Czy przebarwienia można wyleczyć? Odpowiada dr n.med. Krzysztof Gojdź z Holistic Clinic

Bardzo pogodny i niezwykle charyzmatyczny lekarz znany z programu telewizyjnego „Sekrety Lekarzy” na co dzień pracuje w swojej warszawskiej klinice Holistic Clinic. Niektórzy twierdzą, że ma pozytywnego wirusa, którym może zarażać świat. Doktor Krzysztof Gojdź mimo, że jest człowiekiem szalenie zabieganym znalazł czas na spotkanie i udzielenie wywiadu dla portalu Derma Estetic. O czy rozmawiamy? O przebarwieniach! Zapraszamy! 

Krzysztof Gojdź Holistic Clinic

Justyna Gawryś: Panie Doktorze, co to są przebarwienia i dlaczego znienacka pojawiają się na naszej skórze mimo, że używamy filrtów z wysokim SPF?

Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Przebarwienia są to złogi melaniny w melanocytach, czyli w takich komórkach, które produkują melaninę. Najczęstszym powodem przebarwień jest ekspozycja słońca na naszą skórę lub zaburzenia gospodarki hormonalnej głównie hormonów kobiecych.

Justyna Gawryś: Jakie są rodzaje przebarwień?

Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Przebarwienia mogą być głębokie i powierzchowne. Przebarwienia powierzchowne jak nazwa wskazuje leżą bardzo powierzchownie w skórze, a w zasadzie w naskórku. Z łatwością możemy się ich pozbyć. W moim przypadku najlepszą metodą jest fototerapia lub specjalne kremy, które mamy na rynku. Choć nie jestem ich fanem gdyż prowadzą raczej do zaleczenia, a nie wyleczenia. Dlatego jestem zwolennikiem porządnej fototerapii BBL (przyp. red. Broad Band Light).

Justyna Gawryś: Na czym polega terapia BBL?

Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Intensywne światło wysyłane w głąb skóry na odpowiednią głębokość jest wychwytywane przez melaninę, a ona z kolei jest “wypalana” i wraz ze wzrostem skóry wychodzi na zewnątrz.

Justyna Gawryś: Czy od razu po zabiegu widzimy, których przebarwień jesteśmy w stanie się pozbyć?

Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Tak, praktycznie od razu po zabiegu widać, które przebarwienia ściemniały, robią się bardzo brunatne wręcz czarne. Takie przebarwienia są powierzchowne i z pewnością wyjdą wraz ze wzorem skóry przez okres tydzień do dwóch tygodni.

Justyna Gawryś: Czy jeden zabieg wystarczy by zlikwidować przebarwienia oraz czy powinniśmy wykonywać zabiegi przypominające?

Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Właściwie wystarcza jeden zabieg, możemy go ewentualnie powtórzyć po okresie 2-3 tygodni. Natomiast jeżeli w dalszym ciągu przebarwienie nie schodzi wówczas musimy pomyśleć o porządnej laseroterapii.

Justyna Gawryś: Porządna laseroterapia? Rozumiem, że w momencie gdy mamy do czynienia z głębokimi przebarwieniami? Zatem wóćmy na moment do nich. Czym się charakteryzują?

Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Przebarwienia głębsze, czyli melazma lub inaczej ostuda. Melazma jest przede wszytkim spowodowana zaburzeniami gospodarki hormonalnej, głównie po okresie ciąży. Leczenie melazmy jest bardziej skomplikowane. Musimy podjąć leczenie laserowe. Podczas jednego zabiegu laser frakcyjny wykonuje kilkadziesiąt mikrouszkodzeń. Jesteśmy zmuszeni wykonać dwa, trzy, a czasami nawet cztery zabiegi po to by sprowokować skórę do działania i zamieniać melazmę w normalną skórę bez przebarwień.

Justyna Gawryś: Brzmi strasznie. Zapewne jest to bardziej skomplikowane i bardziej bolesne leczenie…

Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Tak, ma Pani rację. Po jednym takim zabiegu jesteśmy wyłączeni z pracy na kilka dni, gdyż twarz jest bardzo zaczerwieniona. Dochodzimy do siebie przez 4-5 dni. I jak pomyślimy, że do skutecznego usunięcia melazmy potrzebujemy jeszcze 2, 3 a w najgorszym przypadku 4 zabiegi to…

Justyna Gawryś: Rzeczywiście! A w jakich odstępach czasu możemy wykonywac te zabiegi?

Dr n.med. Krzysztof Gojdź: co 8-12 tygodni, czyli co 2-3 miesiące.

Justyna Gawryś: Wychodzi nam cały rok leczenia!

Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Dokładnie tak. Niestety nie ma gwarancji, że całkowicie zlikwidujemy melazmę. Z mojego doświadczenia wynika, że jestem w stanie zmniejszyć tę melazmę o ok. 60-70%. Ponieważ każde kolejne wahnięcie hormonów bądź ekspozycja na słońce sposowduje, że melazma ponownie się tworzy.

Justyna Gawryś: Wobec tego co powinniśmy zrobić zanim rozpoczniemy leczenie melazmy?

Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Dobre pytanie! Zawsze podkreślam, że zanim rozpoczniemy estetyczne leczenie melazmy należy pójść do lekarza ginekologa-endokrynologa, po to by uregulować hormony.

Justyna Gawryś: Ok. Powiedział Pan, że przebarwienia są głębokie lub powierzchowne. Czy osoba, która nie jest lekarzem jest w stanie stwierdzić jaki rodzaj przebarwień posiada?

Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Nie, sami tego nie stwierdzimy, należy udać się do lekarza. Jest taka specjalsityczna lampa, którą możemy podświetlić skórę i zobaczyć na jakiej głębokości mamy przebarwienia. Wtedy dobieramy terapię.

Justyna Gawryś: Czy mamy gwarancję, że po udanej terapii przebarwienia już nigdy nie wrócą?

Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Oczywiście, że nie. Jeżeli po udanej terapii nadal będziemy się wystawiać na promieniowanie słoneczne to znów będą przebarwienia. Poza tym niektórzy po prostu mają predyzpozycje do przebarwień.

Justyna Gawryś: Kiedy powinniśmy rozpocząć terapię usuwania przebarwień?

Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Na pewno nie w okresie letnim. Należy odczekać ok. 2 tygodni po intensywnym opalaniu i wtedy. Po takiej terapii nie możemy eksponować się się na słońce przez okres ok. 3 tygodni.

Justyna Gawryś: Najbardziej uciążliwymi przebarwieniami dla kobiet są przebarwenia nad górną wargą. Jaki jest ich powód?

Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Powód często jest prozaiczny. Panie usuwają woskiem tzw. wąsik i zrywają górną warstwę naskórka. Wówczas nie ma bariery ochronnej i słońce robi przebarwienia. Dlatego nie woskujemy się w okresie letnim, a jeżeli już to robimy należy stosować grube warstwy filtru. Często również przychodzą kobiety, które mają przebarwienia na szyi aż za uchem. Czym to może być spowodane? Otóż perfumy! Dlatego nie należy stosować perfum w momencie gdy eksponujemy ciało na słońce. Zamiast psikać je na szyję, spsikujmy nimi skórę w okolicy włosów.

Justyna Gawryś: Kiedy kobieta, która urodziła dziecko może rozpocząć leczenie przebarwień?

Dr n.med. Krzysztof Gojdź: W okresie karmienia nie powinniśmy wykonywać żadnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, natomiast taka fototerapia absolutnie nie ma wpływu na mleko matki. Aczkolwiek osobiście wolę odczekać 3 miesiace i wtedy rozpocząć leczenie.

Justyna Gawryś: Czy są przebarwienia niebiezpieczne dla nas? Jeżeli tak to kiedy?

Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Oczywiście musimy zobaczyć czy przebarwienie jest ciemne, małe, zmienia barwę, sączy się z niego płyn lub czy swędzi. Jeżeli tak, to jest to znak, że nie jest to przebarwienie, a sprawa nowotworowa. Wówczas bęzwględnie należy udać się do dermatologa. Warto po okresie letnim obejrzeć dokładnie swoje całe ciało.

Justyna Gawryś: Bardzo dziękuję za rozmowę

Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Ja również

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
www.dermaestetic.plKarolina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karolina
Gość
Karolina

Witam, kto jest autorem powyższego wywiadu ?

Jak powstają blizny? Sprawdź jak je leczyć!

Lato to czas spokojnego wypoczynku. Niestety podczas wakacyjnych wypraw możemy być narażeni na wszelkiego rodzaju urazy, które często kończą się powstawaniem bardzo nieatrakcyjnych i nieestetycznych blizn. Pamiętajmy, że to nie koniec świata i że wakacje nie muszą kończyć się takimi „pamiątkami”!  Bliznom mówimy stop! Koniecznie sprawdźcie jak je leczyć i zapobiegać ich powstaniu. 

 jakie są skuteczne kremy na blizny

Skąd się biorą blizny?

Blizny, zwłaszcza te, które powstają w miejscach widocznych mogą przynosić dyskomfort psychiczny, być przyczyną kompleksów i niskiej samooceny. Ich pochodzenie bywa różne, ale zawsze łączy je zniekształcenie skóry, jej obrzęk, napięcie i zaczerwienienie. Czasem powstawaniu blizny towarzyszy też rozwój drobnych naczyń krwionośnych, które dają czerwone zabarwienie miejsca zmienionego chorobowo. W miarę dojrzewania blizny kolor czerwony zanika, a zmiana blednie i staje się jaśniejsza od otaczającej ją skóry.

Jeśli chcemy mieć jak największe szanse na zlikwidowanie blizny, musimy jak najszybciej rozpocząć jej leczenie. Dzięki odpowiednim preparatom aptecznym do samodzielnego stosowania w domu możemy, tuż po zamknięciu rany lub zdjęciu szwów, wpłynąć na proces kształtowania się blizny, zwiększyć elastyczność skóry i sprawić, że zmiana zupełnie zniknie lub będzie minimalnie widoczna. Ma to także duże znaczenie w przypadku blizn po operacjach lub po cesarskim cięciu, kiedy ryzyko powstania nieestetycznego śladu jest bardzo wysokie.

Jaki preparat na blizny wybrać?

Szukając odpowiedniego preparatu na blizny należy wziąć pod uwagę wygodę jego stosowania i skład. Zazwyczaj najszybciej wchłaniają się preparaty w postaci żelu. Warto wybrać produkt, który ma jednocześnie działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, co jest zwłaszcza istotne w trakcie leczenia tuż po zagojeniu się rany. Jednym z takich leków jest żel Contractubex®, który zawiera heparynę, alantoinę i płynny ekstrakt z cebuli. Dzięki odpowiedniemu doborowi składników jednocześnie stymuluje tworzenie się prawidłowej tkanki łącznej, przeciwdziała niefizjologicznemu rozrostowi blizny. Poprawia nawodnienie i ukrwienie tkanki, łagodzi podrażnienia, regeneruje i przeciwdziała powstawaniu nadkażeń.

Contractubex_50g gdzie tanio kupić

Leczenie blizny należy rozpocząć jak najwcześniej. Najlepsze efekty osiąga się przy rozpoczęciu leczenia w kilka dni po zagojeniu się rany, kiedy nie ma już strupów i wysięków. Należy systematycznie, 3-4 razy dziennie, wmasowywać żel w bliznę i stosować preparat minimum 2-3 miesiące.

Jak pielęgnować bliznę ?

Stosowanie odpowiedniego leku na bliznę to podstawowa droga do sukcesu. Jeśli chcemy zredukować zmianę do minimum, przestrzegajmy też kilku zasad.

  • Unikajmy ekspozycji na skrajne temperatury.
  • Starajmy się też nie nosić ubrań czy ozdób, które mogą pocierać i podrażniać okolicę występowania
  • Niezależnie od pory roku chrońmy skórę przed promieniowaniem UV i zrezygnujmy na jakiś czas z sauny, solarium, opalania się na plaży i intensywnego wysiłku fizycznego.

 

artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

6 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przed operacją plastyczną

Decyzja o poddaniu się operacji plastycznej nie należy do łatwych. Zanim jednak ją podejmiesz, warto rozważyć kilka ważnych aspektów, aby nie rozczarować się efektami. Prezentujemy listę sześciu rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przed poddaniem się operacji plastycznej.

jak przygotować się do operacji powiększania piersi

Wykonywanie operacji plastycznych jest już na porządku dziennym, jednak nie każda z nich kończy się 100% powodzeniem. Od czego to zależy? Na pewno każdy przypadek może mieć inne źródło niepowodzenia. Przed podjęciem decyzji o poddaniu się operacji plastycznej warto jednak rozważyć kilka aspektów, aby mieć pewność co do słuszności swojej decyzji. Pamiętaj, operacja plastyczna to zabieg chirurgiczny, który odznacza się inwazyjnością i obarczony jest pewnym ryzykiem.

 

  1. Znajdź odpowiedniego specjalistę

Znalezienie profesjonalnego lekarza o dobrej reputacji to najważniejsze zadanie. Nie bój się poświęcić na to sporo czasu. Sporządź listę lekarzy, którzy potencjalnie mogliby przeprowadzić Twoją operację – szukaj ekspertów o wysokich kwalifikacjach i dużym doświadczeniu, którzy specjalizują się w takich przypadkach, jak Twój. Prześledź ich karierę i osiągnięte sukcesy, skontaktuj się z ludźmi, którzy kiedyś poddali się u nich operacji plastycznej. To na pewno pomoże Ci w podjęciu decyzji i wyborze najbardziej odpowiedniego specjalisty.

  1. Spotkaj się osobiście z lekarzem

Poznanie chirurga ma ogromne znaczenie dla pacjenta. Musisz ufać osobie, która ma przeprowadzić operację plastyczną. Niektórzy ignorują tę zasadę i rezygnują ze spotkania z lekarzem, jednak zaleca się przeprowadzenie spotkania. Większość lekarzy jest gotowa na rozmowę przed wykonaniem operacji. To naturalne, że powinniście chociaż trochę poznać się przed dniem operacji.

  1. Poszukaj informacji na temat operacji

Nie musisz konsultować z ekspertem każdego detalu związanego z operacją. Dużo wiarygodnych informacji możesz znaleźć w internecie. Jeśli chcesz zobaczyć, jak przebiega procedura, bez problemu powinnaś znaleźć w sieci filmy wideo. Wiele klinik chirurgii plastycznej udostępnia takie materiały filmowe dla swoich potencjalnych pacjentów, aby ułatwić im podjęcie decyzji i zapoznać z tajnikami operacji. Możesz także poszukać informacji na forach internetowych – na pewno znajdziesz tam osoby, które borykają lub borykały się z podobnym problemem do Twojego. Jeśli jednak zauważysz, że niektóre informacje są sprzeczne z wiedzą, którą posiadasz, wtedy najlepiej skonsultuj się ze swoim lekarzem.

jak przygotować się do operacji plastycznej

  1. Zrozumienie ryzyka

Niestety, każda operacja niesie ze sobą ryzyko i należy mieć ten fakt na uwadze. Nawet mało inwazyjne operacje plastyczne mogą wyrządzić krzywdę. Porozmawiaj ze swoim lekarzem i dowiedz się o wszystkich problemach i ryzykach, które mogą wystąpić podczas lub po operacji plastycznej. Zapytaj także, w jaki sposób możesz ich uniknąć. Pamiętaj, by postępować zgodnie z jego radami i zaleceniami.

  1. Zapoznaj się ze zdjęciami „przed” i „po”

Poproś swojego lekarza o pokazanie przykładów jego pracy. Zdjęcia „przed” i „po” dadzą Ci obraz tego, jakim specjalistą jest wybrany przez Ciebie lekarz. Zobaczysz też efekty, jakie potencjalnie możesz uzyskać. Zrozumiesz także, na jakie efekty możesz liczyć oraz jakie umiejętności posiada wybrany specjalista. Warto jednak wziąć pod uwagę, że efekt końcowy u każdego pacjenta może być różny, dlatego traktuj zdjęcia jedynie jako pomoc przy wizualizowaniu rezultatu. Istotne jest również to, aby zdać sobie sprawę, że wyobrażenie w głowie efektu końcowego to jedno, a zupełnie inną rzeczą jest zobaczenie rezultatu w praktyce.

  1. Zrozumienie procesu pooperacyjnego

plastyka brzucha jak się przygotować

Ważne jest także bycie w pełni świadomym procesu dochodzenia do siebie po operacji. Przed operacją dowiedz się, jak ten proces przebiega i solidnie się do niego przygotuj. Niektórzy zdają się ignorować te informacje, jednak wszystkie rodzaje czynników pooperacyjnych nie powinny zostać zaniedbane. Czy będziesz w stanie wrócić do domu o własnych siłach? Czy będziesz potrzebować profesjonalnej opieki po opuszczeniu kliniki? Czy okres po operacji jest bolesny? Poproś swojego lekarza, aby poinformował Cię, na co należy się przygotować, jakie ewentualnie leki wykupić oraz czego unikać. Odpowiednia wiedza umożliwi Ci stworzenie planu, który pomoże w maksymalnie krótkim czasie wrócić do pełnego zdrowia i normalnego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana