Coraz częściej i chętniej sięgamy po kremy z filtrem przeciwsłonecznym nie tylko w okresie letnim, ale także przez cały rok. Zwiększa się świadomość szkodliwego wpływu promieni UVA na stan skóry. Na rynku pojawiają się nie tylko kremy z filtrem, ale także podkłady czy pudry mineralne. Pytacie nas: czy podkład z filtrem chroni skórę przed słońcem? Postaramy się wyjaśnić tę kwestię.
co to jest promieniowanie UV?
Promieniowanie UV dociera do Ziemi, przenikając przez grubą warstwę chmur, a nawet szyby i naskórek, docierając do komórek i wpływając niekorzystnie na DNA.
Promieniowanie UV – rodzaje
Promieniowanie ultrafioletowe dzielimy na:
- promieniowanie UVC – w większości jest ono pochłaniane przez warstwę ozonową, dlatego nie ma bezpośredniego wpływu na skórę człowieka;
- promieniowanie UVB – ma działanie rumieniotwórcze, powoduje oparzenia, a także stymuluje syntezę barwnika i nadaje skórze brązowy kolor. Natężenie waha się zależnie od pory roku i dnia – najsilniejsze jest w okresie letnim w godzinach: 10:00 – 15:00. Promieniowanie UVB jest zatrzymywane przez chmury, szyby okienne, odzież, ale penetruje przez wodę;
- promieniowanie UVA – stanowi natomiast aż 95% promieniowania UV, które jest wysyłane na ziemię. Jego natężenie jest stałe, niezależnie od pory roku i dnia. Przenika ono przez chmury, a nawet przez szyby okienne i niektóre tkaniny. Zatem UVA jest z nami praktycznie przez cały rok, przez cały dzień, zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach, nawet w czasie pochmurnych dni. Promieniowanie UVA wnika w głębsze warstwy skóry, uszkadzając włókna kolagenowe i elastynę, osłabia układ immunologiczny, zmienia DNA skóry i nasila produkcję wolnych rodników. Efektem jest tak zwany proces fotostarzenia, czyli wiotczenia i utraty jędrności skóry, co w konsekwencji prowadzi do powstawanie zmarszczek. Dawki tego promieniowania kumulują się, dlatego efekty działania UVA nie są widoczne od razu.
Pamiętaj! Promieniowanie UV jest emitowane także przez lampy w solariach.
Podsumowując: oparzenia są spowodowane działaniem promieniowania UVB, a fotostarzenie, zmarszczki – promieniowaniem UVA. Pod wpływem promieniowania UV mogą pojawiać się przebarwienia, piegi, zmiany naczyniowe, a także może nastąpić zaostrzenie trądziku różowatego. Obydwa rodzaje promieniowania przyczyniają się do wystąpienia raka skóry.
Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów z filtrami UV, również w okresie jesienno-zimowym, nasza skóra wolniej się starzeje, a dodatkowo chronimy ją przed powstawaniem niechcianych przebarwień.
Sprawdź jakie kremy będą najlepsze w walce z przebarwieniami.
preparaty z filtrem UV wg dermatologów
Dermatolodzy zalecają, by nałożyć krem z filtrem UV zawsze na ok. 30 minut przed wyjściem z domu. Ponadto powinno się aplikować 2mg produktu z filtrami na każdy cm2 skóry. Zalecana ilość na twarz i szyję wynosi 2,5 ml, czyli pół łyżeczki. Jest to spora ilość i jak możecie sobie już zapewne wyobrazić, nie jesteśmy w stanie nałożyć takiej dawki podkładu z filtrem na twarz i szyję. Co doskonale pokazał na swoim kanale Wayne Goss. Zapraszamy do obejrzenia tutoriala.
Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów z filtrami UV, również w okresie jesienno-zimowym, nasza skóra wolniej się starzeje, a dodatkowo chronimy ją przed powstawaniem niechcianych przebarwień.
Pamiętajmy, że podkład z filtrem to za mało, by ochronić twarz przed niepożądanym działaniem promieni UV. Ponadto filtr powinno się również stosować na dekolt oraz na szyję. Jeżeli Twój krem na dzień nie zawiera filtra, zachęcamy do sięgnięcia po dodatkowy krem, który taki filtr ochronny posiada. Dowiedz się więcej na temat: Kolejności nakładania kosmetyków na twarz.
Zobacz także nasz ranking kremów BB z filtrem przeciwsłonecznym.
Dodaj komentarz