Jakość powietrza w Polsce zostawia wiele do życzenia. Stan naszego powietrza jest zły, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy zdecydowanie więcej palimy w piecach. Źródła zanieczyszczeń powietrza są różne. Wielu rodzinom brakuje na opał, dlatego palone są śmieci, czy złej jakości opał, który powoduje ogromne zanieczyszczenia. Również spaliny samochodów zwłaszcza w wielkich miastach sprawiają, że oddycha nam się coraz gorzej.
Badania nad czystością powietrza różnych miast wykazały, że tylko 12% ludności mieszka w mieście, w którym nie przekraczane są normy zanieczyszczenia powietrza. Okazuje się więc, że problem zanieczyszczeń jest powszechny i bardzo poważny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Cierpi na tym również nasza skóra.
Jak smog wpływa na skórę? Czy możemy naprawić to, co psuje w nas zanieczyszczone środowisko?
Wpływ smogu skórę
Wszelkie zanieczyszczenia, czy to wynikające z zanieczyszczonej wody, czy powietrza, wpływają negatywnie na kondycję naszej skóry. Zanieczyszczenia, z którymi najczęściej mamy do czynienia najczęściej wiążą się z kurzem, spalinami i ekstraktami węglowymi. Groźne są zwłaszcza cząstki pyłu, które mają w sobie aż 150 różnych substancji chemicznych, które wpływają negatywnie na stan naszej skóry. Smog wpływa rakotwórczo i przyczynia się do astmy, problemów z układem krążenia i bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie. Wpływ smogu na nasz organizm jest zauważalny często dopiero po jakimś czasie, kiedy stężenie zanieczyszczeń jest bardzo duże, ale jego wpływ na skórę zauważymy o wiele szybciej i będzie lepiej widoczny.
Jak smog wpływ na skórę:
- smog sprawia, że skóra staje się sucha – pył i kurz wysuszają ją, niszcząc jej barierę ochronną
- skóra staje się bardzo szorstka i niemiła w dotyku – osiadające na niej zanieczyszczenia sprawiają, że skóra gorzej oddycha
- na skórze częściej pojawia się pokrzywka – zwiększona ilość pyłu i zanieczyszczeń w powietrzu sprawia, że narażeni jesteśmy na większy kontakt z alergenami
- skóra jest podrażniona i bardziej wrażliwa – naruszona jest jej bariera ochronna, przez co silniej reaguje na niekorzystne warunki atmosferyczne
- na skórze występują ciemne plamy, które najczęściej zogniskowane są na przedramionach i tylnych częściach dłoni – ma to związek ze zwiększoną ekspozycją na dwutlenek azotu, który występuje w smogu miejskim; ciemne plamy wskazują na przedwczesne starzenie się skóry; pojawiają się także na policzkach, najczęściej u kobiet, mieszkających w wielkich aglomeracjach
O tym jak rozpoznać skórę suchą pisaliśmy w artykule: Jak rozpoznać czy skóra jest sucha, czy odwodniona?
Smog ma związki, które są toksyczne stąd też wpływa negatywnie na funkcje obronne skóry i na jej regenerację. Zatruwający nas smog sprawia, że nasza skóra jest silnie zanieczyszczona, szara, szorstka, ma nierównomierny koloryt i jest silnie przesuszona. Wyglądamy na zmęczone i starsze niż w rzeczywistości jesteśmy. Skóra nie potrafi się szybko regenerować, więc cierpimy z powodu częstych podrażnień i zaczerwienień. Częściej także występuje u nas alergia i wykwity skórne.
Jak poprawić kondycję skóry?
Wysuszona skóra twarzy, która jest silnie zanieczyszczona powinna być otoczona szczególną opieką. Najlepiej stosować złożoną pielęgnację, na którą będzie składało się dogłębne, ale delikatne oczyszczanie. Dobrze sprawdzi się pianka do mycia twarzy oraz szczoteczka lub korzystanie z peelingu kawitacyjnego. W codziennym oczyszczaniu pomoże nam także dobry płyn miceralny, który złagodzi podrażnienia i wygładzi skórę. Sucha skóra twarzy potrzebuje silnego nawilżenia w postaci m.in. kwasu hialuronowego, dlatego dla zmęczonej i zanieczyszczonej cery przyda nam się serum nawilżające oraz krem, który wzmocni barierę ochronną. Naszymi sprzymierzeńcami będą: witamina E, która jest znana z działania przeciw wolnym rodnikom, wyciąg z aloesu, dla odżywienia skóry i złagodzenia podrażnień, witamina B, która przywraca naturalną barierę ochronną skóry i zwiększa produkcję komórek skóry, witamina C, która zmniejszy przebarwienia i sprawi, że skóra będzie miała wyrównany koloryt.
By wspomóc się w oczyszczaniu skóry, można wspomóc się kilkoma sposobami. Starajmy się nie przebywać długo w mieście w godzinach szczytu, kiedy jest największe zanieczyszczenie powietrza. Na spacer wybierajmy raczej godziny poranne. Starajmy się jak najwięcej przebywać w miejscach, gdzie panuje względnie niewielkie zanieczyszczenie powietrza – w parku, lesie, nad jeziorem. Po spacerze w mieście starajmy się jak najszybciej zmyć z siebie zanieczyszczenia, najlepiej za pomocą delikatnych środków myjących.
[…] smog wpływa na naszą skórę. https://dermaestetic.pl/uroda/smog-wplywa-nasza-skore/ Dostęp: […]
[…] smog wpływa na naszą skórę. https://dermaestetic.pl/uroda/smog-wplywa-nasza-skore/ Dostęp: […]