Święcący się nos, błyszczące czoło i policzki to nie tylko problem gimnazjalistów, ale często również kobiet po 30. roku życia. Cera tłusta, bo o niej mowa, bywa bardzo problematyczna.
Zmorą wielu pań jest problem z nieustannym poprawianiem makijażu i zużywaniem ton pudru. Co ważne, jednym z bardzo częstych błędów popełnianych przy pielęgnacji cery tłustej jest jej nadmierne wysuszanie.
Przejdźmy do początku: cera tłusta charakteryzuje się widoczną gołym okiem produkcją nadmierną produkcją sebum, które wydziale jest przez gruczoły łojowe. Przyczyn tej nadmiernej produkcji może być wiele, a należą do nich chociażby geny, zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia dieta, długotrwały stres, a także niewłaściwa pielęgnacja.
Zarówno w ofercie drogeryjnej, jak i aptecznej, znajdziemy całe linie kosmetyczne przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej.
Podstawowym punktem prawidłowej pielęgnacji jest oczyszczanie skóry (zapoznaj się również jak powinno wyglądać wieczorne oczyszczanie twarzy) za pomocą lekkich emulsji czy żeli przeznaczonych specjalnie do cery tłustej (ale niekoniecznie trądzikowej, które mogą nadmiernie wysuszać). Warte polecenia to m.in.:
- Biały Jeleń Premium, Hipoalergiczny żel do mycia twarzy z oczarem wirginijskim, cera tłusta i trądzikowa,
- La Roche Posay Effaclar Oczyszczający żel do skóry tłustej i wrażliwej
- Clinique Liquid Facial Soap Oily Żel do mycia twarzy,
Dobrze sprawdzają się również płyny micelarne (przeczytaj: Dlaczego warto stosować płyny micelarne), które są delikatne, nie podrażniają skóry i usuwają zanieczyszczenia. Jeżeli po zastosowaniu preparatu oczyszczającego twoja cera jest sucha i napięta, powinnaś rozważyć jego zmianę, bo może skórę nadmiernie wysuszać, co z kolei może powodować większą produkcję łoju. Istotna jest równowaga między zbytnią chęcią do pozbywania się nadmiaru sebum, a jego produkcją, możemy bowiem wpaść w tzw. błędne koło.
Cerę tłustą należy oczyszczać zarówno wieczorem, jak i rano, aby usunąć warstwę sebum. Po każdym oczyszczaniu zalecane jest przetarcie twarzy tonikiem. Przykłady:
- Bielenda Ogórek&Limonka Tonik matujący. Cera tłusta, trądzikowa,
- Ideepharm Dermacos, Cera tłusta Tonik antybakteryjny,
- Lancome, Pure Focus Matifying Purifying Lotion (Tonik do cery tłustej, zanieczyszczonej i trądzikowej)
Rano – najlepiej nałożyć lekki krem nawilżająco-matujący lub matujący, absorbującymi sebum. Na przykład:
- Ziaja Krem Bionawilżający do ceru tłustej i mieszanej – Biała herbata,
- Lirene – Anti ! Acne Matujący krem normalizujący z 2% kwasem migdałowym
- SVR Lysalpha Active Krem do cery tłustej i trądzikowej.
W zależności od tego jak silne jest wytwarzanie sebum na noc zaleca się stosowanie kremu regenerującego wydzielanie sebum, lub kremu odżywczego (nie tłustego czy półtłustego – z uwagi na to, że przy cerze tłustej zależy nam na prawidłowym nawilżeniu, a nie dodatkowym natłuszczeniu skóry). Polecamy:
- Soraya Krem na noc normalizujący B3 Vitamin Cera tłusta i mieszana,
- Aurea Sebamin Krem do cery tłustej i trądzikowej Neoglis
- Avene Cleanance K Krem na noc sprzyjający usuwaniu wyprysków i zaskórników.
W przypadku dużej produkcji sebum dobrze sprawdzają się kosmetyki, które zawierające niewielkie stężenie kwasów (np. salicylowego, kwasy owocowe). Dzięki delikatnemu złuszczaniu, wpływają na proces normalizacji i wygładzenia skóry. W przypadku silnego wytwarzania sebum dobrym rozwiązaniem do stosowania na dzień są bibułki matujące, które należy przykładać w miejsca newralgiczne nawet kilka razy dziennie.
Innym zalecanym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków z retinolem (przeczytaj: kremy z retinolem wybierz coś dla siebie). Retinol reguluje ilość wydzielanego łoju, zmniejsza przetłuszczanie, odblokowuje i zwęża pory, a także hamuje tendencję do tworzenia się zaskórników i wyprysków. Warte wypróbowania:
- Mincer Pharma Retinol, Dotleniający krem energizujący, cera normalna i tłusta 30+
- La Roche Posay, Effaclar K+ krem do cery tłustej i trądzikowej,
- Avene TriAcneal Krem na niedoskonałości skóry i zmiany trądzikowe.
Raz w tygodniu należy zastosować peeling, który pozwoli nam na pozbycie się resztek martwego naskórka. Pamiętajmy, że obumarłe komórki blokują pory, co z kolei może prowadzić do powstawania zaskórników, a czasem nawet do ropnych krostek (wykwitów). Warto spróbować: Bioderma Sebium serum złuszczające do skóry tłustej i mieszanej,
Po peelingu warto nałożyć na twarz maseczkę na bazie glinki lub alg. Nasze propozycje to:
- Ziaja Maska oczyszczająca z glinką zieloną + mikrodermabrazja,
- Dermika, Perfekcja – Maseczka oczyszczająca do cery tłustej i mieszanej,
- Bioderma Sebium Masque oczyszczająca maska seboregulująca do skóry tłustej i mieszanej.
Można też samemu przygotować maseczki, nasze propozycje znajdziesz tutaj: Cera tłusta – przepisy na domowe maseczki
W przypadku bardzo intensywnego wydzielania sebum pielęgnacja domowa może okazać się nieefektywna i warto udać się do kosmetologa, który indywidualnie i kompleksowo zaproponuje proces pielęgnacyjny, z uwzględnieniem zabiegów specjalistycznych.
Dodaj komentarz