Spirulina – jak działa na nasze ciało

Spirulina to zielono-niebieska mikroskopijna alga z gromady sinic, której pozytywne właściwości na zdrowie organizmu człowieka doceniali już Aztekowie. spirulina jest świetnym źródłem białka, odtruwa organizm i wspomaga leczenie trądziku.

Spirulina występuje naturalnie w jeziorach Czad w Afryce oraz Texcoco w Meksyku. Sztuczne hodowle zaczęto zakładać na przełomie lat 60. i 70. XX w. Natomiast spirulina jest hodowana w różnych rejonach świata, w których jest najbardziej jej sprzyjający klimat: Azja (Chiny, Tajwan, Japonia, Indie), Ameryka Północna (Hawaje), Ameryka Południowa (Meksyk), a także Afryka (rejon Czadu).

Z niebiesko-zielonych alg przed wiekami smażono pożywne placki, dzisiaj natomiast spirulina jest zaliczana do produktów określanych mianem superfoods, czyli super żywności. Obecnie na rynku można dostępna jest spirulina w proszku i spirulina w tabletkach. Proszek ze spiruliny stosuje się do produkcji kosmetyków.

Spirulina właściwości

Spirulina jest najbogatszym źródłem pełnowartościowego białka (18 aminokwasów – 8 egzogennych i 10 endogennych). Wysokowartościowe białko stanowi 60-70% masy spiruliny, dzięki czemu alga ta jest zwana zielonym mięsem. Jego udział w spirulinie jest blisko trzykrotnie większy od zawartości białka w mięsie.

W skład spiruliny wchodzą też beta-karoten, kwas foliowy, kwasu gamma-linolenowego (GLA, sprzężony kwas linolowy CLA, bioflawonoidy, żelazo, mangan, cynk, miedź i selen. Spirulina jest źródłem witamin  A, C, D, E, K i z grupy B.

Kwas GLA

Spirulina charakteryzuje się wyjątkowo wysokim stężeniem bardzo rzadkiego kwasu gamma-linolenowego (GLA). Kwas GLA bierze udział w biosyntezie substancji, które działają przeciwzapalnie, łagodzą objawy napięcia przedmiesiączkowego, obniżają ciśnienie krwi, wpływają na wygląd skóry, włosów i paznokci, wzmagają aktywność układu immunologicznego, a także zmniejszają ryzyko zakrzepów wewnątrznaczyniowych.

Witamina A

Witamina A opóźnia proces starzenia się skóry (jest przeciwutleniaczem), chroni błony komórkowe, wspomaga funkcjonowanie tkanki nabłonkowej. Jest bardzo ważna dla dobrego stanu skóry, włosów, paznokci, wzroku i kości, a także odporności na infekcje.

Beta-karoten

Beta-karoten to prowitamina A, która przekształca się w witaminę A dopiero w organizmie ludzkim. Występuje owocach i warzywach, np. w marchwi, suszonych morelach, szpinaku, brzoskwiniach, pomarańczach, czerwonej papryce i brokułach. Natomiast witamina A jest natomiast obecna tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego – w wątróbce i jajkach.

Witamina C

Witamina C – dotlenia ona komórki skóry i wzmacnia naczynia krwionośne. Znajdziemy ją jarzynach zielonych i czerwonych, kwaśnych owocach (porzeczka, agrest, truskawki, maliny), kiwi, młode ziemniaki. Ponadto witamina ta jest niezbędna kościom, zębom i dziąsłom.

Przeczytaj również: 

Witamina D

Witamina D – jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój i mineralizację kości. Witamina D pełni istotną funkcję w regulacji gospodarki wapniowo-fosforowej ustroju.

Witamina E

Witamina E, która współdziała z witaminą C, zapobiega starzeniu i ma wpływ na kolagen. Dostarczymy ją jedząc np. awokado, orzechy włoskie i laskowe, migdały, kiełki, pestki dyni i słonecznika.. To przeciwutleniacz neutralizujący wolne rodniki, odpowiedzialne za niszczenie komórek, nie tylko skóry. Witamina E jest również określana witaminą płodności.

Witamina K

Witamina K –  pełni wiele istotnych funkcji w organizmie, a do najważniejszych należą udział w homeostazie wapnia i wpływ na krzepliwość krwi. Witamina K zapobiega krwawieniom wewnętrznym oraz krwotokom, jest czynnikiem zmniejszającym nadmierne, obfite krwawienia miesiączkowe.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B – łagodzą podrażnienia i nawilżają skórę, a także zapobiegają jej przetłuszczaniu i pojawianiu się zaskórników. Witamina B2, która znajduje się m.in. w wątróbce, drożdżach piwnych, serach żółtych, jajach i szpinaku ma wpływ na pękanie warg i wypadanie włosów.

Więcej o wpływie witamin, minerałów i pierwiastków śladowych o stan naszej skóry pisaliśmy w artykule: 

Jak łatwo zauważyć, dzięki bogatej zawartości wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, działanie spiruliny jest globalne i może wpłynąć na poprawę stanu zdrowia całego ludzkiego organizmu. Ponadto ze względu na swoje właściwości jest polecana jako uzupełnienie diety osób borykających się z anemią, ponieważ zwiększa wytwarzanie czerwonych krwinek, jak również dla osób będących na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej z uwagi na wysoką zawartość wysokowartościowego białka.

Spirulina powder

Spirulina działanie

Spirulina – badania kliniczne

Naukowcy z różnych stron świata prowadzili różnorodne badania dot. właściwości spiruliny. Poniżej przedstawiamy właściwości, które zostały potwierdzone badaniami klinicznymi.

Regularne spożywanie spiruliny:

  • dodaje energii,
  • łagodzi problemy z zatokami,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • obniża możliwość wystąpienia udaru mózgu,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • przyspiesza utratę masy ciała,
  • usuwa metale ciężkie z organizmu (detoks).

Ponadto zdaniem naukowców spirulina może zapobiegać zachorowaniom na nowotwory. Trwają również badania nad zastosowaniem tej algi w walce z wirusem HIV.

Spirulina – naturalny filtr przeciwsłoneczny

Warto również podkreślić, że barwniki roślinne zawarte w spirulinie, tj.: fikoerytryn, fikocyjanin i chlorofil, chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV na skórę, a tym samym znacząco opóźniają procesy starzenia. Ponadto spirulina jest wykorzystywana w produkcji  kosmetyków przeznaczonych dla skóry suchej i wrażliwej.

Spirulina – inne właściwości

Ponadto fitocyjanina, czyli niebieski barwnik występujący w spirulinie, ma właściwości przeciwzapalne i oczyszczające. Spirulina może przyczynić się do detoksykacji organizmu u  osób palących, nadużywających alkoholu i często przyjmujących leki. Algi są również dobrym remedium na trądzik, a regularne przyjmowanie spiruliny ma spowalniać procesy starzenia.

Spirulina – przeciwwskazania

Spirulina nie powinna być przyjmowana przez osoby chorujące na fenyloketonurię, z uwagi na nieprawidłową przemianę fenyloalaniny wchodzącej w skład algi. Natomiast z uwagi na fakt, że spirulina jest bogata w witaminę K, nie powinny po nią sięgać osoby zażywające leki związane z regulacją krzepliwości krwi.

Ponadto nie poleca się podawania spiruliny dzieciom, kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią. Mimo że spirulina jest suplementem diety i jest dostępna bez recepty, zaleca się jej stosowanie skonsultować z lekarzem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Makijaż opadającej powieki w przypadku skóry dojrzałej

Temat jakim jest opadająca powieka dość często pojawia się na różnych kosmetycznych forach społecznościowych, jak i na tutorialach zamieszczanych w internecie. Opadająca powieka lub opadający kącik z reguły wynikają z budowy oka, a pogłębiają się wraz z wiekiem, gdy skóra zaczyna tracić elastyczność.

W przypadku opadającej powieki, gdy skóra na powiece jest mniej jędrna, nakładanie cienia na bywa trudne. Problemem jest to, że wraz z ruchem pędzelka o bardzo delikatnym włosiu, skóra powieki będzie się przesuwać razem z nim. Jak sobie poradzić z tym problemem i jak wykonać prosty makijaż?

Zobacz również nasze porady jak wykonać makijaż dla osoby starszej. 

Wayne Goss (uznany makijażysta) zaproponował jak dobrze wykonać najprostszy i odpowiedni makijaż, gdy mamy mocno opadające kąciki powiek. Przedstawimy go w kilku krokach.

Opadająca powieka makijaż dzienny – co potrzebujemy?

Do wykonania makijażu dziennego opadającej powieki będziesz potrzebować:

  1. kredkę do kresek (najlepiej wodoodporną) w kolorze, w którym dobrze się czujesz,
  2. cień do powiek zbliżony kolorystycznie do odcienia kredki do kresek,
  3. tusz do rzęs.

Opadająca powieka makijaż dzienny – krok po kroku

  1. Rysujemy na całej długości górnej powieki jednolitą kreskę. W przypadku problemu jakim są opadającej powieki pamiętaj, że tylko część narysowanej kreski będzie widoczna.
  2. Rysujemy kreskę na całej dolnej powiece tak, aby w zewnętrznym kąciku oka połączyła się z górną kreską.
  3. Nakładamy cień na górną powiekę. Może to być cień matowy lub świetlisty, nie ma to większego znaczenia. Cień rozprowadzamy tylko na części powieki, tak nieznacznie wyjść poza linię naniesionej wcześniej kreski.
  4. W wewnętrznych kącikach oczu nanosimy odrobinę jasnego (najlepiej perłowego) cienia. Cień powinien być nałożony zarówno w okolicy dolnej, jak i górnej powieki.
  5. Ten sam cień można również nanieść tuż pod brwią, zaczynając mniej więcej na wysokości 1/3 od końca brwi. Nie należy nanosić jasnego cienia na wzdłuż całej długości łuku brwiowego.
  6. Ostatnim krokiem jest naniesienie maskary na rzęsy. I makijaż otwierający Twoje oko jest gotowy.
  7. Na wielkie wyjście możesz dodatkowo podkreślić ciemniejszym kolorem kreskę na dolnej powiece. Dodatkowo możesz również ciemniejszym cieniem bardzo delikatnie podkreślić górną powiekę tuż nad zagłębieniem gałki ocznej.

Zapraszamy do obejrzenia tutoriala Wayne’a Gossa 

Opadająca powieka zabieg

Problem opadającej powieki i nadmiaru skóry górnej powieki można skorygować za pomocą operacji plastycznej, czyli blefaroplastyki. Natomiast zabieg operacja opadającej powieki nie jest dla każdego. Natomiast dzięki najnowszemu zabiegowi medycyny estetycznej, w którym wykorzystuje się urządzenie PLEXR problem opadającej powieki znika. Więcej na temat tego zabiegu przeczytasz w naszym artykule Plexr, czyli technologia ma znaczenie.

Przeczytaj także:

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Lifting rzęs a trwała rzęs z henną. Poznaj różnice.

Piękne rzęsy przyciągają inne spojrzenia. Długie, podkręcone, gęste rzęsy sprawiają, że oczy wydają się większe, a spojrzenie nabiera głębi. Nie od dziś popularne są rzęsy jak firanki, a metody ich zagęszczania, pogrubiania czy wydłużania zmieniały się na przestrzeni ostatnich dekad. Dzisiaj omówimy popularne zabiegi na podkręcenie rzęs: lifting rzęs i trwała rzęs.

Lifting rzęs

  • Klasyczny lifting rzęs z henną

Lifting rzęs to zabieg kosmetyczny, którego efektem jest podkręcenie rzęs nawet do 8 tygodni. Zabieg lifting rzęs składa się z kilku etatów. Najpierw rzęsy są zabezpieczane silikonową podkładką z pomocą specjalnego kleju. Następnie na rzęsy nałożona zostaje odżywka stabilizująca, która działa podobnie jak kosmetyki używane przez fryzjerów do robienia trwałej ondulacji. Ostatnim etapem jest nasączenie rzęs tuszem/henną w odpowiednio dobranym kolorze, dzięki czemu wyglądają tak jak po użyciu maskary.

Lifting rzęs cena: 100 – 150 zł

  • Lifting rzęs LVL

Lifting rzęs LVL  to nieinwazyjna metoda liftingu, która polega na podkręceniu i uniesieniu rzęs od samej ich nasady. Zabieg lifting rzęs LVL jest przeznaczony dla osób, które mają proste rzęsy i chciałyby nadać im nowy wygląd. Podczas zabiegu kosmetyczka nakłada preparat, który umożliwia swobodne modelowanie struktury rzęs. Preparat ten pozwala na zmianę położenia związków cysteinowych (odpowiadających za naturalny wygląd rzęs), a tym samym odżywić włoski i odbudować ich strukturę (trwa to 15 – 20 min.). Kolejny etap polega na podkręcenie rzęs przy użyciu niewielkich wałeczków lub silikonowych szablonów. Po 15-20 minutach usuwa się preparat i nakłada utrwalacz oraz oliwkę nabłyszczającą, które mają na celu przedłużyć efekt podkręcenia.

Efektem zabiegu jest podkręcenie rzęs na okres nawet do 10 tygodni.

Lifting rzęs LVL cena: 100 – 200 zł

Aby efekt zabiegu lifting rzęs LVL utrzymał się jak najdłużej ważna jest prawidłowa pielęgnacja podkręconych rzęs. W czasie 24 godzin po zabiegu nie należy:

  • aplikować maskary,
  • korzystać z basenu,
  • korzystać z sauny, ani żadnych zabiegów na twarz, szczególnie parowych,
  • nakładać kremu w okolice oczu,
  • pocierać oczu i nie moczyć rzęs.

Lifting rzęs – przeciwwskazania

Lifting rzęs nie powinien być przeprowadzany, u osób posiadających rzęsy bardzo słabe i kruche, a także dla tych, których rzęsy są bardzo grube i sztywne.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu lifting rzęs to:

  • całkowity brak rzęs lub nadmierne ich wypadanie,
  • choroby alergiczne oczu,
  • infekcje oczu – opryszczka, stany zapalne oczu itp.
  • jaskra, zaćma,
  • retinopatia cukrzycowa,
  • trichotillomania (nerwowe wyrywanie rzęs),
  • zapalenie spojówek,
  • zespół suchego oka.

Szkła kontaktowe nie są przeciwwskazaniem do aplikacji rzęs, należy je przed zabiegiem zdjąć.

Przeczytaj również:

 

Trwała na rzęsy

Podobnie jak w przypadku zabiegu trwałej ondulacji na włosy, trwała rzęs polega na trwałym kształtowaniu, podkręceniu rzęs przy użyciu profesjonalnych preparatów. Jednakże preparaty te są delikatniejsze i bezpieczniejsze dla oczu.

Na przyklejone do specjalnego wałeczka rzęsy górnej powieki nanosi się płyn do trwałej ondulacji następnie utrwala. Zabieg jest w pełni bezbolesny, trwa około 30 minut. Po zabiegu trwała na rzęsy  można od razu wykonać hennę na rzęsy (czasem końcówki rzęs nieznacznie się rozjaśniają podczas zabiegu).

Efektem zabiegu jest trwałe podkręcenie rzęs, które utrzymuje się przez okres około dwóch miesięcy. Po zabiegu rzęsy nie wymagają specjalnego traktowania. Minusem ondulacji rzęs jest lekkie zniszczenie struktury włosków. Użycie trwałej jest związane z zastosowaniem substancji chemicznych, które w pewnym stopniu niszczą naturalnie rosnące włoski.

Trwała na rzęsy cena: 50-100 zł

Trwała na rzęsy – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu trwała rzęs to:

  • alergia,
  • choroby zakaźne,
  • niedomykalność powiek,
  • oczy wyczulone na dotyk,
  • przebyta operacja okulistyczna,
  • słabe rzęsy,
  • stan zapalny oczu,
  • sztuczne rzęsy,
  • świeża plastyka powiek,
  • wrażliwa skóra okolicy oczu.

Szkła kontaktowe podobnie jak w przypadku zabiegu lifting rzęs, nie są przeciwwskazaniem do zabiegu trwała rzęs, ale soczewki należy przed zabiegiem zdjąć.

Pamiętaj, że rzęsy wypadają codziennie i jest to proces całkowicie naturalny. Codziennie mogą wypaść nawet 2-3 rzęsy.

Cykl wzrostu włosów składa się z trzech faz:

  • anagenu – wzrost włosa pod skórą, faza, która ma miejsce do momentu wyrośnięcia włosa ponad skórę
  • katagenu – faza, w której cebulka rzęsy obumiera, rzęsa nie rośnie już, ale jeszcze nie wypada
  • telogenu – martwa rzęsa wypada i zostaje wypchnięta przez nową, która jest w stanie anagenu.

Cykl wzrostu włosów dla rzęs wynosi ok. 90-100 dni, czyli maksymalnie 12 tygodni.

O sposobach na przyspieszenie porostu rzęs i brwi pisaliśmy tutaj.

 

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Madzi4
Gość
Madzi4

Moim zdaniem lepiej postawić na sposoby, które sprawią, że rzęsy będą w świetnej kondycji i nie będzie trzeba stawiać na takie zabiegi. One niby polepszają ich wygląd, ale i uszkadzają je. Ja używam serum do rzęs i brwi Revitacell. O marce i kosmetykach możecie przeczytać więcej na ich stronie: https://www.revitacell.pl/ . To, co mnie do nich przekonało, to fakt, że są wzbogacone o komórki macierzyste.

Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana