Wraz z wiekiem w skórze zachodzą procesy starzeniowe, które wpływają na zmianę rysów twarzy. Jednym z efektów są opadające kąciki ust, które nadają twarzy smutny i zacięty wygląd. Jaki zabieg na opadające kąciki ust można wykonać w gabinetach medycyny estetycznej?
opadające kąciki ust przyczyny
Na proces starzenia okolicy ust wpływa wiotczenie skóry, mięśni mimicznych. Odwróceniu ulega trójkąt młodości a tłuszcz zaczyna się gromadzić wokół żuchwy, zamiast wypełniać policzki. Zanika tkanka podskórna, mięśniowa i kostna w okolicy podbródka, w konsekwencji okolica pod dolną wargą i pod kącikami ust zapada się. Mięśnie nie są w stanie utrzymać kącików ust w ich pierwotnej pozycji. Ponadto im bardziej wyrazista mimika twarzy, tym szybciej kąciki zaczną się obniżać.
Podniesienie kącików ust można uzyskać poprzez wykonanie zabiegu z zastosowaniem kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej.
podniesienie kącików ust kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy – HA (hialuronic acid) – to naturalny składnik wszystkich żywych organizmów, o niezwykłej zdolności łączenia wielu cząsteczek wody. U ludzi występuje między innymi w skórze, oczach, stawach. Uwalniając wodę, nawilża skórę od wewnątrz, tworząc prawidłowe środowisko dla rozwoju i pracy komórek. Dzięki temu skóra jest nawilżona, jędrna i sprężysta.
Od 25 roku życia produkcja kwasu hialuronowego, a wraz z nim kolagenu i elastyny, zaczyna spadać. Wówczas warto pomyśleć o dostarczeniu skórze tego składnika od zewnątrz.
podniesienie kącików ust kwasem hialuronowym – przebieg zabiegu
Zabieg polega ja wstrzykiwaniu preparatu z kwasem hialuronowym pod skórę za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą. Preparat podaje się w miejscu zagłębienia skóry pod kącikami ust liniowo oraz dodatkowo równolegle tuż obok kącików. Dla zwiększenia komfortu pacjenta zostaje wcześniej zaaplikowany krem znieczulający w miejscu poddanym ostrzykiwaniu. Po aplikacji lekarz wykonuje delikatny masaż mający na celu równomierne rozprowadzenie preparatu w skórze.
Po zabiegu pacjent zazwyczaj może od razu wrócić do normalnej aktywności. Należy jednak ograniczyć mimikę ust, unikać ich rozciągania, a także chronić przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Przez kilka dni nie zaleca się również korzystania z siłowni oraz sauny.
podniesienie kącików ust kwasem hialuronowym – efekty
Efekty podniesienia kącików ust kwasem hialuronowym widoczne są po kilku dniach po zabiegu i utrzymują się przez kilka miesięcy. Jest to uzależnione od wielu indywidualnych czynników, w tym od wieku oraz stylu życia pacjenta.
podniesienie kącików ust kwasem hialuronowym – przeciwskazania
Kwas hialuronowy jest naturalną substancją, sporadycznie zatem wywołuje reakcje alergiczne. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że kwas hialuronowy wykorzystywany w zabiegach medycyny estetycznej zawiera dodatkowe substancje wspomagające. Dlatego bardzo istotne jest wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Należą do nich m.in:
- ciąża
- karmienie piersią
- wiek poniżej 18 lat
- cukrzyca (nieleczona)
- jednoczesne wykonywanie zabiegów laserowych
- trądzik pospolity
- opryszka (aktywna)
- skłonność do keloidów (bliznowców)
- choroby immunologiczne
- choroby nowotworowe
- nadwrażliwość na kwas hialuronowy
- infekcje bateryjne, wirusowe i grzybicze skóry
- leki obniżające krzepliwość krwi.
podniesienie kącików ust botoksem
Toksyna botulinowa to silnie działająca substancja, która powoduje blokowanie połączeń nerwowych pomiędzy płytką nerwową a mięśniem. W efekcie mięśnie ulegają rozluźnieniu, a zmarszczki rozprostowują się. Botoks jest obecnie używana na szeroką skalę, a podanie jej niewielkich dawek likwiduje zmarszczki wywołane przez kurczenie się mięśni twarzy i zapobiega ich powstawaniu w przyszłości (działanie profilaktyczne). Mięśnie są tymczasowo paraliżowane, co powoduje wygładzenie zmarszczek.
Botoks stosowany jest do ostrzykiwania zmarszczek mimicznych. Są to m.in. kurze łapki w okolicach oka, lwia zmarszczka na czole, zmarszczka palacza w okolicy górnej wargi, a także fałdy marionetki. Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej rysy twarzy stają się łagodniejsze, znikają zmarszczki i bruzdy, twarz nabiera młodszego i naturalnego wyglądu. Zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej powinien wykonać wykwalifikowany lekarz.
podniesienie kącików ust botoksem – przebieg zabiegu
Skóra wokół ust jest dezynfekowana. Następnie lekarz zaznacza kredką na twarzy pacjenta miejsca podania preparatu. Miejsce to ostrzykiwane jest przy użyciu cienkich, jednorazowych igieł. Sam zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.
Likwidacja zmarszczek botoksem jest praktycznie bezbolesna i z reguły nie wymaga uprzedniego znieczulenia. Natomiast w niektórych przypadkach skórę smaruje się maścią znieczulającą Emla.
podniesienie kącików ust botoksem – efekt
Po zabiegu kąciki ust są podniesione, a skóra wokół jest napięta. Kontur ust jest podkreślony i wygładzony, a twarz wygląda na pogodną i wypoczętą. Toksyna botulinowa rozpoczyna swoje działanie po 2-3 dni od wstrzyknięcia. Pełny efekt zabiegu botoksu pojawia się po około tygodniu i utrzymuje nawet do 6 miesięcy.
podniesienie kącików ust botoksem – zalecenia po zabiegu
Przez pierwsze 4-5 godzin po wstrzyknięciu preparatu toksyny botulinowej powinno unikać się wysiłku fizycznego, nie pochylać głowy i unikać leżenia. Ponadto przez pierwsze 4-5 godzin pacjenci powinni unikać również masowania i uciskania miejsc wstrzyknięcia.
podniesienie kącików ust botoksem – przeciwwskazania
Toksyna botulinowa, w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego, nie jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie, dlatego istnieje więcej przeciwwskazań do jej zastosowania. Należą do nich:
- alergia na albuminę ludzką
- choroba Alzheimera
- choroby z grupy ALS (min. choroba Charcota, Lou Gehriga)
- ciąża, laktacja
- miastenia gravis
- zaburzenia układu nerwowego
- zaburzenia układu sercowo-naczyniowego
- zespół Lamberta-Eatona.
Zabieg botoksu nie może być również stosowany u osób, które niedawno przeszły, lub są w trakcie kuracji poniższymi lekami:
- amikacyna
- chlorochina
- d-penicylamina (Cuprenil)
- galamina
- hydroksychlorochina
- linkomycyna
- pankuronium
- polimyksyna
- streptomycyna.
Dodaj komentarz