Zabiegi na opadające kąciki ust

Wraz z wiekiem w skórze zachodzą procesy starzeniowe, które wpływają na zmianę rysów twarzy. Jednym z efektów są opadające kąciki ust, które nadają twarzy smutny i zacięty wygląd. Jaki zabieg na opadające kąciki ust można wykonać w gabinetach medycyny estetycznej?

opadające kąciki ust przyczyny

Na proces starzenia okolicy ust wpływa wiotczenie skóry, mięśni mimicznych. Odwróceniu ulega trójkąt młodości a tłuszcz zaczyna się gromadzić wokół żuchwy, zamiast wypełniać policzki. Zanika tkanka podskórna, mięśniowa i kostna w okolicy podbródka, w konsekwencji okolica pod dolną wargą i pod kącikami ust zapada się. Mięśnie nie są w stanie utrzymać kącików ust w ich pierwotnej pozycji. Ponadto im bardziej wyrazista mimika twarzy, tym szybciej kąciki zaczną się obniżać.

Podniesienie kącików ust można uzyskać poprzez wykonanie zabiegu z zastosowaniem kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej.

podniesienie kącików ust kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy – HA (hialuronic acid) – to naturalny składnik wszystkich żywych organizmów, o niezwykłej zdolności łączenia wielu cząsteczek wody. U ludzi występuje między innymi w skórze, oczach, stawach. Uwalniając wodę, nawilża skórę od wewnątrz, tworząc prawidłowe środowisko dla rozwoju i pracy komórek. Dzięki temu skóra jest nawilżona, jędrna i sprężysta.

Od 25 roku życia produkcja kwasu hialuronowego, a wraz z nim kolagenu i elastyny, zaczyna spadać. Wówczas warto pomyśleć o dostarczeniu skórze tego składnika od zewnątrz.

podniesienie kącików ust kwasem hialuronowym – przebieg zabiegu

Zabieg polega ja wstrzykiwaniu preparatu z kwasem hialuronowym pod skórę za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą. Preparat podaje się w miejscu zagłębienia skóry pod kącikami ust liniowo oraz dodatkowo równolegle tuż obok kącików. Dla zwiększenia komfortu pacjenta zostaje wcześniej zaaplikowany krem znieczulający w miejscu poddanym ostrzykiwaniu. Po aplikacji lekarz wykonuje delikatny masaż mający na celu równomierne rozprowadzenie preparatu w skórze.

Po zabiegu pacjent zazwyczaj może od razu wrócić do normalnej aktywności. Należy jednak ograniczyć mimikę ust, unikać ich rozciągania, a także chronić przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Przez kilka dni nie zaleca się również korzystania z siłowni oraz sauny.

podniesienie kącików ust kwasem hialuronowym – efekty

Efekty podniesienia kącików ust kwasem hialuronowym widoczne są po kilku dniach po zabiegu i utrzymują się przez kilka miesięcy. Jest to uzależnione od wielu indywidualnych czynników, w tym od wieku oraz stylu życia pacjenta.

podniesienie kącików ust kwasem hialuronowym – przeciwskazania

Kwas hialuronowy jest naturalną substancją, sporadycznie zatem wywołuje reakcje alergiczne. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że kwas hialuronowy wykorzystywany w zabiegach medycyny estetycznej zawiera dodatkowe substancje wspomagające. Dlatego bardzo istotne jest wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Należą do nich m.in:

  • ciąża
  • karmienie piersią
  • wiek poniżej 18 lat
  • cukrzyca (nieleczona)
  • jednoczesne wykonywanie zabiegów laserowych
  • trądzik pospolity
  • opryszka (aktywna)
  • skłonność do keloidów (bliznowców)
  • choroby immunologiczne
  • choroby nowotworowe
  • nadwrażliwość na kwas hialuronowy
  • infekcje bateryjne, wirusowe i grzybicze skóry
  • leki obniżające krzepliwość krwi.

podniesienie kącików ust botoksem

Toksyna botulinowa to silnie działająca substancja, która powoduje blokowanie połączeń nerwowych pomiędzy płytką nerwową a mięśniem. W efekcie mięśnie ulegają rozluźnieniu, a zmarszczki rozprostowują się. Botoks jest obecnie używana na szeroką skalę, a podanie jej niewielkich dawek likwiduje zmarszczki wywołane przez kurczenie się mięśni twarzy i zapobiega ich powstawaniu w przyszłości (działanie profilaktyczne). Mięśnie są tymczasowo paraliżowane, co powoduje wygładzenie zmarszczek.

Botoks stosowany jest do ostrzykiwania zmarszczek mimicznych. Są to m.in. kurze łapki w okolicach oka, lwia zmarszczka na czole, zmarszczka palacza w okolicy górnej wargi, a także fałdy marionetki. Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej rysy twarzy stają się łagodniejsze, znikają zmarszczki i bruzdy, twarz nabiera młodszego i naturalnego wyglądu. Zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej powinien wykonać wykwalifikowany lekarz.

podniesienie kącików ust botoksem – przebieg zabiegu

Skóra wokół ust jest dezynfekowana. Następnie lekarz zaznacza kredką na twarzy pacjenta miejsca podania preparatu. Miejsce to ostrzykiwane jest przy użyciu cienkich, jednorazowych igieł. Sam zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.

Likwidacja zmarszczek botoksem jest praktycznie bezbolesna i z reguły nie wymaga uprzedniego znieczulenia. Natomiast w niektórych przypadkach skórę smaruje się maścią znieczulającą Emla.

podniesienie kącików ust botoksem – efekt

Po zabiegu kąciki ust są podniesione, a skóra wokół jest napięta. Kontur ust jest podkreślony i wygładzony, a twarz wygląda na pogodną i wypoczętą. Toksyna botulinowa rozpoczyna swoje działanie po 2-3 dni od wstrzyknięcia. Pełny efekt zabiegu botoksu pojawia się po około tygodniu i utrzymuje nawet do 6 miesięcy.

podniesienie kącików ust botoksem – zalecenia po zabiegu

Przez pierwsze 4-5 godzin po wstrzyknięciu preparatu toksyny botulinowej powinno unikać się wysiłku fizycznego, nie pochylać głowy i unikać leżenia. Ponadto przez pierwsze 4-5 godzin pacjenci powinni unikać również masowania i uciskania miejsc wstrzyknięcia.

podniesienie kącików ust botoksem – przeciwwskazania

Toksyna botulinowa, w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego, nie jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie, dlatego istnieje więcej przeciwwskazań do jej zastosowania. Należą do nich:

  • alergia na albuminę ludzką
  • choroba Alzheimera
  • choroby z grupy ALS (min. choroba Charcota, Lou Gehriga)
  • ciąża, laktacja
  • miastenia gravis
  • zaburzenia układu nerwowego
  • zaburzenia układu sercowo-naczyniowego
  • zespół Lamberta-Eatona.

Zabieg botoksu nie może być również stosowany u osób, które niedawno przeszły, lub są w trakcie kuracji poniższymi lekami:

  • amikacyna
  • chlorochina
  • d-penicylamina (Cuprenil)
  • galamina
  • hydroksychlorochina
  • linkomycyna
  • pankuronium
  • polimyksyna
  • streptomycyna.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Blizna po rozszczepie wargi – czym skorygować

Rozszczep wargi i podniebienia to jedna z wad wrodzonych, której efektem jest przerwanie części anatomicznej tkanek jamy ustnej i nosa. Rozszczep może dotyczyć wargi, podniebienia lub wargi i podniebienia równocześnie. Jak skorygować bliznę po rozszczepie wargi?

fot. scarfade

Leczenie rozszczepienia wargi (i/lub podniebienia) rozpoczyna się już w wieku niemowlęcym i kontynuuje często przez wiele lat. W zależności od stopnia rozszczepu i rozległości zmian tkankowych dobiera się odpowiedni zakres leczenia: chirurgiczne, ortodontyczne oraz z zakresu chirurgii plastycznej.

Po zakończonym leczeniu chirurgicznym bardzo częstymi zjawiskami są:

  • niesymetryczny kształt ust,
  • zniekształcone wargi,
  • zapadnięte części ust i blizny,
  • widoczne są blizny pomiędzy ustami i nosem.

Medycyna estetyczna oferuje zabiegi, które mogą być rozwiązaniem dla osób z problemem blizny po rozszczepie warg. Każdorazowo konieczna jest konsultacja, podczas której lekarz będzie mógł ocenić czy zniwelowanie widoczności blizn jest możliwe i jaką należy zastosować metodę.

makijaż permanenty ust po rozszczepie

Mikropigmentacja medyczna to rodzaj makijażu permanentnego, w którym wykorzystywane są pigmenty o dużej mocy krycia.

Zabieg mikropigmentacji medycznej polega na nakłuwaniu skóry głowy specjalnymi igłami o różnym rozmiarze, za pomocą których wprowadzany jest konkretny barwnik lub jego mieszanka. Kolory pigmentów dobierane są indywidualnie w zależności od obszaru ciała, tak aby efekt był jak najbardziej naturalny.

Korekta ust po rozszczepie za pomocą pigmentacji medycznej wyrównuje asymetrię warg oraz przywraca ich naturalny kształt i kolor. Zabieg mikropigmentacji medycznej zmniejsza widoczność blizn zarówno w obrębie ust, jak i poza nimi. Makijaż permanenty ust po rozszczepie wykonuje się dwoma rodzajami barwników. Pierwsze to barwniki w odcieniach czerwieni wargowej, które mają na celu odtworzyć kształt. Drugie to barwniki kamuflujące w kolorze skóry, tuszujące pozostałe blizny.

laserowe usuwanie blizn po rozszczepie wargi

Laserowe usuwanie blizn po rozszczepie wargi wykonywane jest laserem ablacyjnym. W trakcie zabiegu nie przerywana jest ciągłość skóry. Podczas zabiegu laserowego mikrowiązki światła w kontrolowany sposób uszkadzają poddane naświetlaniu obszary naskórka i skóry właściwej. Po zabiegu następuje gojenie się skóry. Uszkodzone podczas zabiegu komórki skóry zastępowane są  nowymi, zdrowymi. Po zabiegu przez kilka dni skóra może być zaczerwieniona, może utrzymywać się obrzęk.

Laserowe usuwanie blizn po rozszczepie wargi to zabieg, którego czas trwania oraz liczba zabiegów w serii, jest uzależniona od wielkości blizny, głębokości zmian i predyspozycji pacjenta.

dermabrazja – usuwanie blizn po rozszczepie wargi

Dermabrazja to zabieg, który polega na mechanicznym usunięciu powierzchniowych,  górnych warstw skóry. Dedykowana jest dla osób, których problemem są blizny pooperacyjne, przebarwienia czy blizny potrądzikowe. Dermabrazja przeprowadzana jest co do zasady na małych powierzchniach ciała. W celu spłycenia lub nawet całkowitej korekcji blizny po rozszczepieniu podniebienia niezbędne jest przeprowadzenie kilku zabiegów. Jest to uzależnione od wielkości blizny, głębokości zmian i predyspozycji pacjenta.

Przez kilka dni po zabiegu skóra może być podrażniona i zaczerwieniona – gojenie trwa do 10 dni. Nowa skóra w pierwszym okresie ma różowy kolor, a po kilku dniach jej koloryt się wyrównuje. Konieczne jest unikanie przez pacjenta kontaktu z promieniami słonecznymi i bezwzględne stosowanie filtrów ochronnych na skórę.

korekta wargi po rozszczepie

Zabieg korekty wargi po rozszczepie może być złożony. Może być konieczna korekcja blizny i załamań linii czerwieni wargowej, wywinięcie lub powiększenie wargi przeszczepem tkanki tłuszczowej oraz wytworzeniu brakujących elementów czerwieni wargowej.

Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej zwany jest inaczej lipofillingiem lub lipotransferem. Procedura zakłada pobranie niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej z okolicy dawczej i podanie jej w okolicę ust. Przeszczep własnego tłuszczu jest bezpieczny, a tkanka tłuszczowa dobrze przyjmuje się w okolicach ust.

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Koenzym Q10 działanie i właściwości

Koenzym Q10 jest niezwykle ważnym składnikiem komórek organizmu. Koenzym Q-10 bierze udział w podstawowych dla życia komórek cyklach przemian metabolicznych – jest naturalnym katalizatorem procesów energetycznych. Dlaczego określany jest mianem „eliksir młodości” i jaka jest rola koenzymu Q10 dla skóry?

koenzym Q10 właściwości

Koenzym Q10 jest niezbędnym składnikiem mitochondriom, czyli części komórki odpowiedzialnej za produkcję energii. Koenzym Q10  uczestniczy w wytwarzaniu ATP, substancji energetycznej we wszystkich procesach organizmu.  Koenzym Q10 współdziała enzymami przyspieszając procesy metaboliczne i dostarczając komórkom energii.  Koenzym Q10  poprawia ich dotlenienie komórek, a także chroni przed niszczącym wpływem wolnych rodników.

Koenzym Q10 w największej ilości występuje w sercu i mózgu.

koenzym Q10 działanie

Do głównych działań koenzymu Q zaliczamy:

  • antyoksydację (zwalczanie wolnych rodników i niwelowanie efektów ich działania),
  • obniżenie poziomu cukru,
  • pomoc w leczeniu problemów sercowo-krążeniowych (np. niewydolność krążenia, nadciśnienie),
  • spowolnienie procesów starzenia się,
  • stabilizację błon komórkowych, co zapobiega utracie składników odżywczych,
  • stymulację metabolizmu,
  • wspomaganie procesów odchudzania,
  • wspomaganie regeneracji witaminy E,
  • zwiększanie odporności komórek przed działaniem chorobotwórczych drobnoustrojów.

produkty zawierające koenzym Q10

Koenzym Q10 powstaje w organizmie w niewielkich ilościach, a jego produkcja zmniejsza się w raz z wiekiem. Warto zatem dostarczać go wraz z pożywieniem.

Pokarmy, w których znajduje się koenzym Q10 to:

  • brokuły,
  • jabłka,
  • makrele,
  • oleje,
  • podroby,
  • produkty pełnoziarniste,
  • rabarbar,
  • sardynki,
  • sezam,
  • szpinak,
  • śliwki.

Koenzym Q10 jest wrażliwy na wysoką temperaturę, dlatego jego zawartość zmniejsza się podczas gotowania, a także długiego przechowywania. Ponadto koenzym Q10 przyswaja się tylko w obecności tłuszczów.

koenzym Q10 w kosmetyce

Koenzym Q10 zapobiega utracie kwasu hialuronowego, zatem opóźnia starzenie się skóry. Przyspiesza także podziały komórkowe u osób starszych, a także oraz chroni przed rozpadem kolagenu w wyniku działania promieni słonecznych (UVA). Kosmetyki z koenzymem Q10 łatwo przenikają przez warstwę rogową naskórka i wnikają głębiej. Efektem jest lepiej odżywiona, wyglądająca zdrowiej i młodziej skóra.

koenzym Q10 czy warto

Stosowanie kosmetyków z koenzymem Q10  może przynieść znaczne korzyści. Koenzym Q10 ma silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe, z tych względów wykorzystywany jest jako składnik kremów, serum i masek odmładzających. Koenzym Q10 wpływa pozytywnie na spłycenie zmarszczek i odżywienie skóry. Ponadto koenzym Q10 co do zasady nie wywołuje na skórze efektów niepożądanych, jak  zaczerwienienie, podrażnienie czy pieczenie. Zatem kosmetyki zawierające koenzym q10 mogą być stosowane także przez osoby posiadające cerę wrażliwą.

Koenzym Q10 w kosmetyce najczęściej łączy się z innymi substancjami o działaniu antyoksydacyjnym, takimi jak witaminy E, A, C, kwas hialuronowy czy olejki roślinne.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Pati
Gość
Pati

Czy możecie polecić dobre serum z koenzymem Q 10?

Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana