Julita Wilkoń o przyczynach wypadania włosów oraz ich pielęgnacji.

Julita Wilkoń jest licencjonowanym kosmetologiem w pielęgnacji i stylizacji włosów. Zajmuję się wysokiej klasy fryzjerstwem klasycznym oraz innowacyjną w Polsce dziedziną – trychologią.

 

Justyna Gumińska: Słowo trycholog brzmi bardzo tajemniczo. Możesz powiedzieć czym dokładnie zajmuje się trychologia?

Julita Wilkoń: Trychologia jest dziedziną zajmującą się problemami skóry głowy oraz włosów. Trychologia kosmetyczna, którą ja się zajmuje ma uzupełnić zadanie salonu fryzjerskiego. Otóż dzięki obecności trychologa w salonie fryzjerskim jest możliwa szybsza identyfikacja schorzeń, a także profilaktyka. W zakres problemów którymi się zajmuje trycholog wchodzą wszystkie typy łysienia, łojotokowe zapalenie skóry, zmiany trądzikowe, przetłuszczanie się skóry głowy i włosów, stany zapalne skóry głowy, łupież, łuszczyce, zniszczone i suche włosy, uszkodzone mechanicznie i chemicznie, a także wady rozwojowe włosów.

Justyna Gumińska: Skąd takie zamiłowanie i pasja. To bardzo rzadki zawód?

Julita Wilkoń: Moja rodzina zawsze była związana z kosmetyką. Mama wraz z ciocią prowadziły gabinet kosmetyczny od 1992 roku. Dodatkowo moja ciocia zawsze interesowała się medyczną stroną kosmetologii, a także raczkującą w Polsce trychologią. Stała się prekursorką I otworzyła pierwszy w Polsce Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej, zajmujący się trychologią kosmetyczną. Zaraziła mnie swoją pasją. Odkąd pamiętam interesowało mnie fryzjerstwo. Uważam, że jako osoba profesjonalna kompleksowo powinnam zajmować się klientem. Klient często nim trafi do dermatologa trafia do mnie.

JG: Mam przyjemność rozmawiać z zawodowcem więc powiedz dlaczego właściwie nasze włosy tak wypadają? Co jest przyczyną wypadania włosów?

JW: Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Każda sytuacja jest indywidualna I tak też do problem wypadania włosów należy podchodzić. Podstawowe przyczyny to: nieodpowiednio zbilansowana dieta, stress, problem hormonalne, choroby autoimmunologiczne, przebyta ciąża, przebyta choroba oraz przyjmowane leki. 

JG: Dieta. Jaki wpływ ma na włosy? O co powinniśmy wzbogacić nasz jadłospis a czego powinniśmy unikać?

JW: Wygląd włosów jest odzwierciedleniem stanu naszego organizmu. Dobrze zbilansowana dieta wpływa pozytywnie na cały organizm, a także na włosy. Włosy wyglądają zdrowo, są zdrowe kiedy w organizmie panuje równowaga, czyli pierwiastki i mikroelementy budujące włosy, współistnieją w odpowiednich proporcjach. Dopiero gdy z badania krwi lub z pierwiastkowego badania włosa wynikają niedobory konkretnego pierwiastka należy go dodatkowo suplementować. Należy jednak pamiętać, że nie powinniśmy zażywać suplementów diety gdy wyżej wymienione badania mamy w normie.

JG: Od czego powinniśmy zacząć by zdiagnozować problem wypadania włosów?

JW: Pierwszym i podstawowym krokiem w zdiagnozowaniu powodu wypadania włosów jest prawidłowo przeprowadzony wywiad. Kolejnym krokiem są podstawowe badania z krwi, pierwiastkowe badanie włosów oraz badanie skóry głowy mikrokamerą.

JG: Na czym polega pierwiastkowe badanie włosów?

JW: Często jest tak, że badania z krwi wychodzą pozytywnie, a organizm traktuje włosy jak zbędny element. Czyli dostarcza wszystkich niezbędnych składników organom wewnętrznym, a włosy są na drugim planie. Wówczas należy wykonać badanie pierwiastkowe włosów (TU możecie znaleźć adres) bo wtedy mamy przekrój co się działo i wiemy jak nasz organizm pracował przez kilka ostatnich miesięcy. Włosy 3 cm od skóry nie mogą być farbowane. Takie włos oddaje się w laboratorium w Polsce, oni z kolei wysyłają go do Stanów. Wynik przychodzi po Polsku do nas oraz do lekarza. Wówczas to jest najbardziej wiarodajna metoda, gdyż możemy najlepiej wywnioskować czego nam brakuje.

Julita Wilkoń w wywiadzie dla Derma Estetic

JG: Jaki jest najlepszy sposób na wzmocnienie cebulek włosów?

JW: Sposobów na wzmocnienie cebulek jest wiele. Począwszy od odpowiedniej pielęgnacji, na preparatach wzmacniających kończąc. Kiedy nie mamy większych problemów z włosami, codzienne szczotkowanie i masowanie skóry pobudzi krążenie w skórze i wzmocni cebulki włosów. Uzupełniając pielęgancje o preparaty wzmacniające należy zastanowić się czego włosy potrzebują. 

JG: Julita czy częste stosowanie masek, odżywek do włosów wpływa pożytecznie na strukturę naszych włosów czy wręcz przeciwnie, może je osłabiać?

JW: Łodyga włosa, która wyrasta ponad powierzchnię skóry jest martwym włóknem, o które należy dbać. Stosując odpowiednie maski i odżywki dbamy o jakość tego włókna. Uzupełniamy ubytki w strukturze, dbamy o poziom nawilżenia, wytrzymałość i sprężystość włosa. Negatywnie może jedynie wpływać źle dobrana pielęgnacja, dlatego przy doborze kosmetyków warto skorzystać z rad specjalisty.

JG: Czy ważna jest technika rozczesywania włosów? Czy to również wpływa na ich kondycję?

JW: Oczywiście. Prawidłowe rozczesywanie jest elementem odpowiedniej pielęgnacji. Włosy należy rozczesywać zaczynając od splątanych końców, następnie przeczesywać po całej ich długości wraz z masowaniem szczotką skóry głowy. Ważny jest również dobór odpowiedniego narzędzia np. szczotka z włosiem dzika.

JG: W jaki sposób możemy pielęgnować włosy na co dzień? Jakie zabiegi proponujesz na wzmocnienie osłabionych włosów?

JW: Codzienna pielęgnacja jest kluczowa dla stanu naszych włosów. W skład prawidłowej pielęgnacji wchodzi odpowiednie mycie skóry głowy, dobrze dobrane kosmetyki do pielęgnacji, prawidłowe rozczesywanie, masowanie skóry głowy. Można też skorzystać ze sposobów stosowanych przez nasze babcie np. polewanie głowy naparem z pokrzywy, dobrze wzmacnia cebulki włosów.

JG: Czy istnieją produkty w sprayu, które wzmacniają włosy?

JW: Na rynku jest wiele produktów przeznaczonych do wzmocnienia włosów. Formuły kosmetyków są różne istnieją także kosmetyki w sprayu. Pamiętajmy, że wzrost włosów oraz to jaka będzie jego jakość decyduje się pod powierzchnią skóry w cebulce, tam gdzie jest jego “żywa część”. Preparaty wzmacniające powinny być stosowane na skórę głowy, tak aby miały szansę wzmocnić cebulkę. Formuła kosmetyku jest tu drugorzędna, jest wyłącznie kwestią upodobań konsumenta I wygody stosowania.

JG: Z kolei jakie zabiegi pomogą nam w walce z wypadaniem włosów?

JW: Jak już wcześniej wspomniałam problemów z wypadaniem włosów jest wiele. Dotyczą one różnych problemów więc nie ma jednego wspaniałego sposobu by zlikwidować problem. Przede wszystkim należy udać się do specjalisty i dobrze  zdiagnozować problem. Dzisiejszy rynek proponuje wiele kosmetyków i zabiegów. Bardzo popularna jest mezoterapia skóry głowy. Odpowiedni preparat wprowadza się przy pomocy płytkiego nakłuwania igłą skóry głowy oraz wstrzykiwania preparatu. Trzeba pamiętać, że wypadanie włosów wymaga serii zabiegów, a efekty są widoczne po ok. 3 miesiącach od pierwszego zabiegu.

JG: Istnieje przekonanie, że ścięcie włosów zahamuje ich wypadanie oraz je  wzmocni. Zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

JW: Za długie włosy przy delikatniejszych cebulkach mogą się okazać za dużym obciążeniem i w tym wypadku faktycznie skrócenie włosów może być pomocne. Rozdwojone końce, które sprawiają, że włosy nadmiernie się plączą, przy nieodpowiednim rozczesywaniu mogą sprawić, że wyrywamy włosy, co również je osłabia. Natomiast jeśli cebulki nie są za bardzo obciążone, a końce rozdwojone i nie wyrywamy włosów przy rozczesywaniu. W takim przypadku strzyżenie nic nie da.

JG: A połączenie łupieżu i wypadanie włosów? Jak zmierzyć się z takim problemem?

JW: Połączenie łupieżu z wypadaniem włosów jest powszechnym problemem. Bardzo często wypadaniu towarzyszy przetłuszczająca się skóra głowy i łupież. Czasem to właśnie problem ze skórą głowy przyczyniają się do nadmiernego wypadania. Działanie w takich przypadkach jest dwubiegunowe. Po pierwsze należy pozbyć się problem dotyczącego skóry, łojotoku, łupieżu. Następnie stosuje się preparaty wzmacniające i zapobiegające wypadaniu.

JG: Czy istnieją jakieś zabiegi bądź preparaty, które pomogą zwalczyć łysienie plackowate?

JW: Łysienie plackowate jest bardzo trudne w leczeniu. Podłoże tej choroby jest ściśle powiązane ze stresem. Własny organizm odrzuca włosy. Trychologia działa tutaj pobudzająco i wzmacniająco, tak by sprowokować mieszki włosowe do produkcji włosów. Najczęściej przy pomocy kosmetyków poprawia się krążenie, odżywia się skórę i cebulki. Również bardzo popularna jest mezoterapia igłowa w miejscu ubytku włosów. Na razie nie ma metod, które w 100% dają gwarancję w wyleczeniu tego schorzenia.

JG: Mam nadzieję, że dzięki tak cennym informacjom będziemy skutecznie działać z objawami wypadania włosów. Julita dziękuję za rozmowę.

 

Zapraszam do salonu 19 Dzielnica Sztuki, Mody & Urody w Warszawie, a także na fan page Julity gdzie możecie zobaczyć jej stylizacje https://www.facebook.com/julitawilkon

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Pielęgnacja skóry latem. Sprawdź jakie zabiegi możemy wykonać!

Lato to czas,  w którym mamy trochę więcej czasu i energii do dbania o siebie. Wiele z nas zaczyna wówczas szukać sposobów, dzięki którym można poprawić wygląd skóry, tak aby prezentowała się świeżo i promiennie. Podczas letniej pielęgnacji trzeba jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych sprawach!

Jakie zabiegi wykonywać latem?

Słońce

Energia, którą zyskujemy latem to w dużej mierze zasługa słońca i witaminy D, która produkowana jest właśnie pod wpływem promieniowania UV. Warto więc korzystać z pięknej pogody i przebywać na świeżym powietrzu, ale trzeba robić to z głową! Przede wszystkim należy stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym – pozwolą nam one złapać lekką, zdrową opaleniznę, o której latem marzy wiele osób, ale przede wszystkim uchronią nas przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Przed latem warto też zbadać znamiona. Bardzo dobrym sposobem jest wideodermatoskopiametoda nieinwazyjnej diagnostyki zmian skórnych bez konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego. Ma ona na celu odróżnienie zmian barwnikowych od niebarwnikowych, a w przypadku stwierdzenia zmian barwnikowych wczesne wykrycie ewentualnej złośliwej transformacji. Badanie trwa zwykle kilkanaście minut, jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Najnowocześniejszy aparat do wideodermatoskopii możecie znaleźć w Lecznicy Melitus w Warszawie.

 

Zabiegi medycyny estetycznej. Co można latem a czego nie? 

Bardzo ważne jest odpowiednie zaplanowanie zabiegów, ponieważ ze względu na działanie promieni słonecznych latem nie powinniśmy wykonywać niektórych zabiegów medycyny estetycznej.


Z czego powinniśmy zrezygnować?

Ze względu na duże ryzyko oparzeń i przebarwień latem nie powinniśmy raczej decydować się na zabiegi laserowe – zamykanie naczynek, depilację czy rozjaśnianie przebarwień.

 Przeczytaj również: Przebarwienia – jak zapobiegać i leczyć?

 

Na które zabiegi możemy się wybrać latem?

 • Peeling migdałowy

Ten delikatny peeling dermatologiczny wykorzystuje kwas migdałowy, pozyskiwany z hydrolizy gorzkich migdałów. Peeling migdałowy polecany jest głównie dla osób o skórach, które nie tolerują innych kwasów owocowych. Jest łagodny, ale bardzo skuteczny. Reguluje sebum, aktywuje regenerację komórkową, indukuje przebarwienia pozapalne, rozjaśnia przebarwienia posłoneczne, działa bakteriostatycznie, więc jest pomocny w leczeniu trądziku. Zabiegi z wykorzystaniem tego kwasu można wykonywać przez cały rok.

 • Mezoterapia skóry

Zabieg pozwala dostarczyć właściwe substancje dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne: do skóry, mieszka włosowego, tłuszczu itp. W przypadku profilaktyki starzenia skóry, nawilżenia i efektu ujędrnienia skóry stosuje się preparaty oparte na witaminach, enzymach, związkach mineralnych a także niestabilizowanym HA. Efektem zabiegów jest poprawa kolorytu, elastyczności i napięcia skóry, wypełnienie drobnych zmarszczek. Zabiegom poddaje się skórę twarzy (także w okolicy oczu) i szyi.

Przeczytaj także: Mezoterapia igłowa, czy bezigłowa? Którą wybrać?

 • DermaOXY

Jest to zbieg polegający na infuzji tlenowej opartej na wtłaczaniu preparatów aktywnych do głębokich warstw skóry za pomocą czystego tlenu. DermaOXY to synergiczne połączenie dwóch technologii: wprowadzania w skórę wysoce skoncentrowanych składników aktywnych w postaci serum oraz terapii czystym, odpowiednio stężonym i sprężonym tlenem. Spektakularne efekty (wyraźnie młodsza, zdrowsza i nawilżona skóra) osiągamy dzięki silnie skoncentrowanym składnikom aktywnym, są to m.in kwas hialuronowy, wyciąg z jadu węża (pseudobotox), peptydy, antyoksydanty, witaminy i minerały oraz ekstrakty z alg.

 • Radiage-Pelleve

To nowoczesne urządzenie emitujące fale radiowe wysokiej częstotliwości. Radiage-Pelleve ma zastosowanie w zabiegach poprawiających owal twarzy, napięcie skóry na szyi, policzkach i pod oczami, a także w innych partiach ciała. Na wybranym fragmencie ciała zabieg przeprowadza się jedno lub dwukrotnie. Pierwszy efekt polega na ściągnięciu i napięciu istniejącego w skórze kolagenu. Drugi, właściwy efekt związany jest szybszą odbudową nowych włókien skóry i wymianą starego uszkodzonego kolagenu na nowy, bardziej elastyczny i lepiej uwodniony.

Przeczytaj: Pellevé, czyli lifting bez użycia skalpela

 • Kwas hialuronowy

Latem nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegów przy użyciu kwasu hialuronowego. Możemy zdecydować się na poprawę poprawę konturu ust czy też wypełnienie zmarszczek i bruzd.

Warto przeczytać: 10 pytań na temat kwasu hialuronowego.


Wyżej wymienione zabiegi można wykonać np. w Lecznicy Melitus w Warszawie.


zdj: www.wkinach.eu


 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Mały penis to duży problem. Zobacz najczęściej zadawane pytania.

Problem małego członka dotyczy bardzo wielu mężczyzn. Sprawa jest na tyle krępująca, że mężczyźni jak i ich partnerki szukają pomocy w Internecie zamiast zgłosić się po poradę bezpośrednio do lekarza. Poniżej przedstawione zostały najczęściej zadawane pytania mężczyzn, na które odpowiedział dr Zbigniew Plewa.

w jaki sposób powiększyć penis?

 • Czy istnieje możliwość powiększenia penisa?

Tak, powiększenie penisa jest możliwe, jednak tak szeroko reklamowane tabletki okazują się mało skuteczne, z kolei metody operacyjne są dosyć inwazyjne i skomplikowane. Dodatkowo mogą za sobą nieść ryzyko. Jednak medycyna idzie cały czas do przodu. Na rynku dostępny jest zabieg powiększania penisa za pomocą kwasu hialuronowego, czyli naturalnego składnika wielu tkanek naszego organizmu. Ten preparat w bezpieczny sposób pozwala powiększyć wielkość – grubość i długość członka. Kwas hialuronowy jest żelową postacią i dodatkowo jest bardzo bezpieczny.

 • Jak wygląda zabieg powiększania penisa?

Zabieg odbywa się w sterylnych warunkach, jest bezbolesny gdyż zastosowane jest znieczulenie miejscowe. Pacjent kładzie się na łóżku, a lekarz zaczyna podawać miejscowo preparat za pomocą specjalnej kaniuli (czyli specjalnej igły). Zabieg jest przeprowadzany w sposób bardzo uważny tak, by nie uszkodzić bardzo delikatnych struktur członka. Jak każdy zabieg tak i ten może być trochę nieprzyjemny zwłaszcza na okolice na jakiej jest wykonywane. Są jednak i plusy tego zabiegu, o których należy wspomnieć. Po pierwsze efekty powiększenia penisa są widoczne od razu – dochodzi do pogrubienia penisa ok. 2,5-3 cm w obwodzie oraz wydłużenia go o 1-2 cm podczas wzwodu. Po drugie cała procedura wraz z przebraniem Pacjenta i podaniem znieczulenia trwa ok. 30-40 minut, czyli bardzo krótko. Przed zabiegiem należy pamiętać o depilacji okolic intymnych.

 • Jak wygląda seks przed zabiegiem i po?

Co do seksu przed zabiegiem nie ma żadnych przeciwwskazań. Natomiast po zabiegu należy zachować dwutygodniową wstrzemięźliwość.

 • Jak długo utrzymują się efekty?

Efekty utrzymują się rzez rok do dwóch lat. Pamiętam, że miałem kiedyś Pacjenta, u którego niewielka ilość preparatu utrzymywała się aż 7 lat. Zdarzają się również sytuacje, że po rozpoczęciu normalnego życia płciowego (oczywiście po zachowaniu dwutygodniowej wstrzemięźliwości) po 2-3 miesiącach przychodzą  ponownie Panowie by dostrzyknąć kilka milimetrów preparatu i jeszcze bardziej zwiększyć wielkość członka. Jest to oczywiście możliwe. Również nie ma żadnych przeciwwskazań by kilka razy w życiu powtórzyć zabieg.

 • Czy mogą zdarzyć się powikłania?

Po zabiegu około tydzień do dwóch może utrzymywać się obrzęk. Mogą w tym czasie również towarzyszyć mu nierówności na penisie. Nie ma powodów do niepokoju, gdyż preparat z czasem równomiernie się rozprowadzi. Dodatkowo każde niepokojące nierówności są korygowane za pomocą podania dodatkowej ilości preparatu podczas wizyty kontrolnej. Jeśli z kolei mężczyzna stwierdzi, że preparatu jest za dużo, nadmiar bez problemu można usunąć.

 • Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Jeśli Pacjent ma problem z potencją wówczas zabieg mija się z celem. Wówczas taka osoba powinna szukać pomocy u psychologa lub urologa. Z pewnością bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu powiększania penisa są choroby przewlekłe związane z tkanką łączną lub układem krzepnięcia, a także zmiany zapalne i ropne w okolicach pachwin.


Może Cię zainteresuje: Powiększenie punktu G – marzenie kobiet już do spełnienia!zdj: mezczyzna.piszecomysle.pl, źródło: Uroda i medycyna nr 2


Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana