Cellulit potocznie nazywany „pomarańczową skórką”, to następstwo nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. W medycynie efekt ten nazywa się lipodystrofią. Efektem jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry ud, bioder, kolan, pośladków, ramion i piersi.

Głównymi czynnikami wpływającymi na powstawanie cellulitu to niezdrowy tryb życia, czyli brak aktywności fizycznej i siedzący tryb pracy, używki, spożywanie posiłków o dużej ilości niezdrowych tłuszczy i soli kuchennej, spożywanie potraw wysokoprzetworzonych.
O klasyfikacji i charakterystyce cellulitu dowiesz się więcej z naszego artykułu: Cellulit dowiedz się jak z nim walczyć.
Wiele kobiet w różnym wieku wstydzi się latem wyjść na plażę w kostiumie kąpielowym. Jeśli należysz do tego grona i w tym roku chowałaś się pod paero lub sukienką, to podejmij postanowienie, że za rok będziesz królową bikini. To jest bardzo realny termin, potrzeba jedynie trochę determinacji i wprowadzenie pewnych nowych, zdrowych nawyków.
Cellulitu nie da się całkowicie wyleczyć, ale można go znacznie zredukować. Podstawą walki z pomarańczową skórką jest zbilansowana dieta, aktywność fizyczna oraz prawidłowa pielęgnacja ciała. Te trzy elementy są jak trzej muszkieterowie – w walce w pojedynkę polegną, ale wszyscy razem – pokonają wroga.
Zbilansowana dieta
Zbilansowana dieta to podstawa, nie tylko dla Twojej skóry (przeczyta także: zbilansowana dieta a piękna cera), ale także zdrowia i samopoczucia.
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z zaleceniami opublikowanymi w tym roku przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ), czyli nowej Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej[1]. Oto jej główne założenia:
- Spożywaj posiłki regularnie (4-5 posiłków co 3-4 godziny).
- Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej, i w jak największej ilości, co najmniej połowę tego co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach: ¾ warzywa i 4 owoce.
- Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
- Codziennie spożywaj co najmniej 2 duże szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem, kefirem i częściowo – serem.
- Ograniczaj spożycie mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 05, kg/tyg.). Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.
- Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
- Unikaj spożycia cukru i słodyczy. Zastępuj je owocami i orzechami.
- Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. Używaj ziół – mają cenne składniki i poprawiają smak.
- Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1.5 litra dziennie.
- Nie spożywaj alkoholu.

Są to zalecenia, zatem, że w przypadku, gdy masz alergię na białka mleka krowiego czy nietolerancję laktozy (cukru mlecznego), to nie będziesz wypijać 2 szklanek mleka. Czemu mleko jest tak ważne? Z uwagi na to, że zawiera wapń – podstawowy budulec kości i zębów. Jednakże nie mamy zwykle świadomości, że wapń odpowiada za wiele kluczowych funkcji w naszym organizmie. Przede wszystkim jest niezbędny do prawidłowego działania naszych komórek, bierze udział w przemianie materii oraz w procesie skurczu mięśni i krzepnięcia krwi. Ponadto, wapń zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, co ma działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Jeśli nie możesz dostarczać organizmowi wapnia z mleka krowiego i jego przetworów, zadbaj o to by dostarczać go w innej postaci.
W przypadku walki z cellulitem dobrze jest pić zieloną herbatę, której jedną z właściwości jest przyspieszanie przemiany materii. A jeżeli lubisz pić napary ziołowe, to polecamy zioła o właściwościach moczopędnych, tj.: skrzyp polny, pokrzywę czy mniszek lekarski.
Trzeba pamiętać, że gwałtowne odchudzanie zmniejsza sprężystość skóry, która szczególnie po 30-tym roku życia, wolniej się regeneruje.
Aktywność fizyczna
IŻŻ poza zmianą dotychczasowej piramidy żywienia, wprowadziło zupełnie nowy element –aktywność fizyczną. „Poza żywieniem, dla naszego zdrowia bardzo ważna jest też codzienna aktywność fizyczna, co najmniej 30-45 minut. Łącznie z dobrze zbilansowaną dietą pozwala ona zapobiec m.in. rozwojowi bardzo niebezpiecznej dla naszego zdrowia nadwagi i otyłości.”[2]
Ruch nie tylko wspomaga przemianę materii, redukcję tkanki tłuszczowej, ale dzięki aktywności fizycznej skóra i mięśnie robią się elastyczne. Pływanie, zajęcia fitness wzmacniające i kształtujące sylwetkę, joga, pilates czy ćwiczenia na siłowni korzystnie wpływają na całe nasze ciało.
Na wygląd naszych nóg i pośladków korzystnie wpływają również jazda na rolkach, rowerze, bieganie czy skakanie na skakance, a więcej na temat dbania o wygląd nóg znajdziesz tutaj. Jeżeli natomiast w zaciszu domowym chcesz również popracować nad swoimi ramionami, to zapraszamy do lektury artykułu: Kilka sposobów na piękne ramiona.
Domowa pielęgnacja
Sam krem czy serum (niezależnie z jakiej półki cenowej), nawet regularnie stosowane, problemu cellulitu nie rozwiąże. Wystarczy przyjrzeć się biegaczkom czy siatkarkom startującym podczas igrzysk olimpijskich. Widziałyście na ich udach i pośladkach lub ramionach cellulit? My nie. A wiadomo, że są podstawą ich codziennego życia jest odpowiednia dieta i trening.
Preparaty na cellulit tak naprawdę w większości przypadków wspomagają regenerację skóry właściwej, oraz poprawiają krążenie, a także jędrność i elastyczność skóry.
Preparaty antycellulitowe powinny zawierać m.in. takie składniki jak:
- kofeina – przyspieszająca procesy zmniejszania tkanki tłuszczowej,
- wyciąg z kawy zielonej – blokujący przyswajanie tłuszczu przez komórki,
- l-karnityna – transportująca kwasy tłuszczowe do miejsc, z których będą łatwiej wydalone,
- olejki i wyciągi z owoców cytrusowych – działające relaksująco, co sprzyja przyswajaniu substancji aktywnych, które zawierają preparaty i kremy na cellulit,
- algi morskie – oczyszczające organizm z toksyn.
Aby odpowiednio zadbać o gładką skórę, minimum raz na tydzień należy wykonać peeling.
Nasze propozycje na peeling z kuchennej półki to:
- peeling z soli morskiej – ciepłym prysznicem polewamy ciało, a następnie przez ok. 2 minuty wmasowywać garść soli morskiej w obszar dotknięty cellulitem. Peeling z soli morskiej pobudza mikrokrążenie i zwiększa przepływ limfy.
- peeling cukrowy – mieszamy ze sobą 6 czubatych łyżek cukru, 1 łyżeczkę cynamonu, 1 łyżeczkę miodu i dolewamy nieco oliwki dziecięcej do uzyskania odpowiedniej konsystencji. . Powstały peeling wmasowujemy w nawilżoną wcześniej wodą skórę. Peeling ten łagodzi podrażnienia, dlatego jest wskazany dla posiadaczek skóry suchej i wrażliwej.
- peeling kawowy – 2 łyżki kawy naturalnej i 1 łyżeczkę cynamonu zalewamy wrzątkiem, po ostygnięciu dodajemy oliwkę dziecięcą, tak aby uzyskać jednolitą, dość gęstą „papkę”. Masujemy (nienawilżone wcześniej) miejsce objęte cellulitem, po czym spłukujemy peeling ciepłą wodą.
Masaż szorstką rękawicą
Masaż szorstką rękawicą poprawia krążenie, przyśpiesza metabolizm oraz ujędrnia grudkowatą skórę. Warto go wykonywać 2 -3 razy w tygodniu. Masaż należy wykonywać kolistymi ruchami od kostek w kierunku brzucha, od nadgarstków w kierunku pach.
Zimny prysznic
Warto pamiętać, że cellulit lubi gorącą wodę, a nie lubi niskiej temperatury. W przeciwieństwie do ciepłej wody, zimna sprawi że nasze naczynia krwionośne będą się kurczyć a efekcie się uelastycznią. Zimny prysznic wygładza i ujędrnia skórę. Co więcej zimno jak wiadomo od wieków spowalnia proces starzenia się. Wystarczy wskoczyć pod zimny natrysk na kilka minut, naprawdę warto.
Domowy body wrapping
Do wykonania body wrappingu potrzebujesz preparatu antycellulitowego (lub ujędrniającego) oraz folii spożywczej. Pierwszym etapem zabiegu powinien być peeling. Następnie smarujemy miejsce objęte cellutlitem kosmetykiem, owijamy ciało folią spożywczą i przykrywamy się ciepłą kołdrą lub kocem. Ucisk folii spowoduje pobudzenie krążenia krwi, natomiast ciepło, jakie się automatycznie zacznie wydzielać otworzy pory. Substancje aktywne zawarte w balsamie wyszczuplającym będą miały szansę wniknąć głębiej, szybciej i w rezultacie zadziałają skuteczniej.
koniecznie przeczytaj więcej na temat body wrapping – klik TU
[1] http://www.izz.waw.pl/pl/strona-gowna/3-aktualnoci/aktualnoci/555-naukowcy-zmodyfikowali-zalecenia-dotyczace-zdrowego-zywienia
[2] http://www.izz.waw.pl/pl/strona-gowna/3-aktualnoci/aktualnoci/555-naukowcy-zmodyfikowali-zalecenia-dotyczace-zdrowego-zywienia
Dodaj komentarz