Jak krótki sen wpływa na naszą cerę?

Zmęczenie i niewyspanie odbijają się na naszym wyglądzie. Czasem wystarczy tylko jedna nieprzespana noc, aby cera straciła blask, a oczy stały się podkrążone. W obecnych czasach niezależnie od tego czy jest się mamą zajmującą się domem, mamą pracującą zawodowo, czy singielką pracującą w korporacji, brakuje nam czasu na sen. Niestety ma to negatywny wpływ na nasz organizm, objawiając się obniżoną odpornością, bólami głowy czy słabszą koncentracją. Jak brak odpowiedniej ilości snu wpływa na naszą cerę?

 Jak krótki sen wpływa na naszą cerę?

Sen trwający od 7 do 9 godzin jest jednym z kluczowych aspektów prawidłowej pielęgnacji skóry (przeczytaj również: Główne błędy popełniane przy pielęgnacji skóry twarzy). Skóra jest najbardziej podatna na regenerację przed północą, a około godziny 24:00 rozpoczyna się jej oczyszczanie z toksyn. Pomiędzy godziną 24:00 a 2:00 dochodzi do wzrostu temperatury ciała, dzięki czemu tkanki są bardziej dotlenione i elastyczne. Komórki w tym czasie dzielą się i odnawiają kilka razy szybciej niż w ciągu dnia. Podczas snu skóra może skupić się na odnowie, między innymi dlatego, że nie broni się przed słońcem i wolnymi rolnikami. Lepszy jest również przepływ krwi, a to pomaga skórze lepiej przyswajać substancje z preparatów kosmetycznych.

Jakie są negatywne aspekty zbyt krótkiego snu?

  1. Więcej zmarszczek

Podczas snu wytwarzany jest kolagen, który zapobiega wiotczeniu skóry. Więcej kolagenu w skórze sprawia, że jest ona grubsza i mniej podatna na powstawanie zmarszczek.

Spanie 5 godzin na dobę może prowadzić do powstania dwukrotnie większej liczby drobnych zmarszczek, niż w przypadku spania 7 godzin. Co więcej może to również prowadzić do wysuszania skóry, a w konsekwencji bardziej widocznych zmarszczek.

  1. Matowa, pozbawiona blasku cera

Brak snu powoduje zmniejszenie przepływu krwi do skóry otaczającej twarz. Wpływa to na pozbawienie skóry naturalnego blasku, cera staje się matowa.

  1. Cienie pod oczami i spuchnięte powieki

Spuchnięte powieki czy cienie pod oczami to jedne z pierwszych oznak braku snu. Aby unikać opuchniętych powiek, zalecane jest spanie w wywietrzonym pomieszczeniu, nie spożywanie na noc produktów, które mogą zatrzymywać wodę w organizmie (polecamy: Zbilansowana dieta a piękna cera), a także spanie na odpowiednio wyprofilowanej poduszce (spanie „na płasko” może sprzyjać gromadzeniu się płynów wokół oczu, a w efekcie opuchnięć).

Odpowiednia ilość snu, wypoczynku (leżenia z zamkniętymi oczami) wpływa również na zminimalizowanie pojawiania się cieni pod oczami. Kiedy krew nie przepływa prawidłowo, co dzieje się w przypadku braku snu, może ona gromadzić się pod oczami i być widoczna jako tzw. „sińce” pod oczami, z uwagi na to, że skóra w tym miejscu jest bardzo cienka.

Cienie pod oczami mogą być również cechą genetyczną, a także mogą pojawiać się wraz z upływem lat i zwiększeniem się ilości melaniny w skórze.

  1. Smutny, zmęczony wyraz twarzy

Brak odpowiedniej ilości snu może także powodować mimowolne opadanie kącików ust, sprawiając, że będziemy wyglądać smutniej. Czerwone, opuchnięte oczy, cienie, opadające powieki i bledsza skóra mogą sygnalizować innym, że jesteśmy wyczerpane.

Wiemy już, że sen trwający od 7 do 9 godzin jest nieodzownym elementem dbania o cerę. Warto jednak mieć świadomość, że spanie na boku lub na brzuchu, może się przyczyniać do powstawiania zmarszczek. Więcej na ten temat przeczytacie w wywiedzie z dr Agnieszką Bliżanowską z Centrum WellDerm, specjalistą dermatologiem i ekspertem medycyny estetycznej: Uważaj na zmarszczki senne! .

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Nici ginekologiczne – plastyka okolic intymnych

Medycyna estetyczna rozwija się na wielu płaszczyznach, należy do niej również obszar związany z kobiecymi narządami płciowymi. Jednym z bardziej powszechnych zabiegów jest zastosowanie nici ginekologicznych, które mają na celu zwężenie ujścia zewnętrznego pochwy i przedsionka pochwy oraz lifting krocza. Na czym polega zabieg i jego skuteczność? Czy należy do kategorii bezpiecznych zabiegów? Jakie grono kobiet może się mu poddać?

dermaestetic-zabieg-vaginal-narrower

Zabieg z wykorzystaniem nici ginekologicznych

Vaginal Narrower to pierwsze na świecie wchłanialne nici z serii Happy Lift, wykorzystywane do minimalnie inwazyjnej plastyki krocza, waginoplastyki oraz likwidacji defektów kosmetycznych i funkcjonalnych okolicy krocza i pochwy.

Przeczytaj również: Bez wstydu – zabiegi pociążowe

Zabieg z wykorzystaniem nici Vaginal Narrower polega na wprowadzeniu jednej lub dwóch nici przez 4-6 bardzo małych i płytkich nacięć skóry krocza. Poprzez nacięcia te wprowadza się w obrębie tkanki podskórnej i płytko umiejscowionego pod skórą mięśnia, jedną lub dwie nici. Dwóch nici używa się jedynie w przypadkach defektów o większym nasileniu, natomiast w pozostałych przypadkach stosuje się nić pojedynczą. Napięcie tkanek podskórnych, które powstaje dzięki zastosowaniu nici ułatwia gromadzenie się tkanek wokół nici, które pełnią funkcję „parasola” oraz zapobiegają rozchodzeniu się nici w przeciwnych kierunkach. Miejsca po nacięciach skóry zaopatruje się pojedynczymi cienkimi szwami.

Zaletą zabiegu z wykorzystaniem nici ginekologicznych jest minimalna inwazyjność, łatwość wykonania, szybkie gojenie się, a także powrót do normalnej aktywności już po kilku dniach. Zabieg może być przeprowadzany w ramach chirurgii jednego dnia z zastosowaniem znieczulenia miejscowego.

Efekty zabiegu

Efekt jest zauważalny bezpośrednio po wykonaniu zabiegu – w postaci zwężenia wejścia do pochwy i poprawy estetyki tkanek krocza i sromu. Efekt zabiegu utrzymuje się nawet kilka lat, nawet po rozpuszczeniu się nici. Wynika to z pobudzenia syntezy włókien białkowych i procesów odnowy biologicznej, co skutkuje długoterminowym liftingiem tkanek, wyraźnym odmłodzeniem i poprawą ich napięcia w obrębie pochwy i krocza. Pierwsze długoterminowe efekty pobudzenia komórkowego poprzez waginoplastykę widoczne są w tkankach już 7 dni od chwili wprowadzenia nici Vaginal.

Dla kogo?

Zabieg z wykorzystaniem nici ginekologicznych może być polecany paniom, które borykają się z:

  • nieprawidłowościami w budowie i funkcji pochwy oraz krocza,
  • deformacjami krocza po porodach drogami natury,
  • bliznami po nacięciu krocza,
  • utratą napięcia mięśni krocza i pochwy,
  • zmniejszonej lub braku satysfakcji seksualnej ze względów estetycznych i funkcjonalnych.

Przeciwskazania

Podobnie jak do innych zabiegów medycyny estetycznej, również w przypadku nici ginekologicznych istnieją przeciwwskazania. Należą do nich:

  • ostry stan zapalny pochwy i sromu(zabieg można wykonać po wyleczeniu infekcji),
  • uczulenie na leki stosowane do znieczulenia lub ciężkie i rzadko występujące zaburzenia krzepliwości krwi,
  • krwawienie miesiączkowe lub inne krwawienia z pochwy,
  • choroba nowotworowa w obrębie narządów płciowych,
  • zabiegu nie należy wykonywać u pacjentek ciężarnych ani w okresie wczesnego połogu kiedy występują jeszcze odchody z jamy macicy.

Właściwym specjalistą do przeprowadzania kwalifikacji wykonania zabiegu jest ginekolog. Do wykonania zabiegu nieodzowny jest wywiad lekarski i badanie ginekologiczne, w tym również badanie we wziernikach. Ponadto zalecane jest, aby pacjentka zakwalifikowana do zabiegu Vaginal Narrower posiadała aktualną cytologię szyjki macicy.

Optymalną fazą cyklu miesiączkowego do wykonania zabiegu jest jego pierwsza połowa. W okresie od wykonania zabiegu do rozpoczęcia następnego krwawienia miesiączkowego zaleca się stosowanie miejscowo środków do higieny intymnej o działaniu odkażającym.

Powikłania po zabiegu Vaginal Narrower zdarzają się bardzo rzadko i na ogół maja niegroźny dla zdrowia charakter np.: krwotoczny lub infekcyjny.

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Domowe sposoby na pozbycie się zmęczonej cery – cz.2: maseczki

Maseczki domowe to jedne z najlepiej przyswajalnych przez skórę kosmetyków. Oczywiście nie mamy nic do zarzucenia gotowym maseczkom z drogerii i same też je używamy, ale w okresie wiosenno-letnim warto sięgnąć po dobrodziejstwa natury.

przepisy na domowe maseczki do cery zmęczonej

Szara, zmęczona cera może być objawem braku nawilżania. Warto zatem cały rok nie tylko pić regularnie wodę, ale również stosować kremy nawilżające. Na rynku dostępne są kremy nawilżające nie tylko do cery odwodnionej czy suchej, ale także do cery mieszanej i tłustej.

Zanim nałożymy na twarz maseczkę, warto zrobić peeling. O domowych peelingach pisałyśmy tutaj: Domowe sposoby na pozbycie się zmęczonej cery – cz.1: peeling

Bardzo istotne jest to, aby do przygotowania maseczki wykorzystać świeże owoce i warzywa. Nigdy nie używajmy produktów, których byśmy już nie zjadły, które mają nadgniłe części lub zmieniły kolor. Natomiast do rozdrabniania nie powinno się używać metalowych łyżek, tarek czy miseczek, a wyłącznie plastikowe, drewniane lub szklane.

Dla cery suchej i odwodnionej polecane będą maseczki z awokado czy marchwi (mają działanie nawilżające i odżywiające). Dla cery tłustej natomiast z ogórka (działa wybielająco i łagodząco), pomidora (zawiera dużo witamin i kwas salicylowy) czy porzeczek (mają działanie ściągające). Cerze naczyniowej sprzyjają truskawki (działają odżywczo i wygładzająco).

Przepisy na domowe maseczki – zmęczona cera

maseczka-z-awokado

Maseczka z awokado nr 1

Małe, dojrzałe awokado (lub pół dużego) należy zmiksować na jednolitą masę z 2 łyżkami naturalnego jogurtu. Warto dodać również 2-3 krople witaminy A. Nakładamy na twarz i zmywamy letnią wodą po 20 min.

Maseczka z awokado nr 2

Małe, dojrzałe awokado (lub pół dużego) należy zmiksować na jednolitą masę żółtkiem jaja. Nakładamy na twarz i zmywamy letnią wodą po 20 min.

Maseczka z marchwi nr 1

Marchew w miarę możliwości najlepiej kupić ze sprawdzonego lub ekologicznego źródła. Warzywo ucieramy na tarce, dodajemy odrobinę oliwy, gęsty jogurt i kilka kropli soku z cytryny. Papkę można w razie konieczności zagęścić mąką ziemniaczaną. Nakładamy na twarz i zmywamy letnią wodą po 20 min.

Maseczka z marchwi nr 2

Łyżkę świeżych drożdży rozrabiamy z łyżką mleka. Następnie dodajemy startą marchew skropioną lekko oliwą. Nakładamy na twarz i zmywamy letnią wodą po 20 min.

Maseczka z banana

Pół dużego banana zmiksować z żółtkiem i łyżeczką płynnego miodu. Nałożyć na twarz na 20 min., a następnie zmyć letnią wodą.

Maseczka z ziemniaka

Ugotować ziemniak w łupinie, po obraniu rozgnieść go, zmieszać z odrobiną mleka lub jogurtu naturalnego i jednym żółtkiem. Nałożyć na twarz i pozostawić na 20 min.

maseczka-platki-owsiane

Maseczka z płatków owsianych

3 łyżki płatków owsianych zalać 3 łyżkami wrzącej wody, przykryć i odstawić w do ostygnięcia. Napęczniałe płatki należy wymieszać z łyżką płynnego miodu. Nałożyć na twarz na 20 min., a następnie zmyć letnią wodą.

Maseczka z winogron i siemienia lnianego

Kilka obranych ze skórki winogron należy rozgnieść, a następnie dodać do nich łyżeczkę rozgotowanego siemienia lnianego. Nałożyć na twarz i pozostawić na 20 min.

Maseczka z ogórka

Najprostsza maseczka na świecie, to po prostu obłożenie twarzy grubo obranymi łupinami ogórka. Pozostawiamy je na 20 minut, a następnie przecieramy twarz tonikiem lub płynem micelarnym.

Maseczka z ogórka, jabłka i mięty

Ogórek oraz jabłko należy obrać ze skóry, a następnie drobno pokroić. Następnie należy dodać łyżeczkę soku cytrynowego i garść świeżych liści i całość zmiksować. Papkę nakładamy na twarz i zmywamy po ok. 20 minutach letnią wodą.

Maseczka z ogórka i jogurtu naturalnego

Ogórek należy utrzeć wraz ze skórką na tarce, dodać kilka łyżek jogurtu naturalnego i zagęścić mąką ziemniaczaną. Papkę nakładamy na twarz i zmywamy po ok. 20 minutach letnią wodą.

Maseczka z pomidora

Przecieramy pomidora przez sitko i zagęszczamy przecier mąką ziemniaczaną. Papkę nakładamy na twarz i zmywamy po ok. 20 minutach letnią wodą. Można również same plastry pomidora położyć na buzię.

Ważne! Nie powinno się stosować pomidora na cerę wrażliwą lub z rozszerzonymi naczynkami.

Maseczka z porzeczek

Dużą garść porzeczek rozgniatamy na miazgę, dodajemy łyżkę miodu i aplikujemy na buzię. Po ok. 20 minutach zmywamy letnią wodą.

Maseczka z truskawek

Dużą garść truskawek przecieramy przez sito i taką papkę kładziemy na twarz. Po ok. 20 minutach zmywamy letnią wodą.

 

Poza nałożeniem wybranej maseczki na twarz, pamiętajmy także o naszych szyjach (Szyja. Co zrobić by nie zdradzała naszego wieku?) i dekoltach. Omijajmy natomiast okolice oczu, które są bardzo wrażliwe i niektóre owoce lub warzywa mogą spowodować podrażnienia. Przyrządzoną maseczkę nakładamy na oczyszczoną skórę pędzelkiem lub szpatułką. Możemy również wcześniej przygotować gazę, w której wytniemy otwory na oczy i nos. Na gazę nakładamy naszą papkę, a samą gazę bezpośrednio na buzię, szyję i dekolt. Włączamy ulubioną muzykę, kładziemy się na sofie i relaksujemy. Po zmyciu maseczki można twarz przemyć tonikiem lub bezpośrednio nałożyć krem nawilżający.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana