Jesień i zima to ciężki czas dla naszej skóry, ale nie tylko twarzy czy ciała, również dla dłoni. Powinnyśmy pamiętać, że suche powietrze niszczy płaszcz ochronny naskórka,wiatr natomiast powoduje zaczerwienienia dłoni. Brak pielęgnacji i ochrony dłoni w konsekwencji prowadzi do ich szybszego starzenia się.
Pielęgnacja dłoni zimą i jesienią
W sytuacji, gdy niszczony jest płaszcz ochronny naskórka, skóra dłoni szybciej traci wodę. Dodatkowo częste mycie dłoni lub zmywanie z użyciem detergentów przy jednoczesnym braku stosowania kremu do rąk, po każdej z tych czynności, może dodatkowo negatywnie wpływać na poziom nawilżenia. A jak powszechnie wiadomo – nawilżanie to podstawa.
Domowa pielęgnacja dłoni
Dłonie należy regularnie nawilżać. W ciągu dnia zaleca się stosowanie kremów nawilżających lub regenerujących, na noc natomiast warto stosować krem odżywczy lub tłusty. Kiedy poziom nawilżenia będzie odpowiedni, niekorzystne warunki atmosferyczne nie będą dla dłoni tak uciążliwe.
W okresie jesienno-zimowym warto wybrać krem do rąk, który zawiera m.in.:
- aloes
- D-Pentanol
- gliceryna
- keratyna
- koenzym Q10
- kwas hialuronowy
- lanolina
- masło shea
- mocznik (urea)
- olej z ziaren ogórecznika
- olejek z awokado
- rumianek
- witamina E
- wosk pszczeli
- wyciąg z pestek winogron
- wyciąg z zielonej herbaty.
Peeling dłoni domowe sposoby
Raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie warto złuszczyć naskórek dłoni. Z uwagi na to, że skóra dłoni jest bardzo delikatna najlepiej użyć peeling przeznaczony specjalnie dla dłoni lub wykorzystać ten, którego używacie do twarzy. Peeling do ciała, który zawiera grube ziarna może podrażnić skórę dłoni, a dodatkowo może być mało przyjemny.
Ochrona dłoni
Kiedy temperatura zaczyna oscylować poniżej 10ºC warto zacząć nosić rękawiczki. Na rynku jest ogromny wybór rękawiczek i nie trzeba od razu kupować skórzanych z futerkiem w środku. Wiele osób ma tendencję do gubienia rękawiczek, ale dobrym rozwiązaniem są w takim przypadku rękawiczki, które można za kilka złotych kupić w każdym supermarkecie.
Odmrożenia dłoni jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?
Z uwagi na to, że dłonie często są nieosłonięte przed mroźnym powietrzem, często ulegają odmrożeniom. Odmrożenia dłoni należą do najczęstszych odmrożeń ciała, a pierwszym objawem jest zaczerwienienie. Kolejnymi objawami są ból, swędzenie oraz wrażenie puchnięcia.
Przemarznięta skóra jest podatna na uszkodzenia, w związku z tym, gdy pojawi się odmrożenie nie wolno jej ani trzeć, ani masować. Dłonie trzeba ogrzewać stopniowo, nie wolno ich wkładać od razu do gorącej wody. Najlepiej rozgrzewać je wodą o temperaturze ok. 25ºC i stopniowo zwiększać do 40ºC. Dodatkowo trzeba rozgrzać organizm od wewnątrz pijąc np. ciepłą herbatę z miodem, sokiem malinowym lub z imbirem czy kardamonem. Nie należy podawać alkoholu, z uwagi na to, że rozszerza naczynia krwionośne i może prowadzić do przechłodzenia. Kiedy się rozgrzejmy należy natrzeć dłonie maścią ichtiolową lub arniką (tylko w przypadku nieuszkodzonej skóry). Dłonie można moczyć również w ciepłej oliwie lub zastosować kąpiel parafinową. Doskonale sprawdzić się również znana od dawien dawna kamfora.
Odmrożenie dłoni – kiedy niezbędna jest pomoc lekarska?
Kiedy na skórze pojawią się pęcherze, nasila się obrzęk, zaczerwienienie i ból, a także gdy na uszkodzonej skórze pojawi się krwista lub ropna wydzielina, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Innymi wskazaniami do wizyty lekarskiej są sytuacje, w których mimo ogrzania dłonie nie powróciło w nich czucie, a także gdy czujemy się osłabieni, odczuwamy bóle, zawroty głowy lub mamy gorączkę.
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!