Obrzęki nóg to dość powszechny problem, który może być zarówno niegroźny, jak i towarzyszyć poważnym schorzeniom. W zdecydowanej większości przypadków obrzęki nóg wynikają z siedzącego trybu życia, pracy stojącej a także nieprawidłowego odżywiania.
Puchnięcie nóg przyczyny
Obrzęki, w tym obrzęki nóg, to problem medyczny, który u swych podstaw ma kilka przyczyn. Co do zasady obrzęk powstaje, gdy w tkankach dochodzi do nieprawidłowego nagromadzenia płynu surowiczego. Z reguły najczęściej pojawiają się obrzęki nóg będące wynikiem zaburzeń mikrokrążenia.
Często obrzęki nóg są skutkiem zmęczenia, ciężkiej pracy fizycznej czy dużej spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej czy stojącej. Obrzęki nóg towarzyszą również kobietom przed menstruacją oraz w trakcie ciąży, z uwagi na zmiany hormonalne, które zachodzą w tym czasie w organizmie. Sporadyczne puchnięcie nóg nie jest powodem do niepokoju.
W sytuacji, gdy puchnięcie nóg jest nagminne, lub puchnie np. tylko jedna z kończyn dolnych, w takim przypadku zarówno diagnoza, jak i leczenie, muszą być skonsultowane z lekarzem. Poważne schorzenia, którym towarzyszą obrzęki, również obrzęki nóg, to przede wszystkim: choroby nerek, niewydolność mięśnia sercowego, choroby tarczycy, zakrzepica żył, reumatoidalne zapalenie stawów, niewydolność serca.
Co pomaga na opuchnięte nogi?
Na opuchnięte nogi zalecane jest ich wymoczenie w wodzie z dodatkiem soli kuchennej lub specjalnej soli do nóg. Skuteczne jest również ułożenie nóg wyżej niż pozostałą część ciała, co ułatwi odpływ krwi z nóg.
Dobrym rozwiązaniem jest również żel lub maść na obrzęki nóg. Ich głównym zadaniem jest obkurczanie naczyń. Na rynku jest dostępnych kilka skutecznych preparatów, do których zaliczają się:
- Aescin – zawiera salicylan dwuetyloaminy, normalizuje przepuszczalność błony naczyń włosowatych;
- Lioton 1000 – zawiera heparynę o działaniu przeciwobrzękowym;
- Venoruton – zawiera oxerutynę, chroniącą drobne naczynia krwionośne;
- Venożel – zawiera diklofenak sodu, poprawiający przepływ krwi w żyłach;
- Ziaja żel do nóg kasztanowy przeciw obrzękom – zawiera wyciąg z kasztanowca, działający przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.
W aptekach czy niektórych drogeriach dostępne są również w sprzedaży rajstopy przeciwobrzękowe lub relaksujące, które są również polecane w przypadku problemu opuchniętych nóg.
Może zainteresuje Cię również temat: Jak radzić sobie z obwisłą i pomarszczoną skórą kolan?
Obrzęki nóg – polecane zabiegi
W przypadku dokuczliwych obrzęków nóg można skorzystać z zabiegów oferowanych przez gabinety medycyny estetycznej lub fizjoterapeutyczne. W każdym przypadku zabiegi takie powinien przeprowadzać odpowiednio przeszkolony personel. Na opuchnięte nogi polecane są:
- drenaż limfatyczny – pobudza i reguluje krążenie krwi i limfy w organizmie. Więcej na temat drenażu przeczytasz tutaj.
- dermomassager to innowacyjne urządzenie do podciśnieniowego masażu ciała. Zabieg z jego użyciem jest połączeniem masażu mechanicznego z podciśnieniem z jednoczesnym odciągnięciem fałdu skóry i rolowaniem ruchomymi rolkami. Podczas zabiegu wybraną partię ciała masuje się za pomocą specjalnej głowicy, która wyposażona jest w ruchome rolki i rurę ssącą. Najczęstsze wskazanie do przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem dermomassagera to cellulit, ale jest on także stosowany w celu redukcji obrzęków, którą uzyskuje się w efekcie stymulacji mikrokrążenia.
- elektrostymulacja mięśni ciała – w celu zmniejszenia zbytniego napięcia mięśniowego (działanie tonujące) oraz poprawy krążenia krwi i limfy;
- endermologia LPG – to masaż podciśnieniowy za pomocą specjalnego urządzenia;
- kompresjoterapia – wielowarstwowe bandażowanie. Jest to metoda bazująca na wywieraniu ucisku zewnętrznego na tkanki. Przyczynia się ona do przetoczenia zastojów limfatycznych do obszarów, których nie obejmuje obrzęk limfatyczny. Leczenie opuchlizny przy użyciu bandażowania poprawia także resorpcję chłonki, stymuluje pompę mięśniową i rozbija zwłóknienia tkanki podskórnej. Trzeba jednak podkreślić, że zabieg ten powinien być przeprowadzany wyłącznie przez osobę przeszkoloną w tym zakresie.
- kinesio Taping – to metoda fizjoterapii, wykorzystująca specjalne taśmy, których parametry przypominają właściwości skóry człowieka. Jeśli są one odpowiednio naklejone na ciało, powodują delikatne uniesienie skóry i tym samym uwalniają przestrzeń dla odpływu krwi i limfy. Oklejanie taśmami opuchniętych obszarów ciała może się być przeprowadzane zarówno w fazie leczenia jak i profilaktyki obrzęku limfatycznego. Podobnie jak w przypadku kompresjoterapii plastry mogą być naklejane jedynie przez odpowiednio przeszkolone osoby.
Obrzęki nóg – profilaktyka
W profilaktyce obrzęku nóg, trzeba przede wszystkim pamiętać, co sprzyja ich powstawaniu, czyli:
- brak ruchu,
- nadmiar soli,
- niedobór potasu w diecie,
- picie zbyt małej ilości płynów,
- wysoka temperatura otoczenia prowadzi do obrzęków nóg,
- zbyt rygorystyczna i uboga w białko dieta odchudzająca.
- ciasne rajstopy, skarpety oraz niewygodne buty na wysokim obcasie.
Prawidłowo zbilansowana dieta ma również ogromne znaczenie w przypadku profilaktyki obrzęku nóg. Produkty wysokoprzetworzone, zawierające dużą ilość białego cukru i soli, a także tłuszczy trans – należy wyeliminować, lub ograniczyć do minimum. Produkty te zatrzymują wodę w organizmie, a tłuszcze trans sprzyjają pojawianiu się miażdżycy. Warto spożywać warzywa i owoce bogate w potas, który reguluje gospodarkę wodną. Istotna jest również ilość błonnika w diecie, który wpływa na regularne wypróżnienia.
Przeczytaj również: Zbilansowana dieta a piękna cera.
Dodaj komentarz