Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Natomiast patrząc na skórę twarzy bardzo często można powiedzieć co dzieje się w naszym organizmie. Nasza cera odzwierciedla nie tylko wiek, ale także to czy jesteśmy wypoczęci, zmęczeni lub czy mamy problemy zdrowotne. Warto przyglądać się cerze i sprawdzać, co jej służy, a co nie.
Ludzka skóra stanowi największy organ naszego ciała. U osoby dorosłej zajmuje powierzchnię około 1,5 – 2 m˛, a jej przeciętna masa wynosi razem z tkanką podskórną 18-20 kg. Najważniejszą funkcją skóry jest ochrona organizm, stanowi ona bowiem barierę miedzy organizmem a środowiskiem zewnętrznym.
Pielęgnacja twarzy – zaobserwuj jak zmienia się Twoja skóra
Skóra zmienia się nie tylko w zależności od pory roku, ale także w zależności od pory dnia. W miarę upływu godzin od przebudzenia, będzie wyglądała na bardziej zmęczoną, a także może mocniej się błyszczeć. Jeżeli możesz pozwolić sobie na cały dzień bez makijażu, obejrzyj dokładnie skórę co kilka godzin.
Jak wygląda Twoja skóra?
-
Skóra mocno błyszcząca
to najczęściej skóra tłusta. Mocne błyszczenie z reguły świadczy o zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych lub zbyt ciężkiej konsystencji stosowanych kosmetyków. Mocno błyszcząca skóra potrzebuje lekkiego kremu lub emulsji nawilżającej lecz nie odżywczej. Ważne: jednym z najczęściej popełnianych błędów przy pielęgnacji cery tłustej jest jej nadmierne wysuszanie. Sprawdź jak prawidłowo pielęgnować tłustą cerę.
-
Skóra zaczerwieniona
może oznaczać, że jest skłonna do podrażnień i że jest wrażliwa. Cera wrażliwa jest bardzo wymagająca i trudna w pielęgnacji. Cera wrażliwa charakteryzuje się między innymi częstymi podrażnieniami i zaczerwieniem, wyraźną reakcją na wpływ czynników zewnętrznych, a także uczuciem napięcia, szorstkości i zaburzeniami rogowacenia. Jak pielęgnować cerę wrażliwą pisaliśmy tutaj. Jeżeli z reguły Twoja skóra nie bywa zaczerwieniona, ani nie piecze, taki stan może być objawem reakcji alergicznej. Zaczerwienieniu może również towarzyszyć wysypka lub pieczenie. W takiej sytuacji unikaj mycia twarzy wodą z kranu. Najlepiej zastosuj delikatny płyn micelarny, mleczko lub wodę termalną w mgiełce. (przeczytaj więcej o działaniu wody termalnej) Na noc nałóż nawilżający krem hipoalergiczny. W sytuacji, gdy zaczerwienienie po dobie nie przechodzi lub się zaostrza, niezbędna będzie wizyta u dermatologa.
-
Skóra odwodniona
objawy odwodnienia skóry to przede wszystkim pojawiające się uczuciem napięcia, ściągnięcia i dyskomfortu. Brak odpowiedniego poziomu nawilżenia powoduje, zakłócenia w jej funkcjonowaniu, m.in. degenerację struktur kolagenowych i elastynowych. Następstwem jest to, że skóra staje się cieńsza, delikatniejsza i szybciej mogą pojawiać się na niej zmarszczki. Każdy rodzaj skóry może ulec odwodnieniu, zarówno sucha jak i tłusta czy trądzikowa. Odwodnienie skóry może być spowodowane wieloma czynnikami. Do najczęstszych należą niekorzystne warunki klimatyczne (bardzo suche powietrze, promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone, wiatr, mróz, klimatyzacja), a także nieprawidłowa pielęgnacja.
-
Zanieczyszczona skóra
to skóra, na której pojawiły się zaskórniki lub niedoskonałości. Podstawą pielęgnacji jest prawidłowe oczyszczanie i złuszczanie. Warto w takiej sytuacji odwiedzić kosmetyczkę lub gabinet medycyny estetycznej. Skórę należy oczyszczać wieczorem, wykonując demakijaż (sprawdź koniecznie jak powinno wyglądać codzienne oczyszczanie twarzy), jak i rano – używając delikatnego płynu micelarnego lub łagodnego żelu oraz toniku. Raz lub dwa razy w tygodniu zrób peeling dobrany do twojej cery
-
Skóra przebarwiona
plamki i przebarwienia często są wynikiem szkodliwego działania promieniowania słonecznego UV. Mogą być reakcją skóry na używany kosmetyk lub przyjmowane tabletki hormonalne. Ważne jest aby wiedzieć, że łatwiej jest zapobiegać przebarwieniom stosując kremy z filtrami przez cały rok, nie tylko w okresie letnim. Przebarwienia można zniwelować dzięki zastosowaniu profesjonalnych zabiegów z kwasami (np. Cosmelan) lub kosmetykami o wysokim stężeniu witaminy C. W zależności od stopnia i skali przebarwień konieczna może być terapia z zastosowaniem lasera.
Prawidłowa pielęgnacja
Kluczem do posiadania zadbanej cery jest prawidłowa pielęgnacja. Pamiętacie jak pisaliśmy o głównych błędach popełnianych w pielęgnacji?
Skóra bywa kapryśna i w zależności od pogody wymaga zróżnicowanej pielęgnacji. Pamiętajmy zatem, że kosmetyk powinien być dostosowany do pory roku.
Krem na dzień i na noc powinien być dobrany do typu cery i wieku. Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Jeśli nie potrafisz określić rodzaju Twojej cery, zasięgnij porady kosmetyczki lub kosmetologa.
Z uwagi na proces regeneracji skóry, większość kosmetyków potrzebuje około 4–6 tygodni działania, żeby można było zobaczyć pierwsze efekty. Jeśli po tym czasie brak jest oczekiwanych rezultatów, należy zmienić produkt na lepiej dobrany. Zatem negatywna ocena działania danego kremu po dwóch aplikacjach, może nie być słuszna.
W okresie zimowym skóra potrzebuje bardziej intensywnego odżywienia (Zmień krem do twarzy na jesień i zimę.), a także ochrony przed wiatrem i mrozem. Wiosną natomiast skóra potrzebuje odświeżenia i dotlenienia, (może Was zainteresuje przegląd zabiegów, które warto wykonać w okresie wiosennym?), ponadto w okresie wiosennym warto przygotować ją do większych dawek słońca i wyższych temperatur. Latem szczególnie powinniśmy chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a także odpowiedniego nawilżenia. Jesienią nadchodzi pora na rozjaśnianie i regenerację skóry po lecie. Podpowiadamy jak należy zadbać o skórę po lecie. Koniecznie sprawdźcie jakie zabiegi warto wykonać
Pamiętaj, że jeśli pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu, to twoja cera domaga się bardziej intensywnego nawilżenia. Przeczytaj również: Jak rozpoznać czy skóra jest sucha, czy odwodniona?
Poza prawidłową pielęgnacją równie ważne są składniki odżywcze dostarczane wraz z pożywieniem. Dieta uboga w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy, migdały, ryby i dobre oleje zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, a także zbyt mała ilość wypijanej wody, na pewno odbije się na naszej cerze. Jeśli chcesz wspomóc swoją skórę, stosuj zbilansowaną dietę i unikaj produktów wysokoprzetworzonych i jedzenia typu fast-food.
Dodaj komentarz