Włókniaki (łac. fibroma) to łagodne guzy nowotworowe, które powstają z tkanki łącznej. Pojawiają się w rożnych miejscach na ciele i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Dla wielu osób włókniaki stanowią problem estetyczny, stąd też często padają pytania jak usunąć włókniaki?
Włókniaki miękkie i włókniaki twarde – charakterystyka
Na podstawie proporcji włókien i komórek tkanki łącznej można rozróżnić: włókniaki miękkie i włókniaki twarde. Włókniaki miękkie przyjmują formę workowatych, kulistych, często zwisających grudek, które osiągają od 2mm do 5 cm długości. Zazwyczaj włókniaki miękkie mają zabarwienie zbliżone do zdrowej skóry lub nieco ciemniejsze, brunatne. Natomiast włókniaki twarde zwykle mają postać małego pojedynczego guzka w kolorze od czerwonego do brunatnego, a ich powierzchnia jest gładka lub szorstka, z reguły są twarde w dotyku.
Włókniaki miękkie najczęściej występują w grupie, i tworzą się na szyi, dekolcie, pod pachami, pod piersiami czy na powiekach. Natomiast włókniaki twarde zazwyczaj pojawiają się pojedynczo, głównie na kończynach.
Do włókniaków podobne bywają inne zmiany skórne, jak: tłuszczaki, brodawczaki, a także znamiona komórkowe miękkie. Dlatego każdorazowo należy konsultować się z dermatologiem w celu uzyskania prawidłowej diagnozy.
Włókniaki miękkie i włókniaki twarde – przyczyny
Przyczyny powstawania włókniaków nie są do końca jasne. Wiadomo jednak, że włókniaki miękkie zwykle są zmianami wrodzonymi, mogą również pojawić w przebiegu choroby Recklinghausena razem z nerwiakowłókniakami i nerwiakami. Włókniaki mogą pojawiać się również u osób otyłych, chorych na cukrzycę, osób z problemami endokrynologicznymi lub zaburzeniami gospodarki hormonalnej, a także kobiet w ciąży. Z kolei włókniaki twarde to zmiany, które najprawdopodobniej powstają w przypadku ukąszenia przez owady lub inne stawonogi, w przypadku zapalenia mieszków włosowych oraz niewielkich zadrapań.
Jak usunąć włókniaki?
W zależności od rodzaju, wielkości i umiejscowienia dermatolog decyduje czy istnieje konieczność usunięcia zmiany oraz jaką metodą należy jej dokonać. W przypadku dużych zmian zalecana jest interwencja chirurgiczna. Włókniaki mogą być usuwane następującymi metodami:
-
Elektrokoagulacja
Zabieg polega na zastosowaniu prądu wysokiej częstotliwości na białka budujące tkanki włókniaka, co powoduje zwiększenie jego temperatury. Białko ścina się, dzięki czemu tkanka łatwo może zostać usunięta.
-
Krioterapia (wymrażanie ciekłym azotem)
Zabieg polegaja na krótkotrwałym działaniu strumienia par ciekłego azotu (o temperaturze ok. -140°C) na powierzchnię ciała w czasie od 1 do 5 minut.
-
Laser frakcyjny CO2
Laser frakcyjny CO2 emituje wiązkę światła, która wchłaniana jest przez wewnątrz- i zewnątrzkomórkową wodę. Kiedy energia lasera jest pochłaniana przez uwodnioną tkankę, dochodzi do jej odparowania i wytworzenia w tym miejscu strefy koagulacji.
Przeciwwskazaniami do wykonania tego zabiegu są: ciąża, aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa w obrębie leczonej zmiany, skłonność do tworzenia się bliznowców.
Trzeba jednak mieć świadomość, że włókniaki po usunięciu mogą odrosnąć. Dla przypomnienia – zanim wybierzesz się do kosmetyczki lub kosmetologa daną zmianę skórną skonsultuj z lekarzem dermatologiem.
Może zainteresuje Cię również: W jaki sposób pozbyć się kurzajek na dłoniach
Dodaj komentarz