Zmień krem do twarzy na jesień i zimę

W okresie jesienno-zimowym, ze względu na klimat, w którym żyjemy, zmieniamy odzież na cieplejszą, a także sposób odżywiania. Wszystko po to, aby zadbać o siebie i cieszyć się zdrowiem. Tak samo powinnyśmy postąpić w przypadku naszej skóry i zmienić kosmetyki pielęgnujące.

jakie kremy używać zimą i jesienią

Okres grzewczy sprawia, a także chłodne, deszczowe dni, sprzyjają wysuszaniu skóry całego ciała. Po lecie warto wykonać zabiegi regenerujące w gabinecie kosmetycznym lub salonie medycyny estetycznej. Najczęściej wykonywane zabiegi w okresie jesienno-zimowym – ranking.

Ponadto jesienią i zimą warto wybrać kosmetyki o bogatszej konsystencji. Bowiem w tym okresie nasza skóra potrzebuje bardziej odżywczych kremów, które zapewnią jej dodatkową ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak: niska temperatura na zewnątrz czy suche powietrze w pomieszczeniach. Warto pamiętać, że skóra mocniej reaguje na niskie temperatury, ponieważ jest na niej kilka razy więcej receptorów zimna niż receptorów ciepła. Ponadto pod wpływem zimna zwężają się naczynia krwionośne i skóra staje się mniej dotleniona. Nie możemy również zapominać o codziennym oczyszczaniu twarzy (Jak powinno wyglądać codziennie oczyszczanie twarzy)

W okresie jesienno-zimowym pielęgnacja skóry twarzy powinna polegać na wzmocnieniu warstwy lipidowej naskórka oraz na zwiększenie jej funkcji ochronnych. Zadaniem kremu odżywczego jest:

 • ochrona przed niekorzystnym działaniem wiatru i niskich temperatur,
 • wzmocnienie płaszczu hydrolipidowy,
 • zapobieganie utracie wody z naskórka,
 • łagodzenie podrażnień spowodowanych czynnikami zewnętrznymi,
 • ukojenie skóry,
 • zmniejszenie uczucia ściągnięcia i pieczenia.

Krem regenerujący na dzień jak i na noc powinien być oczywiście dobrany do potrzeb naszej cery.

Kremy na jesień i zimę powinny zawierać m.in.:

 • ceramidy (uszczelnią naskórek i zapobiegną odparowaniu wody),
 • składnik NMF (naturalny czynnik nawilżający),
 • kwas hialuronowy (wiąże wodę w naskórku),
 • a także oleje roślinne i mineralne (wiesiołka, słodkich migdałów, awokado, słonecznikowy, oleju organowego, skwalanu z oliwek, kwasów Omega 3 i 6),
 • witaminy A i E,
 • filtry ochronne UVA i UVB.

Ze względu na to, że jesienią na niebie pojawia się wiele chmur, wiele osób uważa, że ochrona przeciw promieniowaniu UV nie jest konieczna w tym okresie. Nic bardziej mylnego, bowiem promieniowanie UV dociera do Ziemi, przenikając przez grubą warstwę chmur, a nawet szyby i naskórek, docierając do komórek i wpływając niekorzystnie na DNA.

Promieniowanie ultrafioletowe dzielimy na:

 • promieniowanie UVC – w większości jest ono pochłaniane przez warstwę ozonową, dlatego nie ma bezpośredniego wpływu na skórę człowieka;
 • promieniowanie UVB – ma działanie rumieniotwórcze, powoduje oparzenia, a także stymuluje syntezę barwnika i nadaje skórze brązowy kolor. Natężenie waha się zależnie od pory roku i dnia – najsilniejsze jest w okresie letnim w godzinach: 10:00 – 15:00. Promieniowanie UVB jest zatrzymywane przez chmury, szyby okienne, odzież, ale penetruje przez wodę;
 • promieniowanie UVA – stanowi natomiast aż 95% promieniowania UV, które jest wysyłane na ziemię. Jego natężenie jest stałe, niezależnie od pory roku i dnia. Przenika ono przez chmury, a nawet przez szyby okienne i niektóre tkaniny. Zatem UVA jest z nami praktycznie przez cały rok, przez cały dzień, zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach, nawet w czasie pochmurnych dni. Nadaje skórze brązowy kolor. Ale uwaga wnika promieniowanie UVA w głębsze warstwy skóry, uszkadzając włókna kolagenowe i elastynę, osłabia układ immunologiczny, zmienia DNA skóry i nasila produkcję wolnych rodników. Dawki tego promieniowania kumulują się, dlatego efekty działania UVA nie są widoczne od razu. Jest ono emitowane także przez lampy w solariach.

Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów z filtrami UV – również w okresie jesienno-zimowym – nasza skóra wolniej się starzeje, a dodatkowo chronimy ją przed powstawaniem przebarwień.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Widoczne naczynka i rumień – jak rozwiązać problem zaczerwienionej skóry twarzy?

Poszerzone, widoczne naczynka na twarzy, mogą negatywnie wpływać na nasze poczucie własnej wartości. Nikt nie jest zadowolony, gdy twarz nawet z daleka wygląda na mocno zaczerwienioną.

Widoczne naczynka i rumień - jak rozwiązać problem zaczerwienionej skóry twarzy?

Tzw. pajączki i rumień, to złożony problem i niestety najczęściej nie można jednoznacznie ustalić jego przyczyny. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym wywiadzie z dr Moniką Nunberg-Sawicką, specjalistą z zakresu medycyny estetycznej, wykładowcą i certyfikowanym trenerem w Międzynarodowym Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Aging. (Jakie są przyczyny powstawania naczynek oraz jak z nimi walczyć odpowiada dr Monika Nunberg-Sawicka).

Cera naczyniowa

Cera naczyniowa charakteryzuje się występowaniem tzw. podskórnych pajączków. Kruche naczynia krwionośne nie wytrzymują ciśnienia krwi i rozszerzają się, pozostawiając ślady w postaci prześwitujących przez naskórek „czerwonych niteczek”. Skóra naczyniowa jest wrażliwa i podatna na szkodliwy wpływ różnych czynników. Dodatkowo może być sucha, tłusta, normalna lub mieszana, w związku z czym jest dość trudna w pielęgnacji.

To co jest niezmiernie istotne w przypadku posiadania pajączków, to fakt, że żaden krem ich nie usunie. Zadaniem preparatów do pielęgnacji cery naczyniowej jest wzmocnienie naczynek, a nie ich zlikwidowanie. Naczynka możemy pozamykać w salonie kosmetycznym lub w gabinecie medycyny estetycznej.

Leczenie cery naczynkowej jest uzależnione od powstałych zmian. Jeżeli mamy do czynienia z rumieniem (spowodowanym przez drobne naczynka znajdujące się w skórze) i widocznymi, popękanymi naczynkami, zalecane jest najpierw przeprowadzenie zabiegów mających na celu usunięcie rumienia.

IPL

Najczęściej stosowaną skuteczną metodą jest naświetlanie światłem IPL. Urządzenie IPL (Intense Pulsed Light czyli Intensywnie Pulsujące Światło) nie jest laserem, choć jest tak potocznie nazywane. Podczas zabiegu IPL pacjent poddawany jest naświetlaniu lampą xenonową znajdującą się w urządzeniu.

Zabieg IPL usuwa rumień i bardzo drobne naczynia powierzchowne, zapobiega również powstawaniu nowych zmian naczyniowych, rumienia i cech trądzika różowatego. Światło lasera dociera w głąb naczyń, gdzie jest absorbowane przez barwnik krwinek czerwonych. Następnie wydzielane jest ciepło, pod wpływem którego drobne naczynia obkurczają się i zamykają.

Cena za jeden zabieg wynosi od ok. 500 zł do  1000 zł.

VPL

VPL (Variable Pulsed Light) to urządzenie emitujące wiązki światła o szerokim spektrum, które są pochłaniane przez skórę. VPL wykorzystuje się do likwidowania przewlekłego rumienia oraz usuwania mniejszych naczynek krwionośnych, które nie zostały zlikwidowane podczas zabiegów IPLem. Podczas zabiegu emituje ona mikrobłyski docierające do miejsc zmienionych chorobowo. Podczas zabiegu, podobnie jak w przypadku terapii IPL, zachodzi proces fototermolizy.

Koszt jednego zabiegu to ok. 300 zł (policzki).

Elektrokoagulacja

W przypadku redukcji rumienia po wcześniejszych zabiegach lub gdy rumień nie występuje, a pojawiają się pojedyncze popękane naczynka, zaleca się przeprowadzenie zabiegu elektrokoagulacji. Elektrokoagulacja polega na zamykaniu naczynek za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Specjalna elektroda dotyka każde naczynko, ścina znajdujące się w nich białko, w wyniku czego naczynko samo się zamyka i uszczelnia. Częstotliwość prądu jest uzależniona od zagęszczenia naczynek na twarzy. Skóra po zabiegu jest lekko zaczerwieniona, natomiast cały proces gojenia trwa ok. miesiąca.

Zamknięcie 1 naczynka to wydatek rzędu od 20 do 50 zł.

Najczęstsze przeciwwskazania do wykonania ww. zabiegów to:

 • aktywna opryszczka,
 • ciąża,
 • opalona skóra,
 • przyjmowanie leków o właściwościach fotouczulających (m.in. antybiotyki, niektóre zioła, np. dziurawiec).

Przed przystąpieniem do leczenia trzeba mieć świadomość, że aby osiągnąć zadowalający  efekt należy wykonać kilka zabiegów w odstępach kilkutygodniowych. Liczba zabiegów jest uzależniona od ilości i głębokości zmian oraz od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Fale radiowe RF – wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Po 40. roku życia w skórze właściwej dochodzi do zmian w strukturze białek podporowych, czyli kolagenu i elastyny. Procesowi temu towarzyszy utrata elastyczności i sprężystości, a także pojawiają się zmarszczki grawitacyjne. Jednym z bardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej, który skutecznie redukuje zmarszczki, są tzw. fale radiowe RF. Czym są fale RF i jak wygląda zabieg?

fale radiowe rf

Fale radiowe RF (ang. Radio Frequency) to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, który skutecznie redukuje zmarszczki, rozstępy i cellulit, uelastycznia skórę, modeluje owal twarzy, redukuje tkankę tłuszczową, pobudza procesy metaboliczne na poziomie komórkowym oraz syntezę włókien kolagenowych.

Podczas zabiegów wykorzystuje się fale radiowe (RF) wysokiej częstotliwości, najczęściej 0,5-7MHz. Głębokość wnikania promieniowania przez skórę jest tym mniejsza, im wyższa jest częstotliwość fali.

Fale radiowe działają w obrębie skóry właściwej, stymulując fibroblasty do produkcji i regeneracji włókien kolagenowych. Fale radiowe przekazują energię cieplną do skóry właściwej i tkanki podskórnej. Intensywny miejscowy wzrost temperatury (45-60 st.C) powoduje, że włókna kolagenowe ulegają skurczeniu, napięciu i jednoczesnej stymulacji. Podczas zabiegu pobudzony zostaje układ limfatyczny i krwionośny, a ponadto zwiększa się metabolizm w tkankach.

Fale RF na twarz

Główną zaletą działania fal radiowych RF jest aktywne stymulowanie procesu syntezy włókien kolagenowych oraz ich regeneracji. RF fale radiowe aktywizują fibroblasty do większej produkcji kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu zyskuje się efekt wypełnienia zmarszczek i naturalnych ubytków dermatologicznych. Skutkiem ich oddziaływania na tkanki jest poprawa gęstości, napięcia, elastyczności i kolorytu skóry.

Fale radiowe RF – zabiegi na ramiona, brzuch, piersi & okolice ud

Fale radiowe RF docierając do głębokich warstw skóry i adipocytów (czyli komórek tłuszczowych) przyspieszają wewnątrzkomórkowe procesy metaboliczne oraz aktywizują wydzielanie kwasów tłuszczowych. Tłuszcz, który przedostaje się do przestrzeni międzykomórkowej, a następnie do układu krwionośnego jest trawiony i wydalany poza organizm. Dzięki temu zabieg falami RF skutecznie redukuje tkankę tłuszczową i cellulit oraz podnosi i uelastycznia piersi.

Wskazania do zabiegów RF na twarz:

 • lifting twarzy, szyi i dekoltu
 • poprawa napięcia i kondycji skóry twarzy i okolic oczu
 • usunięcie opadających powiek górnych
 • wygładzenie kurzych łapek
 • spłycenie zmarszczek mimicznych i grawitacyjnych
 • poprawa owalu twarzy i likwidacja tzw. chomiczków
 • wygładzenie fałdów wargowo-nosowych
 • likwidacja tzw. drugiego podbródka

Wskazania do zabiegów RF na ciało:

 • redukcja cellulitu
 • redukcja miejscowej tkanki tłuszczowej
 • ujędrnienie skóry ramion, pośladków, brzucha i ud. np. po gwałtownej utracie wagi
 • kształtowanie sylwetki po porodzie
 • likwidacja zwiotczeń wybranych partii ciała
 • zmniejszenie blizn i rozstępów
 • poprawa jędrności i sprężystości skóry
 • wyszczuplenie i modelowanie wybranych partii ciała
 • poprawa jakości skóry ciała.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu RF:

 • alergia skórna
 • bolesne i duże żylaki w miejscu zabiegowym
 • choroby dermatologiczne
 • choroby serca
 • choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze
 • choroby zakaźne
 • ciąża
 • cukrzyca
 • implanty (metalowe, plastikowe, złote, silikonowe)
 • leukemia
 • miesiączka
 • nadciśnienie tętnicze
 • niewydolność krążeniowa
 • nowotwory
 • ostre stany chorobowe
 • przerwanie ciągłości skóry
 • rozrusznik serca
 • świeże złamania w okolicy zabiegowej
 • wysoka gorączka
 • złote nici.

Fale radiowe RF opinie

Fale RF opinie, podobnie jak większość zabiegów kosmetycznych, mają bardzo różne. Co do zasady w zależności od leczonej powierzchni, dla uzyskania najlepszych efektów, zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów. Liczba zabiegów zależy od kondycji i wielkości zmienionej powierzchni skóry twarzy lub ciała. Najczęściej terapia falami radiowymi RF obejmuje od 6 do 10 zabiegów, przeprowadzanych w odstępach jednego tygodnia.

 

 

3
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Natalia z Clinica Cosmetologica
Gość
Natalia z Clinica Cosmetologica

Zabiegi przy uzyciu fali radiowej daja bardzo dobre efekty ujędniające, poprawiające owal twarzy a także niwelujące cellulit i miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej. Do najpopularniejszych urządzeń należą Venus Legacy oraz Maximus. Zabiegi najlepiej wykonać w serii dla wzmocnienia efektu.

Justyna
Gość
Justyna

Witam,
Czy fale radiowe RF mozna stosować na twarz jeżeli w kolanie jest metalowy implant?

Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana