Czy podkład z filtrem chroni skórę przed słońcem?

Coraz częściej i chętniej sięgamy po kremy z filtrem przeciwsłonecznym nie tylko w okresie letnim, ale także przez cały rok. Zwiększa się świadomość szkodliwego wpływu promieni UVA na stan skóry. Na rynku pojawiają się nie tylko kremy z filtrem, ale także podkłady czy pudry mineralne. Pytacie nas: czy podkład z filtrem chroni skórę przed słońcem? Postaramy się wyjaśnić tę kwestię.

co to jest promieniowanie UV?

Promieniowanie UV dociera do Ziemi, przenikając przez grubą warstwę chmur, a nawet szyby i naskórek, docierając do komórek i wpływając niekorzystnie na DNA.

Przeczytaj koniecznie wypowiedź naszego eksperta: Ochrona przeciwsłoneczna w oczach dermatologa. Leczenie zmian i znamion. – dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska – Olędzka

Promieniowanie UV – rodzaje

Promieniowanie ultrafioletowe dzielimy na:

  • promieniowanie UVC – w większości jest ono pochłaniane przez warstwę ozonową, dlatego nie ma bezpośredniego wpływu na skórę człowieka;
  • promieniowanie UVB – ma działanie rumieniotwórcze, powoduje oparzenia, a także stymuluje syntezę barwnika i nadaje skórze brązowy kolor. Natężenie waha się zależnie od pory roku i dnia – najsilniejsze jest w okresie letnim w godzinach: 10:00 – 15:00. Promieniowanie UVB jest zatrzymywane przez chmury, szyby okienne, odzież, ale penetruje przez wodę;
  • promieniowanie UVA – stanowi natomiast aż 95% promieniowania UV, które jest wysyłane na ziemię. Jego natężenie jest stałe, niezależnie od pory roku i dnia. Przenika ono przez chmury, a nawet przez szyby okienne i niektóre tkaniny. Zatem UVA jest z nami praktycznie przez cały rok, przez cały dzień, zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach, nawet w czasie pochmurnych dni. Promieniowanie UVA wnika w głębsze warstwy skóry, uszkadzając włókna kolagenowe i elastynę, osłabia układ immunologiczny, zmienia DNA skóry i nasila produkcję wolnych rodników. Efektem jest tak zwany proces fotostarzenia, czyli wiotczenia i utraty jędrności skóry, co w konsekwencji prowadzi do powstawanie zmarszczek. Dawki tego promieniowania kumulują się, dlatego efekty działania UVA nie są widoczne od razu.

Pamiętaj! Promieniowanie UV jest emitowane także przez lampy w solariach.

Podsumowując: oparzenia są spowodowane działaniem promieniowania UVB, a fotostarzenie, zmarszczki – promieniowaniem UVA. Pod wpływem promieniowania UV mogą pojawiać się przebarwienia, piegi, zmiany naczyniowe, a także może nastąpić zaostrzenie trądziku różowatego. Obydwa rodzaje promieniowania przyczyniają się do wystąpienia raka skóry.

Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów z filtrami UV, również w okresie jesienno-zimowym, nasza skóra wolniej się starzeje, a dodatkowo chronimy ją przed powstawaniem niechcianych przebarwień.

Sprawdź jakie kremy będą najlepsze w walce z przebarwieniami.

preparaty z filtrem UV wg dermatologów

Dermatolodzy zalecają, by nałożyć krem z filtrem UV zawsze na ok. 30 minut przed wyjściem z domu. Ponadto powinno się aplikować 2mg produktu z filtrami na każdy cm2 skóry. Zalecana ilość na twarz i szyję wynosi 2,5 ml, czyli pół łyżeczki. Jest to spora ilość i jak możecie sobie już zapewne wyobrazić, nie jesteśmy w stanie nałożyć takiej dawki podkładu z filtrem na twarz i szyję. Co doskonale pokazał na swoim kanale Wayne Goss. Zapraszamy do obejrzenia tutoriala.  

Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów z filtrami UV, również w okresie jesienno-zimowym, nasza skóra wolniej się starzeje, a dodatkowo chronimy ją przed powstawaniem niechcianych przebarwień.

Pamiętajmy, że podkład z filtrem to za mało, by ochronić twarz przed niepożądanym działaniem promieni UV. Ponadto filtr powinno się również stosować na dekolt oraz na szyję. Jeżeli Twój krem na dzień nie zawiera filtra, zachęcamy do sięgnięcia po dodatkowy krem, który taki filtr ochronny posiada. Dowiedz się więcej na temat: Kolejności nakładania kosmetyków na twarz.

Zobacz także nasz ranking kremów BB z filtrem przeciwsłonecznym.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatni dzwonek na zabiegi przed latem

Powoli zbliżamy się do okresu wakacyjnego. Każda kobieta chciałabym świetnie czuć się w kostiumie kąpielowym. Żyjąc w nieustannym biegu często zbyt późno chcemy zdecydować się na niektóre zabiegi medycyny estetycznej. Czasem jesteśmy zaskoczone, że lekarz medycyny estetycznej odmawia wykonania niektórych zabiegów z uwagi na porę roku. Jakie zabiegi medycyny estetycznej możemy wykonać jeszcze przed urlopem?

zabiegi medycyny estetycznej niedozwolone latem

Musimy pamiętać, że w okresie letnim nie można wykonywać żadnych zabiegów, które uszkadzają wierzchnią warstwę skóry. Intensywna ekspozycja na promienie słoneczne po niektórych zabiegach,  może prowadzić do powikłań, takich jak przebarwienia skóry czy zwiększone ryzyko oparzeń. Nie wolno przeprowadzać żadnych zabiegów laseroterapii, w tym depilacji laserowej czy głębokiego złuszczania jak peelingi medyczne.

zabiegi medycyny estetycznej dozwolone latem

Wszystkie wypełniacze oraz inne zabiegi, w których główną rolę odgrywa igła, są dozwolone niezależnie od pory roku.

kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest substancją występującą w naszym organizmie, jest on odpowiedzialny za wiązanie wody w skórze. Im jest go mniej, tym nasza skóra jest mniej nawodniona, a co za tym idzie jest sprężystość spada. Dzięki jego obecności w naszej skórze jest ona nawilżona, napięta, a to prowadzi do produkcji kolagenu i elastyny.

Obecnie kwas hialuronowy jest stosowany najczęściej do wypełniania zmarszczek takich jak: bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczek wokół ust (zmarszczek palacza), zmarszczek między brwiami (lwia zmarszczka). Dodatkowo wykorzystuje się go do powiększania ust, piersi, modelowania łydek oraz pośladków. Znajduje się również w kosmetykach oraz preparatach doustnych.

Przeczytaj również co na temat kwasu hialuronowego sądzi dr Monika Nunberg-Sawicka z Gabinetu Dermatologii Leczniczej i Estetycznej w Warszawie.

toksyna botulinowa

Botoks – czyli toksyna botulinowa, której działanie opiera się na hamowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, w wyniku czego mięśnie mimiczne twarzy, odpowiedzialne za powstawanie tego rodzaju zmarszczek, są blokowane. Zabieg botoksu jest szczególnie polecany osobom z ekspresyjną mimiką, bowiem po podaniu botoksu mięśnie twarzy pracują słabiej, a tym samym odzwyczajają się od niektórych ruchów. Efekty zabiegu utrzymują się zazwyczaj około 3 – 4 miesięcy, a po nich skóra stopniowo wraca do stanu początkowego.

Innym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu botoksu jest nadpotliwość. Nikt nie lubi mokrych plam na ubraniach w okolicach pach oraz spoconych dłoni czy stóp. W wyeliminowaniu tego problemu nawet na kilka miesięcy może pomóc nam toksyna botulinowa potocznie zwana botoksem. Botoks wstrzyknięty w np. pachy blokuje aktywność nerwów, które są odpowiedzialne za pocenie. Toksyna botulinowa podana w odpowiednia miejsca skutecznie blokuje ten proces zatrzymując produkcję gruczołu potowego. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

osocze bogatopłytkowe

Koncentrat lub inaczej osocze bogatopłytkowe  (PRP – platelet-rich-plasma) zawiera płytki krwi, uwolnione z nich czynniki wzrostu oraz witaminy i oligoelementy, które przyspieszają odnowę skóry i pobudzają aktywność jej komórek. W efekcie staje się ona gładsza, bardziej elastyczna i wyraźnie odmłodzona. Jest on przy tym całkowicie wchłanialny i biokompatybilny.

Zabieg osocze bogatopłytkowe  przeznaczony jest dla osób, które zaobserwowały już pierwsze oznaki starzenia, czyli po 30-stym roku życia. Zmarszczki wokół oczu, zwiotczała skóra szyi, fałdy nosowo-wargowe, cienie pod oczami czy blizny potrądzikowe – to tylko niektóre problemy, z którymi zgłaszają się pacjenci poddawani „wampirzemu liftingowi”.

peeling PQ-Age

O ile przed głębokimi peelingami chemicznymi wykonywanymi latem przestrzegają wszyscy eksperci, o tyle PQ-Age jest wyjątkiem od tej reguły. Innowacyjność tego zabiegu polega na tym, iż nie naruszając powierzchni skóry, dogłębnie ją stymuluje, nie wywołując przy tym jej złuszczenia. Może być on wykonywany o każdej porze roku (nawet latem), bez ryzyka wystąpienia fotouczulenia. PQ-Age przeznaczony jest także dla osób o wrażliwej skórze, ponieważ działa intensywnie, ale w sposób delikatny.

To zabieg dający efekty zbliżone do mezoterapii. Już po pierwszym peelingu możemy być pewne wygładzonej i nawilżonej skóry bez przebarwień. Jej napięcie również ulegnie poprawie. Co więcej, zabieg jest przyjemny i bezbolesny dla pacjenta, nie powoduje zaczerwienień ani pieczenia. Dla pełnego efektu zaleca się serię 4 zabiegów.

mezoterapia

Mezoterapia  jest mało inwazyjną techniką poprawiającą napięcie i blask skóry, która odbudowuje, odżywia i regeneruję skórę twarzy i ciała. Preparaty do mezoterapii zawierają kwas hialuronowy oraz zestaw mikroelementów i witamin – substratów niezbędnych do prawidłowej regeneracji skóry. Wyróżniamy mezoterapię igłową oraz bezigłową. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: mezoterapia igłowa czy bezigłowa – którą wybrać?

infuzja tlenowa

Infuzja tlenowa  polega ona na wtłaczaniu skoncentrowanych aktywnych składników w głębsze warstw skóry, za pomocą tlenu pod ciśnieniem. Efektem są m.in.: głębokie nawilżenie na poziomie komórkowym, poprawa struktury, napięcia i elastyczności oraz dotlenienie.

sonoforeza

Celem zabiegu sonoforezy jest wprowadzenie substancji aktywnych (leczniczych, kosmetycznych) w głębsze warstwy naskórka. Substancje te (witaminy, peptydy) poprzez wtłaczanie manualne tj. masaż przenikają w małym stopniu. Natomiast  wtłaczane za pomocą ultradźwięków przekraczają barierę jaką jest płaszcz hydrolipidowy oraz błony komórkowe i wnikają do żywych warstw naskórka. Sonoforeza powodując mikromasaż poprawia ukrwienie naskórka i regenerację uszkodzonych tkanek.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Co to jest hydroterapia i jak działa

Hydroterapia to jedna z najstarszych metod leczenia. Ma ona szereg wskazań, zarówno dla osób zdrowych, aby  zwiększyć ogólną odporność organizmu czy redukcji stresu, jak i dla osób cierpiących na liczne schorzenia, m.in. serca jak i układu krążenia, układu nerwowego czy dolegliwości bólowe. Czy leczenie wodą faktycznie przynosi tak znakomite efekty? Sprawdź na czym polega hydroterapia i jakie są jej rodzaje.

Hydroterapia znana jest także pod nazwami wodolecznictwo czy akwaterapia. Właściwości fizyczne wody umożliwiają bardzo odpowiednie dawkowanie zarówno bodźców termicznych, jak i mechanicznych, które uwzględniają indywidualne różnice w reaktywności organizmu człowieka.  Warunkiem uzyskania maksymalnych efektów i skuteczności jest właściwe dobranie rodzaju zabiegu, temperatury wody, czasu trwania, częstości i ilości zabiegów w serii.

Przeczytaj również: Drenaż limfatyczny czyli jak walczyć z obrzękami

Hydroterapia wskazania

Hydroterapia ma wiele zalet, wśród których znajdują się: zwiększenie odporności, poprawa przemiany materii, polepszenie funkcjonowania pracy serca jak i układu krążenia, redukcja stresu czy likwidacja podrażnień bólowych jeszcze na etapie podprogowym.

Główne wskazania do hydroterapii to:

  • bezsenność,
  • choroby narządów rozrodczych,
  • choroby przewodu pokarmowego,
  • choroby serca,
  • choroby układu krążenia,
  • choroby układu oddechowego,
  • przewlekłe choroby narządu ruchu.

Hydroterapia rodzaje zabiegów

Hydroterapia obejmuje ponad 120 różnych metod wykorzystujących do celów leczniczych właściwości fizyczne zwykłej wody w różnych postaciach: ciekłej, stałej i gazowej.

Zabiegi lecznicze możemy podzielić na:

  1. Zabiegi z wykorzystaniem ciśnienia hydrostatycznego wody:
  • kąpiele aromatyczne,
  • kąpiele całkowite,
  • kąpiele częściowe,
  • kąpiele kinezyterapeutyczne,
  • kąpiele perełkowe,
  • kąpiele tlenowe,
  • masaż podwodny.
  1. Zabiegi z wykorzystaniem ciśnienia strumienia wody:
  • natryski ruchome.
  • natryski stałe.
  1. Zabiegi za pośrednictwem tkanin:
  • kompresy
  • nacieranie
  • okłady
  • zawijanie.

hydroterapia przykładowe zabiegi

masaż wirowy

Masaż wirowy to zabieg, który wykonywany jest w specjalnych wannach – wirówkach. Wirówka posiada one dysze wprawiające wodę w ruch wirowy, co umożliwia zastosowanie wielu programów leczniczych w trakcie zabiegu. W zależności od leczonej choroby należy odpowiednio dobrać ciśnienie wody. Temperatura wody wynosi od 32 do 38°C. Szybki ruch wirowy oddziałuje na skórę – jest to lekki masaż okolicy poddanej zabiegowi, który powoduje zwiększenie przepływu krwi i chłonki, poprawia metabolizm komórek, a stosowana temperatura wody działa relaksująco na mięśnie. Masaż wirowy ma działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, zmniejszające napięcie mięśni i zwiększające zakres ruchu kończyn lub kręgosłupa. Wirówka to zabieg jest bezpieczny i skuteczny, i co ważne niebolesny.

bicze szkockie

Bicze szkockie (natryski wodne) to zabieg, który pobudza układ krążenia. Charakteryzuje się on działaniem na ciało pacjenta silnego strumienia wody o zmiennej, ale ściśle ustalonej temperaturze. Naprzemienne działanie zimnej i ciepłej wody najpierw zwęża, a później rozszerza naczynia krwionośne. Wykonuje się go pod ciśnieniem od 202,6 do 304,0 kPa (2-3 atm), stosując na przemian wodę gorącą 38-42 0C w czasie od 30 s do 1 min i wodę zimną 10-150C w czasie kilku sekund. Zabieg kończy się po 3 min, stosując wodę zimną. Natryski stosuje się w celu: pobudzenia krążenia, uaktywnienia procesów metabolicznych, likwidacji napięcia mięśniowego, ujędrnienia skóry a także w celu uzyskania relaksu fizycznego i psychicznego.

Przeciwwskazania: infekcje grzybicze, ropne problemy skórne,  niskie ciśnienie krwi, senność.

hydromasaż

Hydromasaż, inaczej masaż podwodny, to zabieg polegający na masowaniu strumieniem wody pod ciśnieniem części lub całego ciała pacjenta, który jest zanurzony w ciepłej wodzie (34-36°C). Efektem hydromasażu jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, zwiększenie ruchomości stawów,  rozluźnienie mięśni i ogólne zmniejszenie napięcia nerwowego. Dodatkowe zalety hydromasażu to redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu, poprawa przemiany materii oraz ogólna poprawa elastyczności i ukrwienia skóry. Wyróżnia się dwa rodzaje hydromasażu: klasyczny masaż podwodny oraz podwodny natrysk biczowy.  Hydromasaż głównie zalecany jest w stanach pourazowych narządów ruchu, chorobie zwyrodnieniowej stawów (kręgosłupa i obwodowych), zanikach mięśni, nerwobólach przemęczeniu czy nerwicy.

hydroterapia przeciwskazania

Z uwagi na to, że jest bardzo wiele zabiegów hydroterapii, trudno jest wymienić wszystkie przeciwskazania. Natomiast do głównych przeciwskazań należą: żylaki, cukrzyca, choroby skóry, I trymestr ciąży, niewydolność zwieraczy, nietrzymanie moczu, nowotwory, niewydolność krążenia, miażdżyca, nadciśnienie, żółtaczka, choroby serca. Ponadto awkaterapia nie jest również wskazana  w przypadkach infekcji, spożywania alkoholu, owrzodzeń stóp, psychozy, zakrzepicy.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana