Urządzenia do przeprowadzania zabiegów laserowych odgrywają znaczącą rolę w medycynie estetycznej, dermatologii i kosmetologii. Z roku na rok zyskują też na popularności. Czym jest laser? Co to jest laseroterapia? Jakie są wskazania do przeprowadzania zabiegów z wykorzystaniem lasera?
Co to jest laser?
Słowo LASER jest akronimem od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Laser to urządzenie, które wytwarza i wzmacnia wiązkę promieniowania elektromagnetycznego, najczęściej światła. Promieniowanie to posiada znacznie większe natężenie niż konwencjonalne źródła światła.
Co to jest laseroterapia?
Laseroterapia jest nowoczesną i bezpieczną metodą stosowaną w medycynie estetycznej, dermatologii i kosmetologii. Laseroterapia polega na działaniu wiązką światła na określony obszar ciała tak, aby absorpcja (pochłanianie) promieniowania było skuteczne, a zamiana energii światła laserowego na inny rodzaj energii wywoływała pożądany efekt terapeutyczny. W zależności od typu lasera oraz jego ustawień, a także czasu naświetlania oraz powierzchni, na której przeprowadzany będzie zabieg, laseroterapię możemy wykorzystywać do różnych celów. Laseroterapia to jedna z najbardziej skutecznych metod usuwania różnych defektów skórnych.
Oddziaływanie wiązki lasera na skórę
Tkanki skórne zbudowane są z różnych substancji, które posiadają zdolność pochłaniania energii o różnej długości fali. Takie substancje nazywają się fotoakceptorami i należą do nich przede wszystkim: melanina, hemoglobina, białka i woda. Większość zabiegów z użyciem lasera bazuje na zasadzie selektywnej termolizy. Polega ona na celowym wywołaniu urazu termicznego w strukturze tkanki.
Lasery – zabiegi medycyny estetycznej
Zabiegi medycyny estetycznej wykorzystujące lasery to:
- biostymulacja laserowa,
- depilacja laserowa,
- fotoodmładzanie i regeneracja skóry,
- peeling laserowy,
- usuwanie blizn,
- laserowe usuwanie przebarwień, plam starczych, zmian pigmentowych,
- usuwanie rozstępów,
- usuwanie tatuaży,
- usuwanie zmarszczek,
- usuwanie rozszerzonych porów,
- laserowe zamykanie naczynek
Lasery w medycynie estetycznej – rodzaje
Na rynku dostępne jest wiele urządzeń emitujących promieniowanie. Lasery wykorzystywane w medycynie estetycznej można podzielić w zależności od typu źródła światła laserowego oraz rodzaju interakcji pomiędzy światłem a tkanką.
Elementem wytwarzającym promieniowanie laserowe może być:
- gaz (np. w laserach CO),
- ciało stałe (np. laser neodymowo-yagowy NdYAG),
- kryształ (np. laser rubinowy),
- złącze półprzewodnikowe (lasery diodowe),
- specjalny organiczny barwnik (dye laser).
Światło padające na tkankę może na nią oddziaływać poprzez bardzo różne mechanizmy, w zależności od współczynnika absorpcji chromatoforów występujących w danej tkance, trybu pracy lasera oraz gęstości mocy promieniowania padającego na cel. Wyróżnia się dwa tryby pracy lasera: pracę ciągłą oraz pracę impulsową. Natomiast w zależności od gęstości mocy lasery można podzielić na niskoenergetyczne oraz wysokoenergetyczne.
Jaki laser najlepiej zastosować na dany problemy skórne?
W zależności od problemu skórnego i oczekiwań pacjenta, lekarz dobiera odpowiedni typ lasera.
Przykładowo do zamykania naczynek zaleca się stosowanie laserów KTP (potasowo-tytanowo-fosforanowy), Nd-Yag (neodymowo-yagowy), PDL (pulsacyjny laser barwnikowy), a także urządzeń IPL lub VPL. W przypadku zabiegów odmładzania skóry również stosuje się lasery ablacyjne, np. CO2 oraz Er – Yag lub nieablacyjne, m.in. lasery Nd-YAG i barwnikowe. Lasery diodowe, pracujące w technologii pulsacyjnej, dają bardzo dobre efekty w przypadku usuwania owłosienia. (Przeczytaj również: Nadmierne owłosienie: zaburzona gospodarka hormonalna a depilacja laserowa Nadmierne owłosienie: zaburzona gospodarka hormonalna a depilacja laserowa). Do usuwania tatuaży można stosować lasery ablacyjne, np. CO2 lub nieablacyjne np. laser Nd-YAG. (PicoSure – skutecznie usuwanie tatuaży, przebarwień i blizn!)
Czy pacjenci stosują się do zaleceń dotyczących rekonwalescencji?
Okres rekonwalescencji jest cechą indywidualną każdego pacjenta, zależy od rodzaju zastosowanego lasera i techniki zabiegowej. Zabiegi laserowe z naruszeniem ciągłości tkanek wymagają dłuższego okresu rekonwalescencji oraz częstszej i wnikliwszej obserwacji pozabiegowej. Ważnym elementem laseroterapii jest dokładne poinformowanie pacjenta o postępowaniu pozabiegowym.
Czy po laseroterapii wymagane jest stosowanie specjalnych preparatów?
W zależności od zabiegu i powierzchni ciała bezpośrednio po zabiegu laserem może wystąpić delikatne zaczerwienienie lub podrażnienie, które ustępują po kilku godzinach, najpóźniej do 2-3 dni. Jest to prawidłowa reakcja skóry, świadcząca o dokładnie wykonanym zabiegu. W tym czasie nie należy stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu, dezodorantów, itp. oraz korzystać z sauny, solarium, brać gorących kąpieli. W przypadku wystąpienia podrażnienia zaleca się stosowanie kremów i maści łagodzących np. krem Bepanten, Panthenol. Należy również pamiętać o blokerach promieni UV o maksymalnej ochronie SPF 50+ i stosować je nawet co kilka godzin.
Czas trwania laseroterapii
W zależności od zmian skórnych oraz efektów, które chcemy uzyskać z reguły konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów w określonych odstępach czasu, o czym powinien poinformować specjalista przeprowadzający zabieg. Zdarza się, że pacjentki np. po dwóch zabiegach nie widzą efektu i decydują się na przerwanie terapii. Jeżeli zgłoszą się ponownie po przerwie np. 6 miesięcznej, terapię należy rozpocząć od nowa i wykonać pełną serię zabiegów).
Laseroterapia – przeciwwskazania
Przed poddaniu się zabiegowi, lekarz powinien zapoznać nas z listą przeciwwskazań do danego zabiegu. Do najczęstszych przeciwwskazań przy zabiegach wykonywanych z wykorzystaniem laserów należą:
- choroby nowotworowe
- ciąża
- ciężkie infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze
- fotoalergie
- gruźlica
- laktacja
- młodzieńcza cukrzyca
- nadczynność tarczycy
- przyjmowanie leków fotouczulających
- rozrusznik serca
- skłonność do bliznowców
- spożywanie większej ilości alkoholu 24 godziny przed zabiegiem
- występowanie krwawień z przewodu pokarmowego
- zmiany zapalne na skórze.
Może zainteresuje Cię również: Black Doll czyli laserowy peeling węglowy.
Źródła:
Kosmetologia Estetyczna, 1 (1), 2012, 60 Zastosowanie laserów w kosmetologii
OPM 12/2010 Zastosowanie laserów w medycynie kosmetycznej
Zastosowanie laserów w dermatologii i kosmetologii
Dodaj komentarz