Co warto wiedzieć przed zabiegiem z laseroterapii?

Urządzenia do przeprowadzania zabiegów laserowych odgrywają znaczącą rolę w medycynie estetycznej, dermatologii i kosmetologii. Z roku na rok zyskują też na popularności. Czym jest laser? Co to jest laseroterapia? Jakie są wskazania do przeprowadzania zabiegów z wykorzystaniem lasera?

jak skutecznie usunąć wąsik dermaestetic

Co to jest laser?

Słowo LASER jest akronimem od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Laser to urządzenie, które wytwarza i wzmacnia wiązkę promieniowania elektromagnetycznego,  najczęściej światła. Promieniowanie to posiada znacznie większe natężenie niż konwencjonalne źródła światła.

Co to jest laseroterapia?

Laseroterapia jest nowoczesną i bezpieczną metodą stosowaną w medycynie estetycznej, dermatologii i kosmetologii. Laseroterapia polega na działaniu wiązką światła na określony obszar ciała tak, aby absorpcja (pochłanianie) promieniowania było skuteczne, a zamiana energii światła laserowego na inny rodzaj energii wywoływała pożądany efekt terapeutyczny. W zależności od typu lasera oraz jego ustawień, a także czasu naświetlania oraz powierzchni, na której przeprowadzany będzie zabieg, laseroterapię możemy wykorzystywać do różnych celów. Laseroterapia to jedna z najbardziej skutecznych metod usuwania różnych defektów skórnych.

Oddziaływanie wiązki lasera na skórę

Tkanki skórne zbudowane są z różnych substancji, które posiadają zdolność pochłaniania energii o różnej długości fali. Takie substancje nazywają się fotoakceptorami i należą do nich przede wszystkim: melanina, hemoglobina, białka i woda. Większość zabiegów z użyciem lasera bazuje na  zasadzie selektywnej termolizy. Polega ona na celowym wywołaniu urazu termicznego w  strukturze tkanki.

Lasery – zabiegi medycyny estetycznej

Zabiegi medycyny estetycznej wykorzystujące lasery to:

 • biostymulacja laserowa,
 • depilacja laserowa,
 • fotoodmładzanie i regeneracja skóry,
 • peeling laserowy,
 • usuwanie blizn,
 • laserowe usuwanie przebarwień, plam starczych,  zmian pigmentowych,
 • usuwanie rozstępów,
 • usuwanie tatuaży,
 • usuwanie zmarszczek,
 • usuwanie rozszerzonych porów,
 • laserowe zamykanie naczynek

Lasery w medycynie estetycznej – rodzaje

Na rynku dostępne jest wiele urządzeń emitujących promieniowanie. Lasery wykorzystywane w medycynie estetycznej można podzielić w zależności od typu źródła światła laserowego oraz rodzaju interakcji pomiędzy światłem a tkanką.

Elementem wytwarzającym promieniowanie laserowe może być:

 • gaz (np. w  laserach CO),
 • ciało stałe (np. laser neodymowo-yagowy NdYAG),
 • kryształ (np. laser rubinowy),
 • złącze półprzewodnikowe (lasery diodowe),
 • specjalny organiczny barwnik (dye laser).

Światło padające na tkankę może na nią oddziaływać poprzez bardzo różne mechanizmy, w zależności od współczynnika absorpcji chromatoforów występujących w danej tkance, trybu pracy lasera oraz gęstości mocy promieniowania padającego na cel. Wyróżnia się dwa tryby pracy lasera: pracę ciągłą oraz pracę impulsową. Natomiast w zależności od gęstości mocy lasery można podzielić na niskoenergetyczne oraz wysokoenergetyczne.

laserowa depilacja pach - co warto wiedzieć dermaestetic

Jaki laser najlepiej zastosować na dany problemy skórne?

W zależności od problemu skórnego i oczekiwań pacjenta, lekarz dobiera odpowiedni typ lasera.

Przykładowo do zamykania naczynek zaleca się stosowanie laserów KTP (potasowo-tytanowo-fosforanowy), Nd-Yag (neodymowo-yagowy), PDL (pulsacyjny laser barwnikowy), a także urządzeń IPL lub VPL. W przypadku zabiegów odmładzania skóry również stosuje się lasery ablacyjne, np. CO2 oraz Er – Yag lub nieablacyjne, m.in. lasery Nd-YAG i barwnikowe. Lasery diodowe, pracujące w technologii pulsacyjnej, dają bardzo dobre efekty w przypadku usuwania owłosienia. (Przeczytaj również: Nadmierne owłosienie: zaburzona gospodarka hormonalna a depilacja laserowa Nadmierne owłosienie: zaburzona gospodarka hormonalna a depilacja laserowa). Do usuwania tatuaży można stosować lasery ablacyjne, np. CO2 lub nieablacyjne np. laser Nd-YAG. (PicoSure – skutecznie usuwanie tatuaży, przebarwień i blizn!)

Czy pacjenci stosują się do zaleceń dotyczących rekonwalescencji?

Okres rekonwalescencji jest cechą indywidualną każdego pacjenta, zależy od rodzaju zastosowanego lasera i techniki zabiegowej. Zabiegi laserowe z naruszeniem ciągłości tkanek wymagają dłuższego okresu rekonwalescencji oraz częstszej i wnikliwszej obserwacji pozabiegowej. Ważnym elementem laseroterapii jest dokładne poinformowanie pacjenta o postępowaniu pozabiegowym.

Czy po laseroterapii wymagane jest stosowanie specjalnych preparatów?

W zależności od zabiegu i powierzchni ciała bezpośrednio po zabiegu laserem może wystąpić delikatne zaczerwienienie lub podrażnienie, które ustępują po kilku godzinach, najpóźniej do 2-3 dni. Jest to prawidłowa reakcja skóry, świadcząca o dokładnie wykonanym zabiegu. W tym czasie nie należy stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu, dezodorantów, itp. oraz korzystać z sauny, solarium, brać gorących kąpieli. W przypadku wystąpienia podrażnienia zaleca się stosowanie kremów i maści łagodzących np. krem Bepanten, Panthenol. Należy również pamiętać o blokerach promieni UV o maksymalnej ochronie SPF 50+ i stosować je nawet co kilka godzin.

Czas trwania laseroterapii

W zależności od zmian skórnych oraz efektów, które chcemy uzyskać z reguły konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów w określonych odstępach czasu, o czym powinien poinformować specjalista przeprowadzający zabieg. Zdarza się, że pacjentki np. po dwóch zabiegach nie widzą efektu i decydują się na przerwanie terapii.  Jeżeli zgłoszą się ponownie po przerwie np. 6 miesięcznej, terapię należy rozpocząć od nowa i wykonać pełną serię zabiegów).

Laseroterapia – przeciwwskazania

Przed poddaniu się zabiegowi, lekarz powinien zapoznać nas z listą przeciwwskazań do danego zabiegu. Do najczęstszych przeciwwskazań przy zabiegach wykonywanych z wykorzystaniem laserów należą:

 • choroby nowotworowe
 • ciąża
 • ciężkie infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze
 • fotoalergie
 • gruźlica
 • laktacja
 • młodzieńcza cukrzyca
 • nadczynność tarczycy
 • przyjmowanie leków fotouczulających
 • rozrusznik serca
 • skłonność do bliznowców
 • spożywanie większej ilości alkoholu 24 godziny przed zabiegiem
 • występowanie krwawień z przewodu pokarmowego
 • zmiany zapalne na skórze.

Może zainteresuje Cię również: Black Doll czyli laserowy peeling węglowy.

 

Źródła:

Kosmetologia Estetyczna, 1 (1), 2012, 60  Zastosowanie laserów w kosmetologii

OPM 12/2010 Zastosowanie laserów w medycynie kosmetycznej 

Zastosowanie laserów w dermatologii i kosmetologii 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

6 sposobów na piękne spojrzenie

Okolice oczu to wyjątkowo delikatne i wrażliwe miejsce, na którym oznaki upływającego czasu szybko stają się widoczne. Każdy problem wymaga jednak innego rozwiązania. Podpowiadamy, jakie składniki w kremach pod oczy przywrócą spojrzeniu blask i młodość.

jak uzyskać ładną okolicę oka

Bardzo cienka skóra wokół oczu wymaga szczególnej pielęgnacji. Już po 25 roku życia pierwsze oznaki starzenia stają się widoczne – dlatego niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja, której nie warto odkładać na później. Podstawą jest dobry krem odpowiednio dobrany do potrzeb.

Sucha skóra i drobne zmarszczki

Najważniejsze jest nawilżenie – skórze suchej i cienkiej, sprawiającej wrażenie „papierowej”, na której widoczne są już pierwsze drobne zmarszczki, pomoże krem zawierający kwas hialuronowy, który nawilży i delikatnie wypełni obszar wokół oczu. Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w organizmie człowieka, a jego funkcją jest wiązanie wody.

Skóra wiotka z widocznymi zmarszczkami

Utrata jędrności i wyraźnie widoczna siateczka zmarszczek potrzebują kremu o bogatszym składzie. Skuteczne będą te zawierające retinol i peptydy – liftingują one okolice oka i poprawiają odnowę komórkową.

Opuchnięcia

Na opuchnięte oczy najlepsze będą kremy zawierające kofeinę lub wyciąg z arniki – składniki te pomogą w drenowaniu zastojów limfy. Ulgę przyniosą też preparaty pod oczy, których opakowanie wyposażone jest w chłodzącą, metalową końcówkę. Delikatny masaż skóry wokół oczy zmniejszy opuchnięcia.

Cienie pod oczami

Problem ten dotyka kobiety i mężczyzn bez względu na wiek. Pomóc może dobry korektor pod oczy – zwłaszcza ten w odcieniu żółtym, które pomogą zatuszować niedoskonałości i rozświetlić skórę. Warto też spróbować rozwiązać sam problem. Sprawdzą się serum i kremy wykorzystujące właściwości witaminy C – rozjaśnia ona cienie, a jako antyoksydant neutralizuje też niszczące działanie wolnych rodników.

Brak blasku

W tym przypadku również pomoże witamina C, która rozjaśni skórę i nada jej promienną świeżość. Dodatkowo można dodać do zwykłego kremu pod oczy delikatne drobinki rozświetlające, które natychmiast nadadzą spojrzeniu jasności i optycznie zmniejszą zapadnięte okolice pod oczami.

Gdy kremy to za mało

Nie zawsze zwykły krem wystarczy, by rozwiązać problem ze zmęczonym spojrzeniem, wiotczejącą skórą czy postępującym ubytkiem tkanki podskórnej, powodującym powstawanie tzw. doliny łez. W sytuacji, gdy potrzeba bardziej zdecydowanych działań, warto skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej. Do wyboru jest szeroki wachlarz zabiegów, które pozwolą przywrócić młodzieńcze i pełne blasku spojrzenie. Skuteczną metodą jest zastosowanie wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego, które zapewnią nam bezpieczeństwo i naturalny efekt. Jednym z popularniejszych tego typu preparatów jest nagrodzony Perłą Dermatologii 2016 Juvéderm Volbella with Lidocaine. Poprawia on elastyczność skóry i jej koloryt, delikatnie spłyca zmarszczki, zmniejsza zasinienia i tendencje do opuchnięć. Efekty zabiegu utrzymują się ok. 12 miesięcy.

 

 

 

artykuł sponsorowany

2
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kasiaq
Gość
Kasiaq

Ten zabieg jest super. Nie dodaliście, że świetnie radzi sobie też z cieniami, które dosłownie „rozpływają się” / znikają po zabiegu!

Kosmetyki, które warto trzymać w lodówce

Lodówka jest naszym sprzymierzeńcem gdyż oprócz jedzenia i napojów możemy w niej chłodzić także nasze kosmetyki. Jak wiemy większość kosmetyków nie potrzebuje przechowywania w lodówce, ale niektóre dzięki niej lepiej zachowają swoje właściwości. Na rynku dostępna jest mała wersja lodówki, specjalnie przeznaczona do trzymania kosmetyków. Lodówka kosmetyczna, wcześniej znana z salonów piękności, dziś jest dostępna w ogólnej sprzedaży. Ma niewielkie gabaryty i wyglądem przypomina kuferek na kosmetyki. Dzięki niej kosmetyki, które tego wymagają mogą być przechowywane bez dostępu światła słonecznego i w zimnie.

 

dlaczego warto przechowywać kosmetyki w lodówce
zdj:dlakosmetologii.pl

 

Kosmetyki przechowywane w lodówce są trwalsze, ponieważ hamowany jest rozwój bakterii. Zanim jednak włożymy dany kosmetyk do lodówki musimy sprawdzić, czy ma on składniki, które są mało odporne na niskie temperatury. Najlepiej więc przechowywać je w temperaturze pokojowej. Są jednak kosmetyki, które przechowywane w lodówce mają lepsze działanie.

 

Sprawdź, które kosmetyki mogą być przechowywane w lodówce i warto je tam trzymać.

 • Żel i serum pod oczy

Żel pod oczy i krem pod oczy najlepiej przechowywać w lodówce, ze względu na podwójne działanie takiego kremu po wyjęciu go właśnie z lodówki. Po pierwsze składniki aktywne, które są zawarte w kremie lepiej się przechowają i znacznie lepiej zadziałają na skórę pod oczami. Po drugie krem lub żel będą schłodzone. Zimno jak wiemy świetnie działa na opuchnięte powieki, obrzęk w okolicy oczu i zmęczone oczy od np. długiej pracy przy komputerze. Oczy stają się bardziej wypoczęte, bowiem zmniejsza się obrzęk, a my czujemy, że skóra wokół oczu jest bardziej napięta i odświeżona. Dodatkowo tak schłodzone serum zmniejsza naczynka krwionośne i działa kojąco na skórę.

 • Kosmetyki z retinolem i witaminą C

Witamina C i retinol są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury, więc jeśli za oknem panuje upał, to warto schować kosmetyki z tymi składnikami do lodówki. Będą zabezpieczone przed wysoką temperaturą i destrukcyjnym wpływem światła. Pamiętajmy jednak, by nie przechowywać ich w zbyt niskiej temperaturze, ponieważ i ona jest niszcząca dla witaminy C.

Przeczytaj także: Jak wybrać dobrą witaminę C, czyli co powinnaś wiedzieć zanim kupisz kosmetyk

Może Cię zainteresować także: W jaki sposób stosować kosmetyki z retinolem?

 • Kosmetyki organiczne

Jeśli jesteście fankami ekologii i kupujecie kremy naturalne a także inne kosmetyki bio, to powinnyście przetrzymywać je w lodówce. Dlaczego? Ponieważ nie zawierają konserwantów i sztucznych dodatków szybciej ulegają wpływowi czasu, dlatego w celu zahamowania tego procesu warto ochronić je niską temperaturą. Dodatkowo składniki aktywne zawarte w takich kosmetykach będą silniej działały na skórę. Wyjątkiem tu są oleje organiczne, które po włożeniu do lodówki mogą się rozwarstwić. Jedynym olejem, który należy trzymać w lodówce jest olej lniany.

 • Maseczki na twarz

Maski na twarz typu sheet mask, zrobione są z nasączonego składnikami aktywnymi płata bawełny oraz żelowe idealnie się sprawdzą po wcześniejszym schowaniu do lodówki. Schłodzą skórę twarzy, zniwelują uczucie zmęczenia i obkurczą naczynia krwionośne. Chronią zawarte w nich składniki odżywcze, dzięki czemu działają lepiej na skórę i głębiej w nią wnikają.

dlaczego warto przechowywać kosmetyki w lodówce

 • Szminki

Podczas ekstremalnych upałów warto w lodówce trzymać także szminki i pomadki do ust, które w wysokiej temperaturze mogą się rozpuścić. Trzymanie ich w lodówce pomoże w zachowaniu ich odpowiedniej konsystencji.

 • Kosmetyki przeciwświądowe

Kosmetyki na świąd i pieczenie najlepiej sprawdzają się po tym, jak wcześniej przechowamy je w lodówce. Zimno koi skórę i sprawia, że jest mniej podrażniona. Chłodny krem na świąd obkurcza też naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęk, który występuje przy podrażnionej i alergicznej skórze.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana