Ochrona przeciwsłoneczna w oczach dermatologa. Leczenie zmian i znamion.

Na ostatnich Warsztatach Piękna w Lecznicy Melitus –  poświęconych prewencji nowotworów skóry –  o diagnostyce i metodach leczenia zmian i znamion oraz roli i znaczeniu dermatoskopii mówiła dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska – Olędzka.

 

dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka, Lecznica Melitus

Promieniowanie UVA i UVB ma zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na skórę. Do działań pozytywnych zaliczamy syntezę witaminy D3 w skórze oraz możliwości światłolecznictwa. Natomiast skutki uboczne UVA i UVB dzielimy na natychmiastowe: oparzenia słoneczne, opalenizna, immunosupresja oraz przewlekłe –  fotokancerogeneza i fotostarzenie.

Nowotworami skóry powstającymi pod wpływem światła słonecznego są: rak podstawnokomórkowy (80%), rak kolczystokomórkowy (15%) oraz czerniak złośliwy (5%). Czynniki rozwoju czerniaka to jasna skóra (tzw. 1-2 fototyp), obecność czerniaka u członków rodziny, zespół znamiona typowych, duże znamiona wrodzone, liczne znamiona nabyte. Czynniki ryzyka środowiskowe to wieloletnia (np. zawodowa) ekspozycja na UV, częste intensywne naświetlania – wakacje, solarium, styl życia, oparzenia słoneczne w dzieciństwie, leczenie immunosupresyjne, szerokość geograficzna.

Standardem postępowania w profilaktyce przeciwnowotworowej dotyczącej skóry jest coroczna kontrola znamion barwnikowych. Polega ona na obejrzeniu przez dermatologa wszystkich znamion na skórze pacjenta. W przypadku zmian podejrzanych, lekarz decyduje o krótkoterminowej kontroli dermoskopowej (po 12 tyg.) lub o usunięciu chirurgicznym. Bardziej zaawansowaną techniką oceny znamion jest wideodermoskopia – metoda polegająca na oglądaniu znamion w kamerze umożliwiającej powiększenie do 70x i archiwizację ich w komputerze współdziałającym z kamerą. 

W wideodermoskopie oglądane są tylko wybrane znamiona, kwalifikowane po badaniu dermoskopowym. W przypadku znamion barwnikowych, tzw. pieprzyków metodą usuwania jest usunięcie chirurgiczne w znieczuleniu miejscowym. Usunięte znamię musi być zawsze zbadane histopatologicznie, czyli ocenione pod mikroskopem. Po 7-10 dniach po zabiegu usuwane są szwy. Znamion barwnikowych nie wolno usuwać laserem, krioterapią i elektrokoagulacją. Dzięki dermoskopii obecnie nie usuwa się znamion ,,profilaktycznie” np. z miejsc drażnionych odzieżą lub urażonych. Dzięki temu unikamy niepotrzebnych zabiegów chirurgicznych i blizn.

Na badanie dermoskopowe nie powinniśmy zgłaszać się tuż po lecie, kiedy skóra jest opalona. Badanie przeprowadzone przez lekarza jest wykonywane raz do roku, natomiast pacjent powinien również sam kontrolować swoje znamiona –  zgodnie z zasadą ABCD i E czyli ocena : symetrii, granic, koloru, wielkości i ewolucji (zmienności). Zwracamy uwagę na symetrię zmian, czy granica zamienia jest równa. Ważna jest także wielkość znamion i kolor (im więcej barw w obrębie jednego zamienia, tym jest ono bardziej podejrzane). Ostatnią cechą, którą oceniamy jest ewolucja zmiany. Obecność wymienionych cech jest powodem, aby zgłosić się do lekarza.

 

opracowanie : Dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka Lecznica Melitus

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

VelaShape III – mistrz w modelowaniu sylwetki !

W medycynie estetycznej zabiegi mające na celu redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej stały się bardzo popularne. W przeciwieństwie do inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, nieinwazyjne technologie działają nie tylko na tkankę podskórną, lecz również powodują przebudowę kolagenu.

Wykorzystując doświadczenie cieszącej się dużym uznaniem serii Vela, w 2013 r. firma Syneron-Candela wprowadziła nowy aparat VelaShape III. Urządzenie to działa w oparciu o cztery energie: podczerwień, prąd RF, podciśnienie oraz masaż mechaniczny.

VelaShape III to wyjątkowy system do nieinwazyjnej i trwałej redukcji tkanki tłuszczowej. Dzięki bardzo wysokiej mocy bipolarnego prądu RF 150W (najwyższa moc spośród dostępnych urządzeń na rynku) uzyskano skuteczność 97% już po pierwszym zabiegu. W urządzeniu, pierwszy raz na świecie zastosowano inteligentny system SmartRF™ wykorzystujący generator z zamkniętą pętlą RF dopasowujący energię do impedancji tkanki pacjenta. Dzięki temu zredukowano liczbę osób, u których dotychczas nie obserwowano niszczenia adipocytów.

Badania wykazały, że utrzymywanie podwyższonej temperatury tkanki przez dłuższy okres czasu działa niszcząco na komórki (nie tylko tłuszczowe). Przykładowo, jeżeli przez okres 22 minut utrzymujemy temperaturę 450C, to zniszczeniu ulega 60% komórek (Dewey et al Radiol. 1977; 123:463-474). Ważne jest więc, by działanie urządzeń wykorzystujących grzanie do niszczenia tkanki tłuszczowej było selektywne. Działanie VelaShape III jest selektywne dzięki podciśnieniu powodującym wciągnięcie głębiej położonej warstwy tkanki tłuszczowej pomiędzy elektrody oraz dzięki kumulacji ciepła w adipocytach. Podciśnienie jest tak dobrane, aby gęstość prądu przepływającego przez zassany fałd skóry była jak największa w tkance tłuszczowej. Dzięki wysokiej energii prądu RF oraz specjalnie opracowanej procedurze StackingModeTM zabieg jest szybki, nieuciążliwy, a co ważne dający efekty u każdego pacjenta.

 

W trakcie zabiegu VelaShape III na skutek mechanicznego i termicznego działania na tkankę łączną, następuje również redukcja cellulitu. Kolagen zostaje zagęszczony, a skóra ujędrniona.

     

               kolagen przed zabiegiem                                               kolagen po zabiegu

VelaShape III jest aparatem o wysokim bezpieczeństwie działania. Na ekranie zobrazowany jest ciągły pomiar temperatury tkanki za pomocą wbudowanego czujnika. Łatwy w użyciu, intuicyjny interfejs umożliwia szybką i łatwą konfigurację parametrów podczas zabiegu.


Więcej informacji: www.shar-pol.pl oraz na Facebook VelaShape

 

O firmie:

SHAR-POL jest ekspertem i prekursorem w dziedzinie medycznych zastosowań laserów w Polsce. Bogate portfolio spółki tworzą urządzenia z zakresu medycyny estetycznej przeznaczone m.in. do wykonywania zabiegów: redukcji tkanki tłuszczowej, ujędrniania skóry, usuwania zmian naczyniowych, fotoodmładzania, lipolizy laserowej, a także dermatochirurgii. Firma od 20 lat obsługuje duże szpitale publiczne, kliniki prywatne oraz gabinety lekarskie i kosmetyczne, zapewniając pełny zakres usług. www.shar-pol.pl

 

/materiał sponsorowany


Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Jak pozbyć się otyłości brzusznej jeszcze przed wakacjami?

Z problematyczną oponką charakterystyczną dla wielu mężczyzn, musi zmagać się coraz więcej kobiet. Praktykowane ćwiczenia, diety i kosmetyki zwykle nie przynoszą jednak zamierzonych rezultatów. Jak zatem uporać się z niebezpiecznym i nieestetycznym nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej? Efekty mogą przynieść nieinwazyjne zabiegi kriolipolizy, dzięki którym pozbędziemy się brzuszka jeszcze przed nadchodzącym urlopem.     

 

Najgorsza spośród wszystkich rodzajów otyłości

Otyłość brzuszna, z którą częściej borykać się muszą kobiety w okresie pomenopauzalnym dotyczy dziś kobiet w każdym wieku. Jej najczęstszymi przyczynami są problemy z przemianą materii, hormonami, przyswajanie zbyt dużej ilości pustych kalorii, siedzący tryb życia i stres. W wyniku tego otyłość typu „jabłko” jest uznawana za chorobę cywilizacyjną.

Uznaje się również, że otyłość centralna jest spośród wszystkich rodzajów otyłości najbardziej niebezpieczna, dlatego nadmiernego brzuszka nie można bagatelizować. Konsekwencjami odkładania się tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej mogą być w najlepszym przypadku dyskomfort i kompleksy, w najgorszym zaś choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.

Jeżeli ćwiczenia i dieta nie przynoszą rezultatów, a otyłość wciąż jest uciążliwa i widoczna, należy podjąć właściwe leczenie. W takiej sytuacji ważne jest, aby stopniowo zmniejszyć ogólną masę ciała i ryzyko związane z umiejscowieniem tkanki tłuszczowej w brzuchu. W odpowiednim leczeniu, niwelującym wystąpienie miażdżycy, a także cukrzycy, pomogą zabiegi skutecznie redukujące tkankę tłuszczową.

Skuteczna metoda na zbędny balast

Wśród polecanych zabiegów jest kriolipoliza – bezbolesny i nieinwazyjny zabieg polegający na kontrolowanej ekspozycji tkanki tłuszczowej na zimno. Zabieg kriolipolizy bazujący na nowoczesnej metodzie CoolTechTM jest przeznaczony dla osób posiadających nadmiar miejscowo skoncentrowanej tkanki tłuszczowej, np.: na brzuchu, w okolicach bioder czy na udach – tłumaczy Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej. – Podczas zabiegu kriolipolizy komórki tłuszczowe są zamrażane specjalnym aplikatorem, w skutek czego dochodzi do ich uszkodzenia, a następnie obumierania czyli apoptozy. Obumarłe komórki uwalniane są do układu limfatycznego, a następnie są metabolizowane i wydalane w naturalnym procesie fizjologicznym.

Możliwość precyzyjnego określenia czasu i temperatury chłodzenia zapewnia skuteczność bez ryzyka uszkodzenia innych tkanek czy skóry – uzupełnia Urszula Sztwiertnia.

Zabieg kriolipolizy to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą pozbyć się mankamentów figury bez nadmiernej ingerencji w swoje ciało. Jest to więc doskonała alternatywa dla zabiegów chirurgicznych i głodzenia się.

Stosowanie zabiegów zaowocuje poprawą sylwetki, a w konsekwencji i zdrowia. Nowoczesna metoda w połączeniu z prawidłową dietą oraz aktywnością fizyczną pozwoli osiągnąć zadowalające i trwałe efekty.

 

SHAR-POL jest ekspertem i prekursorem w dziedzinie medycznych zastosowań laserów w Polsce. Bogate portfolio spółki tworzą urządzenia z zakresu medycyny estetycznej przeznaczone m.in. do wykonywania zabiegów: redukcji tkanki tłuszczowej, ujędrniania skóry, usuwania zmian naczyniowych, fotoodmładzania, lipolizy laserowej, a także dermatochirurgii.

Firma od 20 lat obsługuje duże szpitale publiczne, kliniki prywatne oraz gabinety lekarskie i kosmetyczne, zapewniając pełny zakres usług. www.shar-pol.pl

 

/artykuł sponsorowany/

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana