Jak wybrać dobrą witaminę C, czyli co powinnaś wiedzieć zanim kupisz kosmetyk

Witamina C jest powszechnie stosowana w preparatach kosmetycznych. Ale czy na pewno działa, jakie powinno być jej stężenie i skąd mieć pewność, że krem czy serum zawiera jej najlepszą postać? Spróbujemy dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie.

Jak wybrać dobrą witaminę C, która znajduje się w kosmetykach

Witamina C (Vit C.) jest jednym z naturalnie występujących przeciwutleniaczy w przyrodzie. Kwas askorbinowy, czyli aktywna forma witaminy C jest wszechobecna w warzywach i owocach. Większość roślin i zwierząt jest w stanie syntetyzować wit. C z glukozy.

Natomiast organizm ludzki nie ma takich zdolności z uwagi na brak odpowiednich enzymów, w związku z tym, musi ją przyswajać z naturalnych źródeł, takich jak owoce cytrusowe, zielone warzywa, truskawki, papaje czy brokuły.

Słowo „Ascorbus” oznacza brak szkorbutu. W dawnych czasach, pokarmy bogate w witaminę, takie jak cytryny, były spożywane przez żeglarzy podczas długich wypraw, w celu ochronienia ich przed szkorbutem, czyli krwotoczną chorobę dziąseł. W 1937 roku dr Albert Szent Goyrgi otrzymał Nagrodę Nobla za swoją wyizolowanie cząsteczki witaminy C z czerwonej papryki i zdefiniowaniu jej roli w szkorbucie.

Witamina C jest najbardziej znanym antyoksydantem. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym witamina ta pełni ochronną rolę w chorobach serca i naczyń krwionośnych.

Jak wykazują badania witamina C słusznie nazywana jest witaminą młodości, bowiem:

  • poprawia elastyczność skóry, spłyca drobne zmarszczki,
  • stymuluję syntezę kolagenu,
  • hamuję aktywność enzymu, który rozkłada kolagen i elastynę,
  • delikatnie złuszcza naskórek i rozjaśnia skórę,
  • stymuluję syntezę ceramidów w skórze,
  • działa łagodząco, przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
  • wspomaga gojenie się oparzeń słonecznych,
  • wspomaga ochronę przed UV,
  • poprawia mikrocyrkulację skóry, zmniejszając zaczerwienienie skóry,
  • rozjaśnia skórę hamując produkcję melaniny
  • wspomaga pielęgnację cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym.

Jak wybrać dobrą witaminę C, która znajduje się w kosmetykach

Czysta witamina C w naturalnej jest bardzo niestabilna – to związek w postaci kryształów, rozpuszczalny w wodzie o pH 4,2. Jest bardzo wrażliwa na: światło – w związku z czym szybko się utlenia oraz na temperaturę – rozkłada się i traci właściwości. W związku z czym nie ma możliwości wnikania w lipidowe struktury warstwy rogowej naskórka, a tym bardziej na syntezę kolagenu w skórze właściwej.

Witamina C jest dostępna na rynku w różnych w kremach i serum. Tylko te z nich, które zawierają aktywną postać witaminy C są praktycznie bezbarwne. W związku z tym, że witamina ta jest niestabilna i wrażliwa na działanie światła, utlenia się do kwasu dehydroaskorbinowego (DHAA), który nadaje kosmetykowi żółty kolor. Stabilność witaminy C może być kontrolowana poprzez utrzymanie wartości pH mniejszej niż 3,5.

Z klinicznego punktu widzenia istotne jest, że poziom absorpcji kwasu askorbinowego jest uzależniony od jego stężenia: im wyższe stężenie witaminy C w kosmetyku, tym więcej skóra jej wchłonie. Naukowcy określili jednakże, że górną granicą dopuszczalnego stężenia jest 20% witaminy C.

Jak wybrać dobrą witaminę C, która znajduje się w kosmetykach

W kosmetyce stosowane są różne postaci witaminy C:

  • Kwas L-askorbinowy (INCI: Ascorbic Acid.)

Ja pisaliśmy wyżej z uwagi na to, że czysta witamina C w naturalniej postaci jest najmniej trwałym związkiem i ulega szybkiemu utlenianiu – nie ma możliwości głębokiej penetracji do skóry. Istotne jest, aby kosmetyki z czystym kwasem askorbinowym były być przechowywane w ciemnym szkle, lub w ciemnym miejscu, bez dostępu promieni słonecznych oraz w chłodnym miejscu.

  • Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside)

Glukozyd askorbylu pod wpływem specjalnego enzymu, w skórze powoli uwalnia kwas askorbowy. Dzięki powolnemu uwalnianiu witamina C wnika w głębsze warstwy skóry. Wyrównuje koloryt skóry oraz rozjaśnia plamy i przebarwienia, a także hamuje wytwarzanie melaniny. Po przejściu przez naskórek stymuluje syntezę kolagenu i hamuje destrukcję włókien kolagenowych, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia.

  • Magnesium Ascorbyl Phosphate (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP))

Sól magnezowa fosforanu askorbylu (MAP) to najbardziej stabilny i preferowany ester. Jest łatwo absorbowany przez skórę. Ma działanie nawilżające i zmniejsza utratę wody w naskórku. Ponadto rozjaśnia skórę i chroni przed promieniami UV. Badania laboratoryjne wykazały, że zwiększa on produkcję kolagenu, a także ma właściwości antyoksydacyjne. Generalnie MAP uważany jest za bardziej delikatny niż tradycyjna witamina C i polecany dla osób ze skórą wrażliwą. Wykazuje skuteczne działanie rozjaśniające oraz antyoksydacyjne w stężeniach powyżej 10%.

  • Ester sodowy kwasu askorbinowego (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate (SAP))

Ester sodowy kwasu askorbinowego ma podobne działanie co ester fosforowy. Dodatkowo działa antybakteryjnie, dzięki czemu stosuje się ją w preparatach przeciwtrądzikowych.

  • Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl ascorbate)

Jest to bardzo trwała, stabilna, najskuteczniejsza i najdroższa postać witaminy C. Jest ona rozpuszczalna w tłuszczach, bezbarwna i bezzapachowa. Występuje w postaci płynnego olejku, dlatego też penetruje w głębsze warstwy naskórka. Bardzo dobre efekty wykazuje już przy stężeniu 1-3%

  • Palmitynina askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate)

Jest to pochodna witaminy C, rozpuszczalna w olejach, która charakteryzuje się stabilnością, jednakże mała aktywnością biologiczną. W skórze łatwo ulega przekształceniu do biologicznie czynnej postaci – kwasu askorbinowego. W związku z tym dość często opisywany jest jako najmniej skuteczną formę witaminy C.

 

Najczęściej zawartość kwasu askorbinowego w kosmetykach wynosi 8% do 20%, a w kremach i preparatach przeznaczonych pielęgnacji okolicy oczu od 3% do 5%.

Witamina C ma wprost nieoceniony wpływ na komórki skórne i generalnie powinno się stosować preparaty, które ją zawierają. Niestety nie na każdym kosmetyku znajdziemy informację w jakiej postaci i w jakim stężeniu witamina C występuje. Natomiast warto mieć na uwadze, że krem w cenie 20 zł, może zawierać jej śladowe ilości i jego codzienne stosowanie nie przyniesie oczekiwanych przez nas rezultatów.

 

Źródła:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3673383/

http://thebeautybrains.com/2014/05/which-kind-of-vitamin-c-is-best-for-skin-the-beauty-brains-show-episode-31/

https://www.ewg.org/skindeep/ingredient

http://biotechnologia.pl/kosmetologia/artykuly/rola-witaminy-c-i-jej-pochodnych-w-metabolizmie-skory-czesc-i,642

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Skuteczne wybielanie zębów

Wszyscy dookoła powtarzają jak istotne jest pierwsze wrażenie. Mamy tylko jedną szansę by było ono pozytywne. A w zrobieniu pozytywnego wizerunku najbardziej przydaje nam się szczery, serdeczny i…biały uśmiech! Zapraszamy na przegląd metod wybielających zęby przedstawimy kilka faktów i obalimy niektóre mity.

Jak skutecznie wybielić zęby dermaestetic

Niektórzy rodzą się z zębami w odcieniu śnieżnej bieli inni muszą zadowolić się głębokim beżem lub kością słoniową. Nie ma to związku z naszą higieną czy pielęgnacją, za barwę w dużej mierze odpowiedzialna jest genetyka.

Jednak możemy wyróżnić czynniki które zwiększają ryzyko zabarwienia kości i są to:

  • kawa, herbata, czerwone wino,
  • palenie tytoniu,
  • kuracje antybiotykami tetracyklinowymi,
  • nadmiar przyjmowanego fluorku,
  • niedostateczna higiena

FAKT!

Metody domowe, żeby nie powiedzieć babcine działają. Soda oczyszczona, węgiel, cytryna w sposób widoczny wybielą nam zęby, ale zadziałają destrukcyjnie na szkliwo. Stomatolodzy porównują je do użycia papieru ściernego – to musi boleć! A chyba nikomu nie chodzi o to aby zęby stały się białe, ale zupełnie nie odporne na próchnicę.

FAKT!

Zdecydowanie bezpieczniejsze produkty znajdziemy w aptekach i większych drogeriach.

MIT!

Niestety jeśli posiadamy ciemną kość nie dajmy się zwieźć obietnicom z opakowania nasz uśmiech nie będzie w perłowej bieli, to nie ta moc. Efekt z pewnością będzie, ale niekoniecznie spektakularny.

Na sklepowych i aptecznych półkach znajdziemy między innymi: pasty wybielające, paski, sztyfty, szczoteczki czy nakładki z żelem. Część produktów opiera się na złudzeniu optycznym, są na rynku pasty, które intensywnie barwią dziąsła na czerwony kolor, aby zęby wydawały się bielsze, są też takie z niebieskim pigmentem, które wizualnie rozjaśniają kość. Jeśli już o pastach mówimy warto je stosować zamiennie z „klasycznym” produktem aby nie doprowadzić do nadwrażliwości zębów.

Nadwrażliwość to również częsty problem osób korzystających z wybielania zębów paskami lub wkładkami silikonowymi z żelem. Dają zdecydowanie bardziej wyraźny i trwalszy efekt, ale często bywa to okupione bólem podczas spożywania ciepłych posiłków i zimnych napojów.

Niewątpliwym hitem są obecnie szczoteczki przeznaczone do wybielania. Ot myjemy zęby jak zawsze a jednak dzieje się magia. A to wszystko za sprawą specjalnych włókien, które polerują szkliwo i ścierają powierzchniowe przebarwienia. To wydatek zdecydowanie większy niż w przypadku zwykłej szczoteczki, ale zawsze się przyda.

Metody drogeryjne/apteczne w wielu przypadkach nie zagwarantują nam spektakularnego efektu, ale też wymagają od nas cierpliwości i systematyczności. Jeśli chcesz efektów natychmiast udaj się do gabinetu stomatologicznego. 

jak wygląda wybielanie zębów nakładkami silikonowymi

MIT!

Wybielanie zębów przez specjalistę kosztuje bardzo dużo? Wszystko zależy od metody! Ten zabieg jest najczęściej stosowany w stomatologii estetycznej dlatego dostępna jest szeroka gama produktów, z różnych półek cenowych.

Jedną z najpopularniejszych metod jest naświetlanie lampą halogenową lub typu LED. Wcześniej specjalista przygotowuje zęby – piaskowanie i scaling, a następnie nakłada żel/substancję aktywną. Pod źródłem światła pacjent przebywa od 20 do 60 minut.

W gabinecie stomatologicznym możemy przygotować profesjonalne wkładki do wybielania zębów – podobne do tych które znajdziemy w drogeriach. Przygotowanie odcisku nie jest czynnością najprzyjemniejsza, ale trwa krótko. Nakładki ubieramy na noc, uprzednio aplikując do nich żel stomatologiczny. Czym różni się to od wersji ogólnodostępnej? Lepszy efekt na dłużej. Jeśli mamy martwe zęby – na przykład po leczeniu kanałowym mogą one nie zareagować na leczenie zewnętrzne. Z pomocą przychodzi metoda walking bleach, która polega na wprowadzeniu nadboranu sodu zmieszanego z solą fizjologiczną lub wodą destylowaną do uprzednio przygotowanej komory zęba. Zabieg należy powtórzyć kilka razy w kilkudniowych odstępach.

MIT!

Wybielanie zębów jest dla wszystkich. Niestety nie. Podstawowe przeciwwskazanie to ubytki w zębach, muszą być zdrowe i wyleczone! Osoby poniżej 16 roku życia również nie powinny interesować się tematem, ponieważ ich zęby jeszcze się rozwijają. Nie wskazane jest wybielanie zębów mlecznych i mieszanych. Podobnie sprawa ma się z osobami noszącymi aparaty ortodontyczne. Przeciwskazaniem jest także ciąża i okres karmienia.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Zabiegi ujędrniające ciało

Walka z grawitacją i upływającym czasem nie jest najłatwiejsza, ale nie jest to też walka z wiatrakami. Rynek kosmetyczny i medyczny oferuje mnóstwo propozycji na ujędrnienie skóry. Ty musisz wyłącznie zadeklarować jakim budżetem dysponujesz, ile czasu możesz poświęcić i jakich efektów oczekujesz.

Zabiegi ujędrniające ciało

Jeśli Twój budżet jest trochę większy a twoją dominującą cechą charakteru jest niecierpliwość swoje kroki skieruj do specjalisty. Możesz zabrać ze sobą naszą małą ściągawkę z zabiegów.

Endermologia

Endermologia czyli masaż podciśnieniowy to opcja, która podbiła serca wielu kobiet. Aparat posiada wymienne końcówki, które stosowane są w zależności od zabiegu – ujędrnianie/wyszczuplanie. Pacjentka ubiera się w specjalny kombinezon, a reszta dzieje się sama podczas relaksu. W przypadku zabiegu ujędrniania, rolki głowicy rozwijają fałdę skórną, a stymulacja fibroblastów wzmacnia sieć włókien kolagenu i elastyny. Specjalista może zaprogramować siłę podciśnienia w taki sposób aby endermologia dostępna była dla osób z każdym typem skóry. Dzięki pobudzeniu metabolizmu, organizm szybciej eliminuje toksyny a także tłuszcz.

Icoone 

Na pierwszy rzut oka Icoone i Endermologia wydają się bliźniaczymi zabiegami. Jednak według części specjalistów ten pierwszy zdecydowanie szybciej przynosi efekty i pozostawia je na dłużej. Icoone to precyzyjna praca na tkance łącznej. Urządzenie wykorzystuje zjawisko Multi Mikropęcherzykowej Stymulacji, nie rozciąga skóry i nie powoduje mikrourazów. Co ważne w menu posiada zarówno programy medyczne jak i kosmetyczne.

Ultraformer III

Po masażach podciśnieniowych czas na coś innego, czas na ultradźwięki! Ultraformer III przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Wiązka ultradźwiękowa dociera do głębokich warstw skóry i podgrzewa tkanki. Efekt? Błyskawiczny bezinwazyjny lifting. Skóra zostaje napięta, ujędrniona, a także wyszczuplona.

Ok, ale co zrobić jeśli Twój budżet jest ograniczony i nie chcesz rezygnować z walki o jędrne ciało? Skorzystaj z domowych sposobów!

Hartujemy

Miło jest w jesienny dzień po powrocie z pracy wskoczyć w miękki dres i ciepłe skarpetki, miło też wyjechać na wakacje w miejsce gdzie temperatura oscyluje w granicy 30 kresek, ale to lubi Twoja głowa, ciało odwdzięczy się za hartowanie. Prysznic zamień w rytuał, oblewaj się naprzemiennie ciepłą i letnią wodą, taki zabieg wykonywany regularnie poprawia krążenie krwi i ujędrnia! Lubisz ekstremalne doznania? Spróbuj masażu kostkami lodu!

Szczotkujemy

Bez najmniejszego problemu w każdej drogerii za kilka-kilkanaście złotych zakupimy szczotkę z włosia naturalnego. Jak jej używać? Na sucho! Szczotkę przesuwamy zgodnie z kierunkiem limfy od dołu do góry. Na początku zabieg może wydawać się nieprzyjemny, ale szybko odczucie się zmienia. Solidnie pobudzamy krążenie krwi, usuwamy toksyny, ujędrniamy a także wydobywamy blask! A pozbawiona zanieczyszczeń skóra lepiej wchłonie składniki aktywne z kosmetyków.

Peeling

Jeśli z jakiegoś powodu szczotkowanie ciała na sucho Ci nie odpowiada postaw na klasyczny peeling. Ze względu na to, że wiele produktów drogeryjnych posiada w sobie mikrogranulki, które nie są obojętne dla środowiska polecamy te naturalne, które bazują na kawie, cukrze czy płatkach owsianych. Zalety regularnych peelingów to wygładzenie ciała i poprawienie ukrwienia. Peeling tworzy doskonałą bazę pod inne zabiegi jak na przykład body wrapping, przeczytacie o nim klikając w poniższy link. : Co to jest body wrapping

Dieta i ćwiczenia 

Wałkowaliśmy, wałkujemy i wałkować będziemy ten temat. Odpowiednia dieta i ćwiczenia to elementy niezbędne w walce o jędrne ciało na długie lata. I nie chodzi tu o drakońsko okrojone menu a o codzienne mądre wybory. Mniej soli, mniej cukru, mniej przetworzonych produktów. To co dostarczasz organizmowi od wewnątrz działa najlepiej! Nie każda z nas musi też stratować w maratonie i spędzać trzy godziny na siłowni. Wystarczy kilkunastominutowy spacer każdego dnia lub zamiana samochodu na rower kiedy to możliwe.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana