Zabiegi i maseczki na włosy – jak nawilżyć i co zrobić by były lśniące?

Zdarza się, że po lecie włosy narażone na intensywne działanie promieni słonecznych oraz słoną wodę tracą swój blask i matowieją, a nawet stają się kruche i łamliwe. Efekt taki może również nastąpić w przypadku częstego suszenia włosów suszarką i koloryzacji niskiej jakości farbami. Jak nawilżyć włosy i przywrócić im naturalny połysk?

To w jakiej kondycji są nasze włosy jest ściśle związane ze sposobem odżywiania, a także ze stanem zdrowia. Jeżeli masz problemy z tarczycą i chorobę Hashimoto przeczytaj nasz artykuł: Hashimoto a kondycja włosów i skóry.

jak nawilżyć włosy – domowe sposoby

Jeżeli masz włosy suche i matowe, warto stosować do ich mycia delikatne, niewysuszające szampony oraz zastosować odżywkę o niskim pH (ok. 3). Postaraj się nie korzystać z suszarki, zbyt wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na ich stan. W przypadku konieczności użycia suszarki użyj jak najbardziej chłodnego strumienia, a sam strumień kieruj zgodnie z ułożeniem łusek.

domowe maski nawilżające na włosy

  • maska z jogurtu i majonezu – maska nawilżająca

Jedną z bardziej skutecznych w działaniu nawilżającym masek jest: maska z jogurtu i majonezu.

Składniki: 1/4 filiżanki naturalnego jogurtu, 1/4 filiżanki majonezu oraz 1 białko jajka.

Białko należy ubić na sztywno, a następnie połączyć je z jogurtem i majonezem. Miksturę nakładamy na włosy, a w razie konieczności rozprowadzamy równomiernie przy użyciu . Włosy owijamy folią spożywczą lub nakładamy czepek, a następnie okręcamy ręcznikiem, by utrzymać ciepło. Maseczkę zostawiamy na 30 minut, po czym zmywamy ją łagodnym szamponem.

  • maska z banana, jogurtu i oleju z awokado – maska nawilżająca

Druga nasza ulubiona maska to: maska z banana, jogurtu i oleju z awokado

Składniki: 1 banan średniej wielkości, 2 łyżki stołowe jogurtu naturalnego,  2–4 krople olejku z awokado

Składniki mieszamy w mikserze do uzyskania jednolitej papki. Maseczkę nakładamy równomiernie na włosy, delikatnie wcieramy przez krótką chwilę, nakładamy folię lub czepek foliowy i okręcamy głowę ręcznikiem aby utrzymać ciepło. Maseczkę pozostawiamy na włosach przez co najmniej 15 min. Maseczkę z banana, jogurtu i oleju z awokado zmywamy ciepłą wodą z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego szamponu.

Polecamy również: W jaki sposób dbać o włosy by były lśniące i pełne blasku, jak nakładać odżywki i maski oraz dlaczego takim hitem jest też keratyna opowie Daniel Rybaczek stylista fryzur salonu Bagatela.

olejowanie włosów

Olejowanie włosów  jest bardzo popularne zwłaszcza w krajach azjatyckich i arabskich.  Generalnie olejowanie włosów powinno się przeprowadzać na ok. 1 – 3 godziny przed umyciem głowy. Olej na włosy można nakładać na całą ich długość, od połowy lub na same końcówki. Ważne jest, aby zarówno przed, jak i po nałożeniu oleju na włosy, dobrze je rozczesać grzebieniem o rzadko rozstawionych zębach. Pamiętajmy również, aby włosy nie ociekały olejem, ale aby były nim mocno pokryte.

Po określonym czasie spłukujemy olej ciepłą wodą, a następnie myjemy delikatnym szamponem raz lub dwa razy w zależności od potrzeby. Po każdym zabiegu olejowanie włosów warto jest zastosować maskę do włosów. Ważne! Jeżeli myjesz włosy szamponem, zanim nałożysz maskę czy odżywkę do włosów, porządnie je osusz ręcznikiem.

Oleje zawierają dobroczynne kwasy NKKT i witaminy, dzięki którym włosy odzyskują naturalny blask i witalność. Warto zatem przeprowadzać takie zabiegi systematycznie, ale również niezbyt często (np. 1 raz w tygodniu). Wybór olejku to kwestia indywidualna, w drogeriach i aptekach jest ich bardzo duży wybór, i trudno polecić określony rodzaj oleju.

jak nawilżyć włosy – zabiegi profesjonalne

Poza domową pielęgnacją nawilżającą, w sytuacji, gdy nasze włosy są bardzo zniszczone, warto udać się do dobrego salonu fryzjerskiego, który ma w swojej ofercie także specjalne zabiegi. Poniżej przedstawiamy 3 popularne zabiegi nawilżające i odbudowujące włosy.

zabieg keratynowy na włosy

Keratyna jest naturalnym budulcem włosów i występuje w postaci  włóknistej – tworzy korę i naskórek oraz amorficznej – wypełnia szczeliny w trzonie oraz łuskach włosów, zapewniając im elastyczność. Keratynowe prostowanie włosów to jeden z polecanych zabiegów, a w wbrew swojej nazwie keratynowe prostowanie włosów jest dedykowane nie tylko dla pan posiadających loki i fale, ale również włosy proste. Głównym zadaniem keratynowego prostowania włosów jest odbudowa struktury włosów, ich intensywne odżywienie i wygładzenie. Preparaty keratynowe, używane podczas zabiegu, zawierają nie tylko keratynę, ale również antyoksydanty, wyciągi z roślin, witaminy, i dostarczają niezbędnych składników odżywczych oraz kwasy tłuszczowe. Efekt wygładzenia i nawilżenia włosów utrzymuje się od 3-6 miesięcy.

sauna parowa na włosy

Sauna na włosy to zabieg z wykorzystaniem pary wodnej. Zabieg rozpoczyna się od umycia włosów, na które następnie nakładana jest maska lub ampułka odżywcza. Następnie z nałożoną maską lub ampułką siada się pod kopułą, przypominającą tradycyjną suszarkę fryzjerską. Urządzenie to  wytwarza parę wodną w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Ciepło i wilgoć wpływają na otwieranie się łusek włosa, a substancje zawarte w masce z łatwością przenikają w jego głąb. Dodatkowo zabieg ma działanie bakteriobójcze, oczyszcza włosy i skórę głowy oraz poprawia ukrwienie skóry.

Na koniec zabiegu włosy są płukane zimną wodą, aby zamknąć łuski włosa. Efektem zabiegu są wygładzone i lśniące włosy.

pielęgnica – ultradźwiękowe żelazko pielęgnacyjne z podczerwienią do regeneracji włosów

Nowoczesne i zaawansowane technologicznie żelazko, zwane pielęgnicą, wytwarzające ultradźwięki z wiązką podczerwieni do wprowadzania kosmetyków w głębokie partie włosa. Z jego pomocą można przeprowadzać kuracje regenerujące włosy, szczególne zalecane do produktów zawierających keratynę.

Co istotne, ultradźwiękowe żelazko pielęgnacyjne z podczerwienią nie wytwarza temperatury a więc nie prostuje włosów. Za pomocą ultradźwięków składniki odżywcze czy kolorowe pigmenty efektywnie wchłaniają się do wnętrza włosa, a promienie podczerwone pielęgnicy regenerują uszkodzoną tkankę włosa. To świetne połączenie sprawia, że łuska włosa (jego zewnętrzna osłonka)  zostaje odbudowana i zapobiegnie rozdwajaniu końcówek czy łamaniu włosów. Dużą różnicę czuję się też w elastyczności, po zabiegu pielęgnicą odczuwalnie się poprawia, a działanie czynników odżywczych oraz pigmentów  mamy mocno przyspieszone i usprawnione.

Jeżeli Twoim problemem jest wypadanie włosów, polecamy Peptydowa Terapia Włosów – nowość dla osób z problemem nadmiernego wypadania włosów.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Jakie błędy popełniamy przy manicure hybrydowym?

Zadbane dłonie to jedna z wizytówek kobiety, warto o nie dbać i regularnie wykonywać manicure. Manicure hybrydowy, który długo utrzymuje się na paznokciach to doskonałe rozwiązanie dla pań, które cenią sobie czas i wygodę. Prawidłowo wykonana hybryda pozostaje na paznokciach bez skaz i odprysków do trzech tygodni.

paznokcie hybrydowe w domu

W związku z dużą popularnością zabiegów z użyciem lakierów hybrydowych w salonach kosmetycznych, w niektórych sklepach i drogeriach można kupić zestawy do wykonania takiego manicure w domu.

Pamiętajmy, że nieumiejętne przeprowadzenie manicure może sprawić, że lakier szybko się będzie odklejał, a także negatywnie wpłynąć na stan płytki paznokcia.  W przypadku stylizacji paznokci manicure hybrydowy należy przestrzegać kilku podstawowych zasad i unikać błędów przy wykonywaniu zabiegu.

Przeczytaj również: Ładne paznokcie – czego unikać?

błędy przy manicure hybrydowym

  1. Przed założeniem lakieru hybrydowego należy starannie wykonać podstawowy manicure: opiłować paznokcie nadając im preferowany kształt, a skórki należy odsunąć bądź wyciąć. Następnie matowimy płytki paznokci używając do tego bloku polerskiego i przecieramy każdy z nich odtłuszczaczem.
  2. Na oczyszczone płytki nakładamy cienką warstwę bazy i utwardzamy ją w lampie UV (ok. 2 minuty). Bazę należy nałożyć jak najdokładniej uważając, aby nie zalać skórek i pokryć także krawędź paznokcia.
  3. Hybrydę należy nakładać cienką warstwą i utwardzić. Jeżeli nałożymy zbyt dużo lakieru mogą utworzyć się pęcherzyki i prowadzić do odprysków i nierówności. Zaleca się nałożyć dwie warstwy lakieru i każdą z nich utwardzić przez 2 minuty.
  4. Po nałożeniu koloru stosujemy lakieru nawierzchniowego (tzw. top), który utrwali hybrydę i nada jej odpowiedni połysk. Lakier ten również utwardzamy.
  5. Ostatnim krokiem jest przemycie alkoholem izopropylowym i wmasowanie oliwki w skórki.
  6. Lakier hybrydowy usuwamy specjalnym płynem do usuwania hybrydy (tzw. removerem) zgodnie z zaleceniami producenta. Co do zasady nie jest zalecane spiłowywanie wierzchniej warstwy lakieru, można bowiem uszkodzić płytkę paznokcia, dobry preparat bez problemu rozpuści hybrydę.
  7. Brak przerw między wykonywaniem hybrydy może negatywnie wpłynąć na stan płytki paznokcia. Warto dokładnie obejrzeć paznokcie po usunięciu hybrydy i jeżeli będzie taka konieczność zrobić sobie 2-3 tygodniową przerwę od wykonywania manicure hybrydowego.

Jeżeli Twoje paznokcie są osłabione po stosowaniu lakieru hybrydowego, polecamy nasze porady: Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie lub akrylu.

Przeczytaj również: Metryka na dłoniach – jak pielęgnować dłonie w zależności od wieku.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Co lepsze Botox czy Azzalure?

Zabiegi bazujące na podawaniu toksyny botulinowej są jednymi z najczęściej wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Obecnie na rynku dopuszczonych do obrotu jest kilka preparatów zawierających tę substancję. Jedno z najczęściej pojawiających się pytań, na które postaramy się odpowiedzieć: co lepsze Botox czy Azzalure?

photo: pixabay.com/geralt

Toksyna botulinowa – czym jest?

Toksyna botulinowa (BTX) jest neurotoksyną wytworzoną w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium botulinum (pałeczki jadu kiełbasianego). Jest jedną z najsilniej działających trucizn organicznych. Toksyna botulinowa znalazła szerokie zastosowanie lecznicze w wielu dziedzinach medycyny, a wskazania do jej stosowania stale rozszerzają się. Wyróżnia się siedem serotypów toksyny botulinowej, odmiennych antygenowo, oznaczonych od A do G, ale tylko typy A, B i E wywołują objawy tzw. botulinizmu.

Toksyna botulinowa – zastosowanie

Podczas XVI Międzynarodowego Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (XVI Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging), który odbył się w dniach 7-9 października 2016 w Warszawie, Ivano Iozzo – specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej oraz medycyny estetycznej z Włoch, omówił stosowanie toksyny botulinowej poza twarzą, o czym pisałyśmy tutaj.

W medycynie estetycznej toksyna botulinowa (przez większość nazywana botoksem) pełni rolę substancji „wygłądzającej” i jest z powodzeniem wykorzystywana przy redukcji zmarszczek mimicznych. Jej działanie opiera się na hamowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, w wyniku czego mięśnie mimiczne twarzy, odpowiedzialne za powstawanie tego rodzaju zmarszczek, są blokowane. Preparat zawierający toksynę botulinową pozwoli na redukcję zmarszczek występujących głównie w górnej części twarzy – na czole, wokół oczu czy ust.

Co lepsze Botox czy Azzalure?

Pierwszym preparatem na bazie toksyny botulinowej, który pojawił na rynku, był Botox amerykańskiej firmy Allergan. Natomiast drugim najbardziej znanym środkiem jest Azzalure firmy Qmed Galderma, która swoje ma również amerykańskie korzenie. Oba zawierają toksynę botulinową typu A. Na świecie stosowanych jest także kilka innych preparatów, ale w Europie stosowane są głównie Botox oraz Azzalure.

Zatem co lepsze botox czy azzalure? Czy któryś z tych preparatów jest lepszy, lub bardziej skuteczny?

Co do zasady oba preparaty mają takie samo działanie. Natomiast mają one różne stężenie i inaczej się je podaje. Toksyna botulinowa występuje w postaci krystalicznej substancji, który następnie musi być rozpuszczony w soli fizjologicznej i wstrzyknięty w formie płynu w mięsień.
Botox ma większe stężenie niż Azzalure, więc do przygotowania danej dawki do podania w jeden punkt lekarz zastosuje mniej jednostek Botoxu niż Azzalure. Warto zaznaczyć, że w procesie produkcji Azzalure Galderma używa jednostek Spreywood, natomiast Allergan m.in. dla Botoxu stosuje własne jednostki.

photo: pixabay.com/Engin_Akyurt

Przykładowe podanie – zmarszczki na czole

Zgodnie z zaleceniami producenta w przypadku zmarszczek na czole stosuje się 0,1 ml (4 j.) leku BOTOX w każde z pięciu miejsc mięśni twarzy. Wykonuje się po dwa wstrzyknięcia w każdy z mięśni marszczących brwi i jedno w mięsień podłużny nosa, podając łącznie 20 j. leku. (Jedna jednostka odpowiada średniej dawce śmiertelnej (LD50), po podaniu dootrzewnowo rozpuszczonej toksyny
myszom w określonych warunkach.)

W przypadku zaleceń producenta Azzalure zalecana dawka wynosi 50 jednostek Speywood (0,25 ml roztworu po rekonstytucji) podzielonych na 5 miejsc wstrzyknięć, 10 jednostek Speywood (0,05 ml roztworu po re konstytucji) zostanie wstrzykniętych do każdego z 5 wskazanych miejsc. (Jedna jednostka Speywood jest określana jako mediana dawki śmiertelnej podanej dootrzewnowo myszy (LD50). Producent informuje również, że jednostki Speywood leku Azzalure są specyficzne dla tego produktu i nie mogą być zamieniane z innymi preparatami zawierającymi toksynę botulinową.)

Kolejną kwestią jest zasięg działania toksyny botulinowej w centymetrach od punktu podania, czyli tzw. stopień penetracji. Powszechnie uważa się, że Azzalure ma większy zasięg działania.

Co do zasady liczba iniekcji przypadających na poszczególne mięśnie oraz wielkość dawki zależy od wskazania. Lekarz zadecyduje, jaka dawka, jak często i do którego mięśnia zostanie podana.

Generalnie efekt zabiegu z podaniem toksyny botulinowej, niezależnie od podanego preparatu, utrzymuje się od 3 miesięcy do pół roku, w zależności od użytego preparatu, obszaru zabiegu i indywidualnych cech pacjenta.

Przeczytaj również: Z cyklu fakty i mity: Botox

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana