Jak pielęgnować cerę przed i w trakcie miesiączki?

Wahania hormonalne podczas cyklu miesiączkowego wpływają nie tylko na nastrój kobiety, ale również na jej skórę. W ciągu cyklu zmieniają się potrzeby i wygląd skóry, takie jak poziom nawilżenia czy tempo jej regeneracji. Jak powinnyśmy pielęgnować cerę zgodnie z cyklem miesiączkowym aby wyglądała zdrowo i promiennie?

Jak pielęgnować twarz przed i w trakcie miesiączki dermaestetic

Jak oczywiście każda z nas wie kobiecym cyklem rządzą niektóre hormony. Kluczowe zatem jest poznanie mechanizmu działania hormonów na skórę. W pierwszej fazie cyklu królują estrogeny, natomiast w drugiej – progesteron.

Może zainteresuje Cię również jakie główne błędy popełniamy przy pielęgnacji skóry twarzy  

Pierwsza faza cyklu miesiączkowego

W pierwszych dniach cyklu, czyli podczas trwania miesiączki, w organizmie kobiety jest niewiele estrogenów. Hormony te zwiększają zdolność wiązania wody przez naskórek, regulują syntezę kolagenu, a także odpowiadają za ilość wydzielanego sebum. Zatem w tej fazie cyklu skóra będzie domagać się wody, może temu towarzyszyć uczucie nadmiernego jej ściągnięcia, a nawet pieczenia.

W okresie tym warto ją zatem odpowiednio nawilżać, stosując serie kosmetyków lub dermokosmetyków nawilżających. Warto sięgać po kosmetyki zawierające substancje zatrzymujące wodę w skórze (np. ceramidami, kwasem hialuronowym, pantenolem). W okresie letnim lub sezonie grzewczym warto również stosować wody termalne. (Woda termalna – skarb z wnętrza Ziemi)

Z uwagi na to pierwszej fazie cyklu skóra jest bardziej wrażliwa lepiej zrezygnować z silnie działających kremów, np. zawierających kwasy AHA, witaminę C czy A. Ponadto przede wszystkim osoby, które mają z natury wrażliwą cerę nie powinny również poddawać się zabiegom tj. mikroabrazji czy zabiegom laserowym.

Środek cyklu miesiączkowego

Od około 10. dnia cyklu miesiączkowego w organizmie kobiety zwiększa się poziom estrogenów i powoli również poziom progesteronu. Jest to dobry okres dla naszej skóry i trwa do ok. 16. dnia cyklu. Skóra najlepiej wygląda w fazie jajeczkowania, gdy poziom estrogenów jest najwyższy (około 14. dnia, jeżeli mamy regularny 28-dniowy cykl miesiączkowy). W tej fazie skóra kobiety najszybciej się regeneruje. Jest to zatem idealny czas na wykonywanie zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej, tj. wypełnianie zmarszczek, profesjonalne pilingi, nawet te głębokie, zabiegi laserowe, mikrodermabrazja lub ujędrnianie falami radiowymi. Warto pamiętać, że w tym czasie skóra nie jest skłonna do krwawienia, zdecydowanie szybciej się goi, a co więcej odpiera ataki chorobotwórczych bakterii i wirusów.

Koniec cyklu miesiączkowego

W drugiej fazie cyklu (czyli od ok. 16. dnia) dominuje progesteron. Efektem  jest zwiększona produkcja sebum. Ponadto ujścia gruczołów zwężają się, co to utrudnia tłuszczowi wydostanie się na powierzchnię skóry. Często objawia się to pojawianiem się zaskórników czy ropnych wyprysków w okolicy nosa, brody, czoła czy na skroniach. Co więcej organizm zaczyna również gromadzić wodę, przygotowując się na czas miesiączki. Mogą się również pojawić obrzęki w okolicach oczu i szyi, a także nóg.

W tej fazie cyklu miesiączkowego powinno się unikać kosmetyków natłuszczających. Jak można się domyślać w tym okresie skóra goi się dłużej i wolniej, łatwiej również o pojawienie się stanów zapalnych. Zatem nie jest to dobry czas na przeprowadzanie inwazyjnych zabiegów kosmetycznych. Można z kolei przeprowadzać takie zabiegi, które mają na celu zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych.

Osoby posiadające cerę naczynkową powinny pamiętać, że w tej fazie naczynka krwionośne są słabsze i łatwiej dochodzi do ich pękania. Należy zatem chronić skórę przed zbyt dużym nasłonecznieniem, morzem, silnym wiatrem i gwałtownych zmian temperatury.

W ostatniej fazie cyklu nie powinnyśmy zapominać o stosowaniu rano i wieczorem toniku, który pomoże skórze utrzymać odpowiednie pH. W przypadku cery przetłuszczającej się warto zrobić peeling (Domowe sposoby na pozbycie się zmęczonej cery – cz.1: peeling), a następnie nałożyć maseczkę z glinką (Domowe sposoby na pozbycie się zmęczonej cery – cz.2: maseczki). Jeżeli pojawiają się obrzęki wokół oczu, zachęcamy do skorzystania z naszych propozycji domowych sposobów na zmęczone oczy. Domowe sposoby na zmęczone oczy.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Jak poprawić owal twarzy? Odpowiada dr Marzena Lorkowska-Precht

Utrata owalu twarzy dotyka osoby po 40 roku życia, ale często są to nawet niespełna 30 letnie dziewczyny. Dlaczego owal twarzy się zmienia? Jakie są skuteczne zabiegi na jego poprawę oraz ile kosztują odpowiada dr Marzena Lorkowska-Precht z Kliniki Artismed w Warszawie.

Justyna Gawryś: Dlaczego owal twarzy się zmienia? Czym to jest spowodowane?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Podstawowym problemem jest utrata tkanki tłuszczowej w różnych segmentach twarzy i fakt, że tkanka tłuszczowa w okolicy żuchwy utrzymuje się najdłużej. W związku z tym, że tracimy tkankę tłuszczową okolicy podoczodołowej, (krótko mówiąc opadają policzki) – tłuszcz, który był w okolicy żuchwy staje się dominujący i dlatego tracimy owal twarzy. Zazwyczaj osoby, które mają bardzo ładnie rozbudowaną żuchwę i silne kości policzkowe długo utrzymują owal na miejscu, natomiast u osób o mało rozbudowanych kościach policzkowych, a takie są generalnie Polki, owal szybko traci swój pierwotny kształt.

Czyli to znaczy, że utrata owalu twarzy może nastąpić nawet w wieku 30 lat?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Raczej nie, zakładamy, że jest to ok. 40 r. ż.

Ok. Zatem czym są spowodowane zmiany u osób, które mają niespełna 30 lat?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Najczęściej spowodowane jest to faktem, że tkanka tłuszczowa w okolicy okołooczodołowej rzeczywiście potrafi zanikać w bardzo młodym wieku albo potrafi w ogóle się nie wykształcić. W związku z tym jeśli nie ma w tej okolicy tkanki tłuszczowej od urodzenia albo nastąpiła wczesna jej utrata, wówczas pojawia się widoczna dysproporcja między środkową a dolną częścią twarzy. Ponieważ, jak powiedziałam wcześniej, tkanka w okolicy żuchwy długo nie podlega żadnej biodegradacji, w momencie gdy, kolokwialnie mówiąc, coś zapada się pod oczami, dolna część twarzy staje się dominująca i ciężka. Więc bardzo często delikatne wypełnienie okolicy okołooczodołowej np. pół strzykawki na stronę, powoduje, że opadający owal twarzy przestaje być tak widoczny, a w zasadzie „maskujemy”dysproporcje.

A kolejną przyczyną opadającego owalu twarzy u młodych dziewczyn jest?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Jest bruksizm, czyli za silne mięśnie żwacze, które powodują, że rzeczywiście owal jest dociążony. Osoby, które borykają się z bruksizmem mają szeroki, ciężki owal twarzy. Dlatego zniwelowanie bruksizmu poprzez podanie toksyny botulinowej spowoduje wysmuklenie twarzy.

Czy jesteśmy w stanie ocenić jak długo będziemy mogły cieszyć się pięknym owalem twarzy?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Poniekąd tak. Wystarczy dotknąć swojej żuchwy. Jeśli dokładnie wyczuwamy kąt żuchwy to wspaniale! Takie osoby będą miały owal na miejscu, tak jak ty, ja też tak w miarę mam, na szczęście (śmiech). Natomiast są osoby, które dotykając kąta żuchwy w ogóle go nie czują. Niewątpliwie taka twarz, nie ma się na czym „zawiesić” i prędzej czy później spadnie, bo nie ma ograniczeń. Kość jarzmowa i kąt żuchwy to są dwa najważniejsze miejsca podparcia, jeśli nie ma tych struktur – szybko stracimy owal twarzy.

Powiedz mi czy tzw. chomiki na twarzy to jest to samo co opadający owal twarzy?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Mówiąc o opadającym owalu twarzy mamy na myśli całość twarzy, a z kolei chomiki na twarzy to jest ta część za bruzdą marionetki. Można powiedzieć, że chomiki są składową opadającego owalu twarzy.

Czyli krótko mówiąc „chomiki” na twarzy są jednym z objawów opadającego owalu twarzy. Zatem jak możemy zlikwidować „chomiki” na twarzy i dzięki temu uzyskać ładny owal?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Aby zlikwidować chomiki na twarzy musimy podziałać na cały owal twarzy. Jeśli skupilibyśmy się jedynie na samych „chomikach” i podalibyśmy w to miejsce kwas hialuronowy, wówczas otrzymalibyśmy nienaturalnie szeroką brodę. Dlatego musimy pociągnąć cały owal twarzy od kości jarzmowej do kąta żuchwy i przeciągnąć to wszystko do tyłu gdyż tylko wtedy jesteśmy w stanie wyprostować ten nawis tkanek przejawiający się tzw. chomikami.

Rozumiem. Jakie są skuteczne zabiegi poprawiające owal twarzy?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Skuteczne są dwa lub trzy i należy wybrać najlepszą metodę do danej twarzy. Pierwsza to kwas hialuronowy i zrobienie tzw. liftingu kwasem hialuronowym. Należy jednak zaznaczyć, że nie każdy kwas się do tego nadaje. Zastosowany kwas hialuronowy musi być bardzo elastyczny czyli taki, który się zintegruje z tkanką i nie będzie wyczuwalny.

Gdzie powinien zostać podany kwas hialuronowy by poprawić owal twarzy?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Osobiście wykonuje to za pomocą tzw. MD Codes czyli specjalnego kodu podawania kwasu hialuronowego w technologii Vycross. MD Codes to wyjątkowe punkty, które umożliwiają precyzyjne uniesienie owalu twarzy. Nadmiar skóry na policzku po prostu „przesuwam” jak najbardziej do skroni. Ponadto buduję kąt żuchwy jeżeli go nie ma i też przesuwam do ucha.

A co z brodą? Czy z nią też powinniśmy coś zrobić przy poprawianiu owalu?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Często składową opadającego owalu twarzy jest za mała broda. Ponieważ z wiekiem dochodzi do retrakcji żuchwy, a mięsień bródkowy staje się coraz silniejszy, broda zamyka się tworząc zmarszczkę. Broda maleje i mówimy, że na brodzie tworzy się cellulit, czyli jest podziurawiona.

Z tego co mówisz aby poprawić owal twarzy kwasem hialuronowym lekarz musi włożyć dużo pracy oraz zużyć dużo preparatu. Wobec tego ile kosztuje taki zabieg?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Tak, to prawda, zabieg wymaga dużo pracy i nie jest to tani zabieg. Myślę, że aby wymodelować owal twarzy za pomocą kwasu hialuronowego będziemy musieli zapłacić min. 4500 zł., a czasem i sporo więcej.

To wysoka cena zważywszy, że kwas się wchłonie za około rok…

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Nie, kwas utrzyma się około 2 lat. Generalnie owal jest drogi.

Inne zabiegi na owal twarzy to….?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Drugą metodą są nici. Będą to nici z haczykami albo gładkie. Od razu zaznaczam, że szkoda inwestować pieniądze na nici gładkie gdyż one jedynie poprawią jakość skóry natomiast nie owal. Do poprawy owalu używamy nici liftingujących (przyp. red. z haczykami). Ważne by taka nić miała odpowiednią siłę ciągu, by była sprężysta i pracowała razem z ruchami twarzy. Natomiast musimy założyć ich kilka i w taki sposób by zachować wektory.

Wektory?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Tak, wektor to jest linia, wzdłuż której ciągniemy skórę.

Rozumiem, czyli jeśli skóra opada do dołu musimy ją ciągnąć do góry, tak?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Raczej do góry, ale lekko po skosie. Aby pociągnąć owal twarzy należy wejść z nićmi w okolicę skroniową i pociągnąć skosem do skroni.

Ile nici potrzebujemy?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Wszystko zależy jak bardzo opada nam owal, ale myślę, że mniej niż 2-3 komplety to zawracanie głowy, bo nitka jest delikatnej struktury.

Na jaką głębokość powinna zostać wprowadzona nić liftingująca i czy ten zabieg jest dla każdego?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Bardzo ważne by nić wprowadzić na odpowiednią głębokość bo gdy zostanie wprowadzona za głęboko wpadnie w tkankę tłuszczową i się nie zahaczy, a jak pójdzie za płytko będzie widoczna. Na pewno nie jest to zabieg dla bardzo cienkiej skóry.

Słyszałam, że po niciach jest sporo powikłań. To prawda? Jeśli tak, to jakich najczęściej?

Dr Marzena Lorkowska-Precht:. Tak, jest sporo powikłań, a wiesz dlaczego? Ponieważ za ten zabieg biorą się osoby, które nie mają doświadczenia. Najczęstszym powikłaniem jest za płytko położona nitka, która wygląda tak jakby dżdżownica szła pod ziemią. Widok jest dramatyczny. Skóra, która jest ugnieciona przez nitkę robi się sino-brązowo-czerwona i wygląda jakby nitka miała po prostu przebić się na zewnątrz, co nie jest niemozliwe… To jest coś dramatycznego dla pacjenta.

Czy można to usunąć?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Jest to bardzo trudne i nie na każdym etapie da się przeprowadzić taki zabieg. Samo usuniecie nitki niestety zwykle nie wystarcza, uciśnięta skóra nie goi si natychmiast po usunięciu przyczyny…

artismed-dermaestetic-medycyna-estetyczna
Wnętrze Kliniki Artismed – część poczekalni

Jak długo utrzyma się efekt uniesienia owalu twarzy za pomocą nici i ile kosztuje taki zabieg?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Podobna kwota jak w przypadku kwasu, czyli ok. 4500 zł, a utrzymuje się około roku. Także jakbym miała wybierać, wybrałabym kwas hialuronowy.

A ostatnia metoda na poprawienie owalu twarzy?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Ostatnią metodą, która się spisuje jest Ultraformer, czyli ultradźwięki wysokiej częstotliwości przy pomocy, których obkurczamy tkankę. Jest to wspaniały zabieg, ale ma również swoje ograniczenia.

Jakie?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Jeżeli skóra jest bardzo cienka, prawie jak papier to nie obkurczy nam się tak, jakbyśmy tego chcieli. Ponieważ istotą działania Ultraformera jest działanie na różnych warstwach, obkurczanie różnych pięter. Jest to idealny zabieg między 40 r.ż., a 50 r.ż. Oczywiście później też można go wykonywać, aczkolwiek mówi się, że po 65 r.ż. już nie bo jest mała zdolność tworzenia własnego kolagenu.

Widziałam w kolorowej prasie, że jest to tzw. zabieg lunchowy? Czy jest to zabieg bolesny?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Tak, boli! To co jest napisane w kolorowych gazetach, że jest to zabieg lunchowy to totalne kłamstwo.

W jaki sposób odczuwamy ból podczas zabiegu?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Mnóstwo gorących igieł wkłuwanych do skóry w trakcie zabiegu. Natomiast ten zabieg musi być bolesny jeśli ma zadziałać bo oczywiście można ustawić jedynie 10% mocy, ale wówczas nie zadziała, a my jedynie oszukamy pacjenta.

Czyli jeśli ktoś wykonuje nam tzw. mizianie Ultraformerem to znaczy, że zabieg jest źle wykonany i nie zadziała?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Tak, ten zabieg musi być zapamiętany jako bolesny i bardzo nieprzyjemny. Moje pacjentki godzinę przed zabiegiem są znieczulane, w trakcie zabiegu ściskają piłeczki i otrzymują lek przeciwbólowy, a i tak boli. Zabieg musi być wykonywany dużą mocą i dlatego boli.

Kiedy efekty są widoczne i jak długo się utrzymują?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Część efektów widać bezpośrednio po zabiegu, a po 3-4 miesiącach oceniamy ostateczny efekt. Natomiast jeśli zabieg jest robiony w taki sposób, że boli to z mojego doświadczenia wynika, że efekty są naprawdę zadawalające – na ok. 500 pacjentek tylko u jednej nie było efektów. Efekty utrzymują się minimum 2 lata, u młodszych pacjentek nawet dłużej.

Skoro zabieg jest tak bardzo bolesny to jak to wygląda po, czy nadal boli?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Przez ok. 2 tygodnie po zabiegu skóra wydaje się lekko obca, jakby cały czas na niej leżała Emla (przyp.red. krem znieczulający). Jak dotykamy to w jednym miejscu mamy czucie, a w innym nie.

Czyli uczucie jak po cesarskim cięciu?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: O dokładnie tak! Ten dyskomfort jest jedynie przy dotyku. Pacjentka natomiast jest lekko zaczerwieniona, delikatnie obrzęknięta natomiast dla osób z boku ten obrzęk nie jest widoczny. Należy jednak uważać na słońce by nie nabawić się przebarwień.

artismed-medycyna-estetyczna-klinika-dermaestetic
Jeden z gabinetów w Klinice Arismed

To czas poznać cenę zabiegu – ile kosztuje zabieg Ultraformer?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Koszt zabiegu to ok. 5000 zł

Opowiedziałaś o zabiegach, a czy są skuteczne kremy na poprawienie owalu twarzy?

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Nie, prędzej bym wolała wykonać ćwiczenia na owal twarzy bądź kupić krem za 3 zł i porządnie nim wymasować skórę (śmiech). Żaden krem nie pomoże na owal twarzy, nawet ten za 5 tysięcy, natomiast dobra gimnastyka, joga twarzy i masaż tak. Albo zainwestujmy 200 zł na dobre konturowanie – to zdecydowanie lepiej się sprawdzi aniżeli jakikolwiek krem (śmiech).

Podsumowując zabiegi na owal twarzy są naprawdę bardzo kosztowne i można byłoby rzec, że są jednymi z najdroższych zabiegów.

Dr Marzena Lorkowska-Precht: Ceny zabiegów na owal musimy rozkładać na czas. Jednorazowo tak, to jest wydatek, ale jeżeli to przełożymy na ilość miesięcy, w których widzimy efekt to wychodzi nam 1 wizyta u kosmetyczki w miesiącu.

I tym mnie przekonałaś. Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi i za rozmowę.

 

ARTISMED Gabinet Medycyny Estetycznej i Kosmetologii

ul. Bukowińska 21/25

02-972 Warszawa

6
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Iza
Gość
Iza

Oj trochę chyba brak wiedzy i kompetencji – Pani pomyliła urządzenia, utraformer NIC NIE WKŁUWA nigdzie i nie ma żadnych igieł.

Worki tłuszczowe pod oczami – jak można je zlikwidować?

Worki tłuszczowe pod oczami najczęściej pojawiają się z przyczyn strukturalnych lub dziedzicznych. Skóra wraz z wiekiem traci swoją elastyczność, natomiast mięśnie słabną. Może to prowadzić do pojawienia luźniejszej skóry, marszczącej się i opadającej w obrębie powiek. Tłuszcz, który gromadzi się w oczodołach, z czasem przesuwa się i wypełnia worki wokół powiek.

worki-tluszczowe-pod-oczami
zdj:SukcesNaSzpilkach

Worki tłuszczowe pod oczami

Często workom towarzyszą obrzęki, czyli gromadzenie wody w tkankach. Od czego robią się worki pod oczami? Płyn może się gromadzić z różnych powodów, najczęściej jest to złe krążenie krwi i podwyższona przepuszczalność naczyń włoskowatych.

Jak usunąć worki tłuszczowe pod oczami?

Jak usunąć worki pod oczami? To pytanie bardzo często pada. Worki tłuszczowe pod oczami wyglądają nieestetycznie i często oszpecają twarz. Do gabinetów chirurgicznych i medycy estetycznej zgłaszają się z tym problemem zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Tak, worki pod oczami u mężczyzn również występują i wbrew opinii bardzo często starają się je usunąć za pomocą zabiegów. Usuwanie worków tłuszczowych jest możliwe, m.in. dzięki medycynie estetycznej. Obecnie istnieje kilka skutecznych metod niwelowania tłuszczu zbierającego się pod oczami.

Do najczęściej stosowanych zabiegów mających na celu zlikwidowanie opuchlizny należą:

 • blefaroplastyka,
 • kwas hialuronowy,
 • mezoterapia,
 • lipoliza iniekcyjna,
 • laser frakcyjny CO2 ,
 • peelingi chemiczne.
 • Blefaroplastyka powiek dolnych (plastyka powiek dolnych)

Zapewne niejednokrotnie zapewne słyszeliście – worki pod oczami operacja? Tak, blefaroplastyka bo o niej mowa, to zabieg chirurgii estetycznej mający na celu usunięcie nadmiaru skóry oraz nadmiaru tkanki tłuszczowej. Chirurg plastyk przecina dolną powiekę zaraz pod linią rzęs, a następnie wycina nadmiar skóry wraz z leżącym pod spodem fragmentem mięśnia i  nagromadzonym tłuszczem okogałkowym. Lekarz zszywa skórę pozostawiając jak najmniejszy ślad, a blizny po operacji są w zasadzie prawie niewidoczne. Zabieg z reguły wykonywany  jest w znieczuleniu miejscowym.

Czas zabiegu wynosi od 1 do 2 godzin. Opuchlizna pozabiegowa schodzi po 1-3 tygodniach. Osoba po zabiegu może odczuwać przejściową dolegliwość: nadmierne łzawienie oczu lub nadmierną suchość oczu.

Jeżeli interesuje Cię również korekta opadających powiek górnych, przeczytaj koniecznie:

 • Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy – HA (hialuronic acid) – to naturalny składnik wszystkich żywych organizmów, o niezwykłej zdolności łączenia wielu cząsteczek wody. U ludzi występuje między innymi w skórze, oczach, stawach. Uwalniając wodę, nawilża skórę od wewnątrz, tworząc prawidłowe środowisko dla rozwoju i pracy komórek. Dzięki temu skóra jest nawilżona, jędrna i sprężysta.

Kwas hialuronowy jest odpowiedni do usunięcia cieni pod oczami i likwidacji doliny łez. Lekarz musi dobrać dobrać odpowiednią gęstość kwasu hialuronowego, tak aby nie zrobić obrzęków pod oczami w przyszłości. Preparat podawany jest bardzo cienkimi igłami, co zmniejsza doznania bólowe. Po wstrzyknięciu wiąże wodę i powiększa objętość danej okolicy wygładzając zmarszczki  Zabieg trwa zazwyczaj do 30 minut, a rezultat widoczny jest od razu po zabiegu.

Okres utrzymywania się efektu początkowego zabiegu można przedłużyć kolejnymi wstrzyknięciami. Większość pacjentów decyduje się na ten zabieg po upływie 6-12 miesięcy od pierwszego zabiegu.

Przeczytaj także:

 • Mezoterapia

Polega na wstrzykiwaniu składników aktywnych w głębokie warstwy skóry. Duża popularność tej metody wynika bowiem z bardzo wysokiej skuteczności i efektywnego działania. Jest to skuteczna metoda w walce z drobnymi zmarszczkami oraz zwiotczałą skórą. Podczas zabiegu wykorzystywane są mieszaniny wielu substancji rewitalizujących i regenerujących (takich jak: kwas hialuronowy, krzemionka organiczna i kompleksy multiwitaminowe, które stymulują metabolizm komórek, zwiększają produkcję kolagenu i elastyny), które bardzo korzystnie oddziałują na poprawę kondycji skóry. Podczas zabiegu lekarz indywidualnie do potrzeb pacjenta dobiera zestaw substancji aktywnych (na ogół 3-4 składniki), tworząc z nich specjalny koktajl.

Po serii zabiegów mezoterapii skóra wygląda znaczniej lepiej, drobne zmarszczki znikają całkowicie, głębsze ulegają spłyceniu. Widoczna jest także poprawa napięcia i jędrności skóry.

Może zainteresuje Cię również: 

 • Lipoliza iniekcyjna

Jest to metoda, która polega na ostrzykiwaniu poduszeczek tłuszczowych powiek dolnych, co doprowadza do ich całkowitego usunięcia. Wstrzykiwana substancja to uzyskiwana z soi  fosfatydylocholiny, która powoduje rozpuszczanie tkanki tłuszczowej, rozerwanie błony komórkowej i eliminację trójglicerydów. Wędrują one do wątroby, gdzie następuje ich rozpad.

Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się obrzęk i zaczerwienienie. Powinny one ustąpić po 4 -5 dniach. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe.

 • Laser frakcyjny CO2

Laser eCO2 to nowy, zaawansowany technologicznie frakcyjny system laserowy CO2 – firmy LUTRONIC® służący do ablacyjnej trwałej i całkowitej regeneracji skóry oraz intensywnej stymulacji syntezy nowego kolagenu.

Promieniowanie lasera eCO2 jest silnie absorbowane przez wodę, podstawowy składnik tkanek. Wnikając w skórę powoduje błyskawiczne jej podgrzanie i odparowanie – ablację. Światło lasera wytwarza strumień impulsów o mikroskopijnej średnicy, rozrzucanych równomiernie po skórze. Dzięki głowicy skanującej nie naświetla jednorodnie powierzchni skóry, ale „dziurkuje” ją tysiącami mikroskopijnych kolumn, pozostawiając wokół „studni oparzeń” siateczkę utworzoną z wysp zdrowej, nie uszkodzonej skóry. Dzięki temu proces leczenia rozwija się bardzo szybko i bez tworzenia widocznej rany.

Laser eCO2 wywołuje zmianę struktury skóry głęboko pod naskórkiem co warunkuje trwałą regenerację kolagenu i elastyny. Podczas zabiegu wiązka laserowa przenika przez naskórek nie uszkadzając go. Działa on jak opatrunek, dzięki czemu skóra potrzebuje niewiele czasu, aby się zregenerować.

 • Peeling chemiczne (lekarskie)

Celem peelingów chemicznych jest intensywne złuszczenie warstw naskórka i dotarcie do skóry właściwej. Podczas zabiegów tych wykorzystywane są kwasy, a jednym z jczęściej stosowanych w peelingu kwasem jest TCA ( kwas trójchlorooctowy). Zabieg jest złożony 4 etapów i polega na aplikowaniu preparatów o różnych stężeniach, co pozwala zwiększać intensywność oddziaływania na skórę. Lekarz dobiera stopień stężenia kwasu w zależności od rodzaju cery i leczonych zaburzeń. Poza działaniem złuszczającym, uzyskuje się efekt rozjaśnienia, nawilżenia czy odmłodzenia skóry.  Zachęcamy do przeczytania: Poznaj świat peelingów. Peelingi lekarskie przeprowadzane są w serii zabiegów, których liczbę warunkuje charakter problemu i potrzeby pielęgnacyjne skóry pacjenta. Zwykle są one wykonywane minimum co 7, a maksymalnie co 14 dni przez okres 2-3 miesięcy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana