Pielęgnacja cery tłustej – sekret tkwi w szczegółach

Święcący się nos, błyszczące czoło i policzki to nie tylko problem gimnazjalistów, ale często również kobiet po 30. roku życia. Cera tłusta, bo o niej mowa, bywa bardzo problematyczna.

jak pielęgnować skórę tłustą

Zmorą wielu pań jest problem z nieustannym poprawianiem makijażu i zużywaniem ton pudru. Co ważne, jednym z bardzo częstych błędów popełnianych przy pielęgnacji cery tłustej jest jej nadmierne wysuszanie.

Przejdźmy do początku: cera tłusta charakteryzuje się widoczną gołym okiem produkcją nadmierną produkcją sebum, które wydziale jest przez gruczoły łojowe. Przyczyn tej nadmiernej produkcji może być wiele, a należą do nich chociażby geny, zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia dieta, długotrwały stres, a także niewłaściwa pielęgnacja.

Zarówno w ofercie drogeryjnej, jak i aptecznej, znajdziemy całe linie kosmetyczne przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej.

Podstawowym punktem prawidłowej pielęgnacji jest oczyszczanie skóry (zapoznaj się również jak powinno wyglądać wieczorne oczyszczanie twarzy) za pomocą lekkich emulsji czy żeli przeznaczonych specjalnie do cery tłustej (ale niekoniecznie trądzikowej, które mogą nadmiernie wysuszać). Warte polecenia to m.in.:

  • Biały Jeleń Premium, Hipoalergiczny żel do mycia twarzy z oczarem wirginijskim, cera tłusta i trądzikowa,
  • La Roche Posay Effaclar Oczyszczający żel do skóry tłustej i wrażliwej
  • Clinique Liquid Facial Soap Oily Żel do mycia twarzy,

Dobrze sprawdzają się również płyny micelarne (przeczytaj: Dlaczego warto stosować płyny micelarne), które są delikatne, nie podrażniają skóry i usuwają zanieczyszczenia. Jeżeli po zastosowaniu preparatu oczyszczającego twoja cera jest sucha i napięta, powinnaś rozważyć jego zmianę, bo może skórę nadmiernie wysuszać, co z kolei może powodować większą produkcję łoju. Istotna jest równowaga między zbytnią chęcią do pozbywania się nadmiaru sebum, a jego produkcją, możemy bowiem wpaść w tzw. błędne koło.

Cerę tłustą należy oczyszczać zarówno wieczorem, jak i rano, aby usunąć warstwę sebum. Po każdym oczyszczaniu zalecane jest przetarcie twarzy tonikiem. Przykłady:

  • Bielenda Ogórek&Limonka Tonik matujący. Cera tłusta, trądzikowa,
  • Ideepharm Dermacos, Cera tłusta Tonik antybakteryjny,
  • Lancome, Pure Focus Matifying Purifying Lotion (Tonik do cery tłustej, zanieczyszczonej i trądzikowej)
  • kremy do cery tłustej

Rano – najlepiej nałożyć lekki krem nawilżająco-matujący lub matujący, absorbującymi sebum. Na przykład:

  • Ziaja Krem Bionawilżający do ceru tłustej i mieszanej – Biała herbata,
  • Lirene – Anti ! Acne  Matujący krem normalizujący z 2% kwasem migdałowym
  • SVR Lysalpha Active Krem do cery tłustej i trądzikowej.

W zależności od tego jak silne jest wytwarzanie sebum na noc zaleca się stosowanie kremu regenerującego wydzielanie sebum, lub kremu odżywczego (nie tłustego czy półtłustego – z uwagi na to, że przy cerze tłustej zależy nam na prawidłowym nawilżeniu, a nie dodatkowym natłuszczeniu skóry). Polecamy:

  • Soraya Krem na noc normalizujący B3 Vitamin Cera tłusta i mieszana,
  • Aurea Sebamin Krem do cery tłustej i trądzikowej Neoglis
  • Avene  Cleanance K Krem na noc sprzyjający usuwaniu wyprysków i zaskórników.

W przypadku dużej produkcji sebum dobrze sprawdzają się kosmetyki, które zawierające niewielkie stężenie kwasów (np. salicylowego, kwasy owocowe). Dzięki delikatnemu złuszczaniu, wpływają na proces normalizacji i wygładzenia skóry. W przypadku silnego wytwarzania sebum dobrym rozwiązaniem do stosowania na dzień są bibułki matujące, które należy przykładać w miejsca newralgiczne nawet kilka razy dziennie.

Innym zalecanym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków z retinolem (przeczytaj: kremy z retinolem wybierz coś dla siebie). Retinol reguluje ilość wydzielanego łoju, zmniejsza przetłuszczanie, odblokowuje i zwęża pory, a także hamuje tendencję do tworzenia się zaskórników i wyprysków. Warte wypróbowania:

  • Mincer Pharma Retinol, Dotleniający krem energizujący, cera normalna i tłusta 30+
  • La Roche Posay, Effaclar K+ krem do cery tłustej i trądzikowej,
  • Avene TriAcneal Krem na niedoskonałości skóry i zmiany trądzikowe.

Raz w tygodniu należy zastosować peeling, który pozwoli nam na pozbycie się resztek martwego naskórka. Pamiętajmy, że obumarłe komórki blokują pory, co z kolei może prowadzić do powstawania zaskórników, a czasem nawet do ropnych krostek (wykwitów). Warto spróbować: Bioderma Sebium serum złuszczające do skóry tłustej i mieszanej,

jakie maseczki do skóry tłustej

Po peelingu warto nałożyć na twarz maseczkę na bazie glinki lub alg. Nasze propozycje to:

  • Ziaja Maska oczyszczająca z glinką zieloną + mikrodermabrazja,
  • Dermika, Perfekcja – Maseczka oczyszczająca do cery tłustej i mieszanej,
  • Bioderma Sebium Masque oczyszczająca maska seboregulująca do skóry tłustej i mieszanej.

Można też samemu przygotować maseczki, nasze propozycje znajdziesz tutaj: Cera tłusta – przepisy na domowe maseczki

W przypadku bardzo intensywnego wydzielania sebum pielęgnacja domowa może okazać się nieefektywna i warto udać się do kosmetologa, który indywidualnie i kompleksowo zaproponuje proces pielęgnacyjny, z uwzględnieniem zabiegów specjalistycznych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Utrata gęstości skóry twarzy – najlepsze zabiegi medycyny estetycznej.

Utrata jędrności skóry z wiekiem jest faktem, który związany jest przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Produkcja estrogenu zmniejsza się po 40 roku życia, a przekłada się to na jest zmniejszenie ilości włókien kolagenowych i elastynowych oraz kwasu hialuronowego. Efektem tego jest nie tylko mniejsze nawilżenie skóry twarzy, ale również staje się ona „cieńsza”.

jak poprawić gęstość skóry

Posiadaczki cer tłustych są w lepszej sytuacji niż panie z cerą suchą, gdyż cera tłusta dłużej zachowuje swoją gęstość i starzeje się wolniej. Natomiast wszystkie Panie, które uważają, że ich skóra jest zbyt cienka i chciałyby temu jakoś zaradzić, mają do wyboru kilka zabiegów medycyny estetycznej. Warto mieć na uwadze, że częstotliwość zabiegów jest uzależniona od naszej skóry i efektu jaki chcemy uzyskać.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie ludzkim, która magazynuje wodę, nawilża, poprawia sprężystość i elastyczność skóry. Wraz z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej kwasu hialuronowego, czego konsekwencją jest wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek.

Kwas hialuronowy stosowany do wygładzania zmarszczek ma postać krystalicznego bardzo plastycznego żelu, a działając od wewnątrz poprawia gęstość, nawilżenie i elastyczność skóry, dzięki czemu spłyca zmarszczki. Efekt widoczny już po pierwszym zabiegu.

Więcej o kwasie hialuronowym przeczytasz TUTAJ.

Termoplastyka twarzy RF

Termoplastyka to zabieg, który wykorzystuje w swoim działaniu fale radiowe w celu liftingu skóry twarzy, a także szyi, dekoltu oraz dłoni.

Podczas zabiegu na skutek działania fali radiowej wytwarza się ciepło endogenne (powstające wewnątrz) i następuje ogrzanie tkanek. Włókna kolagenowe ulegają natychmiastowemu skurczeniu, a następnie napięciu, co pobudza funkcje regeneracji. Zwiększa się ukrwienie skóry, dotlenienie, odżywienie, a także rewitalizacja komórek oraz poprawienie gęstości skóry warunkującej jej jędrność i elastyczność.

jak poprawić gęstość skóry

Ultradźwięki

Podczas zabiegu metodą ultradźwięków głowica urządzenia przykładana jest do skóry, a ultradźwięki docierają na wybraną wcześniej głębokość i powodują mocne rozgrzanie tkanek. Rozciągnięte włókna kolagenowe i elastynowe pod wpływem ciepła ulegają skurczeniu. Natomiast mikro uszkodzenia skóry w jej głębszych warstwach powodują uruchomienie procesów regeneracyjnych. I podobnie jak w przypadku działania fal radiowych, efektem zabiegu jest rewitalizacja komórek oraz poprawienie gęstości skóry.

Laser frakcyjny

Światło lasera wytwarza strumień impulsów o mikroskopijnej średnicy. Wiązka lasera „dziurkuje skórę” i powstają mikroskopowe uszkodzenia skóry. Zniszczone ubytki są szybko usuwane, a w otaczających je partiach zdrowego naskórka nasila się rozrost nowych komórek i włókien kolagenowych odtwarzających wiązania komórkowe. Zwiększa się ilość kolagenu w skórze. Efektem, który można zaobserwować jest widoczne wygładzenie zmarszczek i fałdów, a także wzrost napięcia skóry jak po liftingu.

Nici PDO

Nici PDO są złożone z włókna polidioksanonu, który wykazuje działanie napinające i wygładzające, jak również stymuluje produkcję kolagenu. Polidioksanon stymulacje fibroblasty, dzięki czemu pobudzany jest naturalny proces produkcji kolagenu w skórze. Wprowadzeniu nici w głębokie warstwy skóry powoduje efekt mechanicznego napięcia. Rezultat stosowania nici PDO jest długotrwały, a wzmożona produkcja kolagenu może trwać od 24 do nawet do 36 miesięcy zależnie od typu nici. Nici PDO ulegają w tym czasie wchłonięciu. Jeśli interesuje Cię ten zabieg, koniecznie powinieneś zobaczyć – klik link.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Pielęgnacja skóry twarzy w czasie ciąży.

30 lat temu nasze mamy ukrywały ciążowe brzuszki w sukienkach-workach, na szczęście pod tym względem czasy się zmieniły i dzisiaj wiele mam dumnie prezentuje ciążowe krągłości.

jakie zabiegi można wykonywać w ciąży a jakich zabiegów nie można robić w ciąży

W ciele kobiety zachodzi w tym okresie wiele zmian. Zmianom często ulega też skóra twarzy. Zdarza się niejednokrotnie, że panie, które nie miały żadnych problemów ze skórą twarzy, zaczynają się borykać z krostkami, trądzikiem. A także odwrotnie – dla niektórych cer ciążą okazuje się zbawienna.

Co do zasady w okresie ciąży skóra może szybciej ulegać podrażnieniom, mogą pojawiać się skłonności do przesuszania lub przetłuszczania.

W przypadku kosmetyków do codziennej pielęgnacji twarzy, koniecznie sprawdź czy przypadkiem nie zawierają one substancji, których kobiety w ciąży nie powinny stosować z uwagi na zwiększenie ryzyka uszkodzenia płodu:

  • witamina A i jej pochodne: retinol i retinoidy,
  • tetracykliny zawarte w kosmetykach przeciwtrądzikowych,
  • kwas salicylowy i jego pochodne,
  • fluor zawarty w płynach do płukania jamy ustnej,

a także kwasów owocowych AHA w dużym stężeniu, które sprzyjają występowaniu podrażnień skóry i przebarwień. W okresie ciąży warto sięgać po preparaty dedykowane przyszłym mamom lub po te z półki aptecznej.

Ciąża nie wyklucza wizyty w gabinecie kosmetycznym, ale – pamiętaj, aby zawsze poinformować kosmetologa, że spodziewasz się dziecka. Dlaczego? Z uwagi na to, że jest spora lista preparatów, których nie można stosować i zabiegów, których nie można wykonywać w trakcie trwania ciąży.

Z uwagi na to, że w pierwszym trymestrze dziecko rozwija się bardzo intensywnie, zaleca się by z wizytą u kosmetyczki poczekać do 4 miesiąca.

U ciężarnych kobiet można przeprowadzać zabiegi oczyszczania za pomocą odpowiednio dobranych preparatów ziołowych, które pomogą pozbyć się zaskórników. Zabieg taki może być połączony z nałożeniem odpowiedniej do cery maski i delikatnym masażem twarzy. Można również wykonywać zabiegi dotleniające, które złagodzą podrażnienia i mogą zmniejszyć tendencję do powstawania przebarwień.

Nie ma również przeciwwskazań do wykonywania mikrodermabrazji, która polega na usuwaniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki usunięciu zrogowaciałego naskórka dochodzi do regeneracji i tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. (koniecznie przeczytaj: mikrodermobrazja  wspomóż swoją skórę)

W niektórych instytutach urody oferowane są specjalne zabiegi i pakiety dla pań oczekujących dziecka. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zwróć się o poradę do lekarza prowadzącego ciążę.

Zabiegi, z których należy całkowicie zrezygnować będąc w ciąży:

  • zabiegi przeprowadzane z wykorzystaniem lasera,
  • zabiegi odmładzające tj. lifting, endermologia, zabiegi z retinolem i kwasami
    w tym glikolowym, migdałowym, azelainowym, owocowym.
  • drenaż limfatyczny,
  • zabiegi z użyciem prądu i ultradźwięków, tj.: galwanizacja, jonoforeza, sonoforeza,
  • makijaż permanentny i tatuaż,
  • solarium i sauna.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana