Niewiele osób ma piękną, nieskazitelną, gładką cerę. Wiele z nas boryka się z różnymi niedoskonałościami, przebarwieniami, trądzikiem czy widocznymi naczynkami i rumieniem. Z pomocą przychodzi nam kosmetyki do kamuflażu.
Podczas wykładu i pokazu Pierre Fabre Dermo-Cosmetique/Avene „Zastosowanie makijażu medycznego Couvrance – w dermatologii i po zabiegach medycyny estetycznej” który odbył się 11 marca 2017 r. w ramach XVIII Kongresu Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, Panie Joelle Nonni z Francji i dr Marzena Lorkowska-Precht z Polski przedstawiły kosmetyki Avene z serii Couvrance. Przy okazji francuska makijażystka zaprezentowała na żywo jak radzić sobie ze zmianami typu krostki i widoczne naczynka/rumień.
Kamuflaż makijaż krok po kroku
-
Jak nakładać podkład?
Niezależnie od typu cery jaki posiadamy, przed nałożeniem podkładu, na twarz nakładamy krem (odpowiedni do cery i pory roku).
Wyróżniamy trzy techniki nakładania podkładu:
- palcami – najpierw nanosimy podkład na środek twarzy, a następnie rozprowadzamy go na boki. Trzeba jednak uważać, aby nie powstały nam smugi i w miarę możliwości równomiernie rozprowadzić podkład.
- gąbką – szczególnie polecana przy cerach problematycznych, np. trądzikowych, z rumieniem, itp., oraz przy rozszerzonych porach. Podkład „wklepujemy” (stemplujemy) przy pomocy gąbeczki, aby „stopił się” z cerą.
- pędzlem – jest to technika polecana dla osób, które nie mają większych problemów z cerą i zmian skórnych, z uwagi na to, że efekt nałożenia podkładu będzie bardziej transparentny niż w przypadku używania gąbeczki.
Porada
Przed nałożeniem fluidu gąbeczkę warto zwilżyć wodą, tak aby napęczniała. Zapobiegnie to nadmiernemu wchłanianiu podkładu przez gąbkę.
Korektor i jego zastosowanie
Zielony korektor pomoże nam zakamuflować mankamenty w kolorze czerwonym, tj. np. krostki, widoczne naczynka.
W przypadku krostek i trądziku najlepiej wybierać specjalne korektory z zielonym pigmentem, a także zawierające kwas salicylowy lub glikolowy. Korektor nakładamy punktowo, a jego nadmiar usuwamy wacikiem lub patyczkiem do uszu.
Jak zlikwidować cienie pod oczami ?
Makijażyści zalecają, aby pod oczy wybierać specjalnie dedykowane do delikatnej skóry korektory. Są one z reguły lżejszej, bardziej kremowe i mniej wysuszające. Jeżeli nie mamy takiego specjalnego korektora, to korektor najlepiej zmieszać z kremem pod oczy, aby uzyskać lżejszą konsystencję kosmetyku.
Porada
Najpierw nakładamy korektor, a następnie podkład – ale podkład nakładamy „stęplując” twarz gąbeczka, nie rozcieramy go na twarzy, ponieważ zetrzemy wtedy korektor.
Również w przypadku naczynek – pojedyncze naczynka maskujemy poprzez punktowe nałożenie korektora, natomiast w przypadku rumienia cały jego obszar pokrywamy korektorem.
Zachęcamy do przeczytania: domowe sposoby na zmęczone oczy.
Maskara do rzęs
W przypadku długich rzęs maskarę nakładamy najpierw na dolne, a później na górne rzęsy. Tusz do rzęs nakładamy najpierw ruchem typu „zyg-zag” od ich nasady do końca rzęs, a następnie pociągnięciem od nasady rzęs do ich końca.
Porada 1.
Kiedy chcemy aby na szczoteczce maskary znalazło się więcej tuszu, nie należy nabierać go wykonując poziomy ruch „przód-tył”, a zdecydowanie ruch okrężny szczoteczką. Poziomy ruch pocierania powoduje bowiem, że do środka pojemnika z tuszem dostają się pęcherzyki powietrza, co powoduje jego szybsze wysychanie.
Porada 2.
Jeżeli skapnęło nam nieco tuszu np. tuż pod linią oka lub tusz odcisnął się na górnej powiece, na bawełniany patyczek kosmetyczny nakładamy odrobinę fluidu i delikatnie przecieramy nim czarną plamkę tuszu.
Ważne: mycie i dezynfekowanie akcesoriów do makijażu
Gąbeczki i pędzle do nakładania podkładu należy czyścić 1 – 2 razy w tygodniu (idealnie byłoby codziennie). Można to zrobić za pomocą wody z mydłem lub szamponem, a także za pomocą specjalnych preparatów dezynfekujących dostępnych w drogeriach. Pędzle (naturalne i syntetyczne) należy myć minimum raz na miesiąc.
Dlaczego? Ze względu na to, że gromadzący się na nich kurz i złogi starego pudru oraz podkładu zatykają pory, co może u osób z wrażliwą czy trądzikową cerą powodować nasilenie się dolegliwości skórnych.
Róż na policzkach
Osoby młode, z jędrną cerą bez zmarszczek, róż nakładają uśmiechając się i muskają szczyty policzków. Natomiast osoby, u których pojawiły się już zmarszczki, są starsze i chciałyby się odmłodzić, nakładają róż na kości policzkowe. Szczegółowe porady jak prawidłowo nakładać róż na policzki wraz z tutorialami znajdziesz tutaj.
Rodzaje podkładów i kolorystyka – kamuflaż
Osoby, które mają przebarwienia powinny wybierać podkłady kryjące. Ważne jest natomiast to, aby nie przesadzać z nałożeniem korektora i podkładu. Głównym celem nakładania korektora jest niwelowanie niedoskonałości, wyrównanie kolorytu. Według znanego makijażysty Wayne’a Gossa podstawowa zasada to: 80 % korektor – 20 % podkład, albo 20 % korektor – 80 % podkład. Jeżeli nakładasz zielony korektor np. na policzki i zaczynasz widzieć kolor zielony, a nie „cielisty/szary”, to nie nakładaj go już więcej.
Różne kolory korektorów pomogą nam zneutralizować zmiany skórne:
- korektor zielony – koryguje naczynka i czerwone krostki,
- korektor żółty – niweluje zaczerwienienia na większych obszarach skóry, a także do redukcji niebieskawo-fioletowych cieni pod oczami,
- korektor fioletowy – rozświetla skórę,
- korektor różowy – też rozświetla i genialnie usuwa szary, zmęczony koloryt przy ciemniejszych karnacjach.
Może zainteresuje Cię również artykuł z tutorialem: Jak wyszczuplić twarz makijażem?
Dodaj komentarz