Przyczyny trądziku mogą być różne. Główną przyczyną jest nadmierne wydzielanie łoju, przez co zatykane są mieszki włosowe, przez powstaje stan zapalny, objawiający się występowaniem wykwitów z płynem ropnym. Na powstawanie trądziku ma wpływ czynnik genetyczny.

Co to jest trądzik?
Trądzik pospolity to choroba skóry o charakterze przewlekłym, która dotyczy aparatu włosowo-łojowego. Towarzyszy mu:
- łojotok
- wykwity skórne – krosty, guzki, torbiele, pseudocysty
- nadmierne wydzielanie sebum
- zaskórniki otwarte i zamknięte w postaci grudek
- zaczerwienienie skóry, problemy z naczynkami
- nierówny koloryt skóry
- nierówności skóry
- blizny i bliznowce
U wielu chorych trądzik jest dziedziczony po np. rodzicach, którzy również mieli z nim problem. Trądzik występuje też w okresie pokwitania, kiedy to skóra wydziela nadmiar sebum, a organizm ma tzw. burzę hormonalną. Wtedy najczęściej występują wykwity skórne, które wraz z ustabilizowaniem się systemu hormonalnego, znikają. Trądzik wiąże się także z działaniem androgenów, które wpływają na ilość wydzielanego łoju. Zaburzenia na tle tego hormonu sprawiają, że powstaje trądzik. Skóra produkuje za dużo łoju, przez co powstają czopy ropne i zaskórniki.
Jak pozbyć się trądziku na stałe lub złagodzić jego objawy?
Leczenie trądziku jest bardzo złożone i często długotrwałe. Pierwsze rezultaty leczenia mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach i często problem skórny potrafi powrócić. W leczeniu trądziku najważniejsze jest współdziałanie dermatologa z kosmetyczką i dobranie odpowiednich leków na złagodzenie objawów trądziku. Dermatolog badając skórę stwierdza, jaki rodzaj trądziku występuje w danym przypadku i co należy zastosować. Najczęściej łączone jest leczenie miejscowe z ogólnym, ponieważ daje największe szanse na powodzenie terapii.
W leczeniu miejscowym stosowane są m.in. żele i maści antybakteryjne, np. retinoidy – pochodne witaminy A, które hamują rozwój zaskórników, ograniczają stan zapalny skóry i wspomagają złuszczanie naskórka, dzięki czemu skóra oczyszcza się i regeneruje. Stosuje się także kwas azelianowy, który działa antybakteryjnie, złuszczająco i przeciwłojotokowo oraz nadtlenek benzoilu, który również ma działanie złuszczające, a także przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Antybiotyki stosowane są najczęściej w momencie, kiedy trądzik jest mocno nasilony i widoczne są zmiany zapalne.
W leczeniu ogólnym podawane są antybiotyki doustne, m.in. tetracyklina i metacyklina, które przyjmowane przez kilkanaście miesięcy zmniejszają znacznie stan zapalny. Tabletki antykoncepcyjne również są skutecznym środkiem, ponieważ działają antyandrogennie i są stosowane zwłaszcza w przypadku zaburzeń hormonalnych. Izotretinoina to lek hamujący wydzielanie nadmiaru łoju, zwalczający bakterie. Zapobiega stanom zapalnym skóry
Zabiegi kosmetyczne na trądzik
Peeling kawitacyjny jest zabiegiem bardzo skutecznym, a jednocześnie delikatnym. Polega na oczyszczeniu skóry twarzy poprzez fale ultradźwiękowe. Na twarz nakładany jest płyn miceralny, który wraz z martwym naskórkiem i zanieczyszczeniami jest usuwany za pomocą głowicy. W trakcie zabiegu wytwarzana jest fala ultradźwiękowa, która w połączeniu z wodą tworzy efekt kawitacji – wytwarzane są mikroskopijne pęcherzyki z rozrzedzonym gazem, które pękają, usuwając martwy naskórek. Skóra zostaje oczyszczona w sposób bezpieczny i bezbolesny. Sam zabieg jest przyjemny i daje uczucie odświeżenia. Jednocześnie peeling kawitacyjny poprzez mikrodrgania wywołuje efekt masażu, przez co polepsza się krążenie, a skóra jest lepiej odżywiona i dotleniona. Peeling kawitacyjny jest idealny do pozbycia się nadmiaru zaskórników, zarówno tych zamkniętych jak i otwartych, bez przerywania ciągłości skóry, jak to się dzieje w przypadku oczyszczania manualnego. Odsłonięta warstwa skóry lepiej przyjmuje wszystkie składniki odżywcze znajdujące się w serum i maskach, dlatego po peelingu kawitacyjnym na skórę nakładana jest maska odżywcza specjalnie dobrana pod problem skórny. Dodatkowo zwiększony zostaje metabolizm komórkowy i niwelowane zostają drobnoustroje i bakterie, które również przyczyniają się do powstawania trądziku. Jest niewiele przeciwwskazań do tego zabiegu. Zabieg niewskazany jest dla kobiet w ciąży, osób z metalowymi implantami, z ostrym stanem zapalny skóry, nowotworami skóry i ostrym stanem zapalnym żył.
Zabieg kawitacji jest wskazany dla:
- skóry łojotokowej
- skóry z wieloma zaskórnikami
- skóry przetłuszczającej się i silnie zanieczyszczonej
- skóry trądzikowej w łagodnym stadium
Ze względu na bezbolesność zabiegu i jego małą ingerencję peeling kawitacyjny jest polecany jako zabieg bankietowy. Odświeża i oczyszcza skórę, przez co skóra wygląda młodo i świeżo.

-
Laserowe leczenie trądziku
Laseroterapia w leczeniu trądziku jest nową i bardzo skuteczną metodą pozbycia się tego problem skórnego. Zabieg laseroterapii jest bezpieczniejszy od terapii antybiotykowych i leczenia retinoidami i daje dobre rezultaty. Najpopularniejsze jest leczenie trądziku światłem IPL i laserem bromkowo-miedziowym. Laser oprócz leczenia zmian trądzikowych, polepsza stan skóry, zwiększając jej napięcie i nadając jej zdrowszego wyglądu. Laser świetnie sprawdza się w zmniejszaniu przebarwień i wygładzaniu skóry.
-
Laser bromkowo-miedziowy
Laser bromkowo-miedziowy jest przydatny w eliminowaniu stanu zapalnego, stymuluje działanie obronne organizmu i zmniejsza przebarwienia, ponieważ ma działanie biostymulujące, co oznacza że stymuluję skórę do regeneracji. Laser bromkowo-miedziowy pochłania przebarwienia i hamuje powstawanie nowych stanów zapalnych. Ma także działanie antybakteryjne. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i szybki, trwa bowiem jedynie 15 minut. Może być stosowany u osób z dużym nasileniem trądziku i wieloma wypryskami. Zmiany skórne po wykonaniu zabiegu bledną, a przy dłuższej terapii zmniejszają się. Normuje się także wydzielanie sebum, co zmniejsza także powstawanie nowych zmian skórnych. Tak jak w przypadku innych laserów zabieg należy powtarzać, a przed zabiegiem nie wolno się opalać.
2. Laser IPL na trądzik
Laser IPL przeznaczony jest zwłaszcza do leczenia lekkiego trądziku. Laser pomaga w zmniejszeniu objawów trądziku i poprawia wygląd skóry. Jest zabiegiem bezpiecznym i dającym dobre rezultaty. Laser IPL jest idealny do leczenia trądziku o łagodnym przebiegu i może być łączony w antybiotykoterapią i maściami antybakteryjnymi. Światło IPL zabija bakterie, które są przyczyną trądziku, zmniejsza stan zapalny skóry i pomaga wyrównać jej koloryt. Ma działanie podobne do antybiotyków, jednak w przeciwieństwie do nich działa bezpośrednio w miejscu chorobowym, nie uszkadzając przewodu pokarmowego. Laser IPL zmniejsza ilość wytwarzania sebum, spowalniając pojawianie się kolejnych wykwitów. Skóra staje się gładsza i ma równy koloryt, ponieważ laser IPL zmniejsza zaczerwienienia, charakterystyczne dla trądziku.
Przed zabiegiem nie należy się opalać, a po zabieg należy nakładać na skórę filtr przeciwsłoneczny. Na tydzień przed zabiegiem należy odstawić wszystkie kremy z retinolem oraz witaminą C oraz suplementy z dziurawcem i nagietkiem, które są fotouczulające. Skóra przed zabiegiem powinna być dokładnie oczyszczona i bez makijażu.
Przeciwwskazania do zabiegu z użyciem lasera IPL:
- ciąża i karmienie piersią
- nowotwory
- nadwrażliwość na światło i przyjmowanie leków, które wzmagają wrażliwość na światło
- leczenie retinoidami
- stosowanie sterydów
- cukrzyca
- epilepsja
- bielactwo
- łuszczyca
Aby utrzymać efekt należy wykonać serię 10 zabiegów dwa razy w tygodniu, a później co kilka miesięcy przychodzić na zabieg przypominający.
3. Mikrodermabrazja diamentowa
Mikrodermabrazja diamentowa ma za zadanie mechanicznie ścierać naskórek i oczyszczać skórę z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Ścieranie naskórka uzyskuje się poprzez tarcie głowicy, która ma za zadanie ścierać naskórek i oczyścić skórę przez kolejnym zabiegiem. Skóra ścierana jest warstwowo, aż do uzyskania pożądanego efektu. Ścieranie skóry powoduje, że przyspiesza się proces jej regeneracji, powoduje się wzrost kolagenu i elastyny, przez co skóra staje się jaśniejsza i zregenerowana. Można zauważyć także większe napięcie skóry i jej oczyszczenie. Regularna i głębsza mikrodermabrazja spłyca blizny, zmniejsza je i rozjaśnia. Zmniejsza także przebarwienia i drobne zmarszczki. Przede wszystkim oczyszcza skórę z zaskórników i zanieczyszczeń, które zamykają pory skóry, powodując późniejsze stany zapalne i wypryski. Wpływa także na przepływ limfy, przez co skóra jest lepiej dotleniona. Zabieg nie jest inwazyjny i nie jest bolesny i krótki, trwa jedynie 15 minut. By zauważyć rezultaty należy stosować mikrodermabrazję w 6 zabiegach, a później stosować zabiegi przypominające do kilka miesięcy.
Wskazania do zabiegu mikrodermabrazji:
- zaskórniki i prosaki
- nierówności skóry
- skóra łojotokowa
- skóra zanieczyszczona
- rozszerzone pory
- łuszczenie skóry spowodowane lekami
- nierówny i szorstki naskórek
- blizny
- przebarwienia
Przeciwwsakazania do mikrodermabrazji
- nowotwory skóry
- naczyniaki jamiste
- karmienie piersią i ciąża
- zakażenia skóry
- trądzik ropowiczy z wieloma ropnymi zmianami
- zakażenia grzybicze
- trądzik różowaty
- silnie rozszerzone naczynia krwionośne
- liszajec zakaźny
- opryszczka
- nadżerki i uszkodzenia skóry
- skłonność do powstawania bliznowców
- zaburzenia czucia
- epilepsja
- zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy
- bardzo intensywna opalenizna i poparzenia słoneczne
- odbarwienia skóry
Po zabiegu może wystąpić lekki rumień i pieczenie skóry, które mija po upłynięciu 24 godzin.
Zachęcamy do przeczytania obszernego wywiadu na temat: Poznaj prawdę na temat trądziku – odpowiada dr n. med. Joanna Czuwara
Dodaj komentarz