Bardzo pogodny i niezwykle charyzmatyczny lekarz znany z programu telewizyjnego „Sekrety Lekarzy” na co dzień pracuje w swojej warszawskiej klinice Holistic Clinic. Niektórzy twierdzą, że ma pozytywnego wirusa, którym może zarażać świat. Doktor Krzysztof Gojdź mimo, że jest człowiekiem szalenie zabieganym znalazł czas na spotkanie i udzielenie wywiadu dla portalu Derma Estetic. O czy rozmawiamy? O przebarwieniach! Zapraszamy!
Justyna Gawryś: Panie Doktorze, co to są przebarwienia i dlaczego znienacka pojawiają się na naszej skórze mimo, że używamy filrtów z wysokim SPF?
Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Przebarwienia są to złogi melaniny w melanocytach, czyli w takich komórkach, które produkują melaninę. Najczęstszym powodem przebarwień jest ekspozycja słońca na naszą skórę lub zaburzenia gospodarki hormonalnej głównie hormonów kobiecych.
Justyna Gawryś: Jakie są rodzaje przebarwień?
Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Przebarwienia mogą być głębokie i powierzchowne. Przebarwienia powierzchowne jak nazwa wskazuje leżą bardzo powierzchownie w skórze, a w zasadzie w naskórku. Z łatwością możemy się ich pozbyć. W moim przypadku najlepszą metodą jest fototerapia lub specjalne kremy, które mamy na rynku. Choć nie jestem ich fanem gdyż prowadzą raczej do zaleczenia, a nie wyleczenia. Dlatego jestem zwolennikiem porządnej fototerapii BBL (przyp. red. Broad Band Light).
Justyna Gawryś: Na czym polega terapia BBL?
Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Intensywne światło wysyłane w głąb skóry na odpowiednią głębokość jest wychwytywane przez melaninę, a ona z kolei jest “wypalana” i wraz ze wzrostem skóry wychodzi na zewnątrz.
Justyna Gawryś: Czy od razu po zabiegu widzimy, których przebarwień jesteśmy w stanie się pozbyć?
Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Tak, praktycznie od razu po zabiegu widać, które przebarwienia ściemniały, robią się bardzo brunatne wręcz czarne. Takie przebarwienia są powierzchowne i z pewnością wyjdą wraz ze wzorem skóry przez okres tydzień do dwóch tygodni.
Justyna Gawryś: Czy jeden zabieg wystarczy by zlikwidować przebarwienia oraz czy powinniśmy wykonywać zabiegi przypominające?
Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Właściwie wystarcza jeden zabieg, możemy go ewentualnie powtórzyć po okresie 2-3 tygodni. Natomiast jeżeli w dalszym ciągu przebarwienie nie schodzi wówczas musimy pomyśleć o porządnej laseroterapii.
Justyna Gawryś: Porządna laseroterapia? Rozumiem, że w momencie gdy mamy do czynienia z głębokimi przebarwieniami? Zatem wóćmy na moment do nich. Czym się charakteryzują?
Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Przebarwienia głębsze, czyli melazma lub inaczej ostuda. Melazma jest przede wszytkim spowodowana zaburzeniami gospodarki hormonalnej, głównie po okresie ciąży. Leczenie melazmy jest bardziej skomplikowane. Musimy podjąć leczenie laserowe. Podczas jednego zabiegu laser frakcyjny wykonuje kilkadziesiąt mikrouszkodzeń. Jesteśmy zmuszeni wykonać dwa, trzy, a czasami nawet cztery zabiegi po to by sprowokować skórę do działania i zamieniać melazmę w normalną skórę bez przebarwień.
Justyna Gawryś: Brzmi strasznie. Zapewne jest to bardziej skomplikowane i bardziej bolesne leczenie…
Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Tak, ma Pani rację. Po jednym takim zabiegu jesteśmy wyłączeni z pracy na kilka dni, gdyż twarz jest bardzo zaczerwieniona. Dochodzimy do siebie przez 4-5 dni. I jak pomyślimy, że do skutecznego usunięcia melazmy potrzebujemy jeszcze 2, 3 a w najgorszym przypadku 4 zabiegi to…
Justyna Gawryś: Rzeczywiście! A w jakich odstępach czasu możemy wykonywac te zabiegi?
Dr n.med. Krzysztof Gojdź: co 8-12 tygodni, czyli co 2-3 miesiące.
Justyna Gawryś: Wychodzi nam cały rok leczenia!
Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Dokładnie tak. Niestety nie ma gwarancji, że całkowicie zlikwidujemy melazmę. Z mojego doświadczenia wynika, że jestem w stanie zmniejszyć tę melazmę o ok. 60-70%. Ponieważ każde kolejne wahnięcie hormonów bądź ekspozycja na słońce sposowduje, że melazma ponownie się tworzy.
Justyna Gawryś: Wobec tego co powinniśmy zrobić zanim rozpoczniemy leczenie melazmy?
Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Dobre pytanie! Zawsze podkreślam, że zanim rozpoczniemy estetyczne leczenie melazmy należy pójść do lekarza ginekologa-endokrynologa, po to by uregulować hormony.
Justyna Gawryś: Ok. Powiedział Pan, że przebarwienia są głębokie lub powierzchowne. Czy osoba, która nie jest lekarzem jest w stanie stwierdzić jaki rodzaj przebarwień posiada?
Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Nie, sami tego nie stwierdzimy, należy udać się do lekarza. Jest taka specjalsityczna lampa, którą możemy podświetlić skórę i zobaczyć na jakiej głębokości mamy przebarwienia. Wtedy dobieramy terapię.
Justyna Gawryś: Czy mamy gwarancję, że po udanej terapii przebarwienia już nigdy nie wrócą?
Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Oczywiście, że nie. Jeżeli po udanej terapii nadal będziemy się wystawiać na promieniowanie słoneczne to znów będą przebarwienia. Poza tym niektórzy po prostu mają predyzpozycje do przebarwień.
Justyna Gawryś: Kiedy powinniśmy rozpocząć terapię usuwania przebarwień?
Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Na pewno nie w okresie letnim. Należy odczekać ok. 2 tygodni po intensywnym opalaniu i wtedy. Po takiej terapii nie możemy eksponować się się na słońce przez okres ok. 3 tygodni.
Justyna Gawryś: Najbardziej uciążliwymi przebarwieniami dla kobiet są przebarwenia nad górną wargą. Jaki jest ich powód?
Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Powód często jest prozaiczny. Panie usuwają woskiem tzw. wąsik i zrywają górną warstwę naskórka. Wówczas nie ma bariery ochronnej i słońce robi przebarwienia. Dlatego nie woskujemy się w okresie letnim, a jeżeli już to robimy należy stosować grube warstwy filtru. Często również przychodzą kobiety, które mają przebarwienia na szyi aż za uchem. Czym to może być spowodane? Otóż perfumy! Dlatego nie należy stosować perfum w momencie gdy eksponujemy ciało na słońce. Zamiast psikać je na szyję, spsikujmy nimi skórę w okolicy włosów.
Justyna Gawryś: Kiedy kobieta, która urodziła dziecko może rozpocząć leczenie przebarwień?
Dr n.med. Krzysztof Gojdź: W okresie karmienia nie powinniśmy wykonywać żadnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, natomiast taka fototerapia absolutnie nie ma wpływu na mleko matki. Aczkolwiek osobiście wolę odczekać 3 miesiace i wtedy rozpocząć leczenie.
Justyna Gawryś: Czy są przebarwienia niebiezpieczne dla nas? Jeżeli tak to kiedy?
Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Oczywiście musimy zobaczyć czy przebarwienie jest ciemne, małe, zmienia barwę, sączy się z niego płyn lub czy swędzi. Jeżeli tak, to jest to znak, że nie jest to przebarwienie, a sprawa nowotworowa. Wówczas bęzwględnie należy udać się do dermatologa. Warto po okresie letnim obejrzeć dokładnie swoje całe ciało.
Justyna Gawryś: Bardzo dziękuję za rozmowę
Dr n.med. Krzysztof Gojdź: Ja również
Witam, kto jest autorem powyższego wywiadu ?
Przecież wszystko jest napisane w wywiadzie