Worki tłuszczowe na kościach policzkowych – czy można je usunąć?

Worki tłuszczowe na kościach policzkowych, zwane potocznie girlandami, nie tylko mogą nieestetycznie wyglądać, ale również postarzać. Jak usunąć worki tłuszczowe na kościach policzkowych to jedno z często pojawiających się zapytań.

girlandy na kościach policzkowych przyczyny

Worki tłuszczowe (z ang. „malar bags”) w obrębie kości policzkowych najczęściej pojawiają się z przyczyn strukturalnych lub dziedzicznych. Skóra wraz z wiekiem traci swoją elastyczność, natomiast mięśnie słabną. Może to prowadzić do pojawienia luźniejszej skóry, marszczącej się i opadającej w obrębie powiek dolnych i kości policzkowych. Tłuszcz, który gromadzi się w oczodołach, z czasem przesuwa się i wypełnia worki na szczytach kości policzkowych.

Często workom towarzyszą obrzęki, czyli gromadzenie wody w tkankach. Płyn może się gromadzić z różnych powodów, najczęściej jest to złe krążenie krwi i podwyższona przepuszczalność naczyń włoskowatych.

Sprawdź, jak można zniwelować zmarszczki na policzkach. 

worki tłuszczowe na kościach policzkowych jak je usunąć

Z uwagi na to, że mechanizm powstawania girland jest różny, inne będzie usuwanie problemu. Chirurg lub lekarz medycyny estetycznej po przeprowadzeniu wywiadu, zaproponuje zabieg, który dla danej osoby będzie najbardziej odpowiedni. Czasem niezbędne może być połączenie technik chirurgicznych z metodami medycyny estetycznej w celu uzyskania optymalnego efektu estetycznego.

blefaroplastyka

Blefaroplastyka powiek dolnych to zabieg chirurgii estetycznej mający na celu usunięcie nadmiaru skóry oraz nadmiaru tkanki tłuszczowej. Chirurg plastyk przecina dolną powiekę zaraz pod linią rzęs, a następnie wycina nadmiar skóry wraz z leżącym pod spodem fragmentem mięśnia i  nagromadzonym tłuszczem okogałkowym. Lekarz zszywa skórę pozostawiając jak najmniejszy ślad, a blizny po operacji są w zasadzie prawie niewidoczne. Zabieg z reguły wykonywany  jest w znieczuleniu miejscowym.

Czas zabiegu wynosi od 1 do 2 godzin. Opuchlizna pozabiegowa schodzi po 1-3 tygodniach. Osoba po zabiegu może odczuwać przejściową dolegliwość: nadmierne łzawienie oczu lub nadmierną suchość oczu.

Jeżeli interesuje Cię również korekta opadających powiek górnych, przeczytaj koniecznie: Plexr, czyli technologia ma znaczenie. 

radiofrekwencja kontaktowa

Radiofrekwencja kontaktowa Pelleve wykorzystuje urządzenie emitujące fale radiowe wysokiej częstotliwości. Fale podczas styczności ze skórą wzbudzają ciepło wewnątrz tkanek. Kiedy temperatura tkanek wzrasta do ok. 45 stopni C, fibroblasty produkują nawet 10 razy więcej kolagenu. Urządzenie Pellevé pozwala na podwyższenie temperatury w skórze właściwej nawet do 65 stopni C. Dzięki temu zwiotczałe włókna, które tworzą zmarszczki, szybko ulegają skurczeniu, a skóra w efekcie tego staje się bardziej napięta i gładsza.

Na pełny efekt zabiegu należy poczekać około miesiąca, bo tyle zajmuje fibroblastom wytworzenie nowego kolagenu. Fale radiowe pobudzają więc naturalne procesy regeneracyjne w naszej skórze i twarz zyskuje niejako nowe „rusztowanie”.

W zależności od stanu skóry konieczne może być przeprowadzenie 2 – 3 zabiegów. Efekty zabiegu radiofrekwencja kontaktowa utrzymują się przez 12 do 24 miesięcy.

Czy wiesz jak można odmłodzić okolice oka? Jeśli nie, przeczytaj: 

radiofrekwencja mikroigłowa

Scarlet RF System swoje opiera na radiofrekwencji i mikronakłuwaniu. Radiofrekwencja to fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych, które powodują ogrzanie skóry właściwej. Za sprawą mikroigieł, impuls fal radiowych generowany jest bezpośrednio do obszaru zabiegowego w kontrolowany sposób, w odróżnieniu od nieinwazyjnych urządzeń RF.

Z kolei mikronakłuwanie w Scarlet RF polega na wykorzystaniu 25 mikroelektrod w postaci mikroigieł, które uszkadzając w sposób mechaniczny skórę, pobudzają ją do rozpoczęcia procesów naprawczych. Mikroigły wkłuwane są na głębokość od 0,5 do 3,5 mm i następnie podgrzewane na całej długości.

Jednoczesne oddziaływanie na naskórek i głębokie warstwy skóry zapewnia uzyskanie spektakularnych rezultatów i maksymalne zmniejszenie okresu rekonwalescencji.

Liczba zabiegów radiofrekwencji mikroigłowej zależy od indywidualnej diagnozy wykonującego zabiegi. Z reguły zalecana jest seria 3-4 zabiegów wykonywanych w odstępach 1 miesiąca. Ponadto w celu podtrzymania efektów warto wykonywać zabiegi przypominające (1 – 2) po upływie roku od zakończenia.

Przeczytaj także jakie są sposoby na pozbycie się zmarszczek na policzkach. 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Czym jest hialuronidaza. Kto i kiedy może jej używać?

Zabieg z zastosowaniem hialuronidazy w medycynie estetycznej wykonywany w leczeniu powikłań wynikających z podawania kwasu hialuronowego. Czym jest hialuronidaza? Kiedy i kto może ją wykorzystywać?

hialuronidaza – rozpuszczenie kwasu hialuronowego

Hialuronidaza należy do grupy enzymów i posiada zdolność depolimeryzacji, czyli rozkładu cząsteczek, w tym m.in. kwasu hialuronowego. Ma także działanie ułatwiające rozprzestrzenianie się i zwiększające wchłanianie substancji obcych w organizmie człowieka. Hialuronidaza wytwarzana jest przez niektóre z komórek ludzkich, a także bakteryjnych. Znajduje się również w jadzie zwierzęcym.

hialuronidaza w medycynie estetycznej

Hialuronidaza jest w stanie rozpuścić guzki podskórne lub skorygować nadmierne ilości wstrzykniętego wypełniacza. Na rynku farmaceutycznym dostępne są preparaty, które zawierają hialuronidazę pochodzącą z ekstraktów z tkanek zwierzęcych lub ludzką rekombinowaną postać tego enzymu. Należą do nich m.in.Hylenex®, Vitrase®, and Amphadase®.

Hialuronidaza jest enzymem, który rozbija kwas hialuronowy wykorzystywany do celów kosmetycznych, np. Restylane, Juvederm, Perlane.

Trzeba mieć na uwadze to, że preparaty kolagenowe jak np. Radiesse® i Sculptra® wykonane są z innych materiałów niż kwas hialuronowy i nie można ich rozpuścić hialuronidazą.

Przeczytaj wypowiedź dr Katarzyny Kwarecka-Zając na temat powikłań po powiększaniu ust.

hialuronidaza zabieg

Hialuronidazę podaje się za pomocą cienkiej igły, w miejsce, w którym uprzednio wstrzyknięty był wypełniacz, np. wargi, policzki czy okolice oka.

Pierwsze efekty mogą być widoczne już po kilku minutach, ale w przypadku pojawienia się obrzęku, mogą być niezauważalne. Hialuronidaza działa do 72 godzin. Po tym czasie należy ocenić efekt i lekarz może podjąć decyzję o ewentualnej konieczności powtórzenie zabiegu hialuronidazy. Zabieg ten można przeprowadzić nawet do kilku miesięcy po podaniu wypełniacza.

hialuronidaza powikłania

Po wstrzyknięciu preparatu hialuronidazy mogą pojawić się siniak lub obrzęk, z reguły są one niewielkie i szybko znikają.

Do innych, ale rzadziej pojawiających się skutków ubocznych należą: kaszel, trudności w połykaniu, zawroty głowy, szybkie bicie serca, obrzęk, wysypka. Do innych, ale rzadziej pojawiających się skutków ubocznych należą: rumień, niedociśnienie, drgawki, zawroty głowy, dreszcze, nudności, wymioty oraz ciężkie reakcje alergiczne do wstrząsu anafilaktycznego i zgonu włącznie. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym zabieg.

Uwaga! Nie powinno podawać się hialuronidazy u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych, z uwagi na to, że może ona wywołać wstrząs. Hialuronidaza powinna być podawana tylko przez odpowiednio przeszkolonych lekarzy.

hialuronidaza wskazania

W medycynie estetycznej głównym wskazaniem do podania hialuronidazy są powikłania po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego. Zatem zabieg z zastosowaniem hialuronidazy jest wskazany w przypadku:

 • niepożądanego przemieszczenie się wypełniacza
 • nietolerancji organizmu na podany kwas hialuronowy
 • obrzęku w wyniku zatrzymania się wody w miejscu aplikacji wypełniacza
 • podanie nadmiernej ilości wypełniacza z kwasem HA
 • pojawienia się grudek i nierówności na skutek zbyt płytkiej aplikacji kwasu hialuronowego.

Polskie Towarzystwo Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME” przedstawiło swoje stanowisko w sprawie stosowania hialuronidazy przez osoby do tego nieuprawnione. Należy mieć świadomość, że hialuronidaza to silnie działający lek. Zanim skorzystasz z takiego zabiegu, upewnij się, że zabieg wykonywany jest przez lekarza, który nie tylko odbył wieloletnie szkolenie z zakresu medycyny estetycznej, ale również regularnie przeprowadza zabiegi.

Polecamy wywiad z dr hab. n. med. Wiolettą Barańską-Rybak: Jak uniknąć powikłań po kwasie hialuronowym?

Opracowano na podstawie:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4752759/

http://www.rynekestetyczny.pl/polme-hialuronidaza-w-niepowolanych-rekach/

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

6 zasad bezpiecznego korzystania z wypełniaczy

Lekarze związani z Oddziałem Chirurgii Plastycznej University of Texas Southwestern Medical Center zwracają uwagę, że wraz ze wzrostem liczby procedur estetycznych bardzo rośnie ryzyko błędów. Niestety fakt, że w ostatnim czasie pojawiło się wielu tzw. „ekspertów” i każdy w tej chwili zaczyna wykonywać zabiegi powoduje, że zaczęli oni rekomendować i stosować różne metody, które często się wykluczają.

Decydując się na zabieg w wykorzystaniem wypełniaczy często nie zdajemy sobie sprawy jakie groźne powikłania za sobą niesie i dlaczego tak ważne jest udanie się do sprawdzonego i doświadczonego specjalisty.

Podkreślamy, wypełniacze tudzież botox czy inne preparaty z zakresu medycyny estetycznej nie są dla każdego. Oprócz poczucia estetyki bardzo ważna jest znajomość anatomii człowieka i ogromne doświadczenie. Jeszcze raz podkreślamy dla bezpieczeństwa zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy niezwykle istotna jest znajomość anatomii  i jak podnoszą eksperci, nie mniej ważna jest – według nich – zdolność lekarza do szybkiego rozpoznania zaistniałej komplikacji oraz podjęcia właściwych kroków zapobiegawczych.

Czasopismo naukowe Stowarzyszenia Amerykańskich Chirurgów Plastycznych  „Journal of Plastic and Reconstructive Surgery” zamieściło na swoich łamach pracę doktora Jacka F. Scheuera oraz jego zespołu, która opisuje zasady bezpiecznego stosowania wypełniaczy.

Zespół lekarzy określi aż 6 niebezpiecznych stref w obrębie twarzy:

 • Gładzizna i brwi

Wewnątrznaczyniowe wstrzyknięcie preparatu właśnie w tej okolicy może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, a nawet do utraty wzroku.

 • Okolica skroniowa

Ostrzyknięcie tej okolicy daje bardzo dobre rezultaty, ale wymaga on bardzo dużej uwagi i doświadczenia ze strony lekarza, gdyż w okolicach skroni znajdują się bardzo ważne struktury, takie jak tętnice. W momencie gdy preparat zostanie podany nieprawidłowo, może się przedostać przez tętnice do układu nadoczodołowego lub może dojść do ślepoty gdy zablokuje naczynia skroniowe.

 • Strefa podoczodołowa

To kolejna niezwykle delikatna okolica i lekarze radzą zachować szczególną ostrożność. Odradzają bezpośrednich i głębokich iniekcji.

 • Usta

Kto by powiedział, że usta mogą być skomplikowanym i ponadto zabiegiem obarczonym dużym ryzykiem. Niestety również w przypadku ust może dojść do groźnych powikłań. Eksperci tłumaczą, że iniekcje w górną wargę powinny mieć głębokość mniejszą niż 3 mm. Dlaczego? Otóż tętnica, którą należy ominąć przebiega zazwyczaj kilka milimetrów powyżej dolnego brzegu wargi. Podanie w nią preparatu może spowodować nieodwracalną martwicę.

 • Fałdy nosowo – wargowe

Ten obszar należy do stosunkowo bezpiecznych miejsc. Jednak eksperci z USA podkreślają, że w górnej części tętnica może przebiegać dosyć powierzchownie i każdy błąd w iniekcji może doprowadzić do martwicy a nawet utraty wzroku.

 • Nos

W artykule opracowanym przez zespół lekarzy, nos został oznaczony jako szósta niebezpieczna strefa. Jak się okazuje iniekcje w tej okolicy w szeregu badań są wskazywane jako najczęstsza martwica tkanek. Lekarze alarmują by nie wykonywać iniekcji powierzchownie w okolicy czubka nosa lub w okolicy nasady skrzydełek. Taka brawura może doprowadzić do uszkodzenia układu naczyniowego i w konsekwencji martwicy czubka nosa lub jego skrzydełek.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana