O podkładach pisaliśmy już w artykule: Baza pod podkład, czyli jak skutecznie utrwalić makijaż. Teraz chcielibyśmy zająć się trwałością podkładu bez użycia bazy.
Podkład jest integralną częścią makijażu. Zakrywa niedoskonałości, wyrównuje koloryt i wygładza cerę. Nadmiar podkładu bądź jego złe nałożenie może spowodować efekt odwrotny – niedoskonałości będą uwypuklone, a skóra będzie chropowata przez nierówne rozłożenie ilości podkładu. Nadmiar podkładu zatyka pory przez co skóra nie oddycha. W momencie gdy nosimy grubą warstwę makijażu przez dłuższy okres, możemy się spodziewać kolejnych niedoskonałości. Dlaczego? Ponieważ sebum nie będzie miało jak wydostać się na zewnątrz. Warto więc, jeśli mamy mocno kryjące i ciężkie podkłady, rozcieńczać je olejkiem. Taki zabieg sprawi, że będziemy wyglądać w makijażu o wiele lepiej.
Dlaczego warto dodawać olejki do podkładu?
-
Podkład o wiele lepiej się nakłada
Rozcieńczony podkład ma jedwabistą konsystencję, dzięki dodaniu oleistego składnika, lepiej wnika w skórę i łatwiej się nakłada. Ponadto ciężkie podkłady często osiadają na twarzy zbyt szybko, byśmy mogły je dokładnie rozprowadzić.
-
Zapobiega błyszczeniu się skóry
Mimo wielu zastrzeżeń co do olejowania tłustej skóry, warto wypróbować nakładanie olejku na twarz nawet, kiedy jest ona tłusta. Kiedy skóra zostanie odpowiednio natłuszczona, przestanie produkować nadmiar sebum i nie będzie się nadmiernie błyszczeć, dlatego też należy nawilżać skórę tłustą. Nakładajmy podkład z dodatkiem oleju zwłaszcza w tych miejscach, gdzie mamy największy problem z nadmiernym błyszczeniem się skóry (jest to najczęściej strefa T – czoło, nos i broda).
-
Skóra wygląda młodziej i bardziej naturalnie
Podkład, który jest nieco rozcieńczony nie daje tak mocnego krycia, dzięki czemu skóra wygląda naturalnie i gładko; dodatkowo olejki mają w sobie wiele cennych składników odżywczych, dzięki którym skóra staje się bardziej napięta, dodatkowo podkład nie zatyka porów i nawilża suche skórki, dzięki czemu twarz wygląda na bardziej zadbaną i świeższą
-
Nawet, jeśli nosisz makijaż przez długi czas, nie odczujesz że masz go na twarzy, ponieważ jest bardzo lekki.
-
Podkład nie wysuszy skóry i nie będziesz czuła efektu ściągnięcia skóry, który jest bardzo uciążliwy, zwłaszcza zimą.
Jak rozcieńczać podkład?
Jeśli podkład jest bardzo gęsty, możemy rozcieńczyć go kilkoma kroplami oleju. Nie należy jednak przesadzać z ilością, ponieważ im więcej olejku dodamy, tym mniej kryjący będzie podkład. Nie rozcieńczajmy podkładów bardzo lekkich i kremów BB. Najlepiej przed nałożeniem mieszanki na twarz, wypróbujmy jej gęstość na swojej dłoni.
Cudowne działanie naturalnych olejków
-
Olej konopny
Ma cudowne właściwości, nie tylko lecznicze. Jest stosowany w kosmetykach, m.in. w szamponach, kremach, balsamach, czy pomadkach. Zatrzymujące wodę w skórze, dzięki wysokiej zawartości NNKT. Działa rozjaśniająco i regenerująco. Dodatkowo jest bardzo delikatny dla skóry i szybko się wchłania. Może być stosowany przez alergików, osoby ze skórą trądzikową, atopową i bardzo wysuszoną. Olej konopny będzie idealnym dodatkiem do podkładu również dlatego, że wyrównuje koloryt skóry i zmniejsza przebarwienia. Polecany jest zwłaszcza zimą przez swoją niską temperaturę krzepnięcia.
Co ma w sobie olej z nasion konopii?
- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT – kwas linolowy, alfa-linolowy
- kwas oleinowy, palmitynowy, gamma-linolenowy, arachidonowy i elikozanowy
- przeciwutleniacze
- proteiny
- aminokwasy
- karoten
- fitosterole
- fosfolipidy
- minerały – magnez, węgiel, selen, żelazo, cynk
- witaminy A, D, E i K
Olej konopny zastosowanie w kosmetyce
- do kremów nawilżających – ma silne właściwości nawilżające i bardzo szybko się wchłania
- do kremów na zimę – niska temperatura krzepnięcia
- kremy przeciwzmarszczkowe – przeciwdziałanie wczesnemu starzeniu się skóry
- zatrzymanie wody w skórze dzięki NNKT
- kosmetyki na cerę trądzikową – regulowanie wydzielania sebum
- środki przeciwzapalne – właściwości przeciwzapalne i regenerujące
- działanie antyseptyczne – salicylan metylu i terpeny
- nawilżenie i łatwe wchłanianie się w skórę – pomadki i balsamy do ust
- kosmetyki na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry i egzemę – dzięki zawartym w nim NNKT
- odżywki i wcierki na porost włosów – regeneracja włosów i zwiększenie ich objętości
-
Olej lniany
Olej lniany ma wiele wspaniałych składników, cennych również dla naszej skóry. Posiada witaminę E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem oraz naturalny filtr UV. Jest stosowany w wielu kosmetykach,w tym, w kremach do twarzy. Równie popularne picie oleju lnianego, który świetnie działa na układ pokarmowy i ma wiele cennych składników odżywczych.
Olej lniany zastosowanie
- w diecie odchudzającej jako wspomaganie metabolizmu,
- w kosmetyce jako pomoc w odżywieniu skóry,
- w kuchni do dosmaczania potraw.
Właściwości oleju lnianego
- utrzymanie równowagi wodno-tłuszczowej i nawilżenia skóry dzięki fofolipidom,
- zwalczanie wolnych rodników przez witaminę E,
- spowalnia procesy starzenia się skóry,
- działa przeciwzapalnie i regenerująco, więc jest idealny dla skóry trądzikowej i podrażnionej,
- działa ochronnie na lipidy skóry i działa kojąco na rany i wspomaga ich leczenie,
- ma działanie oczyszczające,
- wzmacnia i chroni włosy oraz zapobiega rozdwajaniu się końcówek,
- ma naturalny filtr UV,
- poprawia wygląd paznokci i zmiękcza skórki,
- uelastycznia skórę,
- zmiękcza suchą skórę,
- normalizuje pracę gruczołów łojowych.
Najlepiej stosować olej lniany tłoczony na zimno, ponieważ ma najwięcej składników odżywczych. Olej lniany powinno się przechowywać w lodówce.
-
Olej z arniki
Olej z arniki jest bardzo cenionym składnikiem wielu kosmetyków, ze względu na jej przeciwzapalne działanie. Najczęściej dodawana jest do kremów, balsamów i pomadek. Arnika ze względu na swoje działanie zmniejszające opuchliznę, jest bardzo często dodawana do żelów i kremów pod oczy, a także maści, stosowanych po urazach. Maść z arniki złagodzi opuchliznę i przyspieszy regenerację skóry.
Olej z arniki ma działanie regenerujące, łagodzące i przeciwstarzeniowe, dzięki zawartym w niej składnikom:
- cholina – zmniejsza opuchliznę, sińce pod oczami, łagodzi także podrażnienia np. po ukąszeniu owada, zmniejsza widoczność blizn
- flawonoidy, kwercytyna (związek chemiczny z grupy flawonoli, jest stosowana w lecznictwie przy alergiach), kamferol (związek chemiczny z grupy flawonoidów, ma działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwgrzybicze) – działanie kojące i odbudowujące skórę
- flawonoidy, kwas linolowy, cynaryna – działanie przeciwstarzeniowe
Olej z arniki sprawdzi się do cery:
- naczynkowej
- trądzikowej (przeciwzapalne działanie)
- podrażnionej i alergicznej
- skóry borykającej się z opuchlizną, sińcami i przebarwieniami
- wymagającej regeneracji i z pierwszymi oznakami starzenia się skóry
Olej z arniki może być stosowany jako: dodatek do balsamu do ciała, krem do rąk, środek na stłuczenia, krem pod oczy, środek na ukąszenia po owadach.
-
Olej arganowy
Nie przypadkiem olej arganowy nazywany jest złotem maroka. Ten niezwykły olej pochodzący z owoców drzewa arganowego jest wspaniałym kosmetykiem, który pomaga skutecznie uporać się z oznakami starzenia się skóry. Ma działanie przeciwstarzeniowe, zwalcza wolne rodniki, ze względu na bardzo wysoką zawartość witaminy E.
Co zawiera olej arganowy?
- beta-amyrina, która ma działanie przeciwzapalne
- karoteny, które zwalczają wolne rodniki
- witaminę E, która również działa przeciwko wolnym rodnikom
- sterole regenerujące naskórek
- tirukallol łagodzący objawy alergii
- skwalan i NNKT chronią skórę przed uszkodzeniami i odbudowują jej płaszcz hydrolipidowy, zatrzymując wodę w środku skóry
Olej arganowy polecany jest: przy starzeniu się skóry, przy alergiach, przy skórze alergicznej i podrażnionej, przy łamliwych paznokciach i rozdwojonych końcówkach włosów.
Olej arganowy może być używany na skórę twarzy, na włosy, jako odżywka do paznokci i jako dodatek do balsamów do ciała. Ma przyjemny, orzechowy zapach i łatwo się wchłania, zostawiając skórę wygładzoną i odpowiednio natłuszczoną.
Dodaj komentarz