Woda termalna – skarb z wnętrza Ziemi

Wody termalne znajdują się głęboko, bo nawet 6000 m pod ziemią. W związku, że przepływają przez kolejne warstwy ziemi gromadzą wiele pierwiastków śladowych. Wody termalne zdefiniowane są jako wody podziemne, które na wypływie z ujęcia mają temperaturę nie mniejszą niż 20 °C

woda termalna jakie ma właściwości

Wody termalne są czyste pod względem mikrobiologicznym. Są hipoalergiczne, a zawarte w nich składniki częściowo odkładają się w warstwie rogowej naskórka, a częściowo przenikają do głębszych warstw skóry – koją i leczą. Ich dobroczynny wpływ na organizm ludzki został potwierdzony naukowo. W uzdrowiskach kąpiele w wodach termalnych mają wspomagać leczenie trądziku, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry (AZS).

Woda bogata w różnorodne minerały i mikroelementy ma bardzo korzystny wpływ na skórę. Dlatego wody z niektórych europejskich źródeł są bazą do produkcji bardzo wartościowych kosmetyków.

Ze względu na niepowtarzalne zestawy minerałów występujące w poszczególnych źródłach, wody termalne różnią się od siebie nieznacznie sposobem działania.

W Polsce wody termalne występują m.in. w Cieplicach (44 °C) oraz w Ciechocinku (38 °C). Swoje zastosowanie znalazły w lecznictwie uzdrowiskowym, ogrzewaniu mieszkań m.in. w kotlinie Nowotarskiej w Tatrach i produkcji energii. Wody termalne Tatr i Podhala osiągają temperaturę od 20 °C (Witów/Siwa Woda) do 86 °C (Bańska Niżna/Bańska PGP-1 i Biały Dunajec/Biały Dunajec PGP-2)[3]. Jedne ze starszych znanych źródeł wód termalnych odkryto w 1844 roku w Jaszczurówce, miało ono wodę o temperaturze 20,4 °C[3].

Na polskim rynku dostępnych jest kilka wód termalnych w sprayu, które mają dobroczynny wpływ na skórę.

woda termalna

 1. Avène

Avène to nazwa wody pochodzącej ze źródła Sainte Odile na południu Francji. Konfekcjonowana bezpośrednio u źródła, zachowuje wszystkie swoje właściwości kojące, łagodzące i zmniejszające podrażnienia.

Woda termalna Avène w aerozolu jest szczególnie polecana do pielęgnacji skóry wrażliwej, nadwrażliwej lub podrażnionej.

Avène polecana jest szczególnie:

 • po drobnych zabiegach,
 • w przypadku zaczerwienień skóry,
 • przy podrażnieniach skóry,
 • po kąpielach słonecznych,
 • przy pieluszkowym zaczerwienieniu skóry,
 • po demakijażu,
 • po goleniu,
 • po wysiłku sportowym,
 • po depilacji,
 • dla odświeżenia w podróży.

Stosowanie: Zawsze gdy Twoja skóra tego potrzebuje, rozpyl mgiełkę wody termalnej Avène. Pozostaw ją na skórze przez 2-3 minuty, a następnie delikatnie osusz skórę.

 1. Iwostin

Woda ta pochodzi z uzdrowiska w Iwoniczu Zdroju o 500 – letniej historii. Właściwości lecznicze wody termalnej z iwonickiego uzdrowiska znane są od 1520 roku, gdzie leczona jest przede wszystkim łuszczyca, wyprysk, atopowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty.

Właściwości wody termalnej Iwostin:

 • Ma wyjątkowe właściwości kojące.
 • Łagodzi świąd i wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry.
 • Dzięki zawartości krzemionki zwiększa elastyczność i odporność naskórka.
 • Dzięki zawartości jonów wapnia i kwasu metaborowego ma delikatne działanie ściągające i przeciwzapalne.
 • Likwiduje skutki działania twardej wody. Ma najmniejszą twardość wśród wód termalnych dostępnych na rynku (8,4 N).

Wskazania: Uzupełnia codzienną toaletę szczególnie delikatnej i wrażliwej skóry. Odświeża po przebudzeniu, podczas podróży i po wysiłku fizycznym. Zalecana do pielęgnacji skóry ze skłonnością do uczuleń (np. osobom, które nie mogą stosować wody z kranu).

Sposób użycia: Rozpylać bezpośrednio na skórę. Pozostawić na skórze przez kilkanaście sekund, po czym dokładnie osuszyć skórę twarzy chusteczką papierową. Stosować tak często, jak zachodzi potrzeba.

 1. La Roche-Posay

La Roche-Posay to woda pochodząca z tych źródeł to połączenie wody deszczowej, która jest powoli filtrowana w warstwach ziemi, oraz bardzo starej (sprzed ok. 1700 lat) wody głębinowej, o wyjątkowym składzie minerałów i pierwiastków śladowych. Unikalna kombinacja minerałów i pierwiastków śladowych, takich jak selen, nadaje wodzie termalnej z La Roche-Posay udowodnione naukowo kojące, łagodzące i przeciwrodnikowe właściwości. Woda przyśpiesza gojenie się ran, poprawia elastyczność skóry, łagodzi zaczerwienienia i swędzenie. Preparat odpowiedni dla dorosłych i dzieci.

Wskazania: Wrażliwa i/lub podrażniona przez czynniki zewnętrzne skóra (słońce, zabiegi dermatologiczne itp.).

Sposób użycia: Rozpylamy i pozostawiamy na skórze na 2-3 minuty, aby preparat się wchłonął. Delikatnie osuszamy nadmiar preparatu.

 1. Uriage

Pochodząca z alpejskiego źródła Woda Termalna Uriage przez niemal 80 lat wędrówki przepływa przez wiele warstw skalnych, którym zawdzięcza swój wyjątkowy skład.

Właściwości wody termalnej Uriage:

 • łagodzi dzięki zawartości wapnia i cynku,
 • regeneruje dzięki zawartości związków manganu oraz miedzi,
 • działa przeciwrodnikowo dzięki zawartości związków manganu,
 • tworzy warstwę ochronną dzięki zawartości krzemu,
 • nawilża dzięki zawartości soli mineralnych zbliżonej do składu NMF (Naturalnego Czynnika Nawilżającego Skóry).

Dzięki unikalnemu składowi preparat przynosi ulgę w wypadku: zaczerwienień, podrażnień typu pieluszkowe zapalenie skóry, podrażnienia słoneczne, zapalenia skóry po goleniu itp.

Wskazania: Polecana do codziennej pielęgnacji (od 6 miesiąca życia), dla każdego rodzaju skóry, nawet dla skóry bardzo wrażliwej. Poprawia kondycję skóry, zapewnia jej równowagę fizjologiczną, łagodzi podrażnienia i nawilża skórę.

Sposób użycia: Aby w pełni skorzystać z dobroczynnego działania Wody Termalnej Uriage należy ją rozpylić i pozostawić do wyschnięcia, nie wycierać. Wyjątkowy skład Wody Termalnej Uriage sprawia, że jest ona izotoniczna, dlatego nie wymaga osuszania.

 1. Vichy

Swoje wyjątkowe właściwości Woda Termalna z Vichy zawdzięcza długiej, powolnej wędrówce przez krystalicznie czyste wnętrza wulkanów w rejonie Owernii. Vichy należy do wód chlorkowo- wodorowęglanowo-sodowych. Zawiera aż 15 niezbędnych dla skóry minerałów, m.in.: wapń, żelazo, potas, krzem, sód i mangan.

Właściwości: Woda Termalna z Vichy jest znana z niezwykłych właściwości łagodzących, wzmacniających i regenerujących skórę. Łagodzi podrażnienia, pomaga wzmocnić naturalne mechanizmy obronne skóry i stymuluje regenerację komórek. Chroni przed działaniem wolnych rodników.

Wskazania: Pielęgnacja wszystkich typów skóry niezależnie od wieku. Szczególnie polecana do skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień.

Stosowanie: Wodę termalną stosować na dokładnie oczyszczoną skórę przed nałożeniem kremu. Rozpylić na twarz trzymając pojemnik 30 cm od twarzy. Pozostawić przez kilka sekund, a następnie delikatnie osuszyć skórę chusteczką.

Można ją również wykorzystywać, aby przedłużyć trwałość makijażu lub by odświeżyć skórę w dowolnym momencie w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Uroda pomaga w życiu czy szkodzi?

Żyjemy w trudnych czasach, ale nie tylko z powodu konfliktów politycznych czy religijnych. W ostatnich latach świat ma niemalże obsesję związaną z wyglądem zewnętrznym człowieka. To, że nie jesteśmy zadowoleni z tego jak wyglądamy, stało się „normalnością”. Ponadto wydaje się nam, że Ci, którzy są atrakcyjni mają lepiej w życiu, ale czy tak jest naprawdę?

Czy uroda pomaga w życiu czy szkodzi?

Przez całe wieki ludzie interesowali się swoim wyglądem, wydobyciem na zewnątrz wszystkiego co w nas najpiękniejsze. Mamy wrażenie, że obecnie zainteresowanie to nie tylko jest zdecydowanie większe, ale „ideały”, do których chcemy dążyć są coraz bardziej ekstremalne.

Badacze podkreślają, że w ciągu ostatnich dekad alarmująco wzrosło „parcie” na dostosowywanie się do wysokich standardów. Dzięki rozwojowi mediów cyfrowych te same standardy udostępniane są prawie na całej kuli ziemskiej i zachodzi obawa, że zaczną zacierać się różnorodności międzykulturowe.

Ta zmiana postawy wobec wyglądu stworzyła świat, w którym niezadowolenie ze swojej powierzchowności jest nagminnie spotykane. Na początku lat 2000 na podstawie badań amerykańskich uczonych oszacowano, że około 61% dorosłych mężczyzn i 82% dorosłych kobiet miało poważne zastrzeżenia do swojej aparycji. Obecnie liczba ta może być znacznie większa.

Według badań przeprowadzonych w 2015 r. w ramach projektu „EFIT-V PhotoFit” przez doktora Chrisa Solomona[1], światowego eksperta w odwzorowaniu twarzy z University of Kent (Wielka Brytania), idealna twarz, zarówno wg kobiet i mężczyzn to twarz: symetryczna, z dużymi oczami, nieskazitelną cerą, pełnymi ustami i uwydatnionymi kościami policzkowymi.

W 1972 roku Karen Dion przeprowadziła eksperyment w jednym z college’ów w Stanach Zjednoczonych mający na celu zbadać związek urody z jakością życia. Uczestnikom eksperymentu pokazano zdjęcia osób studiujących w różnych latach, których stopień atrakcyjności był bardzo odmienny. Poproszono ich by na podstawie wyglądu określili osobowość osób z fotografii oraz ich przyszłe szczęście. Jak się domyślacie, badanie wykazało, że osoby atrakcyjne wiązano z pozytywnymi cechami, a także znacznie lepszymi prognozami na przyszłość.

Osoby o ładnej aparycji z reguły są postrzegane jako bardziej inteligentne, szczęśliwe, odnoszące więcej sukcesów, mające więcej szczęścia w życiu oraz bardziej atrakcyjne seksualnie.

Na rynku pracy piękna twarz może być prawdziwą fortuną. Bardziej atrakcyjni ludzie z reguły zarabiają więcej i pną się wyżej po szczeblach kariery korporacyjnej niż ludzie z mniej miłą dla oka fizjonomią. Lisa Slattery Walker oraz Tonya Frevert, psycholożki z University of North Carolina, przeanalizowały szereg dostępnych badań dotyczących atrakcyjności i związków z codziennym życiem[2].

Jedno z badań przeprowadzone na osobach, które ukończyły MBA wykazało różnicę w wynagrodzeniu od 10 do 15 % pomiędzy osobami najbardziej atrakcyjnymi i najmniej atrakcyjnymi w badanej grupie.

Walker wyjaśniła, że jest to tzw. efekt aureoli (inaczej efekt halo). Zjawisko to polega na przypisywaniu pozytywnych lub negatywnych cech osobie na podstawie jej wyglądu lub zaobserwowanego zachowania. Źródło przypisywanych cech roztacza blask wokół osoby niczym aureola i powoduje, że przenosi się ono na naszą opinię o tej osobie w różnych dziedzinach. To źródło niekoniecznie musi być związane z cechami, które przypisujemy danej osobie.

Z badań socjologów wynika, że w podświadomości większości osób tkwi przekonanie, że uroda idzie w parze z dobrocią, inteligencją, zdrowiem i szczęściem. Zresztą od małego zakorzeniają w nas taki schemat chociażby bajki, w których księżniczki są piękne i dobre, a czarownice – brzydkie i złe.

Ale o ile uroda w wielu sytuacjach się opłaci, czasem może się odbić również rykoszetem. Niejednokrotnie bowiem atrakcyjny mężczyzna zostanie uznany za lepszego lidera i otrzyma zatrudnienie na kierowniczym lub dyrektorskim stanowisku, niż atrakcyjna kobieta, mimo posiadanych przez nią tożsamych lub nawet większych kwalifikacji. Wynikać to może m.in. z seksistowskich uprzedzeń.

Jedno z badań wykazało również, że atrakcyjne osoby są zdecydowanie bardziej narażone na zazdrość. I w przypadku, gdy rekrutację przeprowadza osoba tej samej płci, może odrzucić ich kandydaturę w sytuacji, gdy wg jej oceny kandydat/-ka jest bardziej atrakcyjny/-a niż ona.

Można zatem stwierdzić, że uroda bardziej pomaga niż szkodzi nam w życiu. Ale czy wpływa na szczęście? Naszym zdaniem nie – bo szczęście to stan ducha, a ponadto jak mawia stare przysłowie: „nie jest to ładne co ładne, ale co się komu podoba”.

 

 

[1]www.independent.co.uk, 30.03.2015: “The male and female faces thought to be the epitome of beauty, according to British people”

[2] www.bbc.com, 13.02.2015: „The surprising downsides of being drop dead gorgeous”.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Pomoce w oparzeniach słonecznych

Na nieboskłonie ani jednej chmurki, słońce pracuje intensywnie i aż kusi do wyjścia z domu i łapania cennej witaminy D. Niestety z tym dobrodziejstwem bardzo łatwo o przedawkowanie i tym oto sposobem mamy do czynienia z oparzeniem słonecznym. W redakcji każda z nas ma na nie swój indywidualny sposób. Oczywiście nie życzymy Wam przechodzenia przez tę nieprzyjemną sytuację, ale jeśli już się zdarzy, któryś z naszych patentów z pewnością przyniesie Wam ulgę.

co pomoże na oparzenia słoneczne

Olej kokosowy

Jest w domowej apteczce absolutnie niezbędny, znajdziecie na niego 1001 zastosowań. W tym pierwszą pomoc w przypadku oparzeń. Olej kokosowy wykazuje działanie chłodzące, przynosi ulgę w błyskawicznym tempie. Silnie natłuszcza i nawilża, ale wchłania się błyskawicznie! Aby wyciągnąć coś z ekspozycji na słońce (poza oparzeniem) warto zmieszać go z olejem z nasion marchwi lub pestek dyni – taka mieszanka ma działanie pielęgnujące, ale również świetnie podkreśla koloryt!

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to nie tylko kropka nad „i” przy zdrowych sałatkach, ale również ratunek dla skóry w okresie letnim. Chłodzi skórę, działa przeciwzapalnie i dodatkowo przywraca prawidłowe pH skóry. Można zastosować go na dwa sposoby. Punktowo w postaci okładów jeśli na przykład nadmiernie eksponowaliśmy ramiona lub jako dodatek do chłodnej kąpieli, po całym dniu plażowania.

Więcej na temat octu jabłkowego przeczytacie: Ocet jabłkowy jako rozwiązanie dla problemów skóry i włosów

Świeży ogórek

W sobotę poszalałaś ze słońcem a już w poniedziałek masz ważne spotkanie biznesowe, a Twoja twarz bardziej przypomina buraczka niż brzoskwinię? Z pomocą przychodzi ogórek! Świeżego ogórka schowaj na kilkanaście minut do lodówki, później możesz go zetrzeć i połączyć z kefirem lub zwyczajnie w plastrach ułożyć na twarzy i dekolcie. Ogórek wykazuje działanie wybielające dodatkowo nawilża i redukuje uczucie napięcia twarzy.

Herbata

Parzymy herbatę a następnie schładzamy torebki i przykładamy je na oparzone miejsca. Dlaczego to działa? To wszystko przez Kwas Taninowy, który odpowiada za redukcję opuchlizny, zaczerwienień oraz zmniejszenie stanu zapalnego. Ale, ale! „Wody herbacianej” nie wylewamy! Możesz wlać ją do wanny lub do buteleczki z atomizerem i aplikować mgiełkę w dowolnym momencie.

Prosto z zielarni 

Mięta i rumianek to zioła, które można wykorzystać nie tylko w przypadku problemów z żołądkiem. Poradzą sobie równie dobrze z oparzeniami i to od strony zewnętrznej jak i wewnętrznej. Jeśli bilans płynów w organizmie się zgadza od razu widać to na skórze, a wbrew pozorom w ciepłe dni lepiej jest pić napoje gorące! Torebki lub liście wykorzystujemy do okładów a z wody podobnie jak w przypadku herbaty robimy mgiełkę lub dodajemy do kąpieli. Ważne! Po zastosowaniu zewnętrznym mięty, oszczędnie korzystamy ze słońca!

Oczywiście, możemy ratować się również gotowymi specyfikami z apteki. Warto aby produkty zawierały alantoinę, lanolinę, D-pantenol, kwas hialuronowy i witaminę E. Wówczas przyniosą oczekiwane ukojenie a dodatkowo nawilżą i pobudzą skórę do regeneracji. Uważnie obserwuj swoje ciało, jeśli na skórze pojawiają się pęcherze, masz nudności i gorączkę koniecznie skontaktuj się z lekarzem! To mogą być objawy udaru słonecznego! A najlepiej posłuchać dermatologów i korzystać ze słońca z umiarem. Już pięciokrotne bardzo mocne oparzenia skóry na przykład podczas jednego sezonu wakacyjnego dwukrotnie zwiększają ryzyko wystąpienia czerniaka! Czy warto?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana