Olejki do twarzy od kilku lat cieszą się w Polsce dużą popularnością. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich codziennej pielęgnacji. Przeciwnicy stosowania olejków do twarzy uważają natomiast, że mogą one przynieść więcej szkody, niż korzyści. Jaka jest prawda i czy warto używać olejków do twarzy? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
naturalne olejki do twarzy
Moda na oczyszczanie skóry olejami i pielęgnację przywędrowała do nas z Azji wraz z koreańskimi kosmetykami. Natomiast mekką olejków do twarzy jest między innymi Maroko, gdzie kobiety wykorzystują olejki do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.
Warto mieć na uwadze, że naturalne oleje, to takie, które nie są poddane procesowi rafinacji. Są one tłoczone na zimno, a także nie zwierają sztucznych dodatków i konserwantów.
pielęgnacja skóry olejami – dlaczego warto
Dlaczego warto stosować naturalne oleje na twarz? Przede wszystkim ze względu na to, że olejki do twarzy:
- dogłębnie nawilżają i wygładzają skórę
- działają przeciwzmarszczkowo
- działają przeciwzapalnie w przypadku wykwitów skórnych czy alergii
- normalizują wydzielanie sebum (w przypadku cer tłustych, trądzikowych, mieszanych)
- odżywiają
- poprawiają napięcie i koloryt skóry
- regenerują.
Każdy olejek do twarzy, podobnie jak każdy krem czy serum, ma inne właściwości i przeznaczenie. Dlatego też odpowiednio dobrany olejek do skóry sprawi, że będzie ona w lepszej kondycji. Natomiast źle dobrany olejek może skutkować pogorszeniem stanu naszej cery.
Na rynku dostępne jest wiele różnych olejków: olejek arganowy, olej jojoba, lniany, olej kokosowy, olejek z opuncji figowej, olej marula, olej z awokado, olej Inca Inchi, olej tamanu, i inne.
Przed kupnem olejku warto sprawdzić do jakiej skóry jest przeznaczony i jakie ma właściwości. Ogólna zasada jest taka, że do skóry suchej wybieramy olejki, które pozostawiają na skórze warstwę ochronną. Natomiast w przypadku cery do skóry tłustej, mieszanej i ze skłonnością do trądziku wybieramy tzw. ”suche oleje”. Czyli takie, które nie pozostawiają tłustego filmu na skórze i wchłaniają się tuż po ich aplikacji.
oczyszczanie skóry olejami
W jaki sposób olejek do twarzy oczyszcza twarz np. z makijażu? Otóż usuwa zabrudzenia na zasadzie „tłuszcz rozpuszcza tłuszcz”. Oleje nie łączą się z wodą, lubią się natomiast z innymi tłustymi substancjami. Dlatego też bez problemu więc usuwają ze skóry wszystko to, co tłuste – pozostałości po kremie, makijaż czy też nadmiar sebum. Ponadto rozpuszczają tusz do rzęs i usuwają ze skóry zanieczyszczenia, które gromadzą się na niej w ciągu dnia: kurz, smog, dym papierosowy itd. Oleje do twarzy przenikają także przez naturalny płaszcz ochronny skóry i bez jego podrażniania, oczyszczają pory, pomagając pozbyć się zaskórników i tkwiących w głębszych warstwach skóry zanieczyszczeń.
Po masowaniu twarzy olejkiem usuwamy jego nadmiar. A następnie nakładamy żel do oczyszczania i całość zmywamy ciepłą wodą. Zabieg ten wykonujemy niezależnie od rodzaju naszej cery.
olejek do twarzy a krem
Co do zasady oleje zabezpieczają skórę przed nadmierną utratą wody. Dlaczego? Bowiem kiedy nakładamy olejek na skórę, to przede wszystkim natłuszczamy skórę, a wilgoć nie odparowuje. Mamy do czynienia z okluzją – czyli stworzeniem bariery ochronnej.
Pamiętajmy zatem, że przy nadmiernym stosowaniu olejków do skóry, może dojść do jej przesuszenia. Dzieje się tak, że z uwagi na okluzję, przez którą skóra przestaje odczuwać potrzebę nawodnienia. W konsekwencji może to prowadzić do jej przesuszenia.
Dlatego też warto obserwować skórę, a także olejki do twarzy stosować w połączeniu z kremem na noc. Dzięki temu unikniemy wypłukania lipidów.
To czy stosowanie olejków do twarzy służy naszej cerze, będziemy w stanie stwierdzić w ciągu kilku dni od rozpoczęcia pielęgnacji. W przypadku, gdy mamy problematyczną skórę, warto zasięgnąć porady kosmetologa jaki olejek byłby dla nas odpowiedni.
Sprawdź także dlaczego warto dodawać olejki do podkładu?
Dodaj komentarz