Żylaki – dlaczego należy je leczyć?

Żylaki kończyn dolnych należą do najczęściej spotykanych chorób nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Według statystyk pojawiają się mniej więcej u połowy populacji osób dorosłych. Z reguły na to schorzenie cierpią kobiety niż mężczyźni, a częstość występowania choroby rośnie z wiekiem. Czy żylaki to tylko problem estetyczny?

jak można wyleczyć żylaki dermaestetic

Czym są żylaki?

Żylaki kończyn dolnych to workowate lub wrzecionowate poszerzenia żył powierzchownych z towarzyszącym ich wydłużeniem i charakterystycznym poskręcaniem. Żylaki w znacznym stopniu zaburzają prawidłowy przepływ krwi. Występują częściej u kobiet niż u mężczyzn, zazwyczaj po 40 roku życia.

Żylaki i pajączki żylne są jednym z objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Żylaki kończyn dolnych często nie powodują żadnych powikłań i komplikacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że zaawansowana i nieleczona choroba żylakowa może spowodować niebezpieczne powikłania, jak np. zator tętnicy płucnej.

Przyczyny powstawania żylaków

Do przyczyn powstawania żylaków zalicza się predyspozycje genetyczne, brak odpowiedniej ilości ruchu (w tym przede wszystkim praca w pozycji stojącej), otyłość, a także wiek. Specjaliści podają również, że do rozwoju żylaków może również przyczyniać się wysoki wzrost, palenie papierosów, nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu, noszenie obcisłych podkolanówek, butów na wysokich obcasach, a także dźwiganie ciężarów. Co więcej nadmierne korzystanie z sauny i solarium również może sprzyjać tworzeniu się żylaków.

Podstawową metodą zapobiegania powstawaniu żylaków kończyn dolnych jest odpowiednia aktywność ruchowa. Przede wszystkim zalecane są długie spacery, nordic walking, pływanie czy jazda na rowerze. Osoby, których praca wymaga długiego przebywania w pozycji stojącej, powinny regularnie powtarzać proste ćwiczenia fizyczny, których efektem jest poprawienie krążenie krwi w naszych nogach. Nie zatrzymamy upływu czasu, który może mieć wpływ na powstawanie żylaków, ale możemy zadbać o prawidłową masę ciała.

Leczenie żylaków

W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosuje się różne metody leczenia przewlekłej niewydolności żylnej i żylaków. O wyborze decyduje lekarz flebolog lub chirurg naczyniowy wraz z pacjentem.

Skleroterapia

Skleroterapia (obliteracja) – nazywana potocznie ostrzykiwaniem lub nastrzykiwaniem jest najstarszą i najpopularniejszą z małoinwazyjnych metod leczenia wewnątrznaczyniowego. Polega na wstrzykiwanie do żylaków jednego ze specjalnych preparatów, wywołujących stan zapalny ścian żyły. Podrażniona ściana kurczy się i włóknieje uniemożliwiając przepływ krwi. Po wstrzyknięciu żylak twardnieje i jest bolesny, natomiast objawy te ustępują po kilku dniach. W ciągu kliku dni lub tygodni naczynie przestaje być widoczne. Skleroterapia trwa ok. 20 minut, a pacjent nie wymaga hospitalizacji. U kilkunastu procent pacjentów po zabiegu mogą powstać przebarwienia nad naczyniem, które giną po ok. 6 miesiącach.

Odmianą skleroterapii jest tzw. mikroskleroterapia – metoda wykorzysywana przy leczeniu tzw. pajączków (wenulektazje, angiektazje, teleangiektazje – wenulo-angiektazje).

Zabiegi skleroterapii oraz mikroskleroterapii zaleca się przeprowadzać w okresie chłodniejszym, gdy temperatura spada poniżej 20-25°C i nie planujemy wyjazdu do ciepłych krajów w ciągu 2-4 tygodni od zabiegu

Termiczna ablacja (RFITT Celon)

Termiczna ablacja (Radiofrequency Induced Thermotherapy Celon) to metoda polega na zamknięciu naczynia za pomocą rozgrzania jego ścianek prądem o częstotliwości fal radiowych. Wysoka temperatura powoduje obkurczenie niewydolnej żyły, a następnie jej zwłóknienie. , bez potrzeby jej usuwania. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Czas jego trwania wynosi ok. 30 minut.

Krioterapia

Krioterapia polega na zamrażaniu żylaków wprowadzoną do ich światła sondą wytwarzającą bardzo niską temperaturę, która prowadzi do zniszczenia poszerzonej żyły i jej zaniku.

Laserowe usuwanie żylaków

W tej metodzie czynnikiem zamykającym naczynie jest światło lasera. Do żyły wprowadza się cewnik, a do wnętrza cewnika światłowód. Musi on dotrzeć do chorego miejsca. Lekarz aplikuje laserowy strzał i naczynie się zamyka. Cały zabieg prowadzony jest w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą USG, trwa ok. 45 minut. Po jego zakończeniu nakładany jest opatrunek uciskowy, który trzeba nosić przez dwa tygodnie.

SVS (Steam Vein Sclerosis)

Ablacja parą wodną (SteamVein) to metoda opracowana przez francuskiego chirurga prof. Rene Milleret. W Polsce przeprowadzana jest od 2013 roku, w Europie stosowana jest jeszcze w dwunastu innych państwach i zyskuje na popularności. W trakcie zabiegu do żył podawana jest para wodna. W odróżnieniu od zabiegów laserowych i radiowych, ablacja SVS pozwala na jednoczesne usunięcie niewydolnych pni żylnych oraz dużych i krętych żylaków.

Żylaki, które są jednym z objawów przewlekłej niewydolności żylnej, mają skłonność do ponownego pojawia się, niekoniecznie w tym samym miejscu. Zatem podobnie jak w przypadku innych chorób, ważna jest profilaktyka i nieodwlekanie wizyty u lekarza do czasu, gdy żylaki osiągną naprawdę duże rozmiary.

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Stylizacja i pielęgnacja brwi – co warto wiedzieć?

Brwi są niezwykle ważnym elementem kobiecej urody. Ich kształtem, szerokością i kolorem możemy odmłodzić, wyszczuplić twarz, a także zaokrąglić, złagodzić lub też zaostrzyć rysy. Jak nadać im idealny kształt i powinna wyglądać ich pielęgnacja?

w jaki sposób poprawnie wyregulować brwi

Kształt łuku brwiowego

Kluczową kwestią jest ustalenie prawidłowego kształtu i długości brwi. Możemy to zrobić za pomocą kredki do brwi (lub oczu) i szczoteczki do czesania do brwi (lub ołówka).

Podstawą jest wyznaczenie trzech głównych punktów (patrz: tutorial poniżej). Szczoteczkę należy przyłożyć do zewnętrznego skrzydełka nosa i wewnętrznego kącika oka. Tam właśnie powinien być początek brwi, który zaznaczamy kredką. Koniec wyznaczamy przykładając szczoteczkę między skrzydełkiem nosa a zewnętrznym kątem oka i również go zaznaczamy. Natomiast załamanie powinno znajdować się na około 2/3 długości zaczynając od wewnętrznej części oka. Ważne jest również to, by im bliżej końca łuku brwiowego włoski były coraz rzadsze. Szczyt łuku z kolei nie powinien być zbyt ostry i geometryczny.

Rysunek łuku brwiowego powinien być dobrany również do kształtu twarzy.

Poniżej przedstawiamy podstawowe wskazówki:

 • twarz owalna – brwi powinny mieć kształt łagodnego łuku;
 • twarz okrągła – brwi powinny lekko uniesione do góry, dość długie. Jeżeli są zbyt krótkie, można przedłużyć je ołówkiem;
 • twarz kwadratowa – brwi powinny być dość długie, w kształcie łagodnego łuku, lekko zwężą buzię;
 • twarz podłużna – brwi powinny być dość, ale mniej „łukowate” niż przy twarzy kwadratowej;
 • twarz gruszkowata – brwi powinny być dość proste i niezbyt długie;
 • twarz w kształcie serca – brwi powinny być uniesione ku górze na zewnątrz, natomiast ich długość nie powinna przekraczać punktu krańcowego, wyznaczonego za pomocą kredki;
 • twarz w kształcie karo – brwi powinny być nieco mniej uniesione niż przy twarzy w kształcie serca, raczej proste i zarysowane stosunkowo nisko nad okiem;
 • twarzy wydłużone karo – brwi powinny być proste, nieco krótsze, aby optycznie poszerzały twarz.

Regulacja brwi

Jeżeli nigdy wcześniej nie regulowałyście brwi, to warto oddać się w ręce kosmetyczki, abyście nie zaszkodziły swojej urodzie. Co więcej należy pamiętać, aby nie depilować brwi tuż przed tzw. wielkim wyjściem, tylko zrobić to chociaż dzień wcześniej, aby uniknąć widocznych podrażnień skóry.

Brwi można depilować tradycyjnie za pomocą pęsety lub wosku, można też skorzystać z depilacji laserowej, która zapewni nam efekt na bardzo długi czas.

W przypadku domowej depilacji pęsetą warto pamiętać, że:

 • brwi warto depilować zaraz po kąpieli;
 • włoski usuwamy zdecydowanym ruchem – zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa;
 • włoski usuwamy w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka;
 • niezapominany o usuwaniu włosków rosnących pomiędzy brwiami.

Zbyt długie włoski można również przycinać wykorzystując do tego małe nożyczki lub małą golarkę kosmetyczną. Przed przycięciem brwi należy koniecznie rozczesać oraz unieść do góry ku centralnej części twarzy. Natomiast z uwagi na fakt, że nie jest to łatwe zadanie do zrobienia samej, lepiej powierzyć to zadanie kosmetyczce.

Rysunek łuku brwiowego

Naturalne brwi mogą być nierówne, przerzedzone czy zbyt jasne. Na rynku dostępne są specjalne kredki do brwi, a także zestawy cieni do makijażu brwi. Zanim dokonamy zakupu warto poprosić konsultantkę w drogerii o pomoc w dobraniu odpowiedniego koloru do naszego typu urody. Brwi nie należy zbyt mocno podkreślać, ponieważ możemy uzyskać nienaturalny wygląd, a także postarzyć się o kilka lat.

Dla pań, które nie chcą tracić czasu na codzienny makijaż brwi, dostępne są zabiegi takie jak: henna czy makijaż permanentny (przeczytaj również: Makijaż permanentny: brwi metoda piórkowa a microblading)

Pielęgnacja brwi

Niesforne brwi można ujarzmić za pomocą specjalnych bezbarwnych żeli do brwi. Jeżeli nie mamy żadnego pod ręką, wystarczy przeczesać je szczoteczką do brwi (lub zużytą, ale czystą szczoteczką do zębów), a następnie spryskać lakierem do włosów (oczywiście ochraniając oczy).

Rzadkie brwi można wzmocnić stosując regularnie np. olej rycynowy lub dostępne na rynku gotowe odżywki lub preparaty do pielęgnacji brwi. Więcej na ten temat pisałyśmy tutaj: Przyspieszenie porostu rzęs i brwi

Tutoriale

Zapraszamy do obejrzenia tutoriala, który przedstawia jak określić idealny łuk brwiowy

oraz tutoriala przedstawiającego jak konturować brwi w zależności od kształtu twarzy.

 

 

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Stylizacja i pielęgnacja brwi – co warto wiedzieć? […]

Rozstępy – czym są i jak się ich pozbyć?

Rozstępy udach, brzuchu, piersiach czy pośladkach to zmora płci pięknej. Panów ten problem dotyka zdecydowanie rzadziej, a głównie pojawia się u chłopców w okresie pokwitania oraz mężczyzn trenujących na siłowniach, u których można zaobserwować szybki przyrost masy mięśniowe. Czym są, dlaczego powstają i czy można z nimi skutecznie walczyć?

Rozstępy - czym są i jak się ich pozbyć?

Czym są rozstępy?

Rozstępy (striae, striaae distensae, striae atrophicae, striae rubrae) są to wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry przebiegające równolegle. W obrębie zmian skóra jest pozbawiona przydatków (mieszków włosowych, gruczołów potowych i łojowych). Ubytki te powstają w wyniku zerwania włókien kolagenu i elastyny.

Przyczyna powstawania rozstępów

Główną przyczyną powstawania rozstępów są przede nagłe wahania wagi masy ciała. Podczas nadmiernego rozciągania skóry, np. podczas szybkiego wzrostu w okresie dojrzewania czy u kobiet podczas ciąży, dochodzi więc do zrywania regularnej sieci włókien. Zaburzona zostaje praca fibroblastów – białek, które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny. Podczas szybkiego przyrostu masy ciała włókna kolagenowe nadmiernie się rozciągają, tracąc swą elastyczność.  Z uwagi na to, że jednocześnie dochodzi także do ścieńczenia warstwy naskórka, rozstępy stają się bardziej widoczne. Proces tworzenia się a następnie dalszego rozwijania rozstępów przebiega dwustopniowo. Pierwsza faza to powstawanie czerwonych, lekko wybrzuszonych pręg. Druga faza to tzw. faza zanikowa, czyli czas w którym powstałe pręgi stają się białe i lekko zagłębione. Rozstępy zazwyczaj tworzą się równolegle do linii napięcia skóry.

Redukcja rozstępów

Możliwość uzyskania najlepszych efektów redukcji rozstępów jest większa w przypadku świeżych zmian, czyli w czasie gdy mają one jeszcze kolor czerwony. Im dłuższy jest czas od momentu pojawienia się rozstępów, tym walka z nimi jest trudniejsza. W drugiej fazie procesu powstawania rozstępów następuje ich pozorna regeneracja, na skórze pozostają widoczne białe prążki wyczuwalne przy dotyku. Przystąpienie do leczenia rozstępów w takiej sytuacji może nieco polepszyć stan skóry, ale nie zlikwiduje się ich w 100%. Przed przystąpieniem do leczenia trzeba mieć świadomość, że zabiegi wymagają cierpliwości i nie zawsze można całkowicie zlikwidować rozstępy, można natomiast poprawić ich wygląd, spowodować, że będą mniej widoczne.

Metody redukcji rozstępów

 • Laser frakcyjny

  Metoda polega na precyzyjnym wykonaniu laserem mikroskopijnych stref termicznego uszkodzenia naskórka i skóry właściwej w obszarze zabiegu. Powstanie mikroskopowych uszkodzeń stymuluje tkankę do uruchomienia naturalnych procesów naprawczych. Przebudowie ulega struktura skóry w obrębie zabiegu, stare komórki zastępowane są nowymi.

 • Karboksyterapia

  Zabiegi z użyciem dwutlenku węgla to obecnie jedna z najskuteczniejszych kuracji redukująca intensywny cellulit, która łączy mechaniczny oraz chemiczny wpływ na zniszczenie komórek tłuszczowych oraz odprowadzenie metabolitów. Więcej na temat zabiegu karboksyterapii przeczytasz w artykule: http://dermaestetic.pl/medycyna-estetyczna/co2-czasteczka-piekna/

 • Dermomassager

  Dermomassager to innowacyjne urządzenie do podciśnieniowego masażu ciała. Zabieg z jego użyciem jest połączeniem masażu mechanicznego z podciśnieniem z jednoczesnym odciągnięciem fałdu skóry i rolowaniem ruchomymi rolkami. Podczas zabiegu wybraną partię ciała masuje się za pomocą specjalnej głowicy, która wyposażona jest w ruchome rolki i rurę ssącą. Dermomassager jest urządzeniem wykorzystywanym nie tylko do walki z cellulitem, ale także przy wygładzeniu rozstępów czy blizn.

 • Radiofrekwencja mikroigłowa

  Radiofrekwencja to fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych, które powodują ogrzanie skóry właściwej. Za sprawą mikroigieł, impuls fal radiowych generowany jest bezpośrednio do obszaru zabiegowego, co daje niesamowite rezultaty. Podczas zabiegu głowica urządzenia jednocześnie nakłuwa i podgrzewa skórę, w efekcie czego następuje stymulacja fibroblastów do syntezy nowego kolagenu i elastyny. Głębokie rozstępy zaczynają się zapełniać i tym samym zanikać.

  Zobacz również: Scarlet RF – fenomen, o którym mówi się coraz więcej

 • Mezoterapia igłowa

  Mezoterapia mikroigłowa to zabieg polegający na kontrolowanym mikro-nakłuciu naskórka i wprowadzeniu składników aktywnych w głąb skóry bez ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych. Efektem tego zabiegu jest napięcie skóry, zmniejszenie rozstępów, ich spłycenie i rozjaśnienie.

  Przeczytaj również: Mezoterapia igłowa, czy bezigłowa? Którą wybrać?

 • Peelingi chemiczne

  W zależności od rodzaju i ilości rozstępów peelingi chemiczne można stosować jako terapię podstawową lub uzupełnić leczenie innymi metodami o zastosowanie peelingów. Podczas zabiegów wykorzystywane są różne związki lub ich mieszanki, posiadające dobre właściwości złuszczające: alfa-hydroksykwasy (np. kwas glikolowy), beta-hydroksykwasy (np. kwas salicylowy), kwas trójchlorooctowy, kwas witaminy A, fenol czy rezorcynę. Złuszczanie może być: powierzchowne, średnio-głębokie i głębokie. Peeling chemiczny wpływa na odbudowę naskórka oraz przebudowę sieci kolagenu i elastyny. Zmieniona chorobowo skóra wygładza się, niektóre z zmiany giną inne ulegają spłyceniu.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana