosowany bezpośrednio na rany po zabiegach chirurgicznych, przyśpiesza gojenie, zapobiegając powstawaniu blizn oraz przeciwdziała krwiakom i opuchliźnie. Doskonale sprawdza się także w przypadku worków pod oczami lub jako szybkie lekarstwo na spierzchnięte usta. Mogą go stosować dzieci oraz kobiety w ciąży nie tyko na twarz, ale wszelkie urazy ciała, strefy intymne, brodawki piersiowe. Absolutny Must Have w przypadku wszelkich otarć, siniaków, czy odparzeń u dzieci.

Gdzie można kupić: W gabinetach medycyny estetycznej m.in. Dr Witwicki bądź bezpośrednio na stronie dystrybutora Aesthetic Concept

EXTREME CARE 

Krem zalecany po zabiegach laserowych, redukujący rumień i przynoszący ulgę rozgrzanej skórze. To niezbędnik w przypadku wszelkich podrażnień termicznych skóry zarówno po zabiegach estetycznych, jak i ekspozycji słonecznej. Uwielbiają go też mężczyźni do codziennej pielęgnacji, szczególnie skóry wrażliwej, reagującej zaczerwienieniem po goleniu. Działa kojąco i przeciwzapalnie, obniża temperaturę oraz goi. Do stosowania bezpośrednio na poparzone lub zainfekowane miejsce.

Gdzie można kupić: W gabinetach medycyny estetycznej m.in. Dr Witwicki bądź bezpośrednio na stronie dystrybutora Aesthetic Concept

SOOTHING MILK

Mleczko po liposukcji, zmniejszające swędzenie oraz redukujące obrzęk i suchość skóry. Intensywnie odżywia skórę, zabezpiecza przed swędzeniem, szczególnie pod ubrankiem uciskowym po liposukcji oraz wrastaniem włosów po depilacji. Doskonały także do codziennej pielęgnacji, polecany również dla skór wrażliwych.

Gdzie można kupić: W gabinetach medycyny estetycznej m.in. Dr Witwicki bądź bezpośrednio na stronie dystrybutora Aesthetic Concept

Całkowite wygojenie i redukcja obrzęku po 10 dniach stosowania LCE Balm. Badanie przeprowadzone przez dr Braccini.

Widoczna poprawa w zakresie gojenia i redukcji obrzęku wokół oka po 14 dniach. Badanie przeprowadzone przez dr Braccini.

Całkowite zabliźnienie widoczne po 45 dniach stosowania LCE Balm. Badanie przeprowadzone przez dr Krona.

Film, który prezentuje zastosowanie LCE Balm po zabiegu liftingu nićmi Aptos.

Dr n. med. Tadeusz Witwicki

specjalista z zakresu chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i medycyny estetycznej. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej. Prowadzi Gabinet Chirurgii Plastycznej z pełnym zapleczem operacyjnym w Warszawie, gdzie wykonuje zabiegi chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, w tym także rekonstrukcję piersi. Pacjenci gabinetu korzystać mogą też z szerokiej oferty zabiegów medycyny estetycznej w tym m.in. redukcji przebarwień, „pajączków”, zagęszczania skóry, technik odmładzania Aptos, depilacji laserowej, karboksyterapii, mezoterapii, redermalizacji oraz endermologii.

Gabinet Chirurgii Plastycznej – ul.Nasturcjowa 6, 03-989 Warszawa, tel. 728 840 465, www.drwitwicki.pl

 

 

/artykuł sponsorowany/

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Jak rozbić grudki po powiększaniu ust

Usta są drugim, po oczach, centrum mimicznym twarzy. Na przestrzeni lat, gdy ogólna kondycja skóry ulega zmianie, wraz z nią zmieniają się także wygląd i struktura ust. Wraz z upływem czasu usta tracą jędrność, kolor, ponadto pojawiają się na nich i wokół ich drobne zmarszczki. Rozmywa się również kontur ust i zanika czerwień wargowa. Remedium na te problemy jest zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym.

Dowiedz się więcej na temat działania kwasu hialuronowego.

zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym

Zabieg powiększania ust może być przeprowadzony praktycznie u każdej osoby i jest on bezpieczny. https://dermaestetic.pl/medycyna-estetyczna/powiekszanie-ust-popraw-wyglad-twarzy-i-odejmij-sobie-lat/ Kwas hialuronowy, który jest wykorzystywany do zabiegu powiększania ust jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w związku z tym nie powodują żadnych powikłań. Preparaty na bazie kwasu hialuronowego stworzone do powiększania ust są to wypełniacze czasowe, czyli ich zawartość z upływem czasu maleje i konieczne jest przeprowadzenie kolejnych zabiegów. https://dermaestetic.pl/medycyna-estetyczna/roznice-miedzy-kwasem-usieciowanym-a-nieusieciowanym/

Wskazania do powiększania ust kwasem hialuronowym

Dzięki zabiegowi z podaniem kwasu hialuronowego można:

  • zaznaczyć kontur ust,
  • dodać ustom objętości,
  • zamaskować i unieść opadające kąciki ust,
  • zredukować tzw. linie palacza, które występują wokół ust,
  • skorygować dysproporcje występujące między wargą dolną a górną.

przeciwwskazania do powiększania ust kwasem hialuronowym

Powiększanie ust kwasem hialuronowym przeciwwskazania:

  • choroby układu immunologicznego,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • miesiączka,
  • opryszczka,
  • tendencja do blizn przerostowych (keloidów),
  • uczulenie bądź nadwrażliwość na preparaty zawierające kwas hialuronowy.

Przeczytaj również wypowiedź lek. med. estetycznej i anti-aging Katarzyny Kwareckiej-Zając na temat jakie bywają powikłania po powiększaniu ust kwasem hialuronowym. 

jak rozbić grudki po kwasie hialuronowym

Po wstrzyknięciu preparatu z kwasem hialuronowym mogą pojawiać się niewidoczne, ale wyczuwalne grudki.

Grudki z kwasu hialuronowego występujące czasem w ustach przypominają „żelowy groszek”. Są najczęściej spowodowane podaniem:

  • wstrzyknięcie było zbyt płytko albo za głęboko,
  • zbyt dużej ilości kwasu hialuronowego,
  • zbyt gęstego preparatu.

Tworzenie się grudek po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego może być również uwarunkowane indywidualną budową ust i predyspozycjami organizmu.

Najczęściej w ciągu 2 tygodni grudki z kwasu hialuronowego powinny zniknąć, jeżeli będziemy stosować się do zaleceń lekarza i wykonywać odpowiednie masaże ust. Zawsze jednak, gdy coś nas zaniepokoi, również grudki, należy skontaktować się z lekarzem, który wykonywał zabieg. W przypadku, gdy nie jest możliwe odpowiednie rozmasowanie hialuronu, konieczne może być ewakuowanie wstrzykniętego preparatu albo rozpuszczenie go hialuronidazą (hialuronidaza to enzymem, które dezaktywuje kwas hialuronowy).

Przeczytaj również: Czy powiększanie ust boli? Ile kosztuje? Jak jest naprawdę? – opowiada czytelniczka Derma Estetic. 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

5 rzeczy, których nie można robić po zabiegu toksyny botulinowej

Botoks, czyli zabieg medycyny estetycznej z użyciem toksyny botulinowej, jest jednym z najpopularniejszych środków współcześnie stosowanych w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek czoła, okolic brwi i tzw. kurzych łapek. Niepodważalną zaletą botoksu jest jego atrakcyjna cena w porównaniu do inwazyjnych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.

co to jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa (BTX) jest neurotoksyną wytworzoną w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium botulinum (pałeczki jadu kiełbasianego). Jest jedną z najsilniej działających trucizn organicznych. Toksyna botulinowa znalazła szerokie zastosowanie lecznicze w wielu dziedzinach medycyny, a wskazania do jej stosowania stale rozszerzają się.

BTX  po raz pierwszy została  zastosowana  w  leczeniu  zeza  przez  dr  Alana Scotta w 1979 roku. Toksyna wstrzyknięta do mięśnia powoduje jego przejściowe osłabienie. Przyłącza się ona do zakończeń nerwów ruchowych, a poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny  blokuje  przewodnictwo  nerwowo-mięśniowe.  Nie jest to zmiana stała, bowiem funkcja  mięśni  powraca  po  3–4  miesiącach, co związane jest z tworzeniem nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych. Na rynku polskim dopuszczone do obrotu są następujące preparaty toksyny botulinowej typu A: Botox/Vistabel,  Azzalure/Dysport, Bocouture oraz Xeomin.

Koniecznie przeczytaj wszystko na temat botoksu

kto może wykonać zabieg botoksu?

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej może wykonywać jedynie wykwalifikowany lekarz medycyny estetycznej. Kosmetyczki i kosmetolodzy nie mogą i nie powinni przeprowadzać zabiegów z wykorzystaniem botoksu. Trzeba mieć na uwadze fakt, że preparaty zawierające toksynę botulinową to leki dostępne na receptę. Aby bezpieczne podawać lek, trzeba mieć odpowiednią wiedzę zdobytą m.in. na studiach i na specjalnych kursach.

dla kogo botoks?

Zabieg botoksu przeznaczony jest dla osób, które chciałby pozbyć się problemu jakim są:

  • zmarszczki palacza,
  • opadające kąciki ust,
  • lwia zmarszczki,
  • kurzych łapki,
  • zmarszczki na dolnej powiece oka,
  • utrata jędrności szyi.

Dowiedz się jakie zastosowanie ma toksyna botulinowa poza twarzą 

botoks przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z użyciem botoksu? Zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie powinno się przeprowadzać w przypadku, gdy u pacjenta występuje:

  • choroba nowotworowa,
  • choroby przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • ciąża, okres laktacji,
  • czynna opryszczka,
  • miejscowe infekcje skóry,
  • nadwrażliwość na składniki preparatu,
  • niektóre schorzenia o podłożu autoimmunologicznym,
  • przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
  • schorzenia neurologiczne i autoimmunologiczne,
  • stosowanie leków: aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, sukcynylocholina, linkomycyna,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • zakażenia i nowotwory skóry.

Do przeciwwskazań przeprowadzenia zabiegu toksyny botulinowej mogą również należeć: choroby immunologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Cohna, choroba Grave-Basedowa, zesztywniające zapalenie stawów, itp.). Decyzję o wykonaniu zabiegu zawsze podejmuje lekarz.

jak wygląda zabieg botoksu?

Zabieg podania toksyny botulinowej trwa kilkanaście minut. Polega na wstrzykiwaniu w określonych miejscach preparatu. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, pacjent odczuwa jedynie lekkie ukłucia. Można zastosować miejscowe znieczulenie.

Koniecznie zobacz:

5 rzeczy, których nie można robić po zabiegu toksyny botulinowej

W przypadku zabiegów medycyny estetycznej bardzo istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza wykonującego daną procedurę. Aby zabieg botoksu był jak najbardziej efektywny i  by zminimalizować ryzyko ewentualnych powikłań przede wszystkim należy stosować się do 5 poniżej wymienionych wskazówek:

  1. Przez około 5-6 godzin po zabiegu powinno się unikać schylania, leżenia, skakania i dotykania leczonego obszaru.
  2. Przez kilkanaście godzin po zabiegu starać się ograniczyć mimikę twarzy.
  3. Przez co najmniej 24 godziny nie spożywać alkoholu i nie narażać organizmu na wysiłek fizyczny, taki jak ćwiczenia na siłowni, fitness, bieganie itp.
  4. Przez 4-5 dni po zabiegu nie używać peelingów do twarzy oraz nie masować miejsca nakłuć i okolic.
  5. Unikać sytuacji, w których narażamy się na wahania temperatury przynajmniej przez 48 godzin po zabiegu (wskazane jest do tygodnia) – nie korzystać z sauny, kriokomór, łaźni parowych oraz unikać przebywania na słońcu czy korzystania z solarium.

Sprawdź również

Trzeba pamiętać o tym, że każdy organizm jest inny i czas dochodzenia do siebie po zabiegu jest sprawą indywidualną. Najważniejsze jest, aby decydując się na zabieg wybrać profesjonalną klinikę, a także bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.

Czy znasz różnice między kwasem hialuronowym a toksyną botulinową? Jeżeli nie, zajrzyj tutaj. 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana