Zdarza się, że po lecie włosy narażone na intensywne działanie promieni słonecznych oraz słoną wodę tracą swój blask i matowieją, a nawet stają się kruche i łamliwe. Efekt taki może również nastąpić w przypadku częstego suszenia włosów suszarką i koloryzacji niskiej jakości farbami. Jak nawilżyć włosy i przywrócić im naturalny połysk?
To w jakiej kondycji są nasze włosy jest ściśle związane ze sposobem odżywiania, a także ze stanem zdrowia. Jeżeli masz problemy z tarczycą i chorobę Hashimoto przeczytaj nasz artykuł: Hashimoto a kondycja włosów i skóry.
jak nawilżyć włosy – domowe sposoby
Jeżeli masz włosy suche i matowe, warto stosować do ich mycia delikatne, niewysuszające szampony oraz zastosować odżywkę o niskim pH (ok. 3). Postaraj się nie korzystać z suszarki, zbyt wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na ich stan. W przypadku konieczności użycia suszarki użyj jak najbardziej chłodnego strumienia, a sam strumień kieruj zgodnie z ułożeniem łusek.
domowe maski nawilżające na włosy
- maska z jogurtu i majonezu – maska nawilżająca
Jedną z bardziej skutecznych w działaniu nawilżającym masek jest: maska z jogurtu i majonezu.
Składniki: 1/4 filiżanki naturalnego jogurtu, 1/4 filiżanki majonezu oraz 1 białko jajka.
Białko należy ubić na sztywno, a następnie połączyć je z jogurtem i majonezem. Miksturę nakładamy na włosy, a w razie konieczności rozprowadzamy równomiernie przy użyciu . Włosy owijamy folią spożywczą lub nakładamy czepek, a następnie okręcamy ręcznikiem, by utrzymać ciepło. Maseczkę zostawiamy na 30 minut, po czym zmywamy ją łagodnym szamponem.
- maska z banana, jogurtu i oleju z awokado – maska nawilżająca
Druga nasza ulubiona maska to: maska z banana, jogurtu i oleju z awokado
Składniki: 1 banan średniej wielkości, 2 łyżki stołowe jogurtu naturalnego, 2–4 krople olejku z awokado
Składniki mieszamy w mikserze do uzyskania jednolitej papki. Maseczkę nakładamy równomiernie na włosy, delikatnie wcieramy przez krótką chwilę, nakładamy folię lub czepek foliowy i okręcamy głowę ręcznikiem aby utrzymać ciepło. Maseczkę pozostawiamy na włosach przez co najmniej 15 min. Maseczkę z banana, jogurtu i oleju z awokado zmywamy ciepłą wodą z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego szamponu.
olejowanie włosów
Olejowanie włosów jest bardzo popularne zwłaszcza w krajach azjatyckich i arabskich. Generalnie olejowanie włosów powinno się przeprowadzać na ok. 1 – 3 godziny przed umyciem głowy. Olej na włosy można nakładać na całą ich długość, od połowy lub na same końcówki. Ważne jest, aby zarówno przed, jak i po nałożeniu oleju na włosy, dobrze je rozczesać grzebieniem o rzadko rozstawionych zębach. Pamiętajmy również, aby włosy nie ociekały olejem, ale aby były nim mocno pokryte.
Po określonym czasie spłukujemy olej ciepłą wodą, a następnie myjemy delikatnym szamponem raz lub dwa razy w zależności od potrzeby. Po każdym zabiegu olejowanie włosów warto jest zastosować maskę do włosów. Ważne! Jeżeli myjesz włosy szamponem, zanim nałożysz maskę czy odżywkę do włosów, porządnie je osusz ręcznikiem.
Oleje zawierają dobroczynne kwasy NKKT i witaminy, dzięki którym włosy odzyskują naturalny blask i witalność. Warto zatem przeprowadzać takie zabiegi systematycznie, ale również niezbyt często (np. 1 raz w tygodniu). Wybór olejku to kwestia indywidualna, w drogeriach i aptekach jest ich bardzo duży wybór, i trudno polecić określony rodzaj oleju.
jak nawilżyć włosy – zabiegi profesjonalne
Poza domową pielęgnacją nawilżającą, w sytuacji, gdy nasze włosy są bardzo zniszczone, warto udać się do dobrego salonu fryzjerskiego, który ma w swojej ofercie także specjalne zabiegi. Poniżej przedstawiamy 3 popularne zabiegi nawilżające i odbudowujące włosy.
zabieg keratynowy na włosy
Keratyna jest naturalnym budulcem włosów i występuje w postaci włóknistej – tworzy korę i naskórek oraz amorficznej – wypełnia szczeliny w trzonie oraz łuskach włosów, zapewniając im elastyczność. Keratynowe prostowanie włosów to jeden z polecanych zabiegów, a w wbrew swojej nazwie keratynowe prostowanie włosów jest dedykowane nie tylko dla pan posiadających loki i fale, ale również włosy proste. Głównym zadaniem keratynowego prostowania włosów jest odbudowa struktury włosów, ich intensywne odżywienie i wygładzenie. Preparaty keratynowe, używane podczas zabiegu, zawierają nie tylko keratynę, ale również antyoksydanty, wyciągi z roślin, witaminy, i dostarczają niezbędnych składników odżywczych oraz kwasy tłuszczowe. Efekt wygładzenia i nawilżenia włosów utrzymuje się od 3-6 miesięcy.
sauna parowa na włosy
Sauna na włosy to zabieg z wykorzystaniem pary wodnej. Zabieg rozpoczyna się od umycia włosów, na które następnie nakładana jest maska lub ampułka odżywcza. Następnie z nałożoną maską lub ampułką siada się pod kopułą, przypominającą tradycyjną suszarkę fryzjerską. Urządzenie to wytwarza parę wodną w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Ciepło i wilgoć wpływają na otwieranie się łusek włosa, a substancje zawarte w masce z łatwością przenikają w jego głąb. Dodatkowo zabieg ma działanie bakteriobójcze, oczyszcza włosy i skórę głowy oraz poprawia ukrwienie skóry.
Na koniec zabiegu włosy są płukane zimną wodą, aby zamknąć łuski włosa. Efektem zabiegu są wygładzone i lśniące włosy.
pielęgnica – ultradźwiękowe żelazko pielęgnacyjne z podczerwienią do regeneracji włosów
Nowoczesne i zaawansowane technologicznie żelazko, zwane pielęgnicą, wytwarzające ultradźwięki z wiązką podczerwieni do wprowadzania kosmetyków w głębokie partie włosa. Z jego pomocą można przeprowadzać kuracje regenerujące włosy, szczególne zalecane do produktów zawierających keratynę.
Co istotne, ultradźwiękowe żelazko pielęgnacyjne z podczerwienią nie wytwarza temperatury a więc nie prostuje włosów. Za pomocą ultradźwięków składniki odżywcze czy kolorowe pigmenty efektywnie wchłaniają się do wnętrza włosa, a promienie podczerwone pielęgnicy regenerują uszkodzoną tkankę włosa. To świetne połączenie sprawia, że łuska włosa (jego zewnętrzna osłonka) zostaje odbudowana i zapobiegnie rozdwajaniu końcówek czy łamaniu włosów. Dużą różnicę czuję się też w elastyczności, po zabiegu pielęgnicą odczuwalnie się poprawia, a działanie czynników odżywczych oraz pigmentów mamy mocno przyspieszone i usprawnione.
Dodaj komentarz