Jak dbać o skórę na nartach?

W okresie zimowym nasza skóra potrzebuje większej ochrony przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak: niska temperatura na zewnątrz czy suche powietrze w pomieszczeniach. W górach skóra twarzy narażona jest na działanie mrozu, wiatru i ostrego słońca, które odbija się od śniegu. Jak dbać o skórę na nartach?

jak dbać o skórę na stoku

skóra zimą o czym pamiętać

To o czym warto pamiętać, to fakt, że skóra mocniej reaguje na niskie temperatury, bo jest na niej kilka razy więcej receptorów zimna niż receptorów ciepła. Im chłodniejsza temperatura, tym wolniej pracują gruczoły łojowe, co z kolei prowadzi do utraty wody z organizmu. Natomiast pod wpływem zimna zwężają się naczynia krwionośne i skóra staje się mniej dotleniona. Dlatego też skóra twarzy zimą potrzebuje bardziej odżywczych kremów, które zapewnią jej dodatkową

jak dbać o skórę na nartach – krem do twarzy na zime

Krem na zimę do twarzy powinien mieć bogatą, lekko natłuszczającą konsystencję. Stworzy on na skórze twarzy warstwę ochronną, zapewni jej komfort na mrozie i wietrze oraz zapobiegnie zaczerwienieniu.

Zatem krem na zime do twarzy powinien zawierać:

  • ceramidy (uszczelnią naskórek i zapobiegną odparowaniu wody),
  • składnik NMF (naturalny czynnik nawilżający),
  • kwas hialuronowy (wiąże wodę w naskórku),
  • a także oleje roślinne i mineralne (wiesiołek, słodkie migdały, awokado, olej słonecznikowy, olej arganowy, skwalan z oliwek, kwasy Omega 3 i 6),
  • witaminę A i witaminę E.

Składniki te odbudowują warstwę lipidową skóry, tworząc ochronną powierzchnię, zapobiegającą utracie wody z organizmu.

pielęgnacja skóry na stoku – krem na zimę z filtrem 50

O kremach z filtrem pamiętamy przede wszystkim w okresie letnim. Wiele osób uważa, że w okresie zimowym, gdy na niebie jest więcej chmur, a słońce świeci słabiej, ochrona przeciw promieniowaniu UV nie jest konieczna. Nic bardziej mylnego, bowiem promieniowanie UV dociera do Ziemi, przenikając przez grubą warstwę chmur, a nawet szyby i naskórek, docierając do komórek i wpływając niekorzystnie na DNA.

Będąc w górach, musimy mieć świadomość, że z każdym 1000 metrów zwiększa się o około 15 procent natężenie promieniowania UV. Co więcej lód i śnieg odbijają 85 procent promieni słonecznych i mogą powodować poparzenia słoneczne. W konsekwencji promieniowanie UV na stoku działa 2,5 razy silniej niż na plaży.

Krem powinien mieć filtr ochronny minimum SPF 30, a najlepiej byłoby stosować krem na zimę z filtrem 50.

Pamiętajmy, aby krem z filtrem do twarzy nałożyć około 30 minut przed wyjściem na stok, a następnie krem natłuszczający.

jak dbać o skórę na nartach – jak dbać o cerę naczynkową zimą

Zimą skórze naczynkowej szkodzi nie tylko mroźne powietrze, ale przede wszystkim duże wahania temperatur. Naczynka kurczą się na mrozie i gwałtownie rozszerzają po wejściu do ciepłego pomieszczenia. Skóra naczynkowa staje się staje się bardziej podatna na powstawanie nowych zmian. Może to powodować, że niektóre naczynia rozszerzą się trwale, przez co powstanie rumień lub teleangiektazje (tzw. pajączki).

Jak zadbać o skórę naczyniową zimą? Przed wyjściem z domu należy nałożyć krem obkurczający naczynia oraz krem z filtrem. Natomiast po powrocie warto zastosować krem uspokajający grę naczyniową.

pielęgnacja skóry na stoku – usta pod ochroną

Usta są również bardzo wrażliwe na działanie niskich temperatur. Mają tendencję do pierzchnięcia, zwłaszcza, gdy oblizujemy je na mrozie. Podczas pobytu zimą w górach zawsze w Twojej kieszeni zawsze powinna być pomadka ochronną do ust z wysokim filtrem SPF. Pomadka ochronna do ust powinna posiadać w swoim składzie regenerującą naskórek witaminę A oraz witaminę B5, która łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie niewielkich ran.

Usta należy smarować pomadka z filtrem SPF, za każdym razem, gdy są one suche i ściągnięte.

chroń oczy na stoku

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i praktycznie pozbawiona tkanki tłuszczowej, co sprawia, że jest podatna na wysuszenie. Aby uniknąć podrażnień, skóra wokół oczu powinna być zabezpieczona tłustym i gęstym kremem.

Na same oczy niekorzystnie działa słońce, wiatr i śnieg. Dlatego bardzo ważne jest zaopatrzenie się w gogle lub okulary narciarskie z funkcją ochrony przed promieniowaniem UV i wiatrem. Istotny jest także kolor szkieł. Żółte i pomarańczowe soczewki zapewnią lepszą widoczność w zachmurzone dni i po zmroku. Natomiast szare, niebieskie i brązowe sprawdzą się, gdy na niebie pojawi się ostre słońce.

Pamiętaj, że nadmierne ekspozycja oczu na działanie promieni słonecznych może doprowadzić do tzw. ślepoty śnieżnej.

pielęgnacja skóra dłoni zimą

Podczas jazdy na stoku chroń dłonie przed zmarznięciem. Jeżeli twoje rękawice narciarskie nie są wystarczające, załóż dodatkowo rękawiczki termoizolacyjne. Po powrocie ze stoku i zdjęciu rękawic posmaruj dłonie grubszą warstwą tłustego kremu.

Odmrożenia dłoni należą do najczęstszych odmrożeń ciała, a pierwszym objawem jest zaczerwienienie. Kolejnymi objawami są ból, swędzenie oraz wrażenie puchnięcia.

Przemarznięta skóra jest podatna na uszkodzenia, w związku z tym, gdy pojawi się odmrożenie nie wolno jej ani trzeć, ani masować. Dłonie trzeba ogrzewać stopniowo, nie wolno ich wkładać od razu do gorącej wody. Najlepiej rozgrzewać je wodą o temperaturze ok. 25ºC i stopniowo zwiększać do 40ºC. Dodatkowo trzeba rozgrzać organizm od wewnątrz pijąc np. ciepłą herbatę z miodem, sokiem malinowym lub z imbirem czy kardamonem. Nie należy podawać alkoholu, z uwagi na to, że rozszerza naczynia krwionośne i może prowadzić do przechłodzenia. Kiedy się rozgrzejmy należy natrzeć dłonie maścią ichtiolową lub arniką (tylko w przypadku nieuszkodzonej skóry). Dłonie można moczyć również w ciepłej oliwie lub zastosować kąpiel parafinową. Doskonale sprawdzić się również znana od dawien dawna kamfora.

Sprawdź jakie są najlepsze zabiegi na szorstkie i suche dłonie. 

 

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
www.dermaestetic.plAnka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anka
Gość
Anka

Dobry krem odżywczy o dość „ciężkiej” konsystencji (np. naturalny krem wiesiołkowy Gal), to podstawa mojej zimowej pielęgnacji. Jadąc na narty nie stosuje makijażu, lecz wyłącznie krem 🙂

www.dermaestetic.pl
Admin

ja też będąc na nartach całkowicie odstawiam kosmetyki do makijażu i stawiam na dni bez makijażu. Wyłącznie krem i krem z wysokim filtrem 🙂

Powiększanie ust kwasem hialuronowym skutki uboczne

Powiększanie ust kwasem hialuronowym zaliczamy do najczęściej wykonywanych zabiegów w klinikach medycyny estetycznej. Decydując się na zabieg powinniśmy zapytać naszego lekarza o skutki uboczne, które mogą nastąpić po samym zabiegu. Czy ból głowy jest skutkiem ubocznym po zabiegu powiększania ust?

 

powiększanie ust błędy

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Jestem 4 tygodnie po powiększeniu górnej wargi mniej więcej po 4 dniach zaczęłam odczuwać dolegliwości bólowe głowy, zostałam przebadana w szpitalu tz. tomograf, prześwietlenia, krew oraz pobrany był płyn mózgowo-rdzeniowy. Lekarze wykluczyli zmiany chorobowe! Czy te bóle głowy które mogą być spowodowane reakcją alergiczną lub uściskiem na jakieś nerwy, które promieniują w obrębie czoła.

Pozdrawiam,

Marta

marzena lorkowska-prechtPani Marto,

żadne przyczyny anatomiczne nie tłumaczą bólu głowy po powiększeniu ust. Teoretycznie reakcja alergiczna może powodować ból głowy, choć spodziewałabym się także innych objawów – obrzęku, bólu, swędzenia itp. Żeby Pani pomóc potrzebuję większej ilości informacji. Proszę opisać więcej jakie dolegliwości występują – czy cały czas, cała głowa, czy miejscowo, jak z Pani wzrokiem. Ile ma Pani lat, czy na coś Pani choruje, migreny w rodzinie, wszystkie informacje mogą być ważne w szukaniu przyczyny.
Zawsze można rozpuścić kwas w ustach i sprawdzić czy ból minie, ale proszę pamietać, że jest to zabieg obarczony ryzykiem alergii na hialuronidazę więc nie postępowałabym pochopnie.
Pozdrawiam,
dr Marzena Lorkowska-Precht
Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu: „Czy powiększanie ust boli i ile kosztuje – jak jest naprawdę?”  a także do przeczytania odpowiedzi naszego Eksperta na pytanie naszej Czytelniczki na temat grudki która powstała po powiększeniu ust: „Powiększanie ust i grudki w górnej wardze – czy to coś poważnego?”

 

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pacjentka onkologiczna
Gość
Pacjentka onkologiczna

Witam. Wykryto u mnie raka brodawkowego tarczycy we wczesnym stadium bez przerzutow. Czy mogę skorzystać z zabiegów podania kwasu hialuronowego oraz botoksu przed operacją czy po zakończeniu leczenia? Dziękuję za odpowiedź

Kiedy najlepiej wykonać botox? Czy przed pojawieniem się zmarszczek?

Wiele osób zastanawia się w jakim wieku najlepiej poddać się zabiegom medycyny estetycznej, w tym zabiegowi z zastosowaniem toksyny botulinowej. Kiedy najlepiej wykonać botoks? Czy przed pojawieniem się zmarszczek, czy gdy już mamy je mocno widoczne na twarzy?

kiedy botoks

pierwsze zmarszczki

Generalnie nie ma ogólnych wytycznych odnośnie wieku, w którym powinno się rozpocząć zabiegi medycyny estetycznej. Lekarze medycyny estetycznej zalecają wcześnie rozpoczynać profilaktykę przeciwstarzeniową, aby skóra była dłużej młoda i piękna.

Tworzenie się zmarszczek na twarzy jest kwestią indywidualną, związaną z rodzajem cery, uwarunkowaniami genetycznymi, a także zależną od prawidłowej pielęgnacji i prowadzonego przez nas trybu życia. Zmarszczki na czole najczęściej związane są z mimiką twarzy. Poprzeczne zmarszczki na czole mogą nadawać twarzy smutnego wyglądu. Natomiast lwia zmarszczka sprawia, że twarz może wyglądać na rozgniewaną i posępną. Zmarszczki wokół ust to najczęściej zmarszczki mimiczne, które powstają samoistnie w trakcie uśmiechania się, czy mówienia.

U młodych osób, nawet 20-letnich mogą pojawiać się nieturalne dla ich wieku zmarszczki mimiczne, takie jak wspomniana wcześniej lwia zmarszczka czy kurze łapki. W takich sytuacjach lekarz medycyny estetycznej może przeprowadzić zabieg botoksu niezależnie od wieku pacjenta.

Należy mieć na uwadze to, że łatwiej jest zapobiegać powstawaniu, niż zniwelować już widoczne zmarszczki. Wielu lekarzy medycyny estetycznej jest zadania, że by zabieg był najbardziej efektywny należy botoks wykonywać nie w momencie, gdy na twarzy będą już mocno widoczne zmarszczki, ale gdy tylko się pojawią. Zatem wstrzykiwanie botoksu może też mieć działanie profilaktyczne. W przypadku podania toksyny na czoło, rzadziej będziemy je marszczyć, dzięki czemu mniejsze jest prawdopodobieństwo, że zmarszczka się utrwali i uwidoczni.

toksyna botulinowa

Botoks, czyli zabieg medycyny estetycznej z użyciem toksyny botulinowej, jest jednym z najpopularniejszych środków współcześnie stosowanych w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek czoła, okolic brwi i tzw. kurzych łapek. Niepodważalną zaletą botoksu jest jego atrakcyjna cena w porównaniu do inwazyjnych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.

Toksyna botulinowa wstrzyknięta do mięśnia powoduje jego przejściowe osłabienie. Przyłącza się ona do zakończeń nerwów ruchowych, a poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny  blokuje  przewodnictwo  nerwowo-mięśniowe.  Nie jest to zmiana stała, bowiem funkcja  mięśni  powraca  po  3–4  miesiącach, co związane jest z tworzeniem nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych.

Odmianą tradycyjnego zabiegu z zastosowaniem toksyny botulinowej jest Baby Botox.

Baby Botox

Baby botox jak sama nazwa wskazuje jest ona pochodną tradycyjnych zastrzyków Botox’em, ale działanie jej jest bardziej subtelne, delikatne. Baby botox to metoda podawania niewielkiej dawki toksyny botulinowej, która od kilku miesięcy zdobywa coraz większą popularność.

Baby botox na czym polega

Podczas zabiegu Baby botox wykorzystywana jest mniejsza dawka toksyny niż w standardowej metodzie. Ponadto toksyna botulinowa podawana jest za pomocą iniekcji w wielu miejscach. Dzięki temu twarz zyskuje zrelaksowany wygląd bez ryzyka „zamrożenia” takich obszarów, jak czoło, czy wystąpienia niepożądanych efektów.

Metoda Baby botox nadaje twarzy wypoczęty wygląd oraz pozwala zminimalizować widoczność linii mimicznych, np. poziomych linii na czole, lwiej zmarszczki, zmarszczek tzw. króliczych u nasady nosa czy kurzych łapek w kącikach oczu.  W przypadku, gdy zmarszczki oraz bruzdy są głębokie zabieg Baby botox może okazać się nieskuteczny i lepsze efekty przyniesie podanie klasycznych dawek preparatu.

Zabiegi z toksyną botulinową można doskonale personalizować – dobierając ilość botoksu oraz technikę jego podania do każdego pacjenta indywidualnie, z uwzględnieniem np. różnych potrzeb skóry na dwóch asymetrycznych połówkach twarzy.

Efekt zabiegu Baby Botox utrzymuje się 3 – 4 miesiące.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

po botoksie nie wolno

Pacjentowi, u którego został wykonany zabieg z zastosowaniem toksyny botylinowej zaleca się przez co najmniej 4 godziny po zabiegu unikać schylania się i kładzenia oraz masowania i uciskania leczonego miejsca. Nie wolno również spożywać alkoholu, korzystać z sauny i solarium, wykonywać żadnych czynności wymagających dużego wysiłku fizycznego, takich jak fitness, ćwiczenia na siłowni, pływanie na basenie, etc. Po 4 godzinach można wrócić do wszystkich czynności.

Sprawdź także jak uniknąć powikłań po toksynie botulinowej.

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana