Cera wrażliwa jest bardzo wymagająca i trudna w pielęgnacji. Cera wrażliwa charakteryzuje się między innymi częstymi podrażnieniami i zaczerwieniem, wyraźną reakcją na wpływ czynników zewnętrznych, a także uczuciem napięcia, szorstkości i zaburzeniami rogowacenia. Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery wrażliwej? Jakie są najczęściej popełniane błędy przy jej pielęgnacji?
Przede wszystkim, aby zdiagnozować jaką mamy skórę warto udać się do dermatologa lub kosmetologa. Specjalista poza diagnozą i podstawą pielęgnacji, poleci nam również preparaty lub zabiegi, które wspomogą kondycję cery.
Cera wrażliwa – rodzaje
Cera wrażliwa może być nabyta, a przyczynami bywa nieprawidłowa pielęgnacja, niehigieniczny tryb życia, przegrzanie lub/i suchość pomieszczeń, braku ruchu oraz nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Może być również uwarunkowana genetycznie, czyli alergiczna.
Wyróżnia się klika rodzajów skóry wrażliwej, z uwagi na fakt, że każdy typ cery może cechować się nadwrażliwością:
- naczyniowa nadwrażliwa (najczęściej spotykana),
- sucha nadwrażliwa (często spotykana),
- tłusta nadwrażliwa (bardzo rzadko spotykaną).
Skóra wrażliwa jest najczęściej spotykana u osób, które cierpią na alergie takie jak: atopowe zapalenie skóry, pokrzywkę czy wyprysk kontaktowy.
Cera wrażliwa – charakterystyka
Cera wrażliwa objawia się m.in.: pieczeniem, łuszczeniem, zaczerwienieniem, mrowieniem, przesuszeniem, uczuciem ściągania, świądu, który występuje po umyciu wodą bądź stosowaniu niektórych kosmetyków. Cera wrażliwa charakteryzuje się cienką skórą, ze skłonnością do podrażnień i pękających naczynek, ponadto produkuje bardzo mało tłuszczu, co upośledza płaszcz ochronny. Cera wrażliwa może występować u osób w każdym wieku. Trzeba pamiętać, że negatywny wpływ na cerę wrażliwą mają także zanieczyszczenie kurzem i pyłem, nieprawidłowe odżywianie się oraz brak ruchu. Szkodliwy wpływ ma także ostre słońce i silny mróz.
Cera wrażliwa kosmetyki
Kosmetyki do pielęgnacji cery wrażliwej powinny być hypoalergiczne, delikatne, o działaniu łagodzącym i neutralnym dla skóry pH. Istotne jest również to, aby zawierały filtry UV, a najbardziej polecane są filtry naturalne. Czego zatem nie powinny posiadać preparaty, których używamy do pielęgnacji cery wrażliwej? Substancji takich jak: barwniki, konserwanty czy substancje zapachowe.
Jeżeli jest to możliwe, warto zadbać o to, aby wszystkie preparaty pochodziły z jednej linii pielęgnacyjnej, z uwagi na to, że zastosowanie różnych kosmetyków może powodować dodatkowe podrażnienia, a nawet uczulenia.
Powierzchnia ochronna cery wrażliwej może zostać uszkodzona zbyt silnymi środkami myjącymi, tonikami z alkoholem, twardą wodą, preparatami z zawartością kwasów owocowych, a także zbyt często wykonywanym peelingiem.
Cera wrażliwa – 7 błędów popełniany w jej pielęgnacji
-
Demakijaż (Po pierwsze oczyszczaj!)
Demakijaż to podstawa pielęgnacji każdej cery, a w przypadku cery wrażliwej jest szczególnie istotny. Do mycia wrażliwej skóry twarzy zalecane są płyny micelarne, które są najdelikatniejszymi preparatami do demakijażu. Pamiętaj, że twarda woda może dodatkowo skórę podrażniać, lepiej zatem zrezygnować z usuwania makijażu kosmetykami, które wymagają jej zastosowania.
Przeczytaj również: Główne błędy popełniane przy pielęgnacji skóry twarzy
-
Nieodpowiednie kremy
Cera wrażliwa krem musi mieć dobrze dobrany, a przede wszystkim sprawdź czy w jego składzie nie znajdują się substancje, które mogą jej szkodzić. Najlepiej sprawdzą się w przypadku cery wrażliwej specjalnie opracowane dermokosmetyki.
-
Brak filtrów UV
Cera wrażliwa musi być chroniona nie tylko w pełnym słońcu, ale także gdy za oknem jest pochmurno. Krem z filtrem zablokuje dostęp promieniowania UV, a także ochroni przed wolnymi rodnikami i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Najlepiej, aby był to filtr minimum SP15.
-
Nieodpowiednie lub zbyt częste peelingi
Peeling enzymatyczny to najlepsza propozycja, jeśli chodzi o domowe złuszczanie naskórka. Taki peeling najlepiej zrobić raz na tydzień, a następnie zaaplikować maseczkę łagodzącą i nawilżającą. Nie należy przy cerze wrażliwej stosować peelingów ziarnistych, których mniejszej lub większe drobinki dodatkową ją podrażnią.
Kiedy cera jest bardzo podrażniona, zaleca się zabieg złuszczający z zastosowaniem kwasu migdałowego, z którego można skorzystać w gabinecie kosmetycznym lub medycyny estetycznej.
-
Zbyt częsta zmiana kosmetyków
Cera wrażliwa nie lubi aplikowania zbyt wielu kosmetyków i ich częstych zmian. Dodatkowo jak już pisałyśmy, stosowanie preparatów z różnych linii może spowodować dodatkowe podrażnienia.
-
Pocieranie skóry twarzy
Intensywne pocieranie cery wrażliwej może dodatkowo ją podrażnić z uwagi na to, że mechaniczne tarcie usuwa z niej cienką warstewkę ochronnych lipidów. Po kąpieli najlepiej delikatnie osuszyć twarz miękkim ręcznikiem. Tonik do cery wrażliwej najlepiej zaaplikować bardzo delikatnie przecierając twarz wacikiem. W przypadku nakładania kremu na dzień lub na noc (http://dermaestetic.pl/uroda/roznica-miedzy-kremem-dzien-a-kremem-noc/) najlepiej wklepać go opuszkami palców.
-
Zadbaj o czystość akcesoriów do makijażu
Równie ważne jak demakijaż, jest dbanie o czystość akcesoriów służących do nakładania makijażu. Drobinki podkładu, pudru czy różu zbierają się w pędzelkach i gąbeczkach. Niezbędne jest zatem czyszczenie ich co kilka dni. Można to zrobić za pomocą wody i mydła lub specjalnych preparatów do czyszczenia i dezynfekowania akcesoriów do makijażu
Może zainteresuje Cię również artykuł: Jak rozpoznać czy skóra jest sucha, czy odwodniona?
Dodaj komentarz