Retinol to forma witaminy A w czystej postaci, stosowana w kosmetykach. Witamina A została odkryta i zdefiniowana chemicznie w 1931 roku, a od 1947 witaminę A wytwarza się przemysłowo.
Retinol użyty w odpowiednim stężeniu i formule ulega w komórkach skóry przekształceniu do kwasu retinowego, nie powodując podrażnienia skóry. W kosmetykach ważna jest nie tylko forma retinolu, ale również jego stężenie.
Witamina A zaliczana jest do witamin młodości, jej stymulujące działanie zmniejsza zmiany pojawiające się wraz z procesem starzenia. Jest ona niezbędna do prawidłowego formowania się i regulowania wzrostu komórek skóry. Witamina A wytwarzana jest w naszych organizmach z beta karotenu, którego dostarczamy wraz z pożywieniem.
Cząsteczka witaminy A, może zostać rozbita na silniej działające związki, zwane retinoidami. Terminy: witamina A, retinol i retinoidy dość często używane są zamiennie, ale każda z tych substancji nich ma inne właściwości. Ponadto niektóre formy retinolu mogą być stosowane w powszechnie dostępnych kosmetykach, a niektóre można nabyć jedynie na podstawie recepty od lekarza.
Wszystkie pochodne witaminy A nazywane są retinoidami, natomiast podstawową formą witaminy A jest retinol. Pozostałe pochodne to:
- związki estrowe, przede wszystkim octan i palmitynian retinylu – najsłabiej działające na skórę formy witaminy A; ich działanie polega na nawilżaniu, zapobieganiu łuszczenia się i rogowacenia skóry, natłuszczaniu, a także pełnią funkcję antyoksydantów,
- beta-karoten (pro-witamina A) występująca w roślinach – w kosmetykach pełni funkcję silnego antyutleniacza, zwalczającego wolne rodniki,
- kwas retinowy (kwas, tretinoina) – to najsilniejsza forma witaminy A, która występuje wyłącznie w preparatach dermatologicznych wydawanych na receptę,
- retinal (aldehyd) – składnik opatentowany przez markę Avene.
Obecnie najczęściej stosowanym w kosmetykach retinoiodem jest retinol. A Jaki wpływ ma retinol na naszą skórę? Można rzecz – zbawienny:
- poprawia strukturę i spoistość naskórka,
- poprawia nawilżenie skóry
- poprawia ukrwienie i koloryt skóry
- redukuje zrogowaciałą warstwę naskórka
- wygładza i spłyca zmarszczki
- rozjaśnia przebarwienia posłoneczne
- pomaga w walce z trądzikiem
- zwężą pory skóry
- pogrubia naskórek
- stymuluje produkcję kwasu hialuronowego.
Stosując kuracje retinoidami zaleca się przyzwyczajać do nich stopniową skórę, ponieważ u niektórych osób może dochodzić do podrażnień. Podrażnienia zazwyczaj znikają po 2-3 dniach od odstawienia substancji, natomiast możemy do niej wrócić ponownie po tym okresie. Początkowo warto więc stosować kosmetyk z retinolem 2 – 3 razy w tygodniu, a po około 2 -3 tygodniach można stosować go codziennie.
Znaczenie ma również stężenie retinolu w kosmetykach. Do pielęgnacji skóry twarzy i dekoltu zastosowane zostanie wyższe stężenie, niż do preparatów do pielęgnacji okolic oczu i konturu ust. Dostępne powszechnie produkty kosmetyczne charakteryzują się względnie małą zawartością retinolu: od 0,01% do 1%. Producenci powszechnie dostępnych kosmetyków rzadko podają stężenie retinolu.
Przeczytaj również: Kremy z retinolem
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że witamina A, używana i nazywana przez firmy kosmetyczne ‚pro-retinolem’, w porównaniu z czystą postacią witaminy A, czyli retinolem nie wykazuje większego działania przeciwzmarszczkowego.
Retinoidy uwrażliwiają skórę na działanie promieni UV. W przypadku początkowej fazy stosowania kosmetyku z retinolem, może nastąpić zwiększone łuszczenie się skóry, może być ona nadwrażliwa. Ponadto witamina A może ulegać rozkładowi pod wpływem promieni UV, dlatego preparaty z jej dodatkiem należy chronić przed światłem. Co do zasady nie ma zatem przeciwwskazań do stosowania latem kremów z retinolem, ale warto stosować również dodatkowo kosmetyk, który chroni twarz przed promieniami.
Jednakże każda skóra jest inna i każda może reagować inaczej, warto zatem sprawdzać, czy nie wystąpią niepożądane reakcje i w razie konieczności zwrócić się z poradą do lekarza dermatologa lub kosmetologa.
Dodaj komentarz