Włókniaki na ciele i twarzy – sposoby na usunięcie

Włókniaki (łac. fibroma) to łagodne guzy nowotworowe, które powstają z tkanki łącznej. Pojawiają się w rożnych miejscach na ciele i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Dla wielu osób włókniaki stanowią problem estetyczny, stąd też często padają pytania jak usunąć włókniaki?

jak usunąć włókniaki dermaestetic

Włókniaki miękkie i włókniaki twarde – charakterystyka

Na podstawie proporcji włókien i komórek tkanki łącznej można rozróżnić: włókniaki miękkie i włókniaki twarde. Włókniaki miękkie przyjmują formę workowatych, kulistych, często zwisających grudek, które osiągają od 2mm do 5 cm długości. Zazwyczaj włókniaki miękkie mają zabarwienie zbliżone do zdrowej skóry lub nieco ciemniejsze, brunatne. Natomiast włókniaki twarde zwykle mają postać małego pojedynczego guzka w kolorze od czerwonego do brunatnego, a ich powierzchnia jest gładka lub szorstka, z reguły są twarde w dotyku.

Włókniaki miękkie najczęściej występują w grupie, i tworzą się na szyi, dekolcie, pod pachami, pod piersiami czy na powiekach. Natomiast włókniaki twarde zazwyczaj pojawiają się pojedynczo, głównie na kończynach. 

Do włókniaków podobne bywają inne zmiany skórne, jak: tłuszczaki, brodawczaki, a także znamiona komórkowe miękkie. Dlatego każdorazowo należy konsultować się z dermatologiem w celu uzyskania prawidłowej diagnozy.

 

Włókniaki miękkie i włókniaki twarde – przyczyny

Przyczyny powstawania włókniaków nie są do końca jasne. Wiadomo jednak, że włókniaki miękkie zwykle są zmianami wrodzonymi, mogą również pojawić w przebiegu choroby Recklinghausena razem z nerwiakowłókniakami i nerwiakami. Włókniaki mogą pojawiać się również u osób otyłych, chorych na cukrzycę, osób z problemami endokrynologicznymi lub zaburzeniami gospodarki hormonalnej, a także kobiet w ciąży. Z kolei włókniaki twarde to zmiany, które najprawdopodobniej powstają w przypadku ukąszenia przez owady lub inne stawonogi, w przypadku zapalenia mieszków włosowych oraz niewielkich zadrapań.

 

Jak usunąć włókniaki?

W zależności od rodzaju, wielkości i umiejscowienia dermatolog decyduje czy istnieje konieczność usunięcia zmiany oraz jaką metodą należy jej dokonać. W przypadku dużych zmian zalecana jest interwencja chirurgiczna. Włókniaki mogą być usuwane następującymi metodami: 

 • Elektrokoagulacja

Zabieg polega na zastosowaniu prądu wysokiej częstotliwości na białka budujące tkanki włókniaka, co powoduje zwiększenie jego temperatury. Białko ścina się, dzięki czemu tkanka łatwo może zostać usunięta.

 • Krioterapia (wymrażanie ciekłym azotem)

Zabieg polegaja na krótkotrwałym działaniu strumienia par ciekłego azotu (o temperaturze ok. -140°C) na powierzchnię ciała w czasie od 1 do 5 minut.

 • Laser frakcyjny CO2

Laser frakcyjny CO2 emituje wiązkę światła, która wchłaniana jest przez wewnątrz- i zewnątrzkomórkową wodę. Kiedy energia lasera jest pochłaniana przez uwodnioną tkankę, dochodzi do jej odparowania i wytworzenia w tym miejscu strefy koagulacji.

 

Przeciwwskazaniami do wykonania tego zabiegu są: ciąża, aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa w obrębie leczonej zmiany, skłonność do tworzenia się bliznowców.

Trzeba jednak mieć świadomość, że włókniaki po usunięciu mogą odrosnąć. Dla przypomnienia – zanim wybierzesz się do kosmetyczki lub kosmetologa daną zmianę skórną skonsultuj z lekarzem dermatologiem. 

 

Może zainteresuje Cię również: W jaki sposób pozbyć się kurzajek na dłoniach

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Porównanie lipolizy i karboksyterapii

Medycyna estetyczna oferuje liczne zabiegi modelujące sylwetkę. Są to głównie zabiegi polegające na usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z określonych partii ciała. Efektem tych zabiegów jest nieodwracalne niszczenie komórek tłuszczowych, które są następnie wydalane z organizmu. Do terapii tych należą między innymi: lipoliza i karboksyterapia, które krótko omówimy przedstawiając ich kluczowe efekty.

zabiegi modelujące sylwetkę dermaestetic

Lipoliza iniekcyjna

Lipoliza iniekcyjna to zabieg pozwalający na rozbicie nagromadzonej tkanki tłuszczowej w wybranym obszarze ciała. Preparat (mieszanka fosfatydylocholina, deoksycholatu i np. L-karnityny lub krzemionki organicznej) wstrzykiwany jest bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, która ma zostać zredukowana. Substancja przenika przez błony komórkowe do wnętrza komórek tłuszczowych, a po wniknięciu do komórki doprowadza do rozpadu trójglicerydów. Następnie, wraz z lipoproteidami, jest transportowana prosto do wątroby, gdzie tłuszcze są rozkładane, po czym następuje ich wydalenie z organizmu.

Lipoliza iniekcyjna – liczba zabiegów, efekty terapii

Widoczny efekt uzyskuje się najczęściej po 3 zabiegach, wykonywanych w odstępach około 6 tygodniowych. Czasami trzeba wykonać 4 lub 5 zabiegów.

Lipoliza laserowa

Lipoliza laserowa to zabieg, dzięki któremu można nie tylko wymodelować sylwetkę i pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, ale również wzmocnić stan napięcia skóry. Lipoliza laserowa na selektywnym działaniu promieniowania laserowego na komórki tłuszczowe. Wiązka lasera rozgrzewa i rozpuszcza tkankę tłuszczową, która następnie zostaje odessana. Jednocześnie podgrzewane są włókna kolagenowe, które skracają się, co wywołuje efekt ściągnięcia i napięcia tkanki podskórnej. W ten sposób modeluje sylwetkę, a także odmładza i ujędrnia skórę.

Lipoliza laserowa – liczba zabiegów, efekty terapii

Pierwsze efekty wyszczuplenia sylwetki są widoczne bezpośrednio po zabiegu lipolizy, natomiast ostateczne rezultaty są widoczne po 2 -3 miesiącach. Zazwyczaj 1-3 zabiegi są zdecydowanie wystarczające dla większości osób.

Więcej informacji na temat tych zabiegów lipoliza iniekcyjna i lipoliza laserowa, a także wskazań i przeciwwskazań do zabiegów znajdziesz tutaj.

karboksyterapia na czym polega dermaestetic

Karboksyterapia na czym polega?

Karboksyterapia CO2 (inaczej zwana cząsteczką piękna) to zabieg kosmetyczny polegający na kontrolowanym podaniu medycznego dwutlenku węgla za pomocą iniekcji śród- i podskórnych. Podskórne podanie dwutlenku węgla powoduje poprawę miejscowego krążenia krwi w tkankach, poprawę elastyczności skóry, ponadto przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej w okolicy podania. Odnowienie komórek skóry i stymulacja syntezy kolagenu przyczynia się do wygładzenia powierzchni skóry, jej zagęszczenia i zniwelowania widocznego cellulitu. Głównymi wskazaniami przeprowadzania zabiegu karboksyterapia są rozstępy, cellulit oraz wiotka skóra. Karboksyterapia wykorzystywana jest również do redukcji cieni pod oczami oraz do rozbijania miejscowej tkanki tłuszczowej.

Karboksyterapia a usuwanie tłuszczu

Dwutlenek węgla jest stale obecny w naszym organizmie i reguluje przepływ krwi, dzięki niemu rozszerzają się naczynia krwionośne. CO2 wprowadzony do tkanki tłuszczowej częściowo zmienia się w kwas węglowy, który rozpuszcza komórki tłuszczowe. Zwiększone ukrwienie prowadzi z kolei do wzmożonego drenażu limfatycznego, poprawy metabolizmu, a także wydalenia uwolnionego tłuszczu. Proces wpływa na zmniejszenie złogów komórek tłuszczowych.

Karboksyterapia efekty

Liczba zabiegów uzależniona jest od okolicy zabiegowej i celu kuracji. Seria to średnio 6-10 zabiegów, procedurę wykonuje się dwa razy w tygodniu przez 3-4 tygodnie. W przypadku leczenia dwutlenkiem węgla rozstępów, wiotkości skóry, cellulitu czy nadmiaru tkanki tłuszczowej na efekty trzeba czekać od 6 do 12 tygodni.

Reasumując główne wskazanie do przeprowadzenia zabiegu lipolizy jest usunięcie z danego obszaru nagromadzonej tkanki tłuszczowej. W przypadku lipolizy laserowej dochodzi również do odmłodzenia i ujędrnienia skóry. Karboksyterapia natomiast to terapia, która przede wszystkim poprawia elastyczność i napięcie skóry, odnowienie komórek skóry i stymulacja syntezy kolagenu przyczynia się do wygładzenia powierzchni skóry i zmniejszenia widoczności celullitu, a także wpływa na likwidację komórek tłuszczowych. Specjaliści medycyny estetycznej często proponują przed serią zabiegów karboksyterapii lipolizę, aby przyspieszyć proces usuwanie tkanki tłuszczowej.

Ekspert medycyny estetycznej po przeprowadzeniu wywiadu i zapoznaniu się z problemem, zaproponuje zabiegi dostosowane do Twoich potrzeb. Trzeba jednak pamiętać, że usunięcie nagromadzonego tłuszczu, nie zastąpi nam prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej. Sam fakt, że efektem tych zabiegów jest nieodwracalne niszczenie komórek tłuszczowych, nie będzie widoczny, jeżeli nie zmienimy złych nawyków żywieniowych i nie będziemy dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Może zainteresuje Cię również przegląd najbardziej popularnych i skutecznych zabiegów proponowanych przez gabinety dermatologii estetycznej przygotowała dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, prezes Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Viva Derm: Odchudzanie i modelowanie sylwetki – przegląd zabiegów i preparatów cz.1 i Odchudzanie i modelowanie sylwetki – przegląd zabiegów i preparatów cz.2.

 

 

Źródła:

 • Effectiveness of carboxytherapy in the treatment of cellulite in healthy women: a pilot study https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5001663/
 • Evaluation of the Efficacy of Injection Lipolysis using Phosphatidylcholine/Deoxycholate Versus Deoxycholate Alone in Treatment of Localized Fat Deposits

https://www.omicsonline.org/evaluation-of-the-efficacy-of-injection-lipolysis-using-phosphatidylcholinedeoxycholate-versus-deoxycholate-alone-in-treatment-of-localized-fat-deposits-2155-9554.1000146.php?aid=7398

 • Cellulite: a new treatment approach combining subdermal Nd: YAG laser lipolysis and autologous fat transplantation https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19083594
 • Niewęgłowska-Wilk M, Nowak P, Kalicińska J, Śpiewak R.”Wpływ zabiegu karboksyterapii na redukcję rozstępów w okolicy brzucha – opis przypadku.” Kosmetologia Estetyczna 2017; 6 (1): 89-90.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Jak ujędrnić skórę biustu po ciąży

Karmienie piersią jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i jest to najlepszy sposób żywienia, który wpływa na osiągnięcie przez dziecko optymalnego stanu zdrowia i rozwoju. Dodatkowo zapewnia niemowlęciu naturalną odporność, a co jest również bardzo ważne pozwala na wytworzenie się między mamą i dzieckiem szczególnej więzi. Niestety często po zaprzestaniu karmienia problemem dla mam jest zwiotczała skóra na piersiach. Wiele pań zadaje pytanie jak ujędrnić skórę biustu po ciąży?

jak poprawić wygląd biustu po karmieniu dermaestetic

W okresie ciąży piersi przygotowują się do produkcji mleka dla dziecka. Powiększają się i zwiększa się w nich zawartość tłuszczu. Brodawki ciemnieją, a pod skórą widoczne stają się żyłki. Jest to wynik działania estrogenów rozszerzających naczynia krwionośne. Krew krąży intensywniej, aby uaktywnić gruczoły i kanały mleczne. Trzeba również pamiętać, że zbyt szybkie przybieranie na wadze negatywnie wpływa na biust. Powiększa się on wtedy nie tylko ze względu na działanie hormonów, ale także z uwagi na nadmiar tłuszczu. Dodatkowym problemem mogą być powstałe w takim przypadku rozstępy na piersiach w ciąży.

Po zakończeniu karmienia, gdy laktacja ustaje, w piersiach zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej. Bardzo często stają się one miękkie i obwisłe, a rozmiar biustu po karmieniu również ulega zmniejszeniu, nawet do mniejszej miseczki niż przed okresem ciąży.

Ujędrnianie biustu po ciąży nie jest sprawą łatwą. Często stosowanie kosmetyków czy dermo kosmetyków nie jest wystarczające, a zwiotczała skóra na piersiach, brzydki biust prowadzą do kompleksów i negatywnie mogą wpływać na samopoczucie. Jak poprawić wygląd biustu po karmieniu? Jak ujędrnić skórę biustu? Bardzo dobre efekty można uzyskać dzięki zabiegom, które oferuje medycyna estetyczna. Poniżej krótko przedstawiamy kilka propozycji zabiegów.

 • SPM – stymulujący masaż próżniowy

Zabieg SPM to pierwszy z polecanych zabiegów na zwiotczała skóra na piersiach. SPM to urządzenie, które pracuje pod ciśnieniem. Szklane aplikatory (w kształcie baniek) lekko zasysają skórę, a uniesione w ten sposób komórki skóry są rozciągane, co z kolei pozwala na lepszą penetrację tlenu przez błony cytoplazmatyczne. Efektem tego oddziaływania jest stymulacja unaczynienia oraz przyspieszenie procesów przemiany materii, stymulowany jest szybszy przepływ limfy. Stymulowane są fibroblasty do intensywnej produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny, co pozytywnie wpływa na ujędrnianie biustu po ciąży. Kondycja skóry poprawia się po serii zabiegów, z reguły zalecane jest ok. 10 zabiegów.

 • Endermologia LPG – lifting biustu

Jak podnieść biust? Odpowiedzią jest endermologia, czyli masaż podciśnieniowy. To jedna z najskuteczniejszych metod walki z wiotkością skóry ciała i twarzy, cellulitem, nadmiarem tkanki tłuszczowej oraz obrzękami. Zabieg polega na oddziaływaniu na skórę i podskórną tkankę łączną poprzez zastosowanie precyzyjnego masażu mechanicznego z zastosowaniem dwóch niezależnie obracających się rolek w połączeniu z podciśnieniem. Intensywna, trójwymiarowa stymulacja tkanek poprawiająca napięcie, elastyczność i jędrność. Endermologia oddziałuje na tkankę skórną piersi i dekoltu, poprzez poprawę cyrkulacji krwi i limfy, wymianę płynów międzykomórkowych oraz poprzez usunięcie toksyn, dotlenienie i odżywienie komórek. Efektem zabiegu endermologii jest uelastycznienie i wzmocnienie więzadeł podtrzymujących piersi, a także ogólna poprawa skóry, wyglądu i kształtu biustu.

 • Fale radiowe RF

Fale radiowe RF docierając do głębokich warstw skóry i adipocytów (czyli komórek tłuszczowych) przyspieszają wewnątrzkomórkowe procesy metaboliczne oraz aktywizują wydzielanie kwasów tłuszczowych. Fale radiowe RF to jeden z najskuteczniejszych zabiegów, stosowany do ujędrnienia skóry i wymodelowania sylwetki, a także zminimalizowania objawów starzenia, takich jak utrata elastyczności, zwiotczenie, czy drobne zmarszczki. Dodatkowo RF stymuluje proces spalania tkanki tłuszczowej prowadząc do zmniejszenia obwodu ciała. Fale radiowe działają w obrębie skóry właściwej, stymulując fibroblasty do produkcji i regeneracji włókien kolagenowych. Pobudzony zostaje układ limfatyczny i krwionośny, zwiększa się także metabolizm w tkankach. W efekcie poprawia się jakość skóry, zwiększa się jej gęstość i napięcie, wygładzają się zmarszczki oraz spłycają blizny. Daje efekt push-up piersi, jest zatem kolejną propozycją odpowiedzi na pytanie: jak poprawić wygląd biustu po karmieniu?

Więcej na temat fal radiowych możesz przeczytać w artykule fale radiowe rf wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Mezoterapia to jeden z bardziej popularnych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Mezoterapia igłowa polega na wstrzykiwaniu składników aktywnych w głębokie warstwy skóry. Koktajl substancji podawany podczas zabiegu zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, wpływa na lepszy stan skóry. Po serii mezoterapii można zaobserwować znaczną poprawę w nawilżeniu i napięciu. Zabieg mezoterapii zapobiega obniżaniu się poziomu elastyny w skórze, wzrost poziomu ściągnięcia i reorganizacji włókien kolagenowych biustu, zapobieganie degradacji elastyny i wywołanie miejscowego silnego napięcia i ujędrnianie biustu po ciąży.

 • Karboksyterapia

Zabieg karboksyterapia to inaczej terapia dwutlenkiem węgla. Karboksyterapia polega na pobudzeniu produkcji kolagenu i elastyny przez dwutlenek węgla. Zastosowanie pneumatycznego pistoletu umożliwia szybkie i precyzyjne podawanie ściśle określonej dawki CO2. System umożliwia podawanie dwutlenku węgla zarówno śródskórnie jak i podskórnie w całkowicie precyzyjny i bezpieczny sposób. W przypadku biustu karboksyterapia stymuluje fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny. Efekt karboksyterapii to: wzrost dopływu tlenu do leczonego obszaru, zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny. Karboksyterapia jest zalecana również w przypadku, gdy problemem pacjentki są rozstępy na piersiach w ciąży.

 • Nici liftingujące biust

Jak podnieść biust? Za pomocą nici. Zabieg z użyciem nici zalecany jest dla kobiet, które mają biust o małej miseczce (od A do C). Podczas zabiegu pod skórę wprowadzanie są rozpuszczalne nici. Dzięki temu, że nici mają na swojej powierzchni drobne “haczyki”, szybko uzyskuje się efekt podniesienia biustu. Co więcej wokół nici skóra produkuje nowe włókna kolagenowe tworząc naturalne rusztowanie dla opadających tkanek. Stymulacja fibroblastów z kolei powoduje pobudzenie syntezy kwasu hialuronowego i elastyny, który jest odpowiedzialny za sprężystość skóry. Efektem zabiegu jest bardziej elastyczna i jędrna skóra biustu.

 

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Carel
Gość
Carel

Byłam na endermologii 2 razy. Dodatkowo regularnie nakładam na piersi serum frashe i moje piersi w końcu wyglądają jak przed ciążą 🙂

Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana