Zabiegi medycyny estetycznej – co kryje się pod ich nazwami?

W gabinetach medycyny estetycznej oferowane są różnorodne zabiegi, których nazwy mogą być dla nas zagadką. Dla większości osób hasła botoks czy kwas hialuronowy są w pełni zrozumiałe. Ale zdarza się, że gdy pojawiają się określenia typu: HIFU, jonoforeza, hydradermabrazja czy wolumetria, to nie każda osoba jest pewna co kryje się pod daną nazwą. Postanowiliśmy opracować mini-słownik zabiegów medycyny estetycznej. Sporządziliśmy listę zabiegów, które są albo najczęściej wykonywane, albo często można jest spotkać w mediach i dodaliśmy do nich krótkie wyjaśnienia, na czym polegają.

 

Botoks

Botoks – toksyna botulinowa (BTX) jest neurotoksyną wytworzoną w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium botulinum (pałeczki jadu kiełbasianego). Jest jedną z najsilniej działających trucizn organicznych. Toksyna botulinowa znalazła szerokie zastosowanie lecznicze w wielu dziedzinach medycyny, a wskazania do jej stosowania stale rozszerzają się. Toksyna wstrzyknięta do mięśnia powoduje jego przejściowe osłabienie. Przyłącza się ona do zakończeń nerwów ruchowych, a poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Nie jest to zmiana stała, bowiem funkcja mięśni powraca po 3–4 miesiącach, co związane jest z tworzeniem nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych.

Dermapen

Dermapen to urządzenie, które pozwala na lepsze wykorzystanie metody mikronakłuwania skóry. Technika mikronakłuć skóry, to naturalna i mało inwazyjna metoda stymulująca skórę do samoregeneracji. Mikrourazy, które powstają w wyniku nakłuć są tak niewielkie, że skóra zamiast bliznowacieć rozpoczyna się równomiernie odbudowywać i regenerować.  Zabieg mikronakłuwania w pierwszej fazie polega na pobudzeniu naturalnych czynników wzrostu w skórze. Następnie zasymulowane fibroblasty rozpoczynają produkcję elastyny i kolagenu, odpowiedzialnych za jędrność i gładkość skóry. Ten prosty i naturalny mechanizm odbudowy skóry pozwala na jej ujędrnienie, spłycenie drobnych zmarszczek i bruzd oraz na znaczne zmniejszenie widoczności porów.

Dermomassager

Dermomassager to innowacyjne urządzenie do podciśnieniowego masażu ciała. Zabieg z jego użyciem jest połączeniem masażu mechanicznego z podciśnieniem z jednoczesnym odciągnięciem fałdu skóry i rolowaniem ruchomymi rolkami. Podczas zabiegu wybraną partię ciała masuje się za pomocą specjalnej głowicy, która wyposażona jest w ruchome rolki i rurę ssącą. Najczęstsze wskazanie do przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem dermomassagera to cellulit, ale jest on także stosowany w celu redukcji obrzęków, którą uzyskuje się w efekcie stymulacji mikrokrążenia.

Endermologia

Endermologia, czyli masaż podciśnieniowy, to zabieg, który polega na oddziaływaniu na skórę i podskórną tkankę łączną poprzez zastosowanie precyzyjnego masażu mechanicznego z zastosowaniem dwóch niezależnie obracających się rolek w połączeniu z podciśnieniem. Jest to mechaniczna stymulacja tkanki tłuszczowej, która skutkuje ożywieniem metabolicznym nieaktywnej tkanki tłuszczowej, uaktywnieniem jej metabolizmu oraz stymulacją uwalniania tłuszczu. Zbita, stwardniała tkanka skupiająca komórki tłuszczowe zmiękcza się. Dzięki temu możliwe jest uwolnienie i usunięcie nawet tego tłuszczu, który jest odporny na gimnastykę oraz dietę. Jednocześnie fibroblasty stymulują produkcję kolagenu i elastyny, co wzmacnia, napina oraz tonizuje skórę.

HIFU

HIFU to urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe. Nie są to jednak zwykłe fale, ponieważ w urządzeniu HIFU wykorzystane zostały fale dźwiękowe o wysokim natężeniu. Fale docierają do głębokich warstw skóry, doprowadzając do jej przegrzania. Przegrzanie nie jest silne – utrzymuje się na poziomie 65-70 stopni Celsjusza. Następuje kontrolowane poparzenie, dzięki któremu włókna kolagenowe regenerują się i kurczą. Dzięki temu skóra staje się jędrniejsza i gładsza.

Hydradermabrazja

Hydradermabrazja (to nowoczesna mikrodermabrazja przeznaczona dla wszystkich typów skóry, nawet dla tych bardzo wrażliwych. Jest to zabieg, który umożliwia jednoczesne dokładne oczyszczenie, nawilżenie, a także odmłodzenie skóry twarzy.

IPL

IPL – jedną z bardziej skuteczniejszych metodą usuwania przebarwień jest zastosowanie urządzenia IPL. Podczas zabiegu następuje niszczenie komórek zawierających barwnik. Jest to możliwe dzięki temu, że wiązka światła IPL jest pochłaniana przez melaninę, prowadząc do podgrzania komórek z melaniną i, w końcowym etapie, ich rozbicia.

Jonoforeza

Jonoforeza – to metoda polegająca na wprowadzaniu w głąb skóry substancji czynnych za pomocą sił pola elektrycznego. Wpływa pozytywnie na jędrność oraz nawilżenie skóry – nawadnia głębokie warstwy skóry. Ponadto wygładza cienkie linie oraz zmarszczki, a także poprawia krążenie krwi. Jonoforeza wpływa również na zmniejszenie łojotoku oraz przywraca skórze zdrowy, rozświetlony wygląd.

Karboksyterapia

Karboksyterapia polega na podaniu, poprzez specjalne urządzenie, dwutlenku węgla na obszary wymagające leczenia. Zabiegowi można poddać skórę twarzy, szyi i dekoltu, dzięki czemu nastąpi redukcja zmarszczek po przez pobudzenie procesów syntezy kolagenu, regeneracji skóry i mikrokrążenia, a tym samym nastąpi widoczna poprawa napięcia i elastyczności skóry.

Mezoterapia

Mezoterapia – jest mało inwazyjną techniką poprawiającą napięcie i blask skóry, która odbudowuje, odżywia i regeneruję skórę twarzy i ciała. Preparaty do mezoterapii zawierają kwas hialuronowy oraz zestaw mikroelementów i witamin – substratów niezbędnych do prawidłowej regeneracji skóry. Wyróżniamy mezoterapię igłową oraz bezigłową. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: mezoterapia igłowa czy bezigłowa – którą wybrać? 

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja – to peeling mechaniczny, polegający na mechanicznym ścieraniu górnych warstw naskórka za pomocą kryształków korundu. Poprzez regulację przepływu podciśnienia kryształków można kontrolować głębokość złuszczania. Zabieg jest bezbolesny i nie utrudnia wykonywania codziennych czynności.

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe – warto również skorzystać z mezoterapii własnym osoczem bogato płytkowym . Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów umożliwiających wykorzystanie sił witalnych organizmu. Osocze bogatopłytkowe  jest substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta. Stymuluje komórki macierzyste do namnażania oraz pobudza fibroblasty do ich głównego działania, czyli produkcji nowego kolagenu.

Peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny  -wykonywany jest za pomocą ultradźwięków, które w połączeniu z płynną warstwą na zwilżonej skórze wywołują zjawisko kawitacji, czyli rozbicia komórek warstwy rogowej. Zabieg likwiduje płytkie przebarwienia. Jest bezbolesny i można go przeprowadzać o każdej porze roku.

Sonoforeza

Sonoforeza – celem zabiegu jest wprowadzenie substancji aktywnych (leczniczych, kosmetycznych) w głębsze warstwy naskórka. Substancje te (witaminy, peptydy) poprzez wtłaczanie manualne tj. masaż przenikają w małym stopniu. Natomiast  wtłaczane za pomocą ultradźwięków przekraczają barierę jaką jest płaszcz hydrolipidowy oraz błony komórkowe i wnikają do żywych warstw naskórka. Sonoforeza powodując mikromasaż poprawia ukrwienie naskórka i regenerację uszkodzonych tkanek.

Volumetria

Volumetria to zabieg przywracający utraconą objętości tkanek, który pozwala na modelowanie owalu twarzy i odmłodzenie. Efektem jest nie tylko poprawa kształtu twarzy, ale również wzrost napięcia skóry i wygładzenie zmarszczek, które powstały w wyniku ubytku tkanki tłuszczowej. Do zabiegu wolumetrii używane są preparaty na bazie kwasu hialuronowego – substancji najczęściej stosowanej w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek. Efekt jest widoczny od razu po zabiegu i w zależności od zastosowanego preparatu oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta utrzymuje się od kilku miesięcy do roku.

Termoplastyka

Termoplastyka to zabieg, który wykorzystuje w swoim działaniu fale radiowe w celu liftingu skóry twarzy, a także szyi, dekoltu oraz dłoni. Podczas zabiegu na skutek działania fali radiowej wytwarza się ciepło endogenne (powstające wewnątrz) i następuje ogrzanie tkanek. Włókna kolagenowe ulegają natychmiastowemu skurczeniu, a następnie napięciu, co pobudza funkcje regeneracji. Zwiększa się ukrwienie skóry, dotlenienie, odżywienie, a także rewitalizacja komórek oraz poprawienie gęstości skóry, które wpływają na jej jędrność i elastyczność.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Zmniejszanie ust – nowy trend w chirurgii estetycznej

Pełne, kuszące usta w Stanach Zjednoczonych są modne od wielu lat, a trend ten wkroczył również do Europy. W Polsce również powiększanie ust stało się niezwykle popularne już nie tylko wśród osób publicznych, jak aktorki, piosenkarki, dziennikarki czy osoby pracujące w gabinetach medycyny estetycznej.

zdj: https://www.instagram.com/dr.apple_surgery/

 

Tymczasem w Azji pojawił się zupełnie inny trend – zmniejszanie ust. Na wielu profilach Azjatek na Instagramie pojawiły się zdjęcia po przeprowadzonym zabiegu.

Na czym polega zabieg pomniejszania ust?

Zabieg pomniejszenia ust polega na usunięciu fragmentu górnej wargi tak, aby wyglądała ona na cieńszą. Potocznie nosi on nazwę łuku kupidyna, ze względu charakterystyczny kształt środkowej części górnej wargi, który uzyskuje się po zabiegu.

Sam zabieg jest procedurą chirurgiczną przeprowadzaną w znieczuleniu miejscowym. Trwa ona od 15 do 30 minut. Po usunięciu fragmentów górnej wargi nakładane są szwy, które zdejmowane są po tygodniu.

Mawia się, że „co kraj, to obyczaj”, ale jak zwykle najlepszy we wszystkim jest umiar.

Trend w Polsce

Póki w Polsce mamy dalej trend powiększania ust to zachęcamy do przeczytania doświadczeń naszej czytelniczki Basi o powiększaniu ust, a także odpowiedzi dr Katarzyny Kwareckiej-Zając na pytanie Jakie są powikłania po powiększaniu ust?

 

 

źródło: www.newbeauty.com

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podniesienie owalu twarzy – przegląd zabiegów

Wraz z wiekiem skóra twarzy staje się bardziej wiotka, traci jędrność i sprężystość. Opadnięte policzki oraz utrata owalu twarzy pojawiają się często już po 35. roku życia. Może to powodować, że będziemy nie tylko wyglądać, ale również czuć się starzej. Mając na uwadze to, że w pewnym wieku stosowanie samych kremów już nie jest wystarczające warto odwiedzić gabinet medycyny estetycznej. W zależności od jakości, napięcia oraz stanu naszej skóry specjalista medycyny estetycznej dobierze odpowiedni dla danej osoby zabieg na poprawienie owalu twarzy.

Podniesienie owalu twarzy. Jakie są dostępne na rynku zabiegi na owal twarzy?

Termoplastyka – podniesienie owalu twarzy

Termoplastyka to zabieg, który wykorzystuje w swoim działaniu fale radiowe w celu liftingu skóry twarzy, a także szyi, dekoltu oraz dłoni. Podczas zabiegu na skutek działania fali radiowej wytwarza się ciepło endogenne (powstające wewnątrz) i następuje ogrzanie tkanek. Włókna kolagenowe ulegają natychmiastowemu skurczeniu, a następnie napięciu, co pobudza funkcje regeneracji. Zwiększa się ukrwienie skóry, dotlenienie, odżywienie, a także rewitalizacja komórek oraz poprawienie gęstości skóry, które wpływają na jej jędrność i elastyczność.

ULTRAFORMER – poprawienie owalu twarzy

ULTRAFORMER to urządzenie, które wykorzystuje technologię HIFU (high intensity focused ultrasound), czyli zogniskowaną falę ultradźwiękową służącą do podgrzewania tkanek, takich jak skóra, tłuszcz i mięśnie. W wyniku selektywnego podgrzania, tkanki mają tendencję do obkurczania się, dodatkowo, w skórze dochodzi do mikrouszkodzeń stymulujących wytwarzanie nowego kolagenu. Dzięki zabiegowi ULTRAFORMER uzyskuje się długotrwały efekt podniesienie owalu twarzy.

Cryolift 3 – poprawa owalu twarzy

Cryolift 3 to zabieg, na który składają się trzy elementy: terapia światłem LED, krioterapia oraz wsparcie ekskluzywnych kosmetyków Filorga Professional. Takie połączenie modeluje i ujędrnia skórę, dzięki czemu wygląda ona na zdecydowanie młodszą i gładszą. Światło LED redukuje oznaki starzenia oraz korzystnie wpływa na kondycję skóry i stymuluje ją do produkcji kolagenu oraz elastyny.

Natomiast krioterapia to ujędrnianie zimnem. Zabieg przeprowadza się za pomocą najnowocześniejszego aparatu ze specjalną głowicą uwalniającą zimno o temperaturze od -10 do -18 C (efekt „elektronicznej kostki lodu”). Metoda ta oparta jest na zasadzie szoku termicznego (gwałtowne obniżenie temperatury), po którym następuje przekazanie zimna do głębokich warstw skóry (działanie na poziomie naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej), bez uczucia dyskomfortu. Wywołany szok termiczny pobudza mikrokrążenie i sprawia, że komórki skóry są lepiej dotlenione oraz skuteczniej przyswajają dostarczane im substancje aktywne.

Podniesienie owalu twarzy kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to naturalny mukopolisacharyd, organiczny związek chemiczny, który nasz organizm produkuje samoistnie. (koniecznie przeczytaj co eksperci sądzą na temat kwasu hialuronowego). Wraz z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej kwasu hialuronowego, czego konsekwencją jest wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek. Warto mieć świadomość, że około 40. roku życia ilość kwasu hialuronowego w skórze jest już o połowę mniejsza, niż w okresie niemowlęctwa. Dzięki zabiegowi polegającemu na wstrzykiwaniu kwas hialuronowego nieusieciowanego pod skórę, poprawia się gęstość skóry twarzy, a także jej nawilżenie i elastyczność.

Efekty zabiegu utrzymują się od 6 do 12 m-cy, w zależności od zastosowanego preparatu i właściwości skóry.

Więcej na temat kwasu hialuronowego możesz przeczytać: Zdaniem eksperta: kwas hialuronowy

Radiesse  – modelowanie konturu twarzy

Modelowanie owalu twarzy i przywrócenie mu kształtu litery „V” może odbyć się przy użyciu wypełniacza Radiesse. Preparat składa się z mikrocząsteczek wapnia i specjalnej, elastycznej matrycy żelowej i dzięki takiemu połączeniu działa dwukrotnie dłużej niż kwas hialuronowy (efekt utrzymuje się przez minimum 12 miesięcy). Wypełniacz pod skórą tworzy swoiste rusztowanie i stymuluje syntezę kolagenu, dzięki czemu możliwe jest przywrócenie utraconego owalu twarzy. Radiesse zwiększa gęstość skóry, poprawia jej strukturę, jednakże bez nadmiernego dodawania jej objętości. Radiesse redukuje oznaki starzenia i pozwala na skuteczne odmłodzenie.

Efekty po zabiegu są natychmiastowe i utrzymują się zazwyczaj ponad rok, a u wielu pacjentów nawet ponad 2 lata. Zazwyczaj wystarczy jeden zabieg, ale po 3-4 miesiącach zaleca się konsultację lekarską, podczas której lekarz dokona oceny i w razie potrzeby wykona zabieg uzupełniający.

Osocze bogatopłytkowe – poprawienie owalu twarzy

Napięcie skóry można poprawić również za pomocą tzw. „wampirzego liftingu”. Osocze bogatopłytkowe jest substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta. Stymuluje komórki macierzyste do namnażania oraz pobudza fibroblasty do ich głównego działania, czyli produkcji nowego kolagenu. Terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują naturalnych produktów lub nie mogą poddać się innym zabiegom ze względu na występujące reakcje uczuleniowe na inne preparaty. Aby uzyskać pożądane efekty, zabiegi osoczem bogatopłytkowym powinny być wykonywane w seriach minimum 4 zabiegów.

Nici PDO – podniesienie owalu twarzy

Nici PDO stymulują proces produkcji kolagenu i elastyny. Skóra po zabiegu jest widocznie bardziej jędrna i nawilżona. Nici PDO wprowadzane są w określone okolice skóry twarzy za pomocą bardzo cienkiej igły. Tworzą dla wiotczejących mięśni swoisty stelaż, napinają je i przy okazji wygładzają skórę.

Dzięki niciom PDO możemy również osłabić działanie mięśni mimicznych twarzy i tym samym wygładzić rysy twarzy. Uzyskany efekt jest podobny do zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Jest on jednak bardziej naturalny, z uwagi na to, że w przypadku botoksu mamy do czynienia z unieruchomieniem mięśni mimicznych.

Nici PDO rozpuszczają się po około 6 miesiącach, ale dzięki nim w skórze pozostanie solidne „rusztowanie”, a także widoczny efekt ujędrnienia, nawet na 2 lata.

Zobacz również: BELKYRA – nowy zabieg likwidujący podwójny podbródek

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana