Jak usunąć tatuaż? Poznaj skuteczną metodę!

Od początku cywilizacji tatuaż był częścią kultury. Obecnie w UE i USA żyje ponad 100 milionów ludzi, którzy mają jeden tatuaż bądź więcej. Chęć posiadania tatuaży przejawia się bardziej u ludzi młodych, do 40 roku życia. Najczęście wykonują je osoby pomiędzy 16 a 20 rokiem życia, i dotyczy to obu płci. Jak dużo jest osób, które marzą o wykonaniu tatuażu, tak równie dużo chce go usunąć. Niestety zdecydowanie łatwiej jest wykonać tatuaż na ciele niż go usunąć. Zatem co zrobić z tatuażem, który przestał nam się podobać? Czy istnieją metody usunięcia tatuażu? Oczywiście, że tak! O nową, skuteczną metodę postanowiliśmy zapytać dr Ewę Rybicką z warszawskiej Kliniki Estetica Nova, która jako jedna z pierwszych w Polsce posiada ten “magiczny” sprzęt.

zdjęcie ze strony www.swanclinic.pl

Jeszcze kilkanaście lat temu tatuaże były wykonywane przez amatorów i najczęściej były monochromatyczne, które potrafiły migrować w inne warstwy skóry, a także miały tendencję do blakniecia. Obecnie to często małe dzieła sztuki, które zawierają wiele barwników.

Słowo “tatuaż” pochodzi od tahitańskiego słowa “tattau” i oznacza proces implantacji permanentnego pigmentu w głąb skóry. Zabieg wykonywania tatuażu nie jest uznawany za zabieg medyczny z racji czego barwniki (pigmenty), które są wykorzystywane do wykonywania tatuażu nie przechodzą żadnych testów farmakologicznych ani toksykologicznych. Wiele z tych kolorowych barwników posiada komponenty organiczne, które są wykorzystywane w przemyśle chemicznym np. barwniki azowe.

O ile wprowadzenie barwnika jest dosyć prostą procedurą opartą na technice dermografii, to z kolei jego usunięcie jest złożoną, wieloetapową procedurą medyczną, która trwa od kilku do kilkunastu miesięcy i jest obarczona szeregiem potencjalnych niebezpieczeństw.

Metody usuwania tatuażu

 • Chirurgiczna

 • Dermabrazja laserowa

Obie wyżej wymienione metody są możliwe do przeprowadzenia wyłącznie przy niewielkich rozmiarach tatuaży. Metoda chirurgiczna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i polega na wycięciu fragmentu skóry z tatuażem. Najczęściej wykonywany jest jeden zabieg, który jest obarczony dużym ryzykiem blizny.

Mechaniczna dermabrazja to proces „starcia” powierzchniowych warstw skóry wraz z barwnikiem za pomocą urządzenia ze specjalnymi wirującymi szczoteczkami bądź diamentową głowicą ścierną. Jest to zabieg inwazyjny, który wymaga znieczulenia miejscowego. Dodatkowo jego skuteczność jest ograniczona, gdyż barwniki w głębszych warstwach skóry pozostają widoczne. Dermabrazja niesie ze sobą ryzyko wystąpienia blizn, przebarwień i infekcji. Podobne skutki uboczne może wywołać głęboki peeling chemiczny tatuażu.

 • Laserowe usuwanie tatuażu

 Najbardziej znaną metodą usuwania tatuaży są lasery Q-switch, które emitują bardzo krótki impuls rozbijający barwnik na mikrocząsteczki, które w późniejszym etapie są usuwane przez organizm za pomocą limfy.

Za pomocą tej metody dosyć szybko usuniemy tatuaż czarny – wystarczy od 4 do 6 sesji. Niestety laser z tatuażami kolorowymi radzi sobie nieco gorzej i wymaga od 10 do 15 sesji. Poza tym nie wszystkie pigmenty kolorowe można usunąć za pomocą lasera. Nawet najnowocześniejsze lasery pikosekundowe nie do końca sobie z tym radzą. Ponadto należy pamiętać, że laserowe usuwanie tatuaży jest obarczone ryzykiem wystąpienia przebarwień bądź odbarwień skóry, blizn i koloidów. Kolejnym minusem laserowego usuwania tatuaży jest fakt, że pod wpływem wysokiej temparatury uwalniane są substancje, które już dawno zostały sklasyfikowane jako toksyczne, a nawet rakotwórcze dla naszego organizmu. Dlatego, że są one usuwane droga limfatyczną z naszego organizmu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będą się gromadzić w węzłach chłonnych.

 • Magic Pen MSTR (Mechanized Sequebtial Tattoo Removal).

Alternatywą dla tego typu zabiegów jest znana od lat metoda chemiczna.

O wyjaśnienie czym jest Magic Pen poprosiliśmy dr Ewę Rybicką z warszawskiej Kliniki Estetica Nova, która jako jedna z pierwszych w Polsce uwuwa tatuaże przy pomocy Magic Pena.

Ewa czym jest Magic Pen? Jak wygląda usuwanie tatuaży za jego pomocą i na ile ta metoda jest skuteczna?

dr Ewa Rybicka: Magic Pen to urządzenie, służące do usuwania tatuażu metodą chemiczną. Umożliwia pozbycie sie każdego rodzaju barwnika ze skóry. Za pomocą Magic Pen operator usuwa wierzchną warstwę naskórka i aplikuje roztwór, którego głównym składnikiem jest kwas mlekowy. W ten sposób wywołuje się miejscowy stan zapalny, w celu usunięcia ze skóry barwnika.

Czy zabieg jest bezpiczeny? Jak długo usuwamy tatuaż za pomocą Magic Pen?

dr Ewa Rybicka: Bezpieczeństwo zabiegu polega na tym, że barwnik jest usuwany w całości poza organizm. Jest to niezwykle ważne, bowiem tusze używane do tatuażu zawierają wiele metali ciężkich. Gdy tatuaż usuwany jest laserowo, barwnik jest rozbijany na maleńkie cząstki, usuwane przez układ limfatyczny. Część z metali ciężkich, mających szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, na stałe zostaje w węzłach chłonnych.

Czy zabieg jest bolesny?

dr Ewa Rybicka: Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, które nie zapewnia w tym wypadku pełnego komfortu. Na pewno nie jest bardziej bolesny niz wykonanie tatuażu.

Proszę powiedz jakie są podstawowe różnice między laserami pikosekundowymi a Magic Pen? Jaka jest przewaga Magic Pena i czy to Twoim zdaniem skuteczniejsza metoda?

dr Ewa Rybicka: Zacznijmy od tego, że wprowadzony do skóry tusz jest od chwili jego aplikacji traktowany przez organizm jak ciało obce. Część barwnika jest usuwana przez makrofagi, dlatego tatuaże blakną. Te cząstki, które zostają są za duże, aby mogły być usunięte w tym mechanizmie. Kiedy tatuaż sie nam znudzi, straci swoją aktualność mamy dwie drogi aby go usunąć laserową i chemiczną.

Podstawową różnicą jest wspomniany wcześniej mechanizm usuwania barwnika ze skóry. W wypadku Magic Pen jest on usuwany na zewnątrz skóry ze strupem, w przypadku laserów barwnik jest rozbijany na drobniutkie fragmenty i usuwany droga limfatyczną.

Po zabiegach laserowych często obszar skóry wcześniej pokrytej tatuażem jest poszarzały, bowiem zostają w niej malutkie cząstki barwnika. W metodzie chemicznej usuwamy tusz w całości. Zabieg jest prowadzony etapami, ze wzgledu na zdolności gojenia skóry. Aplikujemy roztwór tzw. 5 mm łatkami, które są oddalone od siebie o 4-5 mm. W trakcie jednej sesji możemy nałożyć roztwór na ok 25 takich obszarów. Mały tatuaż udaje sie usunąć w 3-5 sesjach.

Kiedy najlepiej wykonywać zabieg chemicznego usuwania tatuażu za pomocą Magic Pen? Czy powinniśmy to robić w określonych porach roku?

dr Ewa Rybicka: Ponieważ skóra po zabiegu musi być chroniona przed słońcem, tatuaże na odsłoniętych częściach ciała należy usuwać od jesieni do wiosny. Jeżeli tatuaż jest na zakrytej części ciała i nie planujemy urlopu, można go usuwać także latem. Po zabiegu przeciwskazana jest aktywność fizyczna.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Jak walczyć z przesuszoną skórą na ciele

Sucha skóra jest dość wymagająca w codziennej pielęgnacji. Sucha skóra charakteryzuje się tym, że wytwarza mniej sebum niż potrzebuje. W efekcie w skórze brakuje lipidów, koniecznych do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i właściwej ochrony. Posiadaczki suchej skóry często mają odczucie nieprzyjemnego, nadmiernego napięcia skóry. Po umyciu wodą jest wyraźnie wysuszona, ściągnięta, a także często piecze.

sucha skóra przyczyny

Skóra taka bywa spierzchnięta, szorstka, matowa, cienka, ma jasny kolor, widać na niej złuszczanie się naskórka, a także mogą być widoczne naczynia krwionośne. Co więcej jest ona niezbyt elastyczna i sprężysta. Co więcej sucha cera twarzy wykazuje tendencje do zmarszczek mimicznych, szczególnie wokół oczu, a także łatwo ulega podrażnieniom.

Czy wiesz czym różni się skóra sucha od skóry odwodnionej? Jeżeli nie, koniecznie przeczytaj:

W kresie zimy i lata w przypadku suchej skóry można zauważyć nadmierne złuszczanie naskórka, za co odpowiadają promieniowanie słoneczne, wiatr, wysokie i niskie temperatury. Trzeba także pamiętać, że wysuszenie skóry pogłębiają palenie papierosów, spożywanie kawy i alkoholu, stres, klimatyzacja i zanieczyszczenie środowiska.

domowa pielęgnacja skóry suchej

Skóra sucha, to skóra wymagająca nie tylko natłuszczenia i nawilżenia, regularnego złuszczania, ale kompleksowej pielęgnacji także od wewnątrz.

 • krem do suchej skóry

Kosmetyki dla suchej cery powinny nie tylko dostarczać wilgoci, ale także mieć zdolność do zatrzymywania jej w skórze. Najlepiej wybierać specjalnie dedykowane nawilżająco-natłuszczające dermokosmetyki do cery suchej i koniecznie wybierać kremy z filtrem UVA i UVB. Gdy będziemy kupować kosmetyki dla cery suchej, powinniśmy sprawdzać czy posiadają substancje mające wpływ na uzupełnienie wody.

Czytając etykiety sprawdźmy zatem czy znajdują się na nich: sole mineralne, sole kwasu mlekowego, hydroksykwasy, hydrofilne aminokwasy, witaminy w szczególności witamina A i E, pantenol, ceramidy, kwas hialuronowy. Zaleca się również stosowanie peelingów enzymatycznych a nie ziarnistych, aby nie powodować dodatkowych podrażnień delikatnej skóry suchej.

Konieczne jest nawilżanie i natłuszczanie, aby uzupełniać lipidy. Idealne do pielęgnacji będą różnego rodzaju emolienty, które nawilżają skórę od środka oraz przywracają jej odpowiedni poziom nawodnienia. Przesuszeniu często towarzyszy duża wrażliwość cery.

 • Emolienty po kąpieli

W przypadku suchej skóry po kąpieli koniecznie stosujmy środki nawilżające, ponieważ pod wpływem ciepła następuje otwarcie porów skóry i właśnie wtedy emolienty są najlepiej wchłaniane. Zwykłe balsamy drogeryjne nie nawilżają wystarczająco i nie są polecane w przypadku cery suchej, mieszanej, tłustej czy normalnej.

 • Oliwka dla dzieci

Oliwka dla dzieci to kosmetyk, który idealnie sprawdzi się w przypadku konieczności intensywnego nawilżania suchej skóry. Zaleca się stosowanie niewielkiej ilości oliwki na całe ciało, najlepiej tuż po kąpieli, kiedy ciało jest jeszcze nieco wilgotne.

 • peeling suchej skóry

Przed zastosowaniem kosmetyku nawilżającego warto zrobić peeling skóry całego ciała. Złuszczy on suchy naskórek i poprawi ukrwienie skóry, dzięki czemu łatwiej i szybciej wchłonie się olejek lub balsam. Bezpieczne dla przesuszonej skóry będą peelingi drobnoziarniste, lub naturalne z fusami z kawy lub cukrem zmieszanym z oliwą.

 • oleje do kąpieli

Olejki do kąpieli mają dwojakie zastosowanie – po pierwsze działają nawilżająco i natłuszczająco na skórę, po drugie dodają aromatu do kąpieli. W zależności od tego jaki olejek wybierzemy będziemy mieli inne właściwości naszej kąpieli.

Olej arganowy jest bardzo skuteczny nie tylko podczas stosowania go bezpośrednio na skórę, ale także wtedy, kiedy doda się go do kąpieli. Natłuszcza skórę i działa na nią odbudowująco, dzięki bardzo bogatemu składowi.

Olej macadamia ma wiele cennych składników, które wspomagają skórę, natłuszczają ją i odżywiają. Zawiera m.in. minerały – skwalen, kwas palmitooleinowy, który jest jednym z najważniejszych kwasów tłuszczowych. To on buduje warstwę lipidową skóry.

 • woda

Oczywistym jest, że aby mieć skórę zdrową i nawilżoną, nie wystarczy jedynie stosowanie kremów nawilżających i nawilżanie jej od zewnątrz. Dlatego też jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry całego ciała, jest spożywanie sporej ilości wody podczas całego dnia, najlepiej kiedy jest to czysta woda, bez żadnych dodatków. Należy również ograniczyć napoje, które odwadniają: kawę, herbatę, słodzone, gazowane napoje, napoje energetyczne.

 • zbilansowana dieta

Kolejnym ważnym elementem prawidłowego nawilżenia skóry jest zbilansowana dieta. Zaleca się spożywanie surowych owoców i warzyw, będących naturalnymi źródłami witamin i mikroelementów. Co więcej nasze codziennie posiłki warto wzbogać o naturalne oleje roślinne, zawierające NNKT, których suchej skórze brakuje, a także produkty bogate w beta-karoten oraz witaminy C i E.

Może zainteresuje Cię również artykuł jak zbilansowana dieta wpływa na piękną cerę?

sucha skóra zabiegi w gabinecie

zabiegi nawilżające na ciało

Wiele gabinetów kosmetycznych ma w swoich ofertach zabiegi intensywnie nawilżające i wygładzające na ciało. Z reguły zabieg taki składa się z pierwszego etapu, którym jest dogłębne złuszczenie naskórka całego ciała, a następnie nałożenie masek-kremów o właściwościach silnie nawilżających.

 • zabieg algowy

Zabieg nawilżający i wzmacniający do ciała na bazie aktywnych substancji z głębi mórz i ekstraktu z alg. Zabieg stworzony specjalnie aby ciało pozostało na zawsze piękne i naturalne. Rewelacyjna, błyskawiczna metoda nawilżania i regeneracji całego ciała. Nawilżające i aktywne substancje pobudzają odnowę komórkową i usuwają produkty przemiany materii.

 • rytuał SPA Słodkie Truskawkowe Love

Niezwykle aromatyczny zabieg regenerujący i intensywnie nawilżający ciało. Słodki i uwodzicielski zapach prawdziwych truskawek pobudza zmysły i działa niezwykle relaksująco. Doskonała propozycja zabiegu dla skór odwodnionych, potrzebujących natychmiastowego nawilżenia i odbudowy.

 • infuzja tlenowa

Infuzja tlenowa – polega ona na wtłaczaniu skoncentrowanych aktywnych składników w głębsze warstw skóry, za pomocą tlenu pod ciśnieniem. Efektem są m.in.: głębokie nawilżenie na poziomie komórkowym, poprawa struktury, napięcia i elastyczności oraz dotlenienie.

 • jonoforeza

Jonoforeza – to metoda polegająca na wprowadzaniu w głąb skóry substancji czynnych za pomocą sił pola elektrycznego. Wpływa pozytywnie na jędrność oraz nawilżenie skóry – nawadnia głębokie warstwy skóry. Ponadto wygładza cienkie linie oraz zmarszczki, a także poprawia krążenie krwi;

sucha skóra poważny problem

Jeżeli nie możesz poradzić sobie z problemem suchej skóry, niezbędna może okazać się wizyta u dermatologa, zwłaszcza kiedy problem staje się dokuczliwy, tzn. skóra jest dość mocno zaczerwieniona, podrażniona lub swędzi. Sucha skóra może być objawem niektórych poważnych chorób, jak np. chorób tarczycy, cukrzycy, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry.

Może zainteresuje Cię również artykuł czym jest atopowe zapalenie skóry i jak je leczyć?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Zamykanie naczynek – jaki laser wybrać

Cera naczynkowa charakteryzuje się występowaniem tzw. podskórnych pajączków. Kruche naczynia krwionośne nie wytrzymują ciśnienia krwi i rozszerzają się, pozostawiając ślady w postaci prześwitujących przez naskórek „czerwonych niteczek”. Skóra naczyniowa jest wrażliwa i podatna na szkodliwy wpływ różnych czynników. Dodatkowo może być sucha, tłusta, normalna lub mieszana, w związku z czym jest dość trudna w pielęgnacji.

Pajączki naczyniowe, czyli najczęściej występują na skórze twarzy w obrębie policzków i nosa oraz nogach. Teleangiektazje mogą występować na skórze pojedynczo, ale mogą również tworzyć cieniutką siateczkę żyłek. Takie zmiany mogą wynikać z różnych przyczyn, do których należą m.in. liczne teleangiektazje, fizjologiczne zjawisko rumieńca czy obecności trądzika różowatego.

Skłonność do pękania naczynek bardzo często jest uwarunkowana genetycznie. Problem ten wiąże się także z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami hormonalnymi i krążeniowymi oraz z nadmiernie wrażliwą skórą.

Tzw. pajączki i rumień na twarzy, to złożony problem i niestety najczęściej nie można jednoznacznie ustalić jego przyczyny. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym wywiadzie z dr Moniką Nunberg-Sawicką, specjalistą z zakresu medycyny estetycznej, wykładowcą i certyfikowanym trenerem w Międzynarodowym Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Aging.

O sposobach zabiegach usuwania rumienia na twarzy pisaliśmy tutaj.

Dzisiaj skoncentrujemy się na zamykaniu naczynek laserem.

laserowe zamykania naczynek

Laserowe zamykanie naczynek to zabieg, który pozwala na skuteczne skorygowanie różnego rodzaju zmian skórnych. Zabieg zamykania naczynek laserem obarczony jest minimalnym ryzykiem, jest w pełni bezpieczny, nie powoduje powikłań oraz nie wymaga okresu rekonwalescencji. W różnych klinikach i gabinetach medycyny estetycznej zabiegi zamykania naczynek przeprowadzane są z wykorzystaniem różnego rodzaju laserów, w tym Cutera, Cynosure Cynergy, Fotona SP Dynamis oraz Gemini.

Cutera – laserowe zamykanie naczynek

Laser naczyniowy Cutera Excel V jest stosowany do skutecznego i szybkiego laserowego zamykania teleangiektazji, czyli eliminowania prześwitujących przez skórę naczynek.

Laser Cutera Excel V  to urządzenie, które łączy w sobie kilka długości fal 1064 nm, 532 nm, 520 nm, wyposażony jest w kilka głowic zabiegowych. Charakteryzuje się wysoka mocą, dzięki czemu zapewnia szeroki wachlarz wskazań do wykonania zabiegu. Laser Cutera Excel V  wykorzystuje innowacyjną technologię chłodzenia dla zapewnienia maksymalnego komfortu podczas zabiegu.

Poza zamykaniem teleangiektazji laser Cutera Excel V rekomendowany jest również w przypadku leczenia:

 • poszerzone naczynka, pajączki,
 • trądzik różowaty,
 • rumień twarzy,
 • rozproszone zaczerwienienia,
 • poikilodermie,
 • malformacje naczyniowe (typu port wine),
 • poszerzone naczynia na nogach,
 • naczyniaki płaskie i jamiste,
 • łagodne zmiany pigmentacyjne, przebarwienia skóry,
 • zmiany trądzikowe,
 • blizny,
 • brodawki wirusowe,
 • przebarwienia.

Laserowe zamykanie naczynek jest najczęstszym wskazaniem, w którym stosuje się laser Cutera.

Cynosure Cynergy – laserowe zamykanie naczynek

Laser Cynosure Cynergy to nowoczesna platforma, wykorzystywana w leczeniu wszelkiego rodzaju zmian naczyniowych, takich jak naczyniaki płaskie, znamiona naczyniowe typu PWS, zmiany naczyniowe typu „cherry angioma” czy rumień. Aparat wykorzystuje dwie długości fali: 585 nm i 1064 nm, obie długości są też połączone w wyjątkowej, opatentowanej technologii Multiplex (MPX), która wykazuje większa skuteczność niż wykorzystanie pojedynczej długości i zapewnia lepsze efekty zabiegu.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegów z wykorzystaniem lasera Cynosure Cynergy:

 • teleangiektazje twarzy i nóg – laserowe zamykanie naczynek,
 • naczynka,
 • naczyniaki,
 • dawno powstałe i pęcherzykowate znamiona naczyniowe płaskie,
 • inne malformacje naczyniowe,
 • objawy trądziku różowatego,
 • blizny i brodawki.

Fotona SP Dynamis – laserowe usuwanie naczynek

Laser Fotona SP Dynamis to wysokiej klasy nowoczesny system laserowy, stanowiący kombinację dwóch laserów Nd:Yag i Er:Yag, co umożliwia przeprowadzanie szerokiego spektrum zabiegów. Wykorzystywany m.in. do zamykania poszerzonych naczynek, redukcji trądziku różowatego i rumienia, a także do usuwania naczyniaków, daje także możliwość przeprowadzania zabiegów fotoodmładzania skóry metodą T3 (światło lasera Nd:Yag) i zabiegów odmładzania frakcyjnego z elementami ablacji smooth (światło lasera Er:Yag). Umożliwia dotarcie do głębszych warstw bez uszkadzania naskórka, a także precyzyjne przeprowadzenie ablacji naskórka bądź skóry mikron po mikronie.

Dzięki specjalnym parametrom głowicy manualnej możliwe jest leczenie zarówno dużych obszarów, jak i ledwie widocznych zmian, a zaawansowane systemy zabezpieczeń i technologia kontroli zwrotnej impulsu (EFC) gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa zabiegu.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegów z wykorzystaniem lasera Fotona SP Dynamis:

 • rumień,
 • teleangiektazje – laserowe usuwanie naczynek,
 • rozszerzenia żylakowate (wenektazje),
 • trądzik różowaty,
 • naczyniaki krwionośne,
 • naczyniaki starcze,
 • naczyniaki gwiaździste,
 • naczyniaki płaskie (port wine stains).

Gemini – laserowe zamykanie naczynek

Gemini Nd:Yag/KTP to zaawansowany technologicznie system laserowy wyprodukowany przez amerykańską firmę Laserscope.  Jesteśmy pierwszą Kliniką w Polsce, która weszła w posiadanie tego urządzenia. Gemini usuwa poszerzone naczynka, tzw. pajączki, naczynia krwionośne i naczynia włośniczkowe, nawet do 4 mm średnicy. W systemie laserowym Gemini zastosowano dwie długości fali (532:1064 nm), co umożliwia oddziaływanie na struktury położone na różnej głębokości i o różnym kolorze.

Laser Gemini posiada unikalny zintegrowany z głowicą zabiegową system chłodzenia, który zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo zabiegu chroniąc skórę przed przegrzaniem. System Gemini zyskał certyfikat FDA dla 28 różnych wskazań, co czyni go jedną z najbardziej wszechstronnych platform laserowych na świecie.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegów z wykorzystaniem lasera Gemini Nd:Yag/KTP to m.in.:

 • rumień,
 • teleangiektazje – laserowe usuwanie naczynek,
 • rozszerzenia żylakowate (wenektazje),
 • trądzik różowaty,
 • naczyniaki krwionośne,
 • naczyniaki starcze,
 • naczyniaki gwiaździste,
 • znamiona naczyniowe (port wine stains),
 • trądzik pospolity i trądzik różowaty,
 • leczenie przebarwień i plam pigmentacyjnych,
 • leczenie zmian „cafe au lait”,
 • leczenie pseudofolliculitis i wrastających włosów,
 • depilacja laserowa u osób ciemnoskórych,
 • zabiegi fotoodmładzania.

laserowe zamykanie naczynek – wskazania po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu laserowego zamykania naczynek może pojawić się krótkotrwały rumień, obrzęk, drobne strupki lub pęcherze. Wszystkie tego typu objawy są naturalną reakcją skóry na światło lasera i po upływie od kilku dni do kilku tygodni ustępują. Czas utrzymywania się zaczerwienienia uzależniony jest od indywidualnego tempa regeneracji skóry naszych klientów.

Przez kilka dni po zabiegu laserowego zamykania naczynek należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. Przez miesiąc nie powinniśmy korzystać z solarium, sauny i gorących kąpieli. Obszar poddawany zabiegowi powinien być chroniony przed ekspozycją na słońce przez minimum dwa tygodnie po zabiegu (skóra powinna być chroniona filtrem spf 50).

usuwanie naczynek laserem efekty

Efektem zamykania naczynek laserem jest całkowite zniknięcie nieestetycznych naczynek a w konsekwencji uzyskanie pięknej skóry o jednolitym kolorycie. Czas osiągnięcia pełnego efektu uzależniony jest od wielkości leczonych zmian. U części pacjentów kompletny efekt pojawia się już po pierwszej sesji, jednak najczęściej zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie (co do zasady zaleca się przeprowadzić je w odstępach 3-4 tygodni).

Usunięcie naczynek nie załatwia sprawy bezpowrotnie, bo jeśli ktoś ma tendencję to pękających naczynek, to pojawią się nowe.

usuwanie naczynek laserem – przeciwwskazania

Poniżej znajdziesz listę przeciwwskazań do skorzystania z zabiegu laserowego zamykania naczynek:

 • choroby tkanki łącznej, np. kolagenozy,
 • ciąża,
 • cukrzyca,
 • epilepsja,
 • fotodermatozy,
 • naturalna opalenizna,
 • nowotwory skóry,
 • obniżona odporność organizmy,
 • spożywanie ziół światłouczulających, takich jak dziurawiec, nagietek, czy skrzyp polny itp.
 • stany zapalne skóry,
 • stosowanie samoopalaczy i/lub kremów samoopalających, kremów z drobinkami rozświetlającymi
 • terapie retinoidami (miejscowo i ogólnie),
 • uszkodzenia mechaniczne skóry,
 • zażywanie leków światłouczulających (antybiotyki, sterydy).

laserowe zamykanie naczynek cena

Zabiegi zamykania naczyń na twarzy i dekolcie to wydatek rzędu 150 – 500 zł, natomiast na kończynach dolnych to koszt 150 – 1000 zł.

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Natalia z Clinica Cosmetologica
Gość
Natalia z Clinica Cosmetologica

Laseroterapia to obecnie najskuteczniejsza metoda która jest w stanie usunąc popękane naczynia oraz często towarzyszący im rumień. Zabiegi waro przeprowadzić na profesjonalnym sprzecie który gwarantuje skuteczność. Bardzo dobre efekty można zauważyc po laserze Harmony XL Dye Vl oraz Quadrostar pro yellow. Zabiegi zalecane sa do wykonania w serii.

Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana