Komórki macierzyste w kosmetyce – dalsza część faktów

W dniu 30 czerwca 2013 roku na łamach portalu Derma Estetic powstał artykuł na temat komórek macierzystych. Nosił on nazwę „Poznaj mity, które krążą wokół komórek macierzystych”. Link do artykułu znajdziecie TU. Wzbudził on duże zainteresowanie w związku z czym postanowiłam jeszcze bardziej przybliżyć temat ekstrakcji komórek macierzystych. Tym razem na ich temat wypowie się dr n. med. Ewa Kuchowicz Konsultant marki KLAPP Cosmetics

zdj:gadzetomania.pl

Pani Ewo jakie jest Pani zdanie na temat komórek macierzystych roślin, pytam ponieważ wiem, że jest Pani ekspertem w tej dziedzinie.

Dr n. med. Ewa Kuchowicz: Otóż nieprawdą jest że nie działają. Oczywiście mówimy o EKSRTAKCIE Z KOMÓREK MACIERZYSTYCH. Po pierwsze pozyskiwanie są z hodowli in vitro – a więc sterylnie. Można uniknąć lub ograniczyć konserwanty. To ważne dla osób o szczególnej wrażliwości skóry.

Po drugie mogą dać początek całej roślinie więc są szczególne. Dlatego są lepiej wyposażone. Mają więcej substancji odżywczych i ochronnych. Np. Antyoksydantów. Dodane do preparatu kosmetycznego przede wszystkim chronią komórki skóry przed uszkodzeniami. Pozwalają dłużej zachować młodość skóry. Dobrym przykładem jest wykorzystanie ekstraktu z komórek macierzystych jabłoni w produktach KLAPP z linii StriPeXan Phyto Stem Cell Technology przeznaczonych dla skóry od 25 roku życia, czy też produkty z linii Repagen Noir, przeznaczone do pielęgnacji skóry powyżej 50 r.ż., które zawierają ekstrakt z komórek macierzystych czarnych winogron, hematyt i ekstrakt z kawioru.
Czy ich działanie jest pewne? Tak, ponieważ jest potwierdzone w badaniach in vitro na komórkach ludzkiej skóry, keratynocytach i fibroblastach. Potwierdzono także działanie poszczególnych składników ekstraktu, np. kinetyny. Podstawowego hormonu roślinnego.

Ekstrakt z komórek macierzystych jabłoni jest zawarty w produktach KLAPP z linii StriPeXan Phyto Stem Cell Technology.

Dlaczego wokół komórek macierzystych, głównie zwierzęcych, jest tyle kontrowersji?

Dr n. med. Ewa Kuchowicz: Jednej strony obrońcy zwierząt wywalczyli zakaz testowania składników kosmetyków na zwierzętach, a z drugiej ekstrakt uzyskuje się z tkanek zwierzęcia.

Jeszcze więcej kontrowersji budzą komórki macierzyste ludzkie z embrionów. To chyba oczywiste.

Jakie są najczęstsze błędy ludzi w myśleniu o komórkach macierzystych?

Błędy: nie komórki macierzyste, ale ekstrakt z nich. Działanie komórek macierzystych zwierzęcych i roślinnych jest zupełnie różne. Najpierw powinniśmy chronić skórę przed starzeniem, działaniem UV, wolnych rodników. Później albo gdy mamy problem np. z naskórkiem po trądziku zwykłym lub różowartym powinniśmy sięgać po siłę czynników wzrostowym cytokin przeciwzapalnych z tkanek zwierzęcych. Np. po zabieg EISZELLE marki KLAPP?

Poza tym trzeba uszczegółowić o jakich komórkach macierzystych zwierzęcych, czy ludzkich mówimy. To bardzo szeroki temat. Wart wyjaśnienia.

Podsumowując: Komórk macierzyste w kosmetyce, a raczej ekstrakt z nich to szeroki temat. Traktowany zbyt ogólnikowo. Wart rozszerzenia i rozpropagowania.

Mamy takie czasy, że temat jest coraz bardziej popularny, a i wiedza o nim jest coraz większa i lepiej dostępna. Temat trzeba uszczegółowić i propagować, unikając błędów i opinii nie opartych na badaniach naukowych

Dr n. med. Ewa Kuchowicz

Konsultant marki KLAPP Cosmetics

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ada Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ada
Gość
Ada

Zadziwia mnie, że tak wiele osób krytykuje coś, czego nie miało nawet okazji dobrze zrozumieć. Ja sama niewiele wiem o biotechnologii, ale używam kosmetyków Revitacell powstałych na bazie komórek macierzystych. Więcej o nich na: http://www.revitacell.pl/ . Komórki pochodzą z poroża jelenia szlachetnego, ale na ich podstawie stworzono w laboratorium składnik Biocervin. To właśnie on jest odpowiedzialny za to, że skóra się tak szybko regeneruje.

Wygraj żel pod oczy Cell Fusion C, Nano Particles, Eye Contour Gel o pojemności 30 ml ! Regulamin

 

Celem Konkursu  jest odpowiedź na krótkie pytanie konkursowe ukazujące znajomość portal Derma Estetic oraz Kliniki Ziemlewski.

 

Użyte określenia

 1. Redakcja – Redakcja Portalu DermaEstetic.pl, prezentowanego w sieci pod adresem www.dermaestetic.pl
 2. Sponsor: Kliniki Ziemlewski www.klinikiziemlewski.pl
 3. Konkurs – Konkurs Internetowy organizowany na stronie Portalu DermaEstetic.pl pod adresem www.dermaestetic.pl
 4. Uczestnik – Każdy Użytkowniki Portalu
 5. Prace – Przesłanie zdjęcia ukazującego piękno
 6. Użytkownik – Każdy Internauta korzystający z Portalu DermaEstetic.pl

Postanowienia ogólne

 1. Organizatorem Konkursu jest Redakcja Portalu DermaEstetic.pl
 2. Fundatorem nagrody są Kliniki Ziemlewski KlinikiZiemlewskipl
 3. Konkurs rozgrywany jest na stronach portalu DermaEstetic.pl
 4. Konkurs polega na prawidłowej odpowiedzi na pytanie konkursowe.
 5. Każdy Uczestnik może nadesłać jedną odpowiedź konkursową.

Czas trwania konkursu

Konkurs trwa od 15.07.2013 do 29.07.2013, do północy.

Jury Konkursu

 1. Jury Konkursu stanowi: Redakcja DermaEstetic.pl oraz KlinikiZiemlewski
 2. Obrady Jury są tajne, a jego werdykt nie podlega cofnięciu.

Nagrody

 1. 2 żele pod oczy Cell Fusion C, Nano Particles, Eye Contour Gel . Łączna wartość jednego żelu to 130 zł.

Postanowienia końcowe

 1. 1. Redakcja zastrzega sobie w każdym czasie prawo do zmiany niniejszego Regulaminu bez podania przyczyny z zachowaniem praw nabytych Uczestników Konkursu.
 2. Nagrody zostaną wysłane do zwycięzcy przez organizatora nagrody w przeciągu 7 dni od otrzymania danych adresowych od zwycięzcy.
 3. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych /Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm./
 4. Jakakolwiek odpowiedzialność Portalu względem Uczestników lub osób trzecich jest wyłączona – z wyjątkiem tej przewidzianej bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa.
 5. Redakcja zastrzega sobie prawo do opublikowania treści odpowiedzi zwycięzcy konkursu.
 6. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 31.07.2013 roku na portalu DermaEstetic.pl

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Nici liftingujące – nowość medycyny estetycznej

Zabiegi estetyczne z użyciem nici to najnowsza alternatywa dla liftingów chirurgicznych. Metoda zdobyła już zaufanie lekarzy i pacjentów na całym świecie. Od niedawna stosowana jest również w polskich gabinetach. Co sprawia, że nici cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

Innowacyjne zabiegi zamiast skalpela

Coraz więcej osób decydujących się na poprawę lub odmłodzenie swojego wyglądu zamiast zabiegów chirurgicznych wybiera nieinwazyjne metody oferowane przez medycynę estetyczną. Dlaczego? Są one mniej bolesne, gwarantują większe bezpieczeństwo, a na upragnione efekty nie trzeba długo czekać. Dzięki innowacyjnym technologiom podczas jednorazowej wizyty w gabinecie możemy uzyskać rezultaty porównywalne do metod wymagających ingerencji skalpela. Jedną z najnowszych propozycji medycyny estetycznej są  rozpuszczalne nici korygujące wiotczenie skóry i poprawiające wygląd twarzy. Produkt zdobył już uznanie wielu lekarzy dermatologów i cieszy się dużą popularnością wśród klientów. Na polskim rynku dostępne są m.in. Silhouette-Soft – najnowsze nici ze stożkami produkowane w USA. Na czym polega ich działanie?

Bezoperacyjny i natychmiastowy lifting twarzy

Silhouette-Soft wykonane są z pełni wchłanialnych, przeźroczystych materiałów – kwasu polimlekowego i glikolowego. Szwy wprowadza się dwukierunkowo poprzez nakłucie igłą, bez jakichkolwiek nacięć. Zawarte w nich małe stożki zakotwiczają się głęboko w tkance, tworząc napięcie, które podnosi zwiotczałą skórę.

 Bezurazowy zabieg Silhouette-Soft jest komfortowy i bezpieczny nawet dla wrażliwej cery. Cały proces trwa ok. 30 minut. Wykonujemy go w znieczuleniu miejscowym. Oprócz wcześniejszych konsultacji nie wymaga specjalnych przygotowań ani okresu rekonwalescencji – mówi dr Małgorzata Ornatowska z Centrum Dermatologii Estetycznej Bona Dea w Krakowie. Zabieg pozwala wymodelować rysy twarzy, poprawić jej kontur, zwiększyć napięcie skóry i skorygować oznaki starzenia. – Za pomocą nici możemy m.in. poprawić wygląd policzków, przywrócić objętość skóry w okolicy jarzmowej czy podnieść łuk brwiowy. Rezultat liftingu jest bardzo naturalny i natychmiastowy – utrzymuje się nawet do 18 miesięcy. Dodatkowo struktura nici stymuluje skórę do wytwarzania nowych włókien kolagenowych, co sprawia, że z czasem staje się ona bardziej jędrna i napięta – dodaje dr Małgorzata Ornatowska, lekarz medycyny estetycznej.

Podwójny efekt – nici i kwas hialuronowy

Zabiegi z użyciem nici zaleca się osobom z gęstą skórą, które chcą powstrzymać pierwsze oznaki starzenia. Są także dobrym sposobem na poprawę wyglądu w przypadkach, gdy wypełnienie dodałoby twarzy nadmiernej objętości i skutkowało nienaturalnym efektem. Silhouette-Soft można stosować wraz z innymi zabiegami medycyny estetycznej.

Jeśli oprócz redukcji zwiotczenia skóry chcemy pozbyć się zmarszczek i bruzd warto połączyć nici liftingujące z zastosowaniem wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego (np. Teosyal). Taką terapię stosujemy głównie u osób po 40. roku życia – wyjaśnia dr Małgorzata Ornatowska.

Zabieg Silhouette-Soft oraz kuracje łączone można wykonać w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej, m.in. w Centrum Dermatologii Estetycznej Bona Dea w Krakowie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana