3DHD Blender Sigma – gąbeczki, które zamierzają podbić serca kobiet
Na rynku pojawia się coraz więcej produktów do konturowania twarzy. Konturowanie pozwala na optycznie zbliżenie do idealnego kształtu, za jaki uważany jest owalny kształt twarzy. A niebawem na rynku pojawi się nowość do konturowania: 3DHD Blender Sigma.
Amerykańska firma Sigma Beauty kilka dni temu zamieściła w mediach społecznościowych informację o ich najnowszym produkcie: gąbeczkach 3DHD Blender.
Czy gąbeczki 3DHD Blender coś Ci przypominają?
Być może jest to kultowa różowa gąbeczka w kształcie jajka Beauty Blender, która podbija świat ze względu na to, że jest doskonała do równomiernej aplikacji makijażu.
Gąbeczki 3DHD Blender mają zbliżony do niej kształt, jednakże charakteryzują się ostro ściętymi kanciastymi ściankami i krawędziami. 3DHD Blender mają być wielozadaniowe i doskonale nadawać się do: blendowania, korygowania, konkurowania i rozświetlania (Rozświetlacz do twarzy – jak go stosować?) podkreślania.
Sigma Beauty zapowiada również, że materiał, z którego wykonane są gąbeczki jest niezwykle trwały.
Z pierwszych zdjęć, które pojawiły się w sieci, wiadomo, że dostępna będzie mniejsza gąbeczka różowa, która jeden bok ma półokrągły oraz większa gąbeczka czarna, która wszystkie boki ma ścięte.
A photo posted by SigmaBeauty.com (@sigmabeauty) on
Ponadto pierwsze ploteczki głoszą, że produkt ma być dostępny w sprzedaży za „Wielką Wodą” na początku przyszłego roku. Gdy tylko dowiemy się czegoś więcej o nowych gąbeczkach 3DHD Blender Sigma, na pewno o tym napiszemy.
Jak pielęgnować cerę przed i w trakcie miesiączki?
Wahania hormonalne podczas cyklu miesiączkowego wpływają nie tylko na nastrój kobiety, ale również na jej skórę. W ciągu cyklu zmieniają się potrzeby i wygląd skóry, takie jak poziom nawilżenia czy tempo jej regeneracji. Jak powinnyśmy pielęgnować cerę zgodnie z cyklem miesiączkowym aby wyglądała zdrowo i promiennie?
Jak oczywiście każda z nas wie kobiecym cyklem rządzą niektóre hormony. Kluczowe zatem jest poznanie mechanizmu działania hormonów na skórę.W pierwszej fazie cyklu królują estrogeny, natomiast w drugiej – progesteron.
W pierwszych dniach cyklu, czyli podczas trwania miesiączki, w organizmie kobiety jest niewiele estrogenów. Hormony te zwiększają zdolność wiązania wody przez naskórek, regulują syntezę kolagenu, a także odpowiadają za ilość wydzielanego sebum. Zatem w tej fazie cyklu skóra będzie domagać się wody, może temu towarzyszyć uczucie nadmiernego jej ściągnięcia, a nawet pieczenia.
W okresie tym warto ją zatem odpowiednio nawilżać, stosując serie kosmetyków lub dermokosmetyków nawilżających. Warto sięgać po kosmetyki zawierające substancje zatrzymujące wodę w skórze (np. ceramidami, kwasem hialuronowym, pantenolem). W okresie letnim lub sezonie grzewczym warto również stosować wody termalne. (Woda termalna – skarb z wnętrza Ziemi)
Z uwagi na to pierwszej fazie cyklu skóra jest bardziej wrażliwa lepiej zrezygnować z silnie działających kremów, np. zawierających kwasy AHA, witaminę C czy A. Ponadto przede wszystkim osoby, które mają z natury wrażliwą cerę nie powinny również poddawać się zabiegom tj. mikroabrazji czy zabiegom laserowym.
Środek cyklu miesiączkowego
Od około 10. dnia cyklu miesiączkowego w organizmie kobiety zwiększa się poziom estrogenów i powoli również poziom progesteronu. Jest to dobry okres dla naszej skóry i trwa do ok. 16. dnia cyklu. Skóra najlepiej wygląda w fazie jajeczkowania, gdy poziom estrogenów jest najwyższy (około 14. dnia, jeżeli mamy regularny 28-dniowy cykl miesiączkowy). W tej fazie skóra kobiety najszybciej się regeneruje. Jest to zatem idealny czas na wykonywanie zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej, tj. wypełnianie zmarszczek, profesjonalne pilingi, nawet te głębokie, zabiegi laserowe, mikrodermabrazja lub ujędrnianie falami radiowymi. Warto pamiętać, że w tym czasie skóra nie jest skłonna do krwawienia, zdecydowanie szybciej się goi, a co więcej odpiera ataki chorobotwórczych bakterii i wirusów.
Koniec cyklu miesiączkowego
W drugiej fazie cyklu (czyli od ok. 16. dnia) dominuje progesteron. Efektem jest zwiększona produkcja sebum. Ponadto ujścia gruczołów zwężają się, co to utrudnia tłuszczowi wydostanie się na powierzchnię skóry. Często objawia się to pojawianiem się zaskórników czy ropnych wyprysków w okolicy nosa, brody, czoła czy na skroniach. Co więcej organizm zaczyna również gromadzić wodę, przygotowując się na czas miesiączki. Mogą się również pojawić obrzęki w okolicach oczu i szyi, a także nóg.
W tej fazie cyklu miesiączkowego powinno się unikać kosmetyków natłuszczających. Jak można się domyślać w tym okresie skóra goi się dłużej i wolniej, łatwiej również o pojawienie się stanów zapalnych. Zatem nie jest to dobry czas na przeprowadzanie inwazyjnych zabiegów kosmetycznych. Można z kolei przeprowadzać takie zabiegi, które mają na celu zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych.
Osoby posiadające cerę naczynkową powinny pamiętać, że w tej fazie naczynka krwionośne są słabsze i łatwiej dochodzi do ich pękania. Należy zatem chronić skórę przed zbyt dużym nasłonecznieniem, morzem, silnym wiatrem i gwałtownych zmian temperatury.
Skóra wokół oczu dość szybko zaczyna się starzeć, ponieważ jest bardzo cienka i praktycznie pozbawiona tkanki tłuszczowej. U wielu pań po 30 roku życia skóra pod oczami starzeje się dużo szybciej niż u rówieśniczek. Jest sucha, pergaminowa, a zmarszczki są [...]
W skórze 40-letniej kobiety zachodzą gwałtowne zmiany, które negatywnie wpływają na jej kondycję oraz wygląd. Na stan skóry w dużej mierze ma dotychczasowy tryb życia oraz pielęgnacja. Szyja jest obszarem ciała, na którym bardzo szybko można zaobserwować oznaki starzenia się. [...]
Jakie zabiegi medycyny estetycznej cieszyły się w pierwszym półroczu największą popularnością? Które będą hitami w roku 2018? Na podstawie rozmów z naszymi ekspertami – lekarzami medycyny estetycznej przedstawiamy najczęściej wykonywane przez nich zabiegi. botoks Botoks, pogromca zmarszczek, od wielu lat [...]
Jak poprawić owal twarzy? Odpowiada dr Marzena Lorkowska-Precht
Utrata owalu twarzy dotyka osoby po 40 roku życia, ale często są to nawet niespełna 30 letnie dziewczyny. Dlaczego owal twarzy się zmienia? Jakie są skuteczne zabiegi na jego poprawę oraz ile kosztują odpowiada dr Marzena Lorkowska-Precht z Kliniki Artismed w Warszawie.
Justyna Gawryś: Dlaczego owal twarzy się zmienia? Czym to jest spowodowane?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Podstawowym problemem jest utrata tkanki tłuszczowej w różnych segmentach twarzy i fakt, że tkanka tłuszczowa w okolicy żuchwy utrzymuje się najdłużej. W związku z tym, że tracimy tkankę tłuszczową okolicy podoczodołowej, (krótko mówiąc opadają policzki) – tłuszcz, który był w okolicy żuchwy staje się dominujący i dlatego tracimy owal twarzy. Zazwyczaj osoby, które mają bardzo ładnie rozbudowaną żuchwę i silne kości policzkowe długo utrzymują owal na miejscu, natomiast u osób o mało rozbudowanych kościach policzkowych, a takie są generalnie Polki, owal szybko traci swój pierwotny kształt.
Czyli to znaczy, że utrata owalu twarzy może nastąpić nawet w wieku 30 lat?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Raczej nie, zakładamy, że jest to ok. 40 r. ż.
Ok. Zatem czym są spowodowane zmiany u osób, które mają niespełna 30 lat?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Najczęściej spowodowane jest to faktem, że tkanka tłuszczowa w okolicy okołooczodołowej rzeczywiście potrafi zanikać w bardzo młodym wieku albo potrafi w ogóle się nie wykształcić. W związku z tym jeśli nie ma w tej okolicy tkanki tłuszczowej od urodzenia albo nastąpiła wczesna jej utrata, wówczas pojawia się widoczna dysproporcja między środkową a dolną częścią twarzy. Ponieważ, jak powiedziałam wcześniej, tkanka w okolicy żuchwy długo nie podlega żadnej biodegradacji, w momencie gdy, kolokwialnie mówiąc, coś zapada się pod oczami, dolna część twarzy staje się dominująca i ciężka. Więc bardzo często delikatne wypełnienie okolicy okołooczodołowej np. pół strzykawki na stronę, powoduje, że opadający owal twarzy przestaje być tak widoczny, a w zasadzie „maskujemy”dysproporcje.
A kolejną przyczyną opadającego owalu twarzy u młodych dziewczyn jest?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Jest bruksizm, czyli za silne mięśnie żwacze, które powodują, że rzeczywiście owal jest dociążony. Osoby, które borykają się z bruksizmem mają szeroki, ciężki owal twarzy. Dlatego zniwelowanie bruksizmu poprzez podanie toksyny botulinowej spowoduje wysmuklenie twarzy.
Czy jesteśmy w stanie ocenić jak długo będziemy mogły cieszyć się pięknym owalem twarzy?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Poniekąd tak. Wystarczy dotknąć swojej żuchwy. Jeśli dokładnie wyczuwamy kąt żuchwy to wspaniale! Takie osoby będą miały owal na miejscu, tak jak ty, ja też tak w miarę mam, na szczęście (śmiech). Natomiast są osoby, które dotykając kąta żuchwy w ogóle go nie czują. Niewątpliwie taka twarz, nie ma się na czym „zawiesić” i prędzej czy później spadnie, bo nie ma ograniczeń. Kość jarzmowa i kąt żuchwy to są dwa najważniejsze miejsca podparcia, jeśli nie ma tych struktur – szybko stracimy owal twarzy.
Powiedz mi czy tzw. chomiki na twarzy to jest to samo co opadający owal twarzy?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Mówiąc o opadającym owalu twarzy mamy na myśli całość twarzy, a z kolei chomiki na twarzy to jest ta część za bruzdą marionetki. Można powiedzieć, że chomiki są składową opadającego owalu twarzy.
Czyli krótko mówiąc „chomiki” na twarzy są jednym z objawów opadającego owalu twarzy. Zatem jak możemy zlikwidować „chomiki” na twarzy i dzięki temu uzyskać ładny owal?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Aby zlikwidować chomiki na twarzy musimy podziałać na cały owal twarzy. Jeśli skupilibyśmy się jedynie na samych „chomikach” i podalibyśmy w to miejsce kwas hialuronowy, wówczas otrzymalibyśmy nienaturalnie szeroką brodę. Dlatego musimy pociągnąć cały owal twarzy od kości jarzmowej do kąta żuchwy i przeciągnąć to wszystko do tyłu gdyż tylko wtedy jesteśmy w stanie wyprostować ten nawis tkanek przejawiający się tzw. chomikami.
Rozumiem. Jakie są skuteczne zabiegi poprawiające owal twarzy?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Skuteczne są dwa lub trzy i należy wybrać najlepszą metodę do danej twarzy. Pierwsza to kwas hialuronowy i zrobienie tzw. liftingu kwasem hialuronowym. Należy jednak zaznaczyć, że nie każdy kwas się do tego nadaje. Zastosowany kwas hialuronowy musi być bardzo elastyczny czyli taki, który się zintegruje z tkanką i nie będzie wyczuwalny.
Gdzie powinien zostać podany kwas hialuronowy by poprawić owal twarzy?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Osobiście wykonuje to za pomocą tzw. MD Codes czyli specjalnego kodu podawania kwasu hialuronowego w technologii Vycross. MD Codes to wyjątkowe punkty, które umożliwiają precyzyjne uniesienie owalu twarzy. Nadmiar skóry na policzku po prostu „przesuwam” jak najbardziej do skroni. Ponadto buduję kąt żuchwy jeżeli go nie ma i też przesuwam do ucha.
A co z brodą? Czy z nią też powinniśmy coś zrobić przy poprawianiu owalu?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Często składową opadającego owalu twarzy jest za mała broda. Ponieważ z wiekiem dochodzi do retrakcji żuchwy, a mięsień bródkowy staje się coraz silniejszy, broda zamyka się tworząc zmarszczkę. Broda maleje i mówimy, że na brodzie tworzy się cellulit, czyli jest podziurawiona.
Z tego co mówisz aby poprawić owal twarzy kwasem hialuronowym lekarz musi włożyć dużo pracy oraz zużyć dużo preparatu. Wobec tego ile kosztuje taki zabieg?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Tak, to prawda, zabieg wymaga dużo pracy i nie jest to tani zabieg. Myślę, że aby wymodelować owal twarzy za pomocą kwasu hialuronowego będziemy musieli zapłacić min. 4500 zł., a czasem i sporo więcej.
To wysoka cena zważywszy, że kwas się wchłonie za około rok…
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Nie, kwas utrzyma się około 2 lat. Generalnie owal jest drogi.
Inne zabiegi na owal twarzy to….?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Drugą metodą są nici. Będą to nici z haczykami albo gładkie. Od razu zaznaczam, że szkoda inwestować pieniądze na nici gładkie gdyż one jedynie poprawią jakość skóry natomiast nie owal. Do poprawy owalu używamy nici liftingujących (przyp. red. z haczykami). Ważne by taka nić miała odpowiednią siłę ciągu, by była sprężysta i pracowała razem z ruchami twarzy. Natomiast musimy założyć ich kilka i w taki sposób by zachować wektory.
Wektory?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Tak, wektor to jest linia, wzdłuż której ciągniemy skórę.
Rozumiem, czyli jeśli skóra opada do dołu musimy ją ciągnąć do góry, tak?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Raczej do góry, ale lekko po skosie. Aby pociągnąć owal twarzy należy wejść z nićmi w okolicę skroniową i pociągnąć skosem do skroni.
Ile nici potrzebujemy?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Wszystko zależy jak bardzo opada nam owal, ale myślę, że mniej niż 2-3 komplety to zawracanie głowy, bo nitka jest delikatnej struktury.
Na jaką głębokość powinna zostać wprowadzona nić liftingująca i czy ten zabieg jest dla każdego?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Bardzo ważne by nić wprowadzić na odpowiednią głębokość bo gdy zostanie wprowadzona za głęboko wpadnie w tkankę tłuszczową i się nie zahaczy, a jak pójdzie za płytko będzie widoczna. Na pewno nie jest to zabieg dla bardzo cienkiej skóry.
Słyszałam, że po niciach jest sporo powikłań. To prawda? Jeśli tak, to jakich najczęściej?
Dr Marzena Lorkowska-Precht:. Tak, jest sporo powikłań, a wiesz dlaczego? Ponieważ za ten zabieg biorą się osoby, które nie mają doświadczenia. Najczęstszym powikłaniem jest za płytko położona nitka, która wygląda tak jakby dżdżownica szła pod ziemią. Widok jest dramatyczny. Skóra, która jest ugnieciona przez nitkę robi się sino-brązowo-czerwona i wygląda jakby nitka miała po prostu przebić się na zewnątrz, co nie jest niemozliwe… To jest coś dramatycznego dla pacjenta.
Czy można to usunąć?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Jest to bardzo trudne i nie na każdym etapie da się przeprowadzić taki zabieg. Samo usuniecie nitki niestety zwykle nie wystarcza, uciśnięta skóra nie goi si natychmiast po usunięciu przyczyny…
Wnętrze Kliniki Artismed – część poczekalni
Jak długo utrzyma się efekt uniesienia owalu twarzy za pomocą nici i ile kosztuje taki zabieg?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Podobna kwota jak w przypadku kwasu, czyli ok. 4500 zł, a utrzymuje się około roku. Także jakbym miała wybierać, wybrałabym kwas hialuronowy.
A ostatnia metoda na poprawienie owalu twarzy?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Ostatnią metodą, która się spisuje jest Ultraformer, czyli ultradźwięki wysokiej częstotliwości przy pomocy, których obkurczamy tkankę. Jest to wspaniały zabieg, ale ma również swoje ograniczenia.
Jakie?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Jeżeli skóra jest bardzo cienka, prawie jak papier to nie obkurczy nam się tak, jakbyśmy tego chcieli. Ponieważ istotą działania Ultraformera jest działanie na różnych warstwach, obkurczanie różnych pięter. Jest to idealny zabieg między 40 r.ż., a 50 r.ż. Oczywiście później też można go wykonywać, aczkolwiek mówi się, że po 65 r.ż. już nie bo jest mała zdolność tworzenia własnego kolagenu.
Widziałam w kolorowej prasie, że jest to tzw. zabieg lunchowy? Czy jest to zabieg bolesny?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Tak, boli! To co jest napisane w kolorowych gazetach, że jest to zabieg lunchowy to totalne kłamstwo.
W jaki sposób odczuwamy ból podczas zabiegu?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Mnóstwo gorących igieł wkłuwanych do skóry w trakcie zabiegu. Natomiast ten zabieg musi być bolesny jeśli ma zadziałać bo oczywiście można ustawić jedynie 10% mocy, ale wówczas nie zadziała, a my jedynie oszukamy pacjenta.
Czyli jeśli ktoś wykonuje nam tzw. mizianie Ultraformerem to znaczy, że zabieg jest źle wykonany i nie zadziała?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Tak, ten zabieg musi być zapamiętany jako bolesny i bardzo nieprzyjemny. Moje pacjentki godzinę przed zabiegiem są znieczulane, w trakcie zabiegu ściskają piłeczki i otrzymują lek przeciwbólowy, a i tak boli. Zabieg musi być wykonywany dużą mocą i dlatego boli.
Kiedy efekty są widoczne i jak długo się utrzymują?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Część efektów widać bezpośrednio po zabiegu, a po 3-4 miesiącach oceniamy ostateczny efekt. Natomiast jeśli zabieg jest robiony w taki sposób, że boli to z mojego doświadczenia wynika, że efekty są naprawdę zadawalające – na ok. 500 pacjentek tylko u jednej nie było efektów. Efekty utrzymują się minimum 2 lata, u młodszych pacjentek nawet dłużej.
Skoro zabieg jest tak bardzo bolesny to jak to wygląda po, czy nadal boli?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Przez ok. 2 tygodnie po zabiegu skóra wydaje się lekko obca, jakby cały czas na niej leżała Emla (przyp.red. krem znieczulający). Jak dotykamy to w jednym miejscu mamy czucie, a w innym nie.
Czyli uczucie jak po cesarskim cięciu?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: O dokładnie tak! Ten dyskomfort jest jedynie przy dotyku. Pacjentka natomiast jest lekko zaczerwieniona, delikatnie obrzęknięta natomiast dla osób z boku ten obrzęk nie jest widoczny. Należy jednak uważać na słońce by nie nabawić się przebarwień.
Jeden z gabinetów w Klinice Arismed
To czas poznać cenę zabiegu – ile kosztuje zabieg Ultraformer?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Koszt zabiegu to ok. 5000 zł
Opowiedziałaś o zabiegach, a czy są skuteczne kremy na poprawienie owalu twarzy?
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Nie, prędzej bym wolała wykonać ćwiczenia na owal twarzy bądź kupić krem za 3 zł i porządnie nim wymasować skórę (śmiech). Żaden krem nie pomoże na owal twarzy, nawet ten za 5 tysięcy, natomiast dobra gimnastyka, joga twarzy i masaż tak. Albo zainwestujmy 200 zł na dobre konturowanie – to zdecydowanie lepiej się sprawdzi aniżeli jakikolwiek krem (śmiech).
Podsumowując zabiegi na owal twarzy są naprawdę bardzo kosztowne i można byłoby rzec, że są jednymi z najdroższych zabiegów.
Dr Marzena Lorkowska-Precht: Ceny zabiegów na owal musimy rozkładać na czas. Jednorazowo tak, to jest wydatek, ale jeżeli to przełożymy na ilość miesięcy, w których widzimy efekt to wychodzi nam 1 wizyta u kosmetyczki w miesiącu.
I tym mnie przekonałaś. Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi i za rozmowę.
ARTISMED Gabinet Medycyny Estetycznej i Kosmetologii
W ostatnim czasie coraz więcej mężczyzn trafia do gabinetów medycyny estetycznej. O ile kobiety już od lat śledzą w prasie i internecie nowinki na temat zabiegów odmładzających, mężczyźni są zwykle zupełnie „zieloni Na szczęście przekonanie, że dbanie o siebie jest przypisane mężczyznom zniewieściałym [...]
Podobno mężczyźni są jak wino – im starsi, tym lepsi. Jednak późne ojcostwo i chęć wyglądania atrakcyjnie jak najdłużej sprawiają, że coraz więcej panów trafia do gabinetów medycyny estetycznej. W końcu dbanie o siebie jest w modzie! Marzena Lorkowska-Precht – [...]
Powiększanie ust kwasem hialuronowym to temat, który od dłuższego czasu jest niesłychanie popularny. Duża część kobiet ciągle ma wahania i się zastanawia czy powiększanie ust kwasem boli, jak długo utrzymują się efekty takiego zabiegu oraz ile on kosztuje. W internecie jest [...]
6
Dodaj komentarz
Subscribe
najnowszynajstarszyoceniany
Gość
Iza
Oj trochę chyba brak wiedzy i kompetencji – Pani pomyliła urządzenia, utraformer NIC NIE WKŁUWA nigdzie i nie ma żadnych igieł.
Nie, Pani Doktor nota bene bardzo wykształcony i wybitny specjalista, nic nie POMYLIŁA. Wystarczy czytać ze zrozumieniem. Podczas wywiadu zostało zadane pytanie: „W jaki sposób odczuwamy ból podczas zabiegu?” Więc ból odczuwamy w taki sposób jakby było mnóstwo gorących igieł wkłuwanych do skóry w trakcie zabiegu. Pozdrawiamy
Gość
Ola
Jeszcze nie widziałam osoby, której by Ultraformer pomógł. Przeciwnie- „ugotowanie” kolagenu ma fatalne następstwa, skóra z czasem się starzeje i zapada.
Całe szczęście my widziałyśmy mnóstwo udanych zabiegów, zadowolonych pacjentek i wspaniałą poprawę. a co do „ugotowania” kolagenu to niestety ale się z Tobą nie zgodzę.
Gość
Ewa
Niestety ale zgodzę się z przedmówczynią, jestem rok po zabiegu i moja Skora wyglada dużo gorzej niż przed.
Ostrzegala mnie o tym jedna czy druga znajoma, dałam się namówić i bardzo żałuje.
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na blogu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?
Dodaj komentarz