W okresie jesienno-zimowym, ze względu na klimat, w którym żyjemy, zmieniamy odzież na cieplejszą, a także sposób odżywiania. Wszystko po to, aby zadbać o siebie i cieszyć się zdrowiem. Tak samo powinnyśmy postąpić w przypadku naszej skóry i zmienić kosmetyki pielęgnujące.
Okres grzewczy sprawia, a także chłodne, deszczowe dni, sprzyjają wysuszaniu skóry całego ciała. Po lecie warto wykonać zabiegi regenerujące w gabinecie kosmetycznym lub salonie medycyny estetycznej. Najczęściej wykonywane zabiegi w okresie jesienno-zimowym – ranking.
Ponadto jesienią i zimą warto wybrać kosmetyki o bogatszej konsystencji. Bowiem w tym okresie nasza skóra potrzebuje bardziej odżywczych kremów, które zapewnią jej dodatkową ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak: niska temperatura na zewnątrz czy suche powietrze w pomieszczeniach. Warto pamiętać, że skóra mocniej reaguje na niskie temperatury, ponieważ jest na niej kilka razy więcej receptorów zimna niż receptorów ciepła. Ponadto pod wpływem zimna zwężają się naczynia krwionośne i skóra staje się mniej dotleniona. Nie możemy również zapominać o codziennym oczyszczaniu twarzy (Jak powinno wyglądać codziennie oczyszczanie twarzy)
W okresie jesienno-zimowym pielęgnacja skóry twarzy powinna polegać na wzmocnieniu warstwy lipidowej naskórka oraz na zwiększenie jej funkcji ochronnych. Zadaniem kremu odżywczego jest:
- ochrona przed niekorzystnym działaniem wiatru i niskich temperatur,
- wzmocnienie płaszczu hydrolipidowy,
- zapobieganie utracie wody z naskórka,
- łagodzenie podrażnień spowodowanych czynnikami zewnętrznymi,
- ukojenie skóry,
- zmniejszenie uczucia ściągnięcia i pieczenia.
Krem regenerujący na dzień jak i na noc powinien być oczywiście dobrany do potrzeb naszej cery.
Kremy na jesień i zimę powinny zawierać m.in.:
- ceramidy (uszczelnią naskórek i zapobiegną odparowaniu wody),
- składnik NMF (naturalny czynnik nawilżający),
- kwas hialuronowy (wiąże wodę w naskórku),
- a także oleje roślinne i mineralne (wiesiołka, słodkich migdałów, awokado, słonecznikowy, oleju organowego, skwalanu z oliwek, kwasów Omega 3 i 6),
- witaminy A i E,
- filtry ochronne UVA i UVB.
Ze względu na to, że jesienią na niebie pojawia się wiele chmur, wiele osób uważa, że ochrona przeciw promieniowaniu UV nie jest konieczna w tym okresie. Nic bardziej mylnego, bowiem promieniowanie UV dociera do Ziemi, przenikając przez grubą warstwę chmur, a nawet szyby i naskórek, docierając do komórek i wpływając niekorzystnie na DNA.
Promieniowanie ultrafioletowe dzielimy na:
- promieniowanie UVC – w większości jest ono pochłaniane przez warstwę ozonową, dlatego nie ma bezpośredniego wpływu na skórę człowieka;
- promieniowanie UVB – ma działanie rumieniotwórcze, powoduje oparzenia, a także stymuluje syntezę barwnika i nadaje skórze brązowy kolor. Natężenie waha się zależnie od pory roku i dnia – najsilniejsze jest w okresie letnim w godzinach: 10:00 – 15:00. Promieniowanie UVB jest zatrzymywane przez chmury, szyby okienne, odzież, ale penetruje przez wodę;
- promieniowanie UVA – stanowi natomiast aż 95% promieniowania UV, które jest wysyłane na ziemię. Jego natężenie jest stałe, niezależnie od pory roku i dnia. Przenika ono przez chmury, a nawet przez szyby okienne i niektóre tkaniny. Zatem UVA jest z nami praktycznie przez cały rok, przez cały dzień, zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach, nawet w czasie pochmurnych dni. Nadaje skórze brązowy kolor. Ale uwaga wnika promieniowanie UVA w głębsze warstwy skóry, uszkadzając włókna kolagenowe i elastynę, osłabia układ immunologiczny, zmienia DNA skóry i nasila produkcję wolnych rodników. Dawki tego promieniowania kumulują się, dlatego efekty działania UVA nie są widoczne od razu. Jest ono emitowane także przez lampy w solariach.
Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów z filtrami UV – również w okresie jesienno-zimowym – nasza skóra wolniej się starzeje, a dodatkowo chronimy ją przed powstawaniem przebarwień.
Dodaj komentarz