Witamina C jest powszechnie stosowana w preparatach kosmetycznych. Ale czy na pewno działa, jakie powinno być jej stężenie i skąd mieć pewność, że krem czy serum zawiera jej najlepszą postać? Spróbujemy dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie.
Witamina C (Vit C.) jest jednym z naturalnie występujących przeciwutleniaczy w przyrodzie. Kwas askorbinowy, czyli aktywna forma witaminy C jest wszechobecna w warzywach i owocach. Większość roślin i zwierząt jest w stanie syntetyzować wit. C z glukozy.
Natomiast organizm ludzki nie ma takich zdolności z uwagi na brak odpowiednich enzymów, w związku z tym, musi ją przyswajać z naturalnych źródeł, takich jak owoce cytrusowe, zielone warzywa, truskawki, papaje czy brokuły.
Słowo „Ascorbus” oznacza brak szkorbutu. W dawnych czasach, pokarmy bogate w witaminę, takie jak cytryny, były spożywane przez żeglarzy podczas długich wypraw, w celu ochronienia ich przed szkorbutem, czyli krwotoczną chorobę dziąseł. W 1937 roku dr Albert Szent Goyrgi otrzymał Nagrodę Nobla za swoją wyizolowanie cząsteczki witaminy C z czerwonej papryki i zdefiniowaniu jej roli w szkorbucie.
Witamina C jest najbardziej znanym antyoksydantem. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym witamina ta pełni ochronną rolę w chorobach serca i naczyń krwionośnych.
Jak wykazują badania witamina C słusznie nazywana jest witaminą młodości, bowiem:
- poprawia elastyczność skóry, spłyca drobne zmarszczki,
- stymuluję syntezę kolagenu,
- hamuję aktywność enzymu, który rozkłada kolagen i elastynę,
- delikatnie złuszcza naskórek i rozjaśnia skórę,
- stymuluję syntezę ceramidów w skórze,
- działa łagodząco, przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
- wspomaga gojenie się oparzeń słonecznych,
- wspomaga ochronę przed UV,
- poprawia mikrocyrkulację skóry, zmniejszając zaczerwienienie skóry,
- rozjaśnia skórę hamując produkcję melaniny
- wspomaga pielęgnację cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym.
Czysta witamina C w naturalnej jest bardzo niestabilna – to związek w postaci kryształów, rozpuszczalny w wodzie o pH 4,2. Jest bardzo wrażliwa na: światło – w związku z czym szybko się utlenia oraz na temperaturę – rozkłada się i traci właściwości. W związku z czym nie ma możliwości wnikania w lipidowe struktury warstwy rogowej naskórka, a tym bardziej na syntezę kolagenu w skórze właściwej.
Witamina C jest dostępna na rynku w różnych w kremach i serum. Tylko te z nich, które zawierają aktywną postać witaminy C są praktycznie bezbarwne. W związku z tym, że witamina ta jest niestabilna i wrażliwa na działanie światła, utlenia się do kwasu dehydroaskorbinowego (DHAA), który nadaje kosmetykowi żółty kolor. Stabilność witaminy C może być kontrolowana poprzez utrzymanie wartości pH mniejszej niż 3,5.
Z klinicznego punktu widzenia istotne jest, że poziom absorpcji kwasu askorbinowego jest uzależniony od jego stężenia: im wyższe stężenie witaminy C w kosmetyku, tym więcej skóra jej wchłonie. Naukowcy określili jednakże, że górną granicą dopuszczalnego stężenia jest 20% witaminy C.
W kosmetyce stosowane są różne postaci witaminy C:
-
Kwas L-askorbinowy (INCI: Ascorbic Acid.)
Ja pisaliśmy wyżej z uwagi na to, że czysta witamina C w naturalniej postaci jest najmniej trwałym związkiem i ulega szybkiemu utlenianiu – nie ma możliwości głębokiej penetracji do skóry. Istotne jest, aby kosmetyki z czystym kwasem askorbinowym były być przechowywane w ciemnym szkle, lub w ciemnym miejscu, bez dostępu promieni słonecznych oraz w chłodnym miejscu.
-
Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside)
Glukozyd askorbylu pod wpływem specjalnego enzymu, w skórze powoli uwalnia kwas askorbowy. Dzięki powolnemu uwalnianiu witamina C wnika w głębsze warstwy skóry. Wyrównuje koloryt skóry oraz rozjaśnia plamy i przebarwienia, a także hamuje wytwarzanie melaniny. Po przejściu przez naskórek stymuluje syntezę kolagenu i hamuje destrukcję włókien kolagenowych, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia.
-
Magnesium Ascorbyl Phosphate (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP))
Sól magnezowa fosforanu askorbylu (MAP) to najbardziej stabilny i preferowany ester. Jest łatwo absorbowany przez skórę. Ma działanie nawilżające i zmniejsza utratę wody w naskórku. Ponadto rozjaśnia skórę i chroni przed promieniami UV. Badania laboratoryjne wykazały, że zwiększa on produkcję kolagenu, a także ma właściwości antyoksydacyjne. Generalnie MAP uważany jest za bardziej delikatny niż tradycyjna witamina C i polecany dla osób ze skórą wrażliwą. Wykazuje skuteczne działanie rozjaśniające oraz antyoksydacyjne w stężeniach powyżej 10%.
-
Ester sodowy kwasu askorbinowego (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate (SAP))
Ester sodowy kwasu askorbinowego ma podobne działanie co ester fosforowy. Dodatkowo działa antybakteryjnie, dzięki czemu stosuje się ją w preparatach przeciwtrądzikowych.
-
Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl ascorbate)
Jest to bardzo trwała, stabilna, najskuteczniejsza i najdroższa postać witaminy C. Jest ona rozpuszczalna w tłuszczach, bezbarwna i bezzapachowa. Występuje w postaci płynnego olejku, dlatego też penetruje w głębsze warstwy naskórka. Bardzo dobre efekty wykazuje już przy stężeniu 1-3%
-
Palmitynina askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate)
Jest to pochodna witaminy C, rozpuszczalna w olejach, która charakteryzuje się stabilnością, jednakże mała aktywnością biologiczną. W skórze łatwo ulega przekształceniu do biologicznie czynnej postaci – kwasu askorbinowego. W związku z tym dość często opisywany jest jako najmniej skuteczną formę witaminy C.
Najczęściej zawartość kwasu askorbinowego w kosmetykach wynosi 8% do 20%, a w kremach i preparatach przeznaczonych pielęgnacji okolicy oczu od 3% do 5%.
Witamina C ma wprost nieoceniony wpływ na komórki skórne i generalnie powinno się stosować preparaty, które ją zawierają. Niestety nie na każdym kosmetyku znajdziemy informację w jakiej postaci i w jakim stężeniu witamina C występuje. Natomiast warto mieć na uwadze, że krem w cenie 20 zł, może zawierać jej śladowe ilości i jego codzienne stosowanie nie przyniesie oczekiwanych przez nas rezultatów.
Źródła:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3673383/
https://www.ewg.org/skindeep/ingredient
Dodaj komentarz