Camu Camu – najnowszy trend w pielęgnacji skóry wśród modelek

Obok popularnych już w Polsce jagód goi i acai pojawił się owoc camu camu. Jest to kolejna roślina, która zaliczana jest do tzw. superfoods. Czym jest camu camu i jakie są jego właściwości?

camu camu – źródło witaminy C

Camu camu jest krzewem, osiągającym wysokość od 1 do 3 metrów, występującym w amazońskich lasach deszczowych na terenie Brazylii. Owoce camu camu przypominają jagody. Z zewnątrz mają kolor od czerwonego do purpurowego, wewnątrz są lekko żółtawe. Z uwagi na wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz cytrynowego, są bardzo kwaśne i co do zasady nie nadają się do bezpośredniego zjedzenia.

Camu camu zaczęło cieszyć się dużą popularnością z uwagi na bardzo wysoką zawartość witaminy C. Jej ilość szacowana jest na ok. 9 do nawet 50g na kilogram masy świeżego produktu. Dla porównania pomarańcze zawierają jej ok. 50 razy mniej.

camu camu – bogactwo minerałów

Jagody camu camu są także bogatym źródłem błonnika pokarmowego oraz polifenoli, dzięki którym mają działanie antyoksydacyjnym. Camu camu to także dobre źródło wybranych składników mineralnych oraz witamin, m.in.: potasu, wapnia, cynku, magnezu, manganu, miedzi oraz witaminy A.

camu camu właściwości

Camu camu to świetna propozycja dla osób, którzy nie chcą przyjmować syntetycznej witaminy C. Witamina C nie tylko wzmacnia układ odpornościowy, ale jest również jest silnym przeciwutleniaczem – zwalcza wolne rodniki i opóźnia procesy starzenia, bierze udział w odbudowie tkanek podczas gojenia się ran, wpływa pozytywnie na układ nerwowy, wspomaga funkcjonowanie kości, skóry, dziąseł i zębów, uszczelnia naczynia krwionośne, a także obniża poziomu cukru we krwi na czczo u chorych na cukrzycę.

Z kolei witamina A, w którą jest przekształcany beta-karoten, jest składnikiem barwnika wzrokowego występującego w siatkówce oka, odpowiedzialnego za widzenie w półmroku. Ponadto karotenoidy chronią też siatkówkę oka przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Ich niedobór w diecie może być jednym z czynników ryzyka rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Z tego też powodu warto sięgać po jagody camu camu.

Jagody camu camu te są również bogate we flawonidy i witaminę B3, która świetnie działa na komórki produkujące melaninę – przez co chronią skórę przed przebarwieniami.

witamina C działanie na skórę

Jak wykazują badania witamina C, w którą bogate są jagody camu camu, słusznie nazywana jest witaminą młodości, bowiem:

  • poprawia elastyczność skóry, spłyca drobne zmarszczki,
  • stymuluję syntezę kolagenu,
  • hamuję aktywność enzymu, który rozkłada kolagen i elastynę,
  • delikatnie złuszcza naskórek przez co rozjaśnia skórę,
  • stymuluję syntezę ceramidów w skórze,
  • wspomaga gojenie się oparzeń słonecznych i innych
  • wspomaga ochronę przed promieniowaniem UV,
  • poprawia mikrocyrkulację skóry, zmniejszając jej zaczerwienienie,
  • rozjaśnia skórę hamując produkcję melaniny
  • wspomaga pielęgnację cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym.

camu camu zastosowanie

Jagody camu camu są wykorzystywane do produkcji soków, proszku i zagęszczonej pulpy. Znajdują zastosowanie do przygotowania jogurtów czy napoi izotonicznych. Camu camu w proszku polecane jest jako dodatek do soków, lodów, sałatek, jogurtów i innych deserów.

Owoce camu camu można znaleźć w składach w kremów, balsamów, a nawet peelingów. My jednak polecamy je jeść w naturalnej formie.

Regularne spożywanie jagód camu camu i/lub stosowanie kosmetyków na ich bazie może pozytywnie wpłynąć na niewielkie zmarszczki, a także ochronić buzię przed negatywnym promieniowaniem UV i tym samym zapobiec powstawaniu przebarwień.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Jak podnieść opadający kącik ust za pomocą nici?

Sprawdźmy czy za pomocą nici można podnieść opadający kącik ust. Na pytanie Czytelniczki odpowiada dr Ewa Rybicka, Ekspert naszej strony, właścicielka Kliniki Estetica Nova w Warszawie.

Jak podnieść opadający kącik ust? Czy za pomocą nici można podnieść kącik ust?

Dzień dobry Pani Doktor,

w ostatnim czasie pojawia się dużo informacji na temat nici. Nie mogę natomiast znaleźć odpowiedzi czy za pomocą nici można podnieść kącik ust? jeśli tak, to czy taki zabieg jest skuteczny? Jak długo utrzymują się efekty i ile kosztuje.

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
Kamila

Dzień dobry,
Tak, za pomocą nici Aptos można skorygować opadający kącik ust. Aby zabieg był skuteczny należy prawidłowo zdiagnozować źródło problemu i zastosować  dobraną do niego metodę z zastosowaniem nici Aptos. Doświadczony lekarz ma możliwość wyboru i zastosowania odpowiedniej metody.  Z tego powodu podanie ceny zabiegu bez konsultacji nie jest możliwe.
Pozdrawiam,
dr Ewa Rybicka
Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Siemię lniane na włosy – poznaj przepis

Lecznicze właściwości siemienia lnianego znane i wykorzystywane są od bardzo dawna. Siemię lniane pomaga w schorzeniach układu pokarmowego m.in. nieżycie żołądka i dwunastnicy, a także chorobie wrzodowej. Świetnie wpływ również na stan włosów. Jak? Sprawdź.

zdj: pixabay.com/pl/Free-Photos-242387/

siemię lniane właściwości

Nasiona lnu zawierają bardzo dużo oleju, a także witaminę C, enzymy, cynk, magnez, żelazo. Olej, który uzyskujemy z nasion lnu, zawiera kwasy tłuszczowe omega-6, fitosterole i witaminę E.

Nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w siemieniu odpowiadają za właściwe nawilżenie, elastyczność i sprężystość włosów. Dlatego też maska z siemienia lnianego świetnie sprawdzi się jako maseczka regenerująca lub wcierka nawilżająca.

zdj: pixabay.com/pl/Pezibear-526143/

siemię lniane na włosy

maseczka z siemienia na włosy

Żel z siemienia lnianego szczelnie pokrywa włosy. Dzięki niemu włosy są błyszczące, miękkie, śliskie i gładkie, nie plączą się i nie puszą. Włosy u nasady nie są obciążone, a końce są sypkie i rozprostowane. Żel z siemienia lnianego nakładany na skórę głowy odżywia ją (dzięki temu same włosy są w lepszej kondycji) i uśmierza podrażnienia.

maseczka z siemienia przepis

Dwie łyżki siemienia lnianego zalewamy wodą i gotujemy powoli na małym ogniu ok. 10 – 15 minut. Pilnujemy siemienia i mieszamy od czasu do czasu, aby nie przywarło do dna. Woda zamienia się w żel o konsystencji przypominającej kisiel. Żel z siemienia zdejmujemy z ognia i odstawiamy do ostygnięcia.

Po wystygnięciu przecedzamy siemię lniane przez gazę lub sitko. Żel nakładamy na wilgotne włosy, które owijamy folią, a następnie nakładamy na głowę ręcznik. Po ok. 30-45 minutach spłukujemy siemię lniane ciepłą wodą. W przypadku, gdy mamy zniszczone włosy, maskę z siemienia zostawiamy na włosach na dłużej, nawet na całą noc. Aby wzmocnić działania siemienia lnianego na włosy można dodać również do papki kilka kropel olejku do włosów.

żel z siemienia do stylizacji włosów

Żel z siemienia

Żel z siemienia lnianego bardzo ładnie podkreśla skręt włosa. Doskonale sprawdza się jako naturalny żel do włosów lekko falowanych, kręconych czy nawet na mocnych spiralach.

W zależności od długości i gęstości włosów, przygotowujemy żel podobnie jak maseczkę. Ilość wody, gęstość żelu musimy dobrać indywidualnie. Kiedy damy go za dużo – włosy będą mieć o wiele mniejszą objętość na głowie, pojedyncze loki będą twarde i zbite.

Żel z siemienia przepis

Proponujemy 1/3 szklanki siemienia lnianego zagotować w 2/3 szklanki wody. Powstały żel odcedzamy, a po wystygnięciu wgniatamy w fale czy loki. Żel z siemienia lnianego można stosować zarówno na włosy wilgotne, jak i na włosy suche.

Maseczkę czy żel z siemienia lnianego powinno się przechowywać w lodówce, inaczej po ok. 2 dniach może się zepsuć.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana