Jakie zabiegi medycyny estetycznej cieszyły się w pierwszym półroczu największą popularnością? Które będą hitami w roku 2018? Na podstawie rozmów z naszymi ekspertami – lekarzami medycyny estetycznej przedstawiamy najczęściej wykonywane przez nich zabiegi.

botoks
Botoks, pogromca zmarszczek, od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Usunie bruzdę na czole czy zmarszczkę palacza, podniesie opadające kąciki ust, rozprawi się z każdą oznaką upływu czasu.
Botoks – toksyna botulinowa (BTX) jest neurotoksyną wytworzoną w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium botulinum (pałeczki jadu kiełbasianego). Jest jedną z najsilniej działających trucizn organicznych. Toksyna wstrzyknięta do mięśnia powoduje jego przejściowe osłabienie. Przyłącza się ona do zakończeń nerwów ruchowych, a poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Nie jest to zmiana stała, bowiem funkcja mięśni powraca po 3–4 miesiącach, co związane jest z tworzeniem nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych.
Do likwidacji zmarszczek mimicznych stosuje się bardzo małe stężenia toksyny, które nie mają wpływu na inne elementy układu nerwowego poza okolicą, w której podano zastrzyk.
Toksyna botulinowa stosowana jest w medycynie estetycznej już 25 lat. Znalazła szerokie zastosowanie lecznicze w wielu dziedzinach medycyny, a wskazania do jej stosowania stale rozszerzają się.
kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy to naturalny mukopolisacharyd, organiczny związek chemiczny, który nasz organizm produkuje samoistnie. (koniecznie przeczytaj co eksperci sądzą na temat kwasu hialuronowego). Wraz z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej kwasu hialuronowego, czego konsekwencją jest wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek.
Więcej na temat kwasu hialuronowego możesz przeczytać: Zdaniem eksperta: kwas hialuronowy.
Dzięki zabiegowi polegającemu na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego nieusieciowanego pod skórę, poprawia się gęstość skóry twarzy, a także jej nawilżenie i elastyczność. Efekt zabiegu utrzymuje się przez kilka miesięcy.
Usta są drugim, po oczach, centrum mimicznym twarzy. Na przestrzeni lat, gdy ogólna kondycja skóry ulega zmianie, wraz z nią zmieniają się także wygląd i struktura ust. Kwas hialuronowy stanowi wówczas sprawdzone remedium na powstałe problemy. Zabiegowi wypełnienia ust kwasem hialuronowym z roku na rok poddaje się coraz więcej kobiet.
Czy znasz podstawowe różnice pomiędzy toksyną botulinową a kwasem hialuronowym? Jeżeli nie, sprawdź tutaj.
osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe – to jeden z najpopularniejszych zabiegów umożliwiających wykorzystanie sił witalnych organizmu. Osocze bogatopłytkowe jest substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta. Stymuluje komórki macierzyste do namnażania oraz pobudza fibroblasty do ich głównego działania, czyli produkcji nowego kolagenu.
Terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują naturalnych produktów lub nie mogą poddać się innym zabiegom ze względu na występujące reakcje uczuleniowe na inne preparaty. Zabieg z jego wykorzystaniem jest całkowicie bezpieczny, czego potwierdzeniem może być stosowanie tej metody od ponad 30 lat w wielu dziedzinach medycyny.
fale ultradźwiękowe i fale radiowe
W czołówce najczęściej wykonywanych zabiegów znajdują się również zabiegi wykorzystujące technologię HIFU czy urządzenia emitujące fale radiowe.
HIFU
HIFU to nic innego jak urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe. Nie są to jednak zwykłe fale, ponieważ w urządzeniu HIFU wykorzystane zostały fale dźwiękowe o wysokim natężeniu. Fale docierają do głębokich warstw skóry, doprowadzając do jej przegrzania. Przegrzanie nie jest silne – utrzymuje się na poziomie 65-70 stopni Celsjusza. Następuje kontrolowane poparzenie, dzięki któremu włókna kolagenowe regenerują się i kurczą. Dzięki temu skóra staje się jędrniejsza i gładsza.
Efekt utrzymuję się nieco ponad rok. Po zabiegu na efekt końcowy trzeba jednak poczekać, ponieważ tkanka odbudowuje się powoli. Jest to naturalny proces, który wyklucza nienaturalny wygląd jaki może pojawić się np. przy użyciu wypełniaczy. Efekt końcowy zobaczymy dopiero po około kilku miesiącach od zabiegu.
fale radiowe
Główną zaletą działania fal radiowych RF (ang. Radio Frequency) jest aktywne stymulowanie procesu syntezy włókien kolagenowych oraz ich regeneracji. RF fale radiowe aktywizują fibroblasty do większej produkcji kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu zyskuje się efekt wypełnienia zmarszczek i naturalnych ubytków dermatologicznych. Skutkiem ich oddziaływania na tkanki jest poprawa gęstości, napięcia, elastyczności i kolorytu skóry.
Fale radiowe RF to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, który skutecznie redukuje zmarszczki, rozstępy i cellulit, uelastycznia skórę, modeluje owal twarzy, redukuje tkankę tłuszczową, pobudza procesy metaboliczne na poziomie komórkowym oraz syntezę włókien kolagenowych.
zabiegi laserowe
Również bardzo często w gabinetach medycyny estetycznej przeprowadzane są zabiegi laserowe. Lasery w medycynie estetycznej mają szerokie zastosowanie. Słowo LASER jest akronimem od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Laser to urządzenie, które wytwarza i wzmacnia wiązkę promieniowania elektromagnetycznego, najczęściej światła. Promieniowanie to posiada znacznie większe natężenie niż konwencjonalne źródła światła.
Laseroterapia jest nowoczesną i bezpieczną metodą stosowaną w medycynie estetycznej, dermatologii i kosmetologii. Laseroterapia polega na działaniu wiązką światła na określony obszar ciała tak, aby absorpcja (pochłanianie) promieniowania było skuteczne, a zamiana energii światła laserowego na inny rodzaj energii wywoływała pożądany efekt terapeutyczny. W zależności od typu lasera oraz jego ustawień, a także czasu naświetlania oraz powierzchni, na której przeprowadzany będzie zabieg, laseroterapię możemy wykorzystywać do różnych celów. Laseroterapia to jedna z najbardziej skutecznych metod usuwania różnych defektów skórnych. Dzięki nim można odmłodzić skórę, usunąć blizny, rozstępy, przebarwienia czy tatuaże, a także wykonać trwałą depilację.
terapie łączone w medycynie estetycznej
Lekarze medycyny estetycznej coraz częściej przeprowadzają także terapie łączone. Terapie skojarzone łączą nowoczesne technologie z naturalnym procesem regeneracji skóry. Najczęściej łączy się ze sobą zabiegi, które przynoszą podobne efekty i mogą być stosowane na różnych partiach ciała. Terapie łączone mają na celu uzyskanie optymalnego efektu w przypadku konkretnego problemu estetycznego.
Czy wiesz, że zabieg karboksyterapii i podanie osocza bogatopłytkowaego można połączyć? Więcej na ten temat dowiesz się z naszego wywiadu: Zabiegi łączone, czyli karboksyterapia z osoczem bogatopłytkowym. Jakich efektów możemy się spodziewać i w czym pomaga opowiada dr Ewa Rybicka.
Z kolei o terapiach skojarzonych przy usuwaniu blizn opowiada opowiada dermatolog, dr n. med. Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski: Terapie łączone najlepszy sposób na pozbycie się blizn.
Dodaj komentarz
Czy możecie polecić dobre serum z koenzymem Q 10?