Sucha skóra twarzy jest bardzo wymagająca i trudna w pielęgnacji. Cera sucha charakteryzuje się tym, że jej posiadaczki często mają odczucie nieprzyjemnego, nadmiernego napięcia skóry. Zwłaszcza po umyciu jej wodą jest wyraźnie wysuszona, ściągnięta, dodatkowo dość często piecze. Jak dbać o cerę suchą, jakich kosmetyków używać i jakie zabiegi stosować?

Sucha skóra twarzy – czym się charakteryzuje?
Cera sucha, to potoczne określenie skóry, która wytwarza mniej serum niż potrzebuje. W efekcie w skórze brakuje lipidów, koniecznych do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i właściwej ochrony. Tkanka łączna suchej skóry jest słaba, co więcej jest niezbyt elastyczna i sprężysta. Sucha skóra na twarzy to również problem dość szybkiego pojawiania się pierwszych zmarszczek mimicznych, szczególnie w obszarze oczu.
Cera sucha charakteryzuje się tym, że jej posiadaczki często mają odczucie nieprzyjemnego, nadmiernego napięcia skóry. Po umyciu wodą jest wyraźnie wysuszona, ściągnięta, a także często piecze. Sucha skóra bywa spierzchnięta, szorstka, matowa, cienka, ma jasny kolor, widać na niej złuszczanie się naskórka, a także mogą być widoczne naczynia krwionośne. Sucha skóra twarzy łatwo ulega podrażnieniom
Sucha skóra przyczyny
Sucha skóra bywa uwarunkowana genetycznie. Przyczynami cery suchej są zarówno zewnętrzne czynniki atmosferyczne, czyli zimne, suche lub gorące powietrze, promienie UV, jak również jej nieprawidłowa pielęgnacja. Ponadto częściej spotykana jest również u osób o jasnej skórze.
Innym powodem pojawienia się wysuszonej cery jest okres menopauzy. Dlaczego? Bowiem następuje wtedy spadek estrogenu, co wpływa na zmniejszenie wilgoci skóry. Wiek odgrywa w przypadku skóry suchej również znaczącą rolę, bowiem z wiekiem spada zdolność skóry do produkowania lipidów, zatem często mają ją osoby starsze.
Sucha skóra twarzy przyczyny
Podczas pielęgnacji suchej cery należy pamiętać co może źle na nią wpływać i dodatkowo podrażniać. Przedstawiamy listę głównych czynników, które negatywnie wpływają na suchą skórę:
- bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury,
- chlorowana woda,
- detergenty,
- klimatyzacja,
- korzystanie z solarium,
- kurz,
- mydła i kosmetyki zawierające alkohol lub inne substancje powodujące wysuszanie,
- nasilona ekspozycja na promienie słoneczne
Sucha skóra twarzy – jakie kosmetyki stosować?
Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że kosmetyki dla suchej cery powinny nie tylko dostarczać wilgoci, ale także mieć zdolność do zatrzymywania jej w skórze. Najlepiej wybierać specjalnie dedykowane nawilżająco-natłuszczające dermokosmetyki do cery suchej, co więcej powinny one posiadać filtrem UVA i UVB.
Zanim kupisz krem do suchej skóry, sprawdź czy posiada on substancje mające wpływ na uzupełnienie wody. Czytając etykiety zwróć uwagę czy znajdują się na nich: sole mineralne, sole kwasu mlekowego, hydroksykwasy, hydrofilne aminokwasy, witaminy w szczególności witamina A i E, pantenol, ceramidy, kwas hialuronowy.
Pamiętaj również, aby stosować wyłącznie peelingi enzymatyczne, a nie ziarniste. Dlaczego? Z uwagi na to, że sucha skóra jest bardzo delikatna i peeling ziarnisty może dodatkowo ją podrażnić.
Krem do cery suchej
Na dzień konieczne jest stosowanie krem do cery suchej z filtrami UVA i UVB. Ponadto kremy takie powinny wiązać wodę w skórze i zapobiegać odparowywaniu, powinien zawierać takie dodatki jak np. mocznik, kwas mlekowy, aminokwasy, kwas hialuronowy, mukopolisacharydy, kwasy owocowe.
Cera sucha polubi kremy półtłuste i tłuste o gęstej konsystencji, które pomogą odbudować jej naturalną barierę hydrolipidową skóry, czyli jej warstwę ochronną. Dodatkowo poprawią elastyczność, będą działać nawilżająco, natłuszczająco i regenerująco, złagodzą podrażnienia i zaczerwienienia, a na skórze pozostawią delikatny płaszcz lipidowy
Sucha skóra twarzy – pielęgnacja domowa
Jeżeli masz suchą skórę twarzy, do demakijażu najlepiej używaj mleczko kosmetycznego lub specjalny płyny micelarnego dla suchej skóry, który nie wymaga użycia wody. Pamiętaj, że rano i wieczorem należy koniecznie stosować krem nie tylko do twarzy, ale również pod oczy i na szyję.
Zwróć uwagę, na to by kosmetyki powinny być także dostosowane do panującej pory roku – zimą i latem skóra wymaga największej uwagi.
Nie powinnyśmy zapominać o maseczkach na twarz, szyję i dekolt i nakładać je dwa razy w tygodniu. Poza gotowymi maseczkami można również wykorzystać zasoby domowej kuchni, a propozycje domowych maseczek znajdziecie są tutaj. Warto również zadbać o nawilżenie mieszkania i miejsca pracy.
Sucha skóra twarzy – prawidłowo zbilansowana dieta
Na skórę mają wpływ nie tylko czynniki zewnętrzne, ale również wewnętrzne. Pamiętaj, że cerę suchą należy nawilżać nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz. Dla jej prawidłowego nawilżenia niezmiernie ważna jest zatem dieta, której podstawą jest picie co najmniej 2 l płynów dziennie.
Ponadto zalecane jest spożywanie surowych owoców i warzyw, będących naturalnymi źródłami witamin i mikroelementów. Co więcej nasze codziennie posiłki warto wzbogać o naturalne oleje roślinne, zawierające NNKT, których suchej skórze brakuje, a także produkty bogate w beta-karoten oraz witaminy C i E.
Sucha skóra – zabiegi profesjonalne
W gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej oferowane są różnorodne zabiegi specjalistyczne przeznaczone dla cery suchej i wrażliwej. Najczęściej wykonywane zabiegi dla cery suchej mają na celu jej odżywienie, dotlenienie, nawilżenie oraz ujędrnienie.
Przykładowe zabiegi polecane dla skóry suchej i odwodnionej:
- bankietowe zabiegi liftingująco-nawilżające;
- Ceramid Activ zabieg intensywnie nawilżający – zabieg dla cery suchej oraz dla każdego rodzaju cery z objawami odwodnienia, po opalaniu i przy zachwianej równowadze wodno-lipidowej na skutek niewłaściwej pielęgnacji;
- fale radiowe RF – zabieg zwiększa ukrwienie skóry, dotlenienie, odżywienie, a także następuje rewitalizacja komórek oraz poprawienie gęstości skóry warunkującej jej jędrność i elastyczność.
- infuzja tlenowa – polega ona na wtłaczaniu skoncentrowanych aktywnych składników w głębsze warstw skóry, za pomocą tlenu pod ciśnieniem. Efektem są m.in.: głębokie nawilżenie na poziomie komórkowym, poprawa struktury, napięcia i elastyczności oraz dotlenienie;
- jonoforeza – to metoda polegająca na wprowadzaniu w głąb skóry substancji czynnych za pomocą sił pola elektrycznego. Wpływa pozytywnie na jędrność oraz nawilżenie skóry – nawadnia głębokie warstwy skóry. Ponadto wygładza cienkie linie oraz zmarszczki, a także poprawia krążenie krwi;
- karboksyterapia – która m.in. zwiększa grubość skóry twarzy, a także przywraca jędrność i elastyczność skóry twarzy;
- mezoterapia bezigłowa z zastosowaniem koktajlu z 3 rodzajami kwasu hialuronowego;
- OxyGeneo – NeoRevive Gel;
- sonoforeza – celem zabiegu jest wprowadzenie substancji aktywnych (leczniczych, kosmetycznych) w głębsze warstwy naskórka. Substancje te (witaminy, peptydy) poprzez wtłaczanie manualne tj. masaż przenikają w małym stopniu. Natomiast wtłaczane za pomocą ultradźwięków przekraczają barierę jaką jest płaszcz hydrolipidowy oraz błony komórkowe i wnikają do żywych warstw naskórka. Sonoforeza powodując mikromasaż poprawia ukrwienie naskórka i regenerację uszkodzonych tkanek.
- Thalgo-ABSOLUTE HYDRATION RITUAL – zabieg intensywnie nawilżający, który wykracza poza klasyczną kosmetykę. Zaczerpnięty z głębin oceanu kompleks morskich mikro i makroelementów w połączeniu z kwasem hialuronowym zapewnia wyjątkowe nawilżenie skóry. Dodatkowo formuła zabiegu , która obejmuje specjalny rytuał relaksacyjny sprawia, że zabieg jest wyjątkowy.
- zabieg głęboko-nawilżający z kwasem hialuronowym;
- zabieg kolagenowy – to zabieg silnie nawilżający dla suchej, zmęczonej i szarej skóry. Zalecany w celu poprawy nawilżenia, wygładzenia, redukcji podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Polecany jest szczególnie w przeddzień ważnych uroczystości jak np.: ślubu w celu uzyskania efektu promiennej i wypoczętej twarzy. Działanie zabiegu jest natychmiast zauważalne. Regularne stosowanie prowadzi do długotrwałych efektów redukcji zmarszczek, wyraźnej poprawy napięcia skóry.
- zabieg nawilżająco – regenerujący z roślinnymi komórkami macierzystymi;
- zabieg nawilżający dla skór suchych i cienkich (peeling, ampułka nawilżająca, masaż, maska algowa/kremowa/płat kolagenowy);
- zabieg nawilżający z kwasem hialuronowym;
- zabieg z kwasem hydroksybursztynowym (kwasem jabłkowym) – w naturze występuje w jabłkach, przeważnie niedojrzałych, a także w winogronach oraz owocach agrestu.
Przeczytaj także:
Dodaj komentarz