Jak rozpoznać czy skóra jest sucha, czy odwodniona?

Często słyszy się, że skóra odwodniona i skóra sucha to ten sam problem. Jednakże nie jest to prawdą. Jednym zdaniem można ująć to następująco: zaburzenia budowy płaszcza hydrolipidowego na powierzchni skóry powodują jej suchość, a zaburzenia w utrzymaniu prawidłowej ilości wody w naskórku powodują jej odwodnienie. Innymi słowy: skóra sucha, to skóra wymagająca natłuszczenia i nawilżenia, natomiast skóra odwodniona to taka, której brakuje nawilżenia. Czym charakteryzuje się skóra odwodniona i sucha? Jak powinno się je prawidłowo pielęgnować?

jaka jest różnica między skórą odwodnioną a suchą dermaestetic

Skóra odwodniona charakterystyka

Warto wiedzieć, że skóra zawiera około 20% całej wody znajdującej się w ludzkim organizmie (z czego ok. 70% jest w skórze właściwej, a w ostatnich warstwach naskórka już tylko 13%). W sytuacji, gdy z naskórka wyparowuje więcej wody niż dociera do niego z głębszych warstw skóry, mamy do czynienia z odwodnieniem skóry.

Brak odpowiedniego poziomu nawilżenia powoduje, zakłócenia w jej funkcjonowaniu, m.in. degenerację struktur kolagenowych i elastynowych. Następstwem jest to, że skóra staje się cieńsza, delikatniejsza i szybciej mogą pojawiać się na niej zmarszczki. Każdy rodzaj skóry może ulec odwodnieniu, zarówno sucha jak i tłusta czy trądzikowa.

Objawy odwodnienia skóry to przede wszystkim pojawiające się uczuciem napięcia, ściągnięcia i dyskomfortu.

Skóra odwodniona przyczyny

Odwodnienie skóry może być spowodowane wieloma czynnikami. Do najczęstszych należą niekorzystne warunki klimatyczne (bardzo suche powietrze, promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone, wiatr, mróz, klimatyzacja), a także nieprawidłowa pielęgnacja.

Skóra odwodniona pielęgnacja

Prawidłowa pielęgnacja (Główne błędy popełniane przy pielęgnacji skóry twarzy) bezpośrednio wpływa na stan naszej skóry. Bardzo łatwo doprowadzić do odwodnienia skóry poprzez np. używanie silnie odtłuszczających kosmetyków do mycia, toników z dużą zawartością alkoholu, nadużywania produktów wysuszających i matujących. Pamiętajmy, że żadna skóra nie lubi przesady.

W przypadku pielęgnacji skóry odwodnionej delikatnie usuwamy makijaż, aby uniknąć dodatkowego podrażnienia naskórka. Najlepiej nie myć twarzy wodą, bowiem może ona dodatkowo wysuszać skórę, a stosować np. płyny micelarne (koniecznie przeczytaj: dlaczego warto używać płynu micelarnego). Codziennie powinniśmy stosować preparat nawilżający, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, przywrócić funkcjonowanie bariery ochronnej warstwy rogowej naskórka, a także zabezpieczyć skórę przed promieniami UV. Należy również codziennie stosować preparat z filtrem przeciwsłonecznym. Krem powinien zawierać np. kwas hialuronowy, kolagen, chitozan, PCA, sorbitol, glicerol, wazelinę, parafinę, kwasy tłuszczowe czy ceramidy.

Pamiętajmy również, że kosmetyk powinien być dostosowany do pory roku.  Przeczytaj również: Zmień krem do twarzy na jesień i zimę. Warto sięgnąć również po wodę termalną w sprayu i koniecznie wypijać około 2 litrów wody mineralnej.

Cera sucha charakterystyka

Cera sucha, to potoczne określenie skóry, która wytwarza mniej sebum niż potrzebuje. W efekcie w skórze brakuje lipidów, koniecznych do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i właściwej ochrony. Sucha cera charakteryzuje się tym, że jej posiadaczki często mają odczucie nieprzyjemnego, nadmiernego napięcia skóry. Po umyciu wodą jest wyraźnie wysuszona, ściągnięta, a także często piecze.

Skóra taka bywa spierzchnięta, szorstka, matowa, cienka, ma jasny kolor, widać na niej złuszczanie się naskórka, a także mogą być widoczne naczynia krwionośne. Co więcej jest ona niezbyt elastyczna i sprężysta. Sucha cera twarzy wykazuje tendencje do zmarszczek mimicznych, szczególnie wokół oczu, a także łatwo ulega podrażnieniom.

Cera sucha jaki krem

Kosmetyki dla suchej cery powinny nie tylko dostarczać wilgoci, ale także mieć zdolność do zatrzymywania jej w skórze. Najlepiej wybierać specjalnie dedykowane nawilżająco-natłuszczające dermokosmetyki do cery suchej i koniecznie wybierać kremy z filtrem UVA i UVB. Gdy będziemy kupować kosmetyki dla cery suchej, powinniśmy sprawdzać czy posiadają substancje mające wpływ na uzupełnienie wody.

Czytając etykiety sprawdźmy zatem czy znajdują się na nich: sole mineralne, sole kwasu mlekowego, hydroksykwasy, hydrofilne aminokwasy, witaminy w szczególności witamina A i E, pantenol, ceramidy, kwas hialuronowy. Zaleca się również stosowanie peelingów enzymatycznych a nie ziarnistych, aby nie powodować dodatkowych podrażnień delikatnej skóry suchej.

Jeżeli jesteś posiadaczką cery suchej, zachęcamy Cię do przeczytania naszego poradnika: Cera sucha – pielęgnacja domowa i zabiegi kosmetyczne

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Co warto wiedzieć przed zabiegiem z laseroterapii?

Urządzenia do przeprowadzania zabiegów laserowych odgrywają znaczącą rolę w medycynie estetycznej, dermatologii i kosmetologii. Z roku na rok zyskują też na popularności. Czym jest laser? Co to jest laseroterapia? Jakie są wskazania do przeprowadzania zabiegów z wykorzystaniem lasera?

jak skutecznie usunąć wąsik dermaestetic

Co to jest laser?

Słowo LASER jest akronimem od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Laser to urządzenie, które wytwarza i wzmacnia wiązkę promieniowania elektromagnetycznego,  najczęściej światła. Promieniowanie to posiada znacznie większe natężenie niż konwencjonalne źródła światła.

Co to jest laseroterapia?

Laseroterapia jest nowoczesną i bezpieczną metodą stosowaną w medycynie estetycznej, dermatologii i kosmetologii. Laseroterapia polega na działaniu wiązką światła na określony obszar ciała tak, aby absorpcja (pochłanianie) promieniowania było skuteczne, a zamiana energii światła laserowego na inny rodzaj energii wywoływała pożądany efekt terapeutyczny. W zależności od typu lasera oraz jego ustawień, a także czasu naświetlania oraz powierzchni, na której przeprowadzany będzie zabieg, laseroterapię możemy wykorzystywać do różnych celów. Laseroterapia to jedna z najbardziej skutecznych metod usuwania różnych defektów skórnych.

Oddziaływanie wiązki lasera na skórę

Tkanki skórne zbudowane są z różnych substancji, które posiadają zdolność pochłaniania energii o różnej długości fali. Takie substancje nazywają się fotoakceptorami i należą do nich przede wszystkim: melanina, hemoglobina, białka i woda. Większość zabiegów z użyciem lasera bazuje na  zasadzie selektywnej termolizy. Polega ona na celowym wywołaniu urazu termicznego w  strukturze tkanki.

Lasery – zabiegi medycyny estetycznej

Zabiegi medycyny estetycznej wykorzystujące lasery to:

 • biostymulacja laserowa,
 • depilacja laserowa,
 • fotoodmładzanie i regeneracja skóry,
 • peeling laserowy,
 • usuwanie blizn,
 • laserowe usuwanie przebarwień, plam starczych,  zmian pigmentowych,
 • usuwanie rozstępów,
 • usuwanie tatuaży,
 • usuwanie zmarszczek,
 • usuwanie rozszerzonych porów,
 • laserowe zamykanie naczynek

Lasery w medycynie estetycznej – rodzaje

Na rynku dostępne jest wiele urządzeń emitujących promieniowanie. Lasery wykorzystywane w medycynie estetycznej można podzielić w zależności od typu źródła światła laserowego oraz rodzaju interakcji pomiędzy światłem a tkanką.

Elementem wytwarzającym promieniowanie laserowe może być:

 • gaz (np. w  laserach CO),
 • ciało stałe (np. laser neodymowo-yagowy NdYAG),
 • kryształ (np. laser rubinowy),
 • złącze półprzewodnikowe (lasery diodowe),
 • specjalny organiczny barwnik (dye laser).

Światło padające na tkankę może na nią oddziaływać poprzez bardzo różne mechanizmy, w zależności od współczynnika absorpcji chromatoforów występujących w danej tkance, trybu pracy lasera oraz gęstości mocy promieniowania padającego na cel. Wyróżnia się dwa tryby pracy lasera: pracę ciągłą oraz pracę impulsową. Natomiast w zależności od gęstości mocy lasery można podzielić na niskoenergetyczne oraz wysokoenergetyczne.

laserowa depilacja pach - co warto wiedzieć dermaestetic

Jaki laser najlepiej zastosować na dany problemy skórne?

W zależności od problemu skórnego i oczekiwań pacjenta, lekarz dobiera odpowiedni typ lasera.

Przykładowo do zamykania naczynek zaleca się stosowanie laserów KTP (potasowo-tytanowo-fosforanowy), Nd-Yag (neodymowo-yagowy), PDL (pulsacyjny laser barwnikowy), a także urządzeń IPL lub VPL. W przypadku zabiegów odmładzania skóry również stosuje się lasery ablacyjne, np. CO2 oraz Er – Yag lub nieablacyjne, m.in. lasery Nd-YAG i barwnikowe. Lasery diodowe, pracujące w technologii pulsacyjnej, dają bardzo dobre efekty w przypadku usuwania owłosienia. (Przeczytaj również: Nadmierne owłosienie: zaburzona gospodarka hormonalna a depilacja laserowa Nadmierne owłosienie: zaburzona gospodarka hormonalna a depilacja laserowa). Do usuwania tatuaży można stosować lasery ablacyjne, np. CO2 lub nieablacyjne np. laser Nd-YAG. (PicoSure – skutecznie usuwanie tatuaży, przebarwień i blizn!)

Czy pacjenci stosują się do zaleceń dotyczących rekonwalescencji?

Okres rekonwalescencji jest cechą indywidualną każdego pacjenta, zależy od rodzaju zastosowanego lasera i techniki zabiegowej. Zabiegi laserowe z naruszeniem ciągłości tkanek wymagają dłuższego okresu rekonwalescencji oraz częstszej i wnikliwszej obserwacji pozabiegowej. Ważnym elementem laseroterapii jest dokładne poinformowanie pacjenta o postępowaniu pozabiegowym.

Czy po laseroterapii wymagane jest stosowanie specjalnych preparatów?

W zależności od zabiegu i powierzchni ciała bezpośrednio po zabiegu laserem może wystąpić delikatne zaczerwienienie lub podrażnienie, które ustępują po kilku godzinach, najpóźniej do 2-3 dni. Jest to prawidłowa reakcja skóry, świadcząca o dokładnie wykonanym zabiegu. W tym czasie nie należy stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu, dezodorantów, itp. oraz korzystać z sauny, solarium, brać gorących kąpieli. W przypadku wystąpienia podrażnienia zaleca się stosowanie kremów i maści łagodzących np. krem Bepanten, Panthenol. Należy również pamiętać o blokerach promieni UV o maksymalnej ochronie SPF 50+ i stosować je nawet co kilka godzin.

Czas trwania laseroterapii

W zależności od zmian skórnych oraz efektów, które chcemy uzyskać z reguły konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów w określonych odstępach czasu, o czym powinien poinformować specjalista przeprowadzający zabieg. Zdarza się, że pacjentki np. po dwóch zabiegach nie widzą efektu i decydują się na przerwanie terapii.  Jeżeli zgłoszą się ponownie po przerwie np. 6 miesięcznej, terapię należy rozpocząć od nowa i wykonać pełną serię zabiegów).

Laseroterapia – przeciwwskazania

Przed poddaniu się zabiegowi, lekarz powinien zapoznać nas z listą przeciwwskazań do danego zabiegu. Do najczęstszych przeciwwskazań przy zabiegach wykonywanych z wykorzystaniem laserów należą:

 • choroby nowotworowe
 • ciąża
 • ciężkie infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze
 • fotoalergie
 • gruźlica
 • laktacja
 • młodzieńcza cukrzyca
 • nadczynność tarczycy
 • przyjmowanie leków fotouczulających
 • rozrusznik serca
 • skłonność do bliznowców
 • spożywanie większej ilości alkoholu 24 godziny przed zabiegiem
 • występowanie krwawień z przewodu pokarmowego
 • zmiany zapalne na skórze.

Może zainteresuje Cię również: Black Doll czyli laserowy peeling węglowy.

 

Źródła:

Kosmetologia Estetyczna, 1 (1), 2012, 60  Zastosowanie laserów w kosmetologii

OPM 12/2010 Zastosowanie laserów w medycynie kosmetycznej 

Zastosowanie laserów w dermatologii i kosmetologii 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

6 sposobów na piękne spojrzenie

Okolice oczu to wyjątkowo delikatne i wrażliwe miejsce, na którym oznaki upływającego czasu szybko stają się widoczne. Każdy problem wymaga jednak innego rozwiązania. Podpowiadamy, jakie składniki w kremach pod oczy przywrócą spojrzeniu blask i młodość.

jak uzyskać ładną okolicę oka

Bardzo cienka skóra wokół oczu wymaga szczególnej pielęgnacji. Już po 25 roku życia pierwsze oznaki starzenia stają się widoczne – dlatego niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja, której nie warto odkładać na później. Podstawą jest dobry krem odpowiednio dobrany do potrzeb.

Sucha skóra i drobne zmarszczki

Najważniejsze jest nawilżenie – skórze suchej i cienkiej, sprawiającej wrażenie „papierowej”, na której widoczne są już pierwsze drobne zmarszczki, pomoże krem zawierający kwas hialuronowy, który nawilży i delikatnie wypełni obszar wokół oczu. Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w organizmie człowieka, a jego funkcją jest wiązanie wody.

Skóra wiotka z widocznymi zmarszczkami

Utrata jędrności i wyraźnie widoczna siateczka zmarszczek potrzebują kremu o bogatszym składzie. Skuteczne będą te zawierające retinol i peptydy – liftingują one okolice oka i poprawiają odnowę komórkową.

Opuchnięcia

Na opuchnięte oczy najlepsze będą kremy zawierające kofeinę lub wyciąg z arniki – składniki te pomogą w drenowaniu zastojów limfy. Ulgę przyniosą też preparaty pod oczy, których opakowanie wyposażone jest w chłodzącą, metalową końcówkę. Delikatny masaż skóry wokół oczy zmniejszy opuchnięcia.

Cienie pod oczami

Problem ten dotyka kobiety i mężczyzn bez względu na wiek. Pomóc może dobry korektor pod oczy – zwłaszcza ten w odcieniu żółtym, które pomogą zatuszować niedoskonałości i rozświetlić skórę. Warto też spróbować rozwiązać sam problem. Sprawdzą się serum i kremy wykorzystujące właściwości witaminy C – rozjaśnia ona cienie, a jako antyoksydant neutralizuje też niszczące działanie wolnych rodników.

Brak blasku

W tym przypadku również pomoże witamina C, która rozjaśni skórę i nada jej promienną świeżość. Dodatkowo można dodać do zwykłego kremu pod oczy delikatne drobinki rozświetlające, które natychmiast nadadzą spojrzeniu jasności i optycznie zmniejszą zapadnięte okolice pod oczami.

Gdy kremy to za mało

Nie zawsze zwykły krem wystarczy, by rozwiązać problem ze zmęczonym spojrzeniem, wiotczejącą skórą czy postępującym ubytkiem tkanki podskórnej, powodującym powstawanie tzw. doliny łez. W sytuacji, gdy potrzeba bardziej zdecydowanych działań, warto skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej. Do wyboru jest szeroki wachlarz zabiegów, które pozwolą przywrócić młodzieńcze i pełne blasku spojrzenie. Skuteczną metodą jest zastosowanie wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego, które zapewnią nam bezpieczeństwo i naturalny efekt. Jednym z popularniejszych tego typu preparatów jest nagrodzony Perłą Dermatologii 2016 Juvéderm Volbella with Lidocaine. Poprawia on elastyczność skóry i jej koloryt, delikatnie spłyca zmarszczki, zmniejsza zasinienia i tendencje do opuchnięć. Efekty zabiegu utrzymują się ok. 12 miesięcy.

 

 

 

artykuł sponsorowany

2
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kasiaq
Gość
Kasiaq

Ten zabieg jest super. Nie dodaliście, że świetnie radzi sobie też z cieniami, które dosłownie „rozpływają się” / znikają po zabiegu!

Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana