Zabiegi na ciało po 30. roku życia

Po 30. roku życia zaczynają się pojawiać pierwsze oznaki starzenia się skóry. Głównie jest to widoczne w obrębie twarzy (okolice oczu i ust) oraz szyi, gdzie skóra jest najbardziej delikatna i cienka. W wyniku mniejszej produkcji kolagenu, skóra jest mniej elastyczna i jędrna. Pojawiają się rozstępy, cellulit na udach i pośladkach, a także opada biust. Medycyna estetyczna ma w swojej ofercie zabiegi na ciało, które pomogą w walce z upływem czasu.

Zabiegi ujędrniające ciało 

Rynek kosmetyczny i medyczny wiele zabiegów ujędrniających skórę. W zależności od potrzeb twojej skóry możesz zdecydować się na zabiegi ujędrniające, takie jak:

  • Endermologia LPG – ujędrnianie ciała

Endermologie LPG, to masaż podciśnieniowy. Aparat do masażu posiada wymienne końcówki, które stosowane są w zależności od zabiegu – ujędrnianie/wyszczuplanie. W przypadku zabiegu ujędrniania, rolki głowicy rozwijają fałdę skórną, a stymulacja fibroblastów wzmacnia sieć włókien kolagenu i elastyny. Specjalista może zaprogramować siłę podciśnienia w taki sposób aby endermologia dostępna była dla osób z każdym typem skóry. Dzięki pobudzeniu metabolizmu, organizm szybciej eliminuje toksyny a także tłuszcz.

  • Termolifting Zaffiro – ujędrnianie skóry

Termolifting Zaffiro to bezbolesna metoda odmładzania skóry ciała i twarzy. Urządzenie Zaffiro emituje promieniowanie podczerwone IR o długości fali (750-1800nm), powodujące jednolite i stopniowe rozgrzanie głębokich warstw skóry właściwej (do 65°C) ze stałym, ochronnym chłodzeniem powierzchniowym. Efekt termiczny, który zachodzi w dolnych warstwach skóry powoduje podgrzanie i podrażnienie włókien kolagenowych. Poluzowane włókna kolagenowe zostają skręcone, a także stymulowane są fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. W efekcie skóra ulega zagęszczeniu i ściągnięciu, zwiększa się jej napięcie i elastyczność.

  • Body wrapping – ujędrnienie i nawilżenie

Body wrapping, czyli owijanie ciała folią, to szybki sposób na pozbycie się kilku niechcianych centymetrów, usunięcie cellulitu i poprawienie kondycji skóry. Jest to jeden z najczęściej polecanych i wykonywanych zabiegów w salonach urody. Już po jednym zabiegu body wrappingu  widoczne jest zauważalne nawilżenie, wygładzenie i poprawa napięcie skóry. Zabieg pozwala na odtoksycznienie organizmu, a w dłuższej perspektywie aktywizuje przemianę materii i zmniejsza obwód ciała, dotlenia i rewitalizuje. Ponad to redukuje cellulit, wzmacnia tkankę łączną dodaje skórze blasku. Więcej na temat zabiegu znajdziesz w materiale co to jest body wrapping.

Zobacz również jakie zabiegi na twarz warto wykonać po 30-tym roku życia 

Zabiegi ujędrniające na biust

Po 30. roku życia wiele kobiet zauważa u siebie mniejsze napięcie skóry biustu i oddziaływanie grawitacji. Wpływ na to ma nie tylko upływ czasu, ale u wielu pań, które zostały mamami, również naturalne karmienie piersią.

Do zabiegów zalecanych, gdy chcemy ujędrnić skórę biustu należą:

  • endermologia
  • fale radiowe RF – docierając do głębokich warstw skóry i adipocytów (czyli komórek tłuszczowych) przyspieszają wewnątrzkomórkowe procesy metaboliczne oraz aktywizują wydzielanie kwasów tłuszczowych. Fale radiowe RF to jeden z najskuteczniejszych zabiegów, stosowany do ujędrnienia skóry i wymodelowania sylwetki, a także zminimalizowania objawów starzenia, takich jak utrata elastyczności, zwiotczenie, czy drobne zmarszczki.
  • karboksyterapia –  to inaczej terapia dwutlenkiem węgla. Karboksyterapia polega na pobudzeniu produkcji kolagenu i elastyny przez dwutlenek węgla. Zastosowanie pneumatycznego pistoletu umożliwia szybkie i precyzyjne podawanie ściśle określonej dawki CO2. System umożliwia podawanie dwutlenku węgla zarówno śródskórnie jak i podskórnie w całkowicie precyzyjny i bezpieczny sposób. W przypadku biustu karboksyterapia stymuluje fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny.
  • mezoterapia igłowa – to zabieg, który polega na wstrzykiwaniu składników aktywnych w głębokie warstwy skóry. Koktajl substancji podawany podczas zabiegu zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, wpływa na lepszy stan skóry. Po serii mezoterapii można zaobserwować znaczną poprawę w nawilżeniu i napięciu. Zabieg mezoterapii zapobiega obniżaniu się poziomu elastyny w skórze, wpływa na wzrost poziomu ściągnięcia i reorganizacji włókien kolagenowych biustu.

Przeczytaj również: Mastopeksja – wszystko o zabiegu podniesienia piersi.

Zabiegi na cellulit

W zależności od rodzaju i stadia zaawansowania cellulitu, może on wymagać różnego rodzaju zabiegów, a często również łączenia kilku terapii.

Zabiegi na cellulit, które oceniane są jako najbardziej skuteczne to:

  • endermologia
  • ultradźwięki
  • dermomassager – to innowacyjne urządzenie do podciśnieniowego masażu ciała. Zabieg z jego użyciem jest połączeniem masażu mechanicznego z podciśnieniem z jednoczesnym odciągnięciem fałdu skóry i rolowaniem ruchomymi rolkami. Podczas zabiegu wybraną partię ciała masuje się za pomocą specjalnej głowicy, która wyposażona jest w ruchome rolki i rurę ssącą. Dermomassager jest urządzeniem wykorzystywanym nie tylko do walki z cellulitem, ale także przy wygładzeniu rozstępów czy blizn.
  • cellulaze –  to jedna z bardziej nowoczesnych metod leczenia cellulitu. Jest to zabieg, który wpływa na strukturę zmienionej tkanki tłuszczowej. Technologia SideLight™ opracowana przez amerykańską firmę Cynosure wykorzystuje światło lasera Nd:YAG o długości 1440 nm do rozbijania zbitych grud tkanki tłuszczowej, nacinania zwłókniałych przegród łącznotkankowych oraz wzmacniania i uelastyczniania skóry właściwej.
  • mezoterapia
  • masaż bańką chińską – zabieg ten bazuje na zasadach starożytnej medycyny chińskiej i polega na wykorzystaniu podciśnienia. Poprzez zassanie skóry i tkanek leżących pod bańką, masaż poprawia mikrokrążenie i rozbija tkankę tłuszczową, przyspieszając tym samym proces lipolizy. Ponadto wygładza i ujędrnia skórę oraz usuwa toksyny z organizmu, które są główną przyczyną skórki pomarańczowej.

Więcej informacji na temat tych zabiegów opisaliśmy w artykule Co powoduje cellulit? Poznaj skuteczne zabiegi w walce z pomarańczową skórką. 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Dlaczego botoks party to zły pomysł

Nie wszystko co dociera do Polski ze Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej jest dla nas dobre i korzystne. Zdarza się, że niektóre trendy mogą nieść za sobą negatywne konsekwencje. Należy do nich m.in. moda na imprezy łączone z medycyną estetyczną, czyli tzw. botoks party.

botoks party sermaestetic

Toksyna botulinowa to pogromca zmarszczek, który od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Lwia zmarszczka, bruzda palacza, opadające kąciki ust – to główne oznaki upływu czasu, które można czasowo zniwelować za pomocą botoksu.

Od kilku lat w Polsce odbywają się botoks party. Niektóre z nich organizowane są w gabinetach medycyny estetycznej, ale niektóre z nich w domach pacjentek. O ile do tych pierwszych, jeżeli organizowane są z zachowaniem wszelkich niezbędnych środków ostrożności i zasad higieny, nie ma przeciwwskazań, to do tych drugich istnieje wiele zastrzeżeń.

Botoks party w domu pacjentki

Na czym polegają takie imprezy? Kilka pań postanawia miło spędzić weekend, a przy okazji podretuszować nieco urodę. Organizują spotkanie u jednej z nich i zapraszają znajomego lekarza medycyny estetycznej. Lekarz ten wykonuje zabieg toksyny botulinowej lub podaje kwas hialuronowy w zależności od oczekiwań pacjentki.

Zobacz również: Kwas hialuronowy a może toksyna botulinowa? Co wybrać?

Zabieg botoksu wykonany w domu jest tańszy niż zabieg wykonany w gabinecie medycyny estetycznej, ale niesie za sobą ryzyko. To co jest bardzo istotne to fakt, że lekarz najczęściej poda nam do podpisania oświadczenie, że nie ponosi on odpowiedzialności za ewentualne powikłania po zabiegu. Ponadto zabiegi medycyny estetycznej powinny być wykonywane w sterylnych warunkach, których w prywatnym mieszkaniu nie uzyskamy. Imprezy takie z reguły okraszone są znaczną ilością alkoholu, który wpływa na rozrzedzenie krwi.

Ostrzykiwanie botoksem w Polsce powinien i ma prawo wykonywać lekarz, a najlepiej specjalista medycyny estetycznej lub dermatologii, lub chirurg plastyk. Kosmetyczki i kosmetolodzy nie powinni przeprowadzać zabiegów z wykorzystaniem botoksu. Trzeba mieć na uwadze fakt, że preparaty zawierające toksynę botulinową to leki dostępne na receptę.

Botoks przeciwskazania

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z użyciem botoksu? Zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie powinno się przeprowadzać w przypadku, gdy u pacjenta występuje:

  • choroba nowotworowa,
  • choroby przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • ciąża, okres laktacji,
  • czynna opryszczka,
  • miejscowe infekcje skóry,
  • nadwrażliwość na składniki preparatu,
  • niektóre schorzenia o podłożu autoimmunologicznym,
  • przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
  • schorzenia neurologiczne i autoimmunologiczne,
  • stosowanie leków: aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, sukcynylocholina, linkomycyna,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • zakażenia i nowotwory skóry.

Zalecenia po botoksie

Trzeba mieć świadomość, że po botoksie nie wolno przez co najmniej 24 godziny pić alkoholu. Ponadto przez 5 – 6 godzin po zabiegu należy unikać schylania się i kładzenia oraz masowania i uciskania leczonego miejsca. Przez 48 godzin należy unikać również nadmiernej mimiki twarzy. W ciągu 2 – 4 dni nie należy wykonywać ciężkich ćwiczeń fizycznych na siłowni czy zajęciach fitness. Przez 4-5 dni po zabiegu nie używać peelingów do twarzy oraz nie masować miejsca nakłuć i okolic.

Powikłania po botoksie objawy

Jak każdy zabieg w medycynie, toksyna botulinowa może spowodować działania uboczne. Do najczęściej występujących skutków ubocznych zaliczane są:

  • bóle głowy,
  • bóle twarzy,
  • nudności,
  • objawy grypowe,
  • osłabienie mięśni i rozprzestrzenienie się toksyny botulinowej na sąsiadujące mięśnie,
  • podwójne widzenie,
  • problemy z mimiką twarzy,
  • problemy z układem oddechowym.

U około 3% pacjentek obserwuje się efekt tzw. „opadającej powieki” lub „opadających brwi” . Wynika to ze znacznego osłabienia mięśni, które powoduje osunięcia się brwi i powiek. Może się zdarzyć, że w wyniki nieumiejętnego wykonania zabiegu, czyli podania zbyt dużej dawki toksyny botulinowej lub wkłucie się w nieodpowiednie miejsce, może dojść do poważniejszych uszkodzeń mięśni twarzy, problemów z mimiką, a nawet z podstawowymi czynnościami, takimi jak jedzenie, mówienie oraz problemy ze wzrokiem – jeśli sparaliżowane zostaną mięśnie wokół ust lub oczu. Często przy zbyt dużych dawkach botoksu dochodzi do tzw. „efektu maski”, co sprawia, że osoby . wyglądają jak porcelanowe lalki i są niezdolne do głębszej mimiki i ekspresji. Opisane efekty niepożądane w postaci opadającej powieki, ciężkiego czoła, zamrożenia mimiki ustępują w ciągu 2-3 miesięcy.

W przypadku wszystkich zabiegów medycyny estetycznej, należy pamiętać o tym, że każdy organizm jest inny i czas dochodzenia do siebie po zabiegu jest sprawą indywidualną. To co jest najważniejsze, to wybranie profesjonalnej kliniki oraz stosowanie się do zaleceń lekarza.

Przeczytaj również: Plusy i minusy stosowania botoks.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Nie dla solarium! Projekt „Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium”

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego w sprawie projektu „Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium”

photo:goldenparkresort.com/en/well-being/solarium/

Skierowany przez Prezydenta RP do Sejmu RP projekt „Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium” zakłada:

  1. Zakaz korzystania z urządzeń emitujących promieniowanie UV przez osoby poniżej 18 roku życia,
  2. Zakaz promocji i reklamy tych usług,
  3. Obowiązek informowania o ryzyku związanym z korzystaniem z urządzeń emitujących promieniowanie UV w miejscach oferujących takie usługi.

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne reprezentuje pogląd, że konieczny jest zakaz korzystania z ekspozycji na sztuczne źródła UV dla celów pozamedycznych przez osoby poniżej 18 roku życia.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (szczególnie w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości) znacząco zwiększa zachorowalność na nowotwory skóry. Czerniak, najgroźniejszy nowotwór skóry, jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u młodych kobiet. Wprowadzenie zakazu spowoduje zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności z powodu tych nowotworów.

Koniecznie przeczytaj o ochronie przeciwsłoneczna w oczach dermatologa. Leczenie zmian i znamion.

Polscy dermatolodzy już od 2004 roku inicjowali oraz wspierali prace nad projektami ustaw wprowadzających ograniczenia w ekspozycji osób poniżej 18 roku życia na sztuczne promieniowanie UV dla celów pozamedycznych.

Powyższe przepisy zostały wprowadzone w większości krajów europejskich i wielu innych krajach na świecie. Nawet niektóre kraje wprowadziły całkowity zakaz oferowania usług związanych z ekspozycją na sztuczne źródła promieniowania UV dla celów pozamedycznych.

Skierowany do Sejmu RP projekt ustawy ma jednak istotną niedoskonałość. Eliminuje możliwość leczenia metodą fotochemoterapii (PUVA, UVB311, UVA1) dzieci i młodzieży z bielactwem oraz niektórymi innymi przewlekłymi chorobami skóry. Mamy jednak nadzieję, że ten element zostanie zweryfikowany i poprawiony w toku prac legislacyjnych ponieważ jest to niesamowicie ważne dla wielu pacjentów i ich lekarzy.

Jak twierdzą lekarze dermatolodzy:

Należy również podkreślić, że słowo „solarium” jest nazwą potoczną o szerokim i nieprecyzyjnym znaczeniu. Ustawa wprowadza wprawdzie częściowo ograniczającą definicję słowa „solarium”, jednak jako profesjonaliści widzielibyśmy zasadność zmiany nazewnictwa w ustawie na precyzyjne i profesjonalne.

Niezależnie od poparcia dla przepisów wprowadzających ograniczenie ekspozycji na sztuczne promieniowanie UV dla celów pozamedycznych zwracamy uwagę, że niezwykle istotne dla profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów skóry są:

Należy zwrócić uwagę, że kraje, w których decyzjami administracyjnymi osiągnięto znaczące zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności z powodu nowotworów skóry wprowadziły również szereg regulacji dotyczących dostępu do dermatologicznych badań przesiewowych, rozwoju stosowania nowoczesnych dermatologicznych technik diagnostycznych i edukacji, w tym edukacji szkolnej. W przypadku zakończenia z sukcesem prac legislacyjnych nad projektem ustawy ograniczającej ekspozycję na sztuczne źródła promieniowania UV dla celów pozamedycznych zostanie niewątpliwie wykonany pierwszy krok w dobrym kierunku.

 

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego

Prof. dr hab. n. med. Lidia Rudnicka (prezes)

Prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek (wiceprezes)

Prof. dr hab. n. med. Anna Wojas-Pelc (wiceprezes)

Prof. dr hab. n. med. Zygmunt Adamski (skarbnik)

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Adam Reich (sekretarz)

Prof. nadzw. dr hab n. med. Barbara Zegarska (członek prezydium)

Prof. dr hab. n. med. Ligia Brzezińska-Wcisło (członek prezydium)

Prof. dr hab. n. med. Roman Nowicki (członek Zarządu Głównego)

Prof. dr hab. n. med. Grażyna Chodorowska (członek Zarządu Głównego)

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Rafał Czajkowski (członek Zarządu Głównego)

Prof. dr hab. n. med. Magdalena Czarnecka-Operacz (członek Zarządu Głównego)

Dr n. med. Joanna Czuwara (członek Zarządu Głównego) 

Prof. dr hab. n. med. Iwona Flisiak (członek Zarządu Głównego)

Dr n. med. Monika Kapińska-Mrowiecka (członek Zarządu Głównego)

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Kaszuba (członek Zarządu Głównego)

Prof. dr hab. n. med. Cezary Kowalewski (członek Zarządu Głównego)

Prof. dr hab. n. med. Dorota Krasowska (członek Zarządu Głównego)

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak (członek Zarządu Głównego)

Prof. dr hab. med. Joanna Maj (członek Zarządu Głównego)

Prof. dr hab. n. med. Sławomir Majewski (członek Zarządu Głównego)

Prof. dr hab. n. med. Romuald Maleszka (członek Zarządu Głównego)

Prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt (członek Zarządu Głównego)

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Witold Owczarek (członek Zarządu Głównego)

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło (członek Zarządu Głównego)

Prof. dr hab. n. med. Jacek Szepietowski (honorowy prezes, członek Zarządu Głównego)

Prof. dr hab. n. med. Anna Woźniacka (członek Zarządu Głównego)

 

źródło: Polskie Towarzystwo Dermatologiczne

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana