Dlaczego siwiejemy? Wyjaśnienia naukowców

 

Zostało wyjaśnione, co sprawia, że z naszych włosów znika naturalny barwnik, a włosy są po prostu siwe. Naukowcy wyjaśniają, że siwienie jest spowodowane przez gromadzenie się na mieszkach włosowych wody utlenionej, czyli nadtlenku wodoru. Dlatego im jesteśmy starsi, tym powstaje go więcej.

 
Postawmy sobie pytanie dlaczego w ogóle farbujemy nasze włosy? Najczęściej po to, by uzyskać wymarzony kolor, by zmienić coś w swoim wyglądzie, ale również po to, by pokryć siwe włosy, które wcześniej czy później pojawiają się na naszej głowie. Niestety do tej pory nie było wyjaśnione skąd pojawia się siwienie oraz dlaczego siwiejemy. Obecnie tę zagadkę rozwiązali naukowcy. Oto cała prawda o siwieniu. 

To odkrycie zostało dokonane przez międzynarodowy zespół, który od lat zajmował się badaniem komórki mieszków włosowych. Okazało się, że z wiekiem w naszych mieszkach powstaje coraz więcej nadtlenku wodoru, czyli wody utlenionej. To sprawia, że obniża się poziom enzymów MSR A i MSR B, których zadaniem jest niedopuszczanie do siwienia włosa.

Badacze również ustalili też, że wysoki poziom wody utlenionej w połączeniu z niskim poziomem MSR A i MSR B zakłóca powstawanie tyrozynazy – enzymu odpowiadającego za wytwarzanie barwnika w mieszkach. Ich zdaniem podobne zmiany zachodzące w skórze mogą prowadzić do powstawania odbarwionych plam, czyli bielactwa.

Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie „The FASEB Journal”. Na razie nie jest jednak wiadomo, czy w jakikolwiek sposób mogą podpowiedzieć naukowcom, co zrobić by powstrzymać proces siwienia.

 

 

zdj: sklep.singerton.pl

źródło: dziennik.pl


 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Wyniki konkursu, w którym do wygrania było 5 zestawów z linii EcoSkin Care marki Bandi Cosmetics.

Nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu, w którym do zdobycia było 5 zestawów z linii EcoSkin Care kojący krem do twarzy SPF 25 o pojemności 50 ml oraz kojący balsam do ciała o pojemności 200 ml – marki Bandi Cosmetics o wartości 102 zł.

Bardzo dziękuję za Waszą aktywność oraz liczne maile z odpowiedziami. Niezmiernie się cieszę, że kolejny konkurs spotkał się z takim zainteresowaniem, a Wy tak dobrze poradziliście sobie z odpowiedzią na pytanie: Jakie zalety posiada kojący krem SPF25 z serii EcoSkin Care? 

 

Prawidłowa odpowiedź to oczywiście:

a. zapewnia ochronę przed promieniami UVA i UVB przez ponad 8 godzin

d. intensywnie nawilża i koi skórę suchą i swędzącą

 

A oto 5 pierwszych osób, które prawidłowo odpowiedziało na pytanie:

Ewa Pomorska Łucka

Lena Wikasa

Izabela Zet Zetowicz

Edyta Kończal 

Marta Gwizdała – Korkowska

aktualizacja tekstu 11.05.2013 r.

W związku z tym, że Pani Edyta Kończal nie przesłała swoich danych adresowych do wysyłki (a według zasad konkursu miała na to tydzień czasu) nagroda przechodzi w ręce kolejnej osoby, która podała prawidłową odpowiedź i jest nią…

Katarzyna Sękala

Kasiu, serdecznie gratuluję. Proszę oczywiście o przesłanie danych do wysyłki.

Dziękuję Wszystkim za udział  w konkursie oraz serdecznie gratuluję Wszystkim Zwyciężczyniom!

Dziewczyny bardzo proszę o przesłanie Waszych adresów na jakie mają zostać wysłane nagrody na adres mailowy konkurs@dermaestetic.pl.

Z tego miejsca jeszcze raz chciałam podziękować sponsorowi nagrody – marce Bandi Cosmetics.

zdj.intro: akademiafiesta.netne.net 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Z cyklu fakty i mity: medycyna estetyczna

 

Każdy z nas chciałby być wiecznie piękny, młody bez zmarszczek i cellulitu. Dziedzina medycyny estetycznej oraz jej osiągnięcia w pewien sposób pomagają nam ten stan zatrzymać, utrzymać bądź osiągnąć. Podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki opowiadała o tym Magdalena Dobosz, lekarz dermatolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Wygląd w dzisiejszych czasach stał się bardzo ważny. Często od niego uzależnione jest to, czy dostaniemy pracę bądź w przypadku osób starszych  jak długo będą mogły pracować lub mieć lepsze szanse na rynku pracy. Między innymi media wykreowały idealne wzorce, do których za wszelką cenę pragniemy dążyć i im dorównać. Na tę presję podatne są przede wszystkim kobiety, gdyż od nich wymaga się nieskazitelnej prawie jak z reklam, idealnej i gładkiej cery.

Jednak jak wszystko także i kanony piękna są zmienne. „Obecnie bardzo często pacjentki mówią, że chciałyby mieć usta, jak Angelina Jolie” – opowiada dr Magdalena Dobosz. Nie każda kobieta rodzi się z takim prezentem od natury. A nawet wrodzone piękno jest ulotne. – Starzenie skóry rozpoczyna się z 25 rokiem życia. Proces ten dodatkowo przyspieszają czynniki obecne w środowisku, jak promieniowanie UV, czy palenie papierosów – mówiła dr Dobosz. Pojawiają się też wrodzone wady, które należy korygować.

Między innymi dlatego ludzie sięgają po pomoc z zakresu medycyny estetycznej. Jednak nie wszyscy wiedzą co się kryje pod różnymi nazwami zabiegów bądź do czego służą dane substancje lub preparaty. I tak dla przykładu popularny Botox to nazwa handlowa toksyny jadu kiełbasianego, wytwarzanej w naturze przez pewne bakterie. – Jest to trucizna, która w odpowiednich dawkach może skutecznie zabić człowieka – przestrzegła dr Dobosz. Nie powinniśmy się od razu obawiać. W zabiegach estetycznych stosuje się niewielkie, a do tego całkowicie niegroźne dla organizmu dawkiJak wyjaśniła lekarka. Botoks poraża połączenia między nerwami i mięśniami dlatego po jego podaniu wygładzają się zmarszczki, a zmarszczenie czoła jest niemożliwe. Dodatkowo botoks idealnie nadaje się do leczenia nadmiernej potliwości (pachy, dłonie, stopy).

Z kolei substancja o nazwie kwas hialuronowy jest to naturalny związek, który występuje w każdym organizmie ludzkim i jest on odpowiedzialny za uwodnianie skóry. Identyczną substancję wytworzoną sztucznie stosuje się jako wypełniacz do wypełniania zmarszczek takich jak: bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczek wokół ust (zmarszczek palacza), zmarszczek między brwiami (lwia zmarszczka) oraz do powiększania ust. Są również prowadzone badania nad jego zastosowaniem w powiększaniu piersi.

Niestety wokół zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej powstało wiele mitów. Większość z nich jest nieprawdziwa.

MIT: Nieprawdą jest, że po jednym zastosowaniu botoksu trzeba będzie go stosować cały czas. Zastosowanie toksyny botulinowej spowalnia powstawanie kolejnych zmarszczek, a także zatrzymuj powiększanie się już istniejących. Kolejny MIT: Botoksu w żadnym wypadku nie stosujemy do powiększania ust, jak twierdzą niektórzy. – Osoba po takim zabiegu miałaby kłopoty z komunikowaniem się, nie mówiąc już o przyjmowaniu pokarmów – mówiła dr Dobosz. Dlaczego? Usta byłyby całkowicie wiotkie.

Na szczęście efekt stosowania toksyny botulinowej mija po kilku miesiącach. Ma to swoje wady i zalety – jeśli bardzo nam zależy zabieg należy  powtarzać, ale w razie wystąpienia problemów, są one przejściowe. Podobnie jest również z kwasem hialuronowym, który naturalnie rozkłada się, wchłania się w organizmie.

Przyszłością medycyny estetycznej na pewno będą lasery. Obecnie są stosowane w różnorakich zabiegach w gabinetach medycyny estetycznej. Jedyną większą wadą tej metody jest cena zabiegu, gdyż laserowe urządzenia są bardzo drogie.  

Niemniej jednak niezależnie od metody, musi być ona odpowiednio zastosowana. Dzisiaj zabiegi estetyczne są powszechnie znane i całkiem gładkie czoło budzi podejrzenia. Obecnie raczej stosuje się delikatne interwencje, takie aby trudno było je odróżnić od natury. Jak przekonywała gdańska lekarka prawdziwą sztuką jest tak wykonać zabieg, aby nikt tego nie zauważył…

Przypominam, że o różnicach między toksyną botulinową, a kwasem hialuronowym można przeczytać (czytaj więcej)

źródło: na podstawie PAP

zdj: miastokobiet.pl

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana